Վիկտոր Սողոմոնյան. «Ուորլիքի ելույթում առավել կարեւոր հարցերը չգիտես ինչու մշուշով են պատված» - Mediamax.am
10630 դիտում
Վիկտոր Սողոմոնյան. «Ուորլիքի ելույթում առավել կարեւոր հարցերը չգիտես ինչու մշուշով են պատված»
Մեդիամաքսի հարցազրույցը ՀՀ երկրորդ նախագահի գրասենյակի ղեկավարի հետ:
- Մայիսի 7-ին Երեւանում ԱՄՆ դեսպանատունը հրապարակեց Կարնեգի հիմնադրամում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի ելույթի տեքստը, որտեղ դիվանագետը մանրամասն անդրադարձել էր ղարաբաղյան հակամարտության թեմային: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այդ ելույթը:
- Շրջանցելով ելույթի մեծ մասը, որտեղ արտահայտվում են հակամարտության եւ առհասարակ աշխարհաքաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ համանախագահի անձնական հայացքները, պետք է նշեմ, որ ելույթի ընթացքում հնչեցված 6 կետերը, որոնք, պարոն Ուորլիքի խոսքերով, արտացոլում են ««ամրագրված» փոխզիջման հիմնական տարրերը» եւ «կազմում են ԱՄՆ-ի քաղաքականության հիմքը ԵԱՀԿ ՄԽ գործունեության եւ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման նկատմամբ», լուրջ մտահոգության առիթ են տալիս:
Հրապարակված կետերը, եթե դրանք այս պահին դրված են բանակցային գործընթացի հիմքում, անընդունելի հետքայլ են հայկական կողմի համար` հայտնի Մադրիդյան սկզբունքների համեմատ: Դա նախեւառաջ ԼՂՀ-ի ապագա կարգավիճակի որոշման հարցի աղոտ ու գործնականում անիրագործելի ձեւակերպումն է`առանց պլեբիսցիտի հիշատակման, ինչպես նաեւ Լաչինի միջանցքի կարգավիճակի վերաբերյալ բանաձեւը:
Դա այն դեպքում, որ հայկական կողմի համար Մադրիդյան փաստաթղթի արժեքը առաջին հերթին կայանում էր համաժողովրդական կամարտահայտման միջոցով Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման եւ Լաչինի միջանցքի ու ԼՂՀ-ի կարգավիճակների նույնականության մեջ: Պրն. Ուորլիքի ձեւակերպումներում հայաստանյան կողմի համար առավել կարեւոր հարցերը չգիտես ինչու մշուշով են պատված եւ, ընդհակառակը, առավել զգայուն հարցերը խիստ շեշտադրված են: Ընդհանուր առմամբ, ձեւակերպումներն այնպես են շարադրված, որպեսզի կողմերից յուրաքանչյուրը ցանկության դեպքում կարողանա դրանք մեկնաբանել իրեն հարմար ձեւով: Համանախագահները նախկինում եւս նմանատիպ փորձեր արել են, սակայն այսպիսի մոտեցումը հաջողություն ունենալ չի կարող:
- Վերջին օրերին շատ կարծիքներ հնչեցին այն մասին, որ Ջեյմս Ուորլիքը ոչ մի նոր բան չի ասել, այլ կրկնել է հենց Մադրիդյան սկզբունքներում ամրագրված հիմնադրույթները:
- Պատասխանի փոխարեն կառաջարկեմ հրապարակել Մադրիդյան փաստաթղթի այն դրույթները, որոնք վերաբերում են իմ կողմից հիշատակված խնդիրներին` հանրաքվեի միջոցով Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքը ճանաչելուն եւ Լաչինի միջանցքի կարգավիճակին: Դրանց համեմատությունը համապատասխան «Ուորլիքի դրույթների» հետ հստակ ցույց կտա առկա տարբերությունը:
******
Մադրիդյան փաստաթուղթ ( 2007թ. նոյեմբերի 29)
Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը
ԼՂ վերջնական իրավական կարգավիճակը պետք է որոշվի պլեբիսցիտի միջոցով, որը կապահովի ԼՂ բնակչության ազատ եւ իրական կամարտահայտությունը: Պլեբիսցիտի անցկացման պայմանները եւ ժամանակացույցը կողմերի միջեւ կհամաձայնեցվեն  հետագա բանակցությունների միջոցով, ինչպես նկարագրված է կետ (9)-ում: ԼՂ բնակչության տակ ի նկատի են առնվում 1988 թվականին ԼՂ-ում բնակվող բոլոր ազգությունների ներկայացուցիչները` այն էթնիկ համամասնությամբ, որը գոյություն ուներ մինչեւ հակամարտության սկիզբը: Չպետք է սահմանափակվեն հարցը կամ հարցերը, որոնք կներկայացվեն պլեբիսցիտի, եւ դրանք կարող են ներառել կարգավիճակի տարբերակների ամբողջական շրջանակը:
Լաչին
Համաձայնեցված լայնության միջանցքը կմիացնի ԼՂ-ն Հայաստանի հետ: Մինչեւ ԼՂ վերջնական իրավական կարգավիճակը հստակեցումը, տվյալ միջանցքը կգտնվի ԼՂ անցումային իշխանությունների վերահսկողության ներքո՝ ստատուս քվոյի պայմաններում: ԼՂ վերջնական իրավական կարգավիճակի հստակեցումից հետո միջանցքի գործունեությունը կարգավորվելու է՝ հաշվի առնելով ԼՂ վերջնական կարգավիճակը:
Ջեյմս Ուորլիքի հայտարարությունը
ԼՂ կարգավիճակը
ԼՂ բարդ պատմությունը հաշվի առնելով` կողմերը պետք է պարտավորվեն ապագայում  որոշել ԼՂ վերջնական իրավական կարգավիճակը փոխադարձ համաձայնեցված եւ պարտադիր ուժ ունեցող կամարտահայտության միջոցով: Սա պարտադիր է: Անցումային կարգավիճակը ժամանակավոր կլինի:
Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ գրավյալ տարածքները պետք է վերադարձվեն Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո: Չի կարող կարգավորում լինել առանց Ադրբեջանի ինքնիշխանության հարգման եւ այդ տարածքների նկատմամբ նրա ինքնիշխանության վերականգման անհրաժեշտության ճանաչման:
Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը կապող միջանցք պետք է լինի: Այն պետք է բավականաչափ լայն լինի՝ անվտանգ տարանցում ապահովելու համար, բայց այն չի կարող ընդգրկել ողջ Լաչինի շրջանը:

Victor Soghomonyan: “The issues essential for the Armenian side are for some reason obscured in Warlick’s speech” - Mediamax.am
10256 views
Victor Soghomonyan: “The issues essential for the Armenian side are for some reason obscured in Warlick’s speech”
Mediamax’s interview with the head of the second Armenian President’s Office
- On May 7, 2014, U.S. Embassy in Yerevan published the speech of the OSCE Minsk Group U.S. Co-Chair James Warlick in Carnegie Endowment for International Peace in which the diplomat dwelled on the Nagorno Karabakh settlement. How would you comment on the speech?
- Omitting the major part of the speech which communicates the Co-Chair’s personal views on the conflict and geopolitical situation on the whole, I should note that the 6 elements declared in the speech which according to Warlick reflect the “main elements of the “confirmed” compromise and “make part of the U.S. policy toward OSCE Minsk Group operation and NK settlement”, evoke serious worries.
The voiced elements - if they currently underlie the negotiation process - are an unacceptable step backward for the Armenian side as compared to the famous Madrid Principles. First of all, it’s a vague formulation on determination of the NKR’s future status without mention to plebiscite which cannot be realized in practice, as well as the formula on Lachin corridor status. At the same time, for the Armenian side, the value of the Madrid document was first of all in recognizing Nagorno Karabakh’s right of self-determination through the expression of the people’s will and identity of the Lachin coridor status to the NK status. The issues essential for the Armenian side are for some reason obscured in Warlick’s  speech, and vice versa, the more sensitive ones are highly stressed. On the whole, the formulation is developed in a way as to allow the parties to interpret them in their own way. The Co-Chairs made such attempts formerly as well. But this approach can’t prove successful.
- There have recently been many opinions that James Warlick haven’t stated anything new and rather, he’s repeated the postulates endorsed in Madrid Principles in the first place.
- Instead of a reply, I would suggest you publishing the same provisions of the Madrid Document which touch upon the issues I mentioned above - the recognition of Nagorno Karabakh’s right of self-determination through a referendum and the status of the Lachin corridor. Their comparison with the relevant “Warlick’s elements” vividly demonstrates the significant difference between them.
******
Madrid Document (29 November 2007)
Status of NK
The final legal status of NK will be determined through a plebiscite allowing the free and genuine expression of the will of population of NK. The modalities and timing of this plebiscite will be agreed by the parties through future negotiations as described in (9). The population of NK is understood as the population of all ethnicities living in NK in 1988, in the same ethnic proportions as before the outbreak of the conflict. The formulation of the question or questions to be asked in the plebiscite should not be limited, and could cover the full range of status options.
Lachin
A corridor of an agreed width will link NK to Armenia. Until the determination of the final legal status of NK, this corridor will be maintained by the NK interim authorities under the conditions of the status quo prevailing when the Peace Agreement enters into force. After the determination of the final legal status of NK, the functioning of the corridor will be regulated taking into account NK’s final status.
James Warlick’s statement
In light of Nagorno-Karabakh’s complex history, the sides should commit to determining its final legal status through a mutually agreed and legally binding expression of will in the future.  This is not optional.  Interim status will be temporary.
The occupied territories surrounding Nagorno-Karabakh should be returned to Azerbaijani control.  There can be no settlement without respect for Azerbaijan’s sovereignty, and the recognition that its sovereignty over these territories must be restored.
There should be a corridor linking Armenia to Nagorno-Karabakh.  It must be wide enough to provide secure passage, but it cannot encompass the whole of Lachin district.