Ռիչարդ Կիրակոսյան. «Հայաստանը եւ Ադրբեջանը երկխոսության ընդլայնման կարիք ունեն»
Նախորդ շաբաթ ԱՄՆ Ջորջ Մեյսոնի համալսարանի Հակամարտությունների վերլուծության եւ կարգավորման դպրոցը եւ Կարնեգի հիմնադրամը Վաշինգթոնում անց են կացրել ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ սիմպոզիում` հայերի եւ ադրբեջանցիների միջեւ ոչ կառավարական երկխոսության ամրապնդման եւ կատարելագործման թեմայով:
Քննարկումներին մասնակցել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության եւ պաշտոնական ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ում աշխատող փորձագետներ: Քննարկումները նախաձեռնել էին Ֆիլիպ Գամագելյանը` Ջորջ Մեյսոնի համալսարանից, անկախ վերլուծաբաններ Թաբիբ Հուսեյնովը եւ Կարնեգի հիմնադրամի փորձագետ Թամաս դե Վաալը:
Հայաստանյան կողմը ներկայացնում էին Վարուժան Ներսիսյանը (ՀՀ փոխդեսպան), Տիգրան Մկրտչյանը (ՀՀ ԱԳՆ) Ռիչարդ Կիրակոսյանը (Տարածարջանային հետազոտությունների կենտրոն), Թեւան Պողոսյանը (Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոն), Մարինե Մանուչարյանը (Քաղաքացիական ֆորում) եւ այլն:
Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում սիմպոզիումի մասին իր տպավորություններով կիսվեց Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
- Որքան գիտեմ, երկար տարիներ սա “երկրորդ մակարդակի դիվանագիտության” (Track II Diplomacy) առաջին նմանատիպ հանդիպումն է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ: Հանդիպումն անցնում էր Վաշինգթոնում, եւ դրան մասնակցում էին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության եւ պաշտոնական ներկայացուցիչներ: Փորձ եղավ ընդգրկել նաեւ ԼՂ ներկայացուցիչներին, բայց նրանք չներկայացվեցին. չեմ կարող ասել, թե ինչ պատճառով: Սակայն ներկա էր Վաշինգթոնում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչը: Հանդիպումը կազմակերպվել էր այնպես, որ մենք կարողանանք խոսել ցանկացած թեմայի շուրջ:
Սա ԼՂ կարգավիճակի շուրջ բանավեճ չէր: Այն կազմակերպվել էր այն ընկալմամբ, որ Հայաստանը եւ Ադրբեջանն երկխոսության ընդլայնման կարիք ունեն, որտեղ կընդգրկվեր նաեւ ԼՂ-ն: Սա չափազանց կարեւոր է: Երկար տարիներ Ադրբեջանը խոչընդոտում էր նման հանդիպումների անցկացմանը: Այս անգամ Ադրբեջանը հնարավորություն տվեց անցկացնել նման բանավեճ, որին մասնակցեցին Ադրբեջանի կառավարության եւ ԱԳՆ-ի ներկայացուցիչները:
- Ո՞րն էր հայաստանյան ներկայացուցիչների կողմից ադրբեջանցի իրենց պաշտոնակիցներին հղած գլխավոր ուղերձը:
- Դրանք դիվանագիտական բանավեճերն էին, եւ ադրբեջանական կողմը չէր վարանում վիճարկելու հայաստանյան դիրքորոշումը: Սակայն փակ նիստերի ժամանակ ընթացող բանավեճերն ավելի կառուցողական էին, եւ համաձայնություն եկանք, որ սա կլինի առաջին քայլը: Սա առաջին քայլն էր, երբ մենք փորձում էինք խոսել, այլ ոչ թե բղավել միմյանց վրա: Հայաստանյան տեսանկյունից սա հիանալի հնարավորություն էր տեղում ներկայացնելու իրականությունը, ինչը շատ կարեւոր էր:
Կողմերից ոչ մեկը չօգտագործեց հանդիպումը քարոզչության համար: Վաշինգթոնում ԼՂՀ պաշտոնական ներկայացուցիչը պաշտպանում էր ղարաբաղյան դիրքորոշումը, հայաստանյան քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները, բնականաբար` հայկական շահերը: Մենք զրուցում էինք, բանավիճում եւ քննարկում, ինչն ավելի դրական էր, քան դիպուկահարների կրակը կամ մեկ սենյակում գտնվելուց հրաժարվելը: Եվ այստեղ ոչ Բաքուն, ոչ մեկ ուրիշը քարոզչություն ծավալելու հնարավորություն չուներ:
- Ադրբեջանական կողմը համաձա՞յն էր այն թեզին, որ չկա խնդրի ռազմական լուծում:
- Ոմանք` այո, ոմանք` ոչ: Ճիշտ այնպես, ինչպես հայ-թուրքական հարաբերությունների դեպքում, երկու կողմերն էլ ավելի շատ երկխոսության կարիք ունեն: Ուրիշ խոսքերով` Թուրքիայի դիրքորոշումը Ցեղասպանությունը ժխտելու ուղղությամբ, սահմանների փակումը եւ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելուց հրաժարվելը` դա քաղաքականություն չէ: Ադրբեջանի դիրքորոշումը Հայաստանի եւ ԼՂ-ի նկատմամբ նույնպես քաղաքականություն չէ: Վաշինգթոնում կայացած հանդիպումն աննորմալը նորմալ դարձնելու փորձ էր:
- Կոնֆերանսի ընթացքում Թաբիբ Հուսեյնովը կարծիք հայտնեց, որ ադրբեջանական քաղաքացիական հասարակությունը մտավախություն ունի, որ վստահության ուժեղացման շուրջ միջոցառումները կարող են ամրապնդել ստատուս-քվոն ի օգուտ Հայաստանի: Ի՞նչ եք մտածում այս մասին:
- Միգուցե նա իրավացի է, քանի որ Ադրբեջանում ավելի վտանգավոր է կարծիք հայտնել կամ կասկածի տակ դնել պաշտոնական դիրքորոշումը: Հայաստանում դա կարելի է ավելի ազատ անել. արտահայտել եւ լսել տարբեր կարծիքներ: Իհարկե, Թաբիբ Հուսեյնովն ավելի լավ գիտի ադրբեջանական հանրությունը եւ, ըստ ամենայնի, նա իրավացի է, սակայն դա այնքան էլ լավ չէ Ադրբեջանի ժողովրդի համար:
- Դուք բարձրացրե՞լ եք Հայաստանի եւ հայերի դեմ Ադրբեջանում ակտիվորեն իրականացվող քարոզչության հարցը, եթե այո, ինչպիսի՞ն էր նրանց պատասխանը:
- Իմ լավատեսության մասն է կազմում այն, որ ադրբեջանական հասարակության շատ ներկայացուցիչներ ավելի շատ մտահոգված են իրենց երկրում ժողովրդավարության բացակայությամբ եւ կոռուպցիայով, քան հայերի կան Լեռնային Ղարաբաղի հանդեպ ատելությամբ: Սա այն հողն է, որի վրա մենք կարող ենք փոխըմբռնման գալ:
- Կարելի՞ է ասել, որ “երկրորդ մակարդակի դիվանագիտության” այս փուլը Վաշինգթոնում իսկապես կառուցողական էր, եւ հայաստանյան կողմը պատրաստ է շարունակել հանդիպումները նման ձեւաչափով:
- Կարծում եմ` այո: Ներկայումս քաղաքացիական հասարակությունների միջեւ կա որոշակի կամուրջ, սակայն առկա է նաեւ անհամաչափությունը: Մենք միշտ ողջունում ենք ադրբեջանական քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների այցը Երեւան, բայց շատերը չեն կարող անել դա` Ադրբեջանի իշխանությունների դիրքորոշումից ելնելով: Այդ պատճառով էլ առկա է անհամաչափությունը: Անհամաչափություն կա նաեւ հայաստանյան քաղաքացիական հասարակության համար, որի ներկայացուցիչները չեն կարող մեկնել Բաքու կան մուտքի արտոնագիր ստանալ: Գործընթացի հետագա առաջխաղացման համար պետք է զբաղվել այս խնդիրների լուծմամբ:

Ричард Киракосян: «Армения и Азербайджан нуждаются в расширении диалога»
На прошлой неделе Школа анализа и урегулирования конфликтов Университета Джорджа Мейсона и Фонд Карнеги провели в Вашингтоне симпозиум по нагорно-карабахскому конфликту на тему укрепления и совершенствования неправительственного диалога между армянами и азербайджанцами.
В дискуссии приняли участие представители гражданского общества и официальные представители Армении и Азербайджана, а также некоторые эксперты, работающие в США. Дебаты были инициированы Филипом Гамагеляном из Университета Джорджа Мейсона, независимым аналитиком Табибом Гусейновым и экспертом Фонда Карнеги Томасом де Ваалом.
Армянскую сторону представляли Варужан Нерсисян (замглавы армянской дипломатической миссии в Вашингтоне), Тигран Мкртчян (МИД Армении), Ричард Киракосян (Центр региональных исследований), Теван Погосян (Международный центр человеческого развития), Марине Манучарян (Гражданский форум) и другие.
Свои впечатления от участия в симпозиуме в интервью Медиамакс представил директор Центра региональных исследований Ричард Киракосян.
- Насколько я знаю, это был первая подобная встреча «дипломатии второго уровня» (Track II Diplomacy) между Арменией и Азербайджаном за многие годы. Встреча проходила в Вашингтоне, и в ней приняли участие представители гражданского общества и официальные представители из Армении и Азербайджана. Была также попытка включить представителей из Карабаха, но они не были представлены - не знаю, по какой причине. Однако присутствовал постоянный представитель НКР в Вашингтоне. Встреча была организована таким образом, чтобы мы могли говорить на любые темы.
Это не была дискуссия по вопросу статуса Карабаха. Она была построена на понимании того, что Армения и Азербайджан нуждаются в расширении диалога, который затрагивал бы и включал в себя Карабах. Это действительно важно. Многие годы проблемой для проведения подобных встреч был Азербайджан. Но в этот раз Азербайджан позволил, чтобы дискуссия имела место, и в ней приняли участие представители правительства и МИД Азербайджана.
- Каким было главное «послание», которое передала армянская сторона азербайджанским коллегам?
- Это были дипломатические дебаты, и азербайджанская сторона не смущалась оспаривать армянскую позицию. Однако дискуссии в ходе закрытых сессий были намного  более конструктивными, и было достигнуто согласие о том, что это - первый шаг. Это был первый шаг, когда мы стремились говорить друг с другом, а не кричать друг на друга. С армянской точки зрения это была хорошая возможность продемонстрировать существующую на месте реальность, что было очень важно.
Ни одна из сторон не использовала встречу для пропаганды. Официальный представитель Нагорного Карабаха в Вашингтоне защищал карабахскую позицию, представители армянского гражданского общества, конечно же, защищали армянские интересы. Мы разговаривали, вели дебаты и дискутировали, что намного позитивнее, чем вести снайперский огонь или отказываться находиться в одной комнате. И здесь не было возможности ни для Баку, ни для кого-то еще заниматься пропагандой.
- Азербайджанская сторона была согласна с тезисом, что нет военного пути разрешения вопроса?
- Некоторые ее члены - да, некоторые – нет. Так же, как и в случае с армяно-турецкими отношениями, я считаю, что обе стороны нуждаются в большем диалоге. Другими словами, позиция Турции по отрицанию Геноцида, закрытая граница и отказ установить дипломатические отношения - это не политика. Подходы Азербайджана по отношению к Армении и Карабаху также не являются политикой. Встреча в Вашингтоне была попыткой нормализовать ненормальное.
- В ходе конференции Табиб Гусейнов высказал мнение, что азербайджанское гражданское общество опасается, что меры по укреплению доверия могут укрепить статус-кво в пользу Армении. Что Вы думаете по этому поводу?
- Может, он прав, поскольку в Азербайджане гораздо опаснее высказываться или подвергать сомнению официальную позицию. В Армении это можно делать намного свободнее: высказываются и выслушиваются различные мнения. Конечно, Табиб Гусейнов лучше знает азербайджанское общество и, скорее всего, он прав, однако это нехорошо для народа Азербайджана.
- Вы поднимали вопрос пропаганды, столь активно ведущейся против Армении и армян в Азербайджане, и если да, то каким был их ответ?
- Часть моего оптимизма заключается в том, что многие представители азербайджанского гражданского общества больше обеспокоены отсутствием демократии и коррупцией, чем ненавистью по отношению к армянам или Нагорному Карабаху. И это та почва, на которой мы можем прийти к взаимопониманию.
- Можно ли сказать, что этот раунд «дипломатии второго уровня» в Вашингтоне был действительно конструктивным и армянская сторона готова продолжить встречи в подобном формате?
- Думаю, да. Сейчас между гражданскими обществами есть некий мост, однако существует асимметрия. Мы всегда приветствуем, когда представители азербайджанского гражданского общества приезжают в Ереван, но многие не могут этого сделать из-за позиции правительства Азербайджана. Поэтому существует дисбаланс. Также существует дисбаланс и асимметрия для армянского гражданского общества, представители которого не могут поехать в Баку или получить визу. Для дальнейшего продвижения процесса следует заниматься решением этих проблем.