Վիկտոր Սողոմոնյան. «Ուորլիքի ելույթում առավել կարեւոր հարցերը չգիտես ինչու մշուշով են պատված» - Mediamax.am
10630 դիտում
Վիկտոր Սողոմոնյան. «Ուորլիքի ելույթում առավել կարեւոր հարցերը չգիտես ինչու մշուշով են պատված»
Մեդիամաքսի հարցազրույցը ՀՀ երկրորդ նախագահի գրասենյակի ղեկավարի հետ:
- Մայիսի 7-ին Երեւանում ԱՄՆ դեսպանատունը հրապարակեց Կարնեգի հիմնադրամում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի ելույթի տեքստը, որտեղ դիվանագետը մանրամասն անդրադարձել էր ղարաբաղյան հակամարտության թեմային: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այդ ելույթը:
- Շրջանցելով ելույթի մեծ մասը, որտեղ արտահայտվում են հակամարտության եւ առհասարակ աշխարհաքաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ համանախագահի անձնական հայացքները, պետք է նշեմ, որ ելույթի ընթացքում հնչեցված 6 կետերը, որոնք, պարոն Ուորլիքի խոսքերով, արտացոլում են ««ամրագրված» փոխզիջման հիմնական տարրերը» եւ «կազմում են ԱՄՆ-ի քաղաքականության հիմքը ԵԱՀԿ ՄԽ գործունեության եւ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման նկատմամբ», լուրջ մտահոգության առիթ են տալիս:
Հրապարակված կետերը, եթե դրանք այս պահին դրված են բանակցային գործընթացի հիմքում, անընդունելի հետքայլ են հայկական կողմի համար` հայտնի Մադրիդյան սկզբունքների համեմատ: Դա նախեւառաջ ԼՂՀ-ի ապագա կարգավիճակի որոշման հարցի աղոտ ու գործնականում անիրագործելի ձեւակերպումն է`առանց պլեբիսցիտի հիշատակման, ինչպես նաեւ Լաչինի միջանցքի կարգավիճակի վերաբերյալ բանաձեւը:
Դա այն դեպքում, որ հայկական կողմի համար Մադրիդյան փաստաթղթի արժեքը առաջին հերթին կայանում էր համաժողովրդական կամարտահայտման միջոցով Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման եւ Լաչինի միջանցքի ու ԼՂՀ-ի կարգավիճակների նույնականության մեջ: Պրն. Ուորլիքի ձեւակերպումներում հայաստանյան կողմի համար առավել կարեւոր հարցերը չգիտես ինչու մշուշով են պատված եւ, ընդհակառակը, առավել զգայուն հարցերը խիստ շեշտադրված են: Ընդհանուր առմամբ, ձեւակերպումներն այնպես են շարադրված, որպեսզի կողմերից յուրաքանչյուրը ցանկության դեպքում կարողանա դրանք մեկնաբանել իրեն հարմար ձեւով: Համանախագահները նախկինում եւս նմանատիպ փորձեր արել են, սակայն այսպիսի մոտեցումը հաջողություն ունենալ չի կարող:
- Վերջին օրերին շատ կարծիքներ հնչեցին այն մասին, որ Ջեյմս Ուորլիքը ոչ մի նոր բան չի ասել, այլ կրկնել է հենց Մադրիդյան սկզբունքներում ամրագրված հիմնադրույթները:
- Պատասխանի փոխարեն կառաջարկեմ հրապարակել Մադրիդյան փաստաթղթի այն դրույթները, որոնք վերաբերում են իմ կողմից հիշատակված խնդիրներին` հանրաքվեի միջոցով Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքը ճանաչելուն եւ Լաչինի միջանցքի կարգավիճակին: Դրանց համեմատությունը համապատասխան «Ուորլիքի դրույթների» հետ հստակ ցույց կտա առկա տարբերությունը:
******
Մադրիդյան փաստաթուղթ ( 2007թ. նոյեմբերի 29)
Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը
ԼՂ վերջնական իրավական կարգավիճակը պետք է որոշվի պլեբիսցիտի միջոցով, որը կապահովի ԼՂ բնակչության ազատ եւ իրական կամարտահայտությունը: Պլեբիսցիտի անցկացման պայմանները եւ ժամանակացույցը կողմերի միջեւ կհամաձայնեցվեն  հետագա բանակցությունների միջոցով, ինչպես նկարագրված է կետ (9)-ում: ԼՂ բնակչության տակ ի նկատի են առնվում 1988 թվականին ԼՂ-ում բնակվող բոլոր ազգությունների ներկայացուցիչները` այն էթնիկ համամասնությամբ, որը գոյություն ուներ մինչեւ հակամարտության սկիզբը: Չպետք է սահմանափակվեն հարցը կամ հարցերը, որոնք կներկայացվեն պլեբիսցիտի, եւ դրանք կարող են ներառել կարգավիճակի տարբերակների ամբողջական շրջանակը:
Լաչին
Համաձայնեցված լայնության միջանցքը կմիացնի ԼՂ-ն Հայաստանի հետ: Մինչեւ ԼՂ վերջնական իրավական կարգավիճակը հստակեցումը, տվյալ միջանցքը կգտնվի ԼՂ անցումային իշխանությունների վերահսկողության ներքո՝ ստատուս քվոյի պայմաններում: ԼՂ վերջնական իրավական կարգավիճակի հստակեցումից հետո միջանցքի գործունեությունը կարգավորվելու է՝ հաշվի առնելով ԼՂ վերջնական կարգավիճակը:
Ջեյմս Ուորլիքի հայտարարությունը
ԼՂ կարգավիճակը
ԼՂ բարդ պատմությունը հաշվի առնելով` կողմերը պետք է պարտավորվեն ապագայում  որոշել ԼՂ վերջնական իրավական կարգավիճակը փոխադարձ համաձայնեցված եւ պարտադիր ուժ ունեցող կամարտահայտության միջոցով: Սա պարտադիր է: Անցումային կարգավիճակը ժամանակավոր կլինի:
Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ գրավյալ տարածքները պետք է վերադարձվեն Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո: Չի կարող կարգավորում լինել առանց Ադրբեջանի ինքնիշխանության հարգման եւ այդ տարածքների նկատմամբ նրա ինքնիշխանության վերականգման անհրաժեշտության ճանաչման:
Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը կապող միջանցք պետք է լինի: Այն պետք է բավականաչափ լայն լինի՝ անվտանգ տարանցում ապահովելու համար, բայց այն չի կարող ընդգրկել ողջ Լաչինի շրջանը:

Виктор Согомонян: «В выступлении Уорлика наиболее важные вопросы почему-то затуманены» - Mediamax.am
10254 просмотров
Виктор Согомонян: «В выступлении Уорлика наиболее важные вопросы почему-то затуманены»
Интервью Медиамакс с руководителем канцелярии второго президента Армении
- 7 мая 2014 года посольство США в Ереване опубликовало текст выступления сопредседателя МГ ОБСЕ от США Джеймса Уорлика в фонде Карнеги, в котором дипломат подробным образом обратился к теме урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Как бы Вы прокомментировали это выступление?
- Минуя большую часть выступления, отражающую личные взгляды сопредседателя на конфликт и геополитическую ситуацию в целом, должен отметить, что продекларированные во время этого выступления 6 пунктов, которые, по словам г-на Уорлика, отражают «основные элементы «утвержденного» компромисса» и «составляют основу политики США по отношению к деятельности МГ ОБСЕ и урегулированию карабахского конфликта», вызывают серьезную озабоченность.
Преданные огласке пункты, если они на данный момент лежат в основе переговорного процесса, являются неприемлемым шагом назад для армянской стороны по сравнению с известными Мадридскими принципами. Это в первую очередь размытая и нереализуемая на практике формулировка по вопросу определения будущего статуса НКР без упоминания плебесцита, а также формула по статусу Лачинского коридора. Это при том, что для армянской стороны ценность Мадридского документа состояла в первую очередь в признании права Нагорного Карабаха на самоопределение путем всенародного волеизъявления и идентичность статуса Лачинского коридора со статусом НКР. В формулировках г-на Уорлика наиболее важные для армянской стороны вопросы почему-то затуманены и, напротив, наиболее чувствительные - сильно акцентированы. В целом, формулировки изложены так, чтобы каждая из сторон при желании могла трактовать их по-своему. Подобные попытки были у сопредседателей и прежде. Но такой подход не имеет шансов на успех.
- За последние дни было немало мнений о том, что Джеймс Уорлик не сказал ничего нового, а лишь повторил постулаты, закрепленные именно в Мадридских принципах.
- Вместо ответа я предложил бы Вам опубликовать те пункты Мадридского документа, которые касаются упомянутых мною вопросов - о признании права на Нагорного Карабаха на самоопределение путем референдума и о статусе Лачинского коридора. Их сравнение с соответствующими «пунктами Уорлика» наглядно продемонстрирует существенную разницу между ними.
******
Мадридский документ (29 ноября 2007 года)
Статус Нагорного Карабаха
Окончательный правовой статус НК будет определен путем плебисцита, который обеспечит свободное и подлинное волеизъявление населения НК. Сроки и детали данного плебисцита стороны согласуют в ходе дальнейших переговоров, как описано в пункте (9). Под населением НК имеются в виду жители всех национальностей, проживавших в НК в 1988 году, в тех этнических пропорциях, которые существовали до начала конфликта. Не должно быть ограничений вопроса или вопросов, вынесенных на плебисцит, и они могут затрагивать полный спектр вариантов статуса.
Лачин
Коридор согласованной ширины свяжет НК с Арменией. До определения окончательного правового статуса НК, данный коридор будет управляться промежуточными властями НК согласно положениям статус-кво, превалирующими при вступлении в силу Мирного Соглашения. После определения окончательного правого статуса НК, функционирование коридора будет регулироваться с учетом окончательного статуса НК.
Заявление Джеймса Уорлика
Статус НК
С учетом сложной истории Нагорного Карабаха, стороны должны обязаться определить его окончательный правовой статус путем взаимно согласованного и имеющего обязательную силу волеизъявления в будущем. Это является обязательным. Промежуточный статус будет временным.
Оккупированные территории вокруг Нагорного Карабаха должны быть возвращены под контроль Азербайджана. Не может быть урегулирования без уважения суверенитета Азербайджана и признания необходимости восстановления суверенитета над данными территориями.
Должен существовать коридор, связывающий Армению с Нагорным Карабахом. Он должен быть достаточно широким для обеспечения безопасного передвижения, но не может включать в себя весь Лачинский район.