ՀՀ Զինված ուժերը կասեցնելու են հրադադարի խախտման յուրաքանչյուր փորձ, ասել է նախագահի խոսնակը - Mediamax.am
14021 դիտում
ՀՀ Զինված ուժերը կասեցնելու են հրադադարի խախտման յուրաքանչյուր փորձ, ասել է նախագահի խոսնակը
ՀՀ Նախագահի մամուլի քարտուղար Արման Սաղաթելյանը
ՀՀ Նախագահի մամուլի քարտուղար Արման Սաղաթելյանն այսօր Մեդիամաքս-ի խնդրանքով մեկնաբանել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության հայտարարությունը, որում, մասնավորապես, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներին կոչ էր արվել հանդիպել «առաջին իսկ հնարավորության դեպքում»` առանցքային հարցերի շուրջ երկխոսությունը վերսկսելու համար:
«Հայաստանի Հանրապետությունը եւս վստահ է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում: Ադրբեջանի խնդրանքով 1994 թվականին ստորագրված զինադադարի համաձայնագիրը հստակ իրավական պարտավորություններ է ստեղծում կողմերի համար, որոնք անհրաժեշտ է հարգել:
Հրադադարի ռեժիմի խախտման յուրաքանչյուր փորձ կարող է հանգեցնել ռազմական նոր արկածախնդրության, ուստիեւ Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերը կասեցնելու են այդպիսի յուրաքանչյուր փորձ. խաղաղության դեմ ուղղված ոտնձգություններն արժանի հակահարված կստանան։
Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրն ունի բացառապես խաղաղ բանակցային լուծում, եւ պարտադիր չէ մարդկային կյանքերի գնով ժամանակ առ ժամանակ վերաընկալել այս ճշմարտությունը:
Հայաստանի Նախագահը բազմիցս հայտարարել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության՝ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված գործընթացին եւ կառուցողական ոգով  պատրաստ է մասնակցելու այդ շրջանակներում առաջարկվող հանդիպումներին», - Մեդիամաքս-ին ասել է Արման Սաղաթելյանը:

Armenian Armed Forces will suppress any attempt of ceasefire violation, President’s spokesperson says
Spokesperson of the Armenian President Arman Saghatelyan
Yerevan /Mediamax/. In an interview with Mediamax, Spokesperson of the Armenian President Arman Saghatelyan commented on the statement of the U.S Department of State which in particular, was urging the Presidents of Armenia and Azerbaijan to meet “at the earliest opportunity”.
“The Republic of Armenia is also convinced that the Karabakh conflict cannot be resolved by means of war. The ceasefire agreement signed in 1994 upon the request of Azerbaijan envisages clear legal obligations, which the parties should respect.
Any attempt to violate ceasefire might result in a new military venture, and therefore Armenian Armed Forces will suppress all such attempts - any encroachment on peace will receive a fitting rebuff.
The Nagorno-Karabakh conflict can be resolved through only a peace process and there is no need to perceive this truth from time to time at the expense of human lives.
The Armenian President has repeatedly stated that Armenia is committed to the peace process of Nagorno-Karabakh conflict within the OSCE Minsk Group and is ready to take part in proposed meetings in a constructive manner in the given format”, Arman Saghatelyan told Mediamax.