Լուսանկարը` Ա. Խանոյան:
Մեդիամաքս-ի «Երեւան. XX-րդ դար» հատուկ նախագծի այսօրվա հերոսը մայրաքաղաքի «ողջ մնացած» հազվագյուտ շենքերից մեկն է` Աբովյան 3 հասցեում տեղակայված բժիշկ Հովհաննես Հովհաննիսյանի տունը, որն առավել հայտնի է  որպես «ԱՕԿՍ-ի շենք»: 1944 թվականից ի վեր այստեղ է գտնվում Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային կապերի հայկական ընկերությանը (Армянское общество культурных связей с зарубежными странами (АОКС):
Բժիշկ Հարություն Մինասյան` ԱՕԿՍ-ի շենքում պետք է հիմնել Բժշկության պետական թանգարան
Հարություն Մինասյանը պատմում է, որ ԱՕԿՍ-ի շենքը կառուցվել է 1915 թվականին` բժիշկ Հովհաննես Հովհաննիսյանի պատվերով: 1911 թ. պետական աշխատանքը թողնելուց հետո, Հովհաննես Հովհաննիսյանը Երեւանի կենտրոնում վարձակալել էր մի սեփական տուն եւ բացել քաղաքի առաջին` 10 մահճակալ ունեցող մասնավոր վիրաբուժական հիվանդանոցը:
1915 թվականին բժիշկը իր հիվանդանոցը տեղափոխել է Աստաֆյան 39 հասցեում գտնվող նորակառույց երկհարկանի տան առաջին հարկը: Երկրորդում բնակվել է ինքը` ամուրի բժիշկը: Հիվանդանոցը ունեցել է վիրաբուժական եւ ակնաբուժական բաժանմունքներ: Հարություն Մինասյանն ասում է, որ այն համարվել է Հայաստանի թիվ մեկ բուժհիմնարկը: 1923 թվականին հիվանդանոցը եւ շենքը բռնագրավվել է խորհրդային իշխանության կողմից: Բժիշկ Հովհաննիսյանը մահացել է 1935 թվականին:
Հարություն Մինասյանն ասում է, որ շենքում 1923-44 թթ. գործել է Հայաստանում առաջին Տրոպիկական ինստիտուտը կամ ինչպես ժողովուրդն էր անվանում «Մալարիայի հիվանդանոցը», որտեղ աշխատել են հայ բժշկության բազմաթիվ երախտավորներ, որոնք մեծ դեր են խաղացել մալարիայի եւ այլ տրոպիկական հիվանդությունների վերացման դժվարին խնդրում:
Լուսանկարը` Հ. Մինասյանի արխիվից:
1944 թ. շենքը տրամադրվել է Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային կապերի հայկական ընկերությանը (Армянское общество культурных связей с зарубежными странами (АОКС):
Հարություն Մինասյանի կարծիքով, այս շենքը պետք է վերադառնա իր արմատներին: Նա, մասնավորապես, առաջարկում է այստեղ հիմնել Բժշկության պետական թանգարան ու հույս ունի, որ այս առաջարկը կարժանանա պետական մարմինների ուշադրությանը:
Հողատարածքը ձեռք է բերել Հուսեյն Բեկ Միրզաբեկովից
Մշակույթի նախարարության առընթեր Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնի կողմից մեզ տրամադրված շենքի անձնագրում կարդում ենք, որ շենքի պատվիրատուն` բժիշկ Հովհաննես Հովհաննիսյանը Աստաֆյան փողոցի հողատարածքը ձեռք է բերել 1915 թ.` Հուսեյն Բեկ Միրզաբեկովից: Տան նախագծումը եւ շինարարությունը նա պատվիրել է Բորիս Մեհրաբյանին:
Անձնագրում գրված է.
«Շենքը արժեքավոր է որպես Երեւանի 20-րդ դարի սկզբի ճարտարապետության հուշարձան: Այդ ժամանակաշրջանի նման տիպի լավագույն շինություններից է»:
Բորիս Մեհրաբով
«ԱՕԿՍ»-ի շենքի անձնագիրը
Նորա Հակոբյան` Գերման Տիտովի համար անակնկալ պատրաստեցինք
ԱՕԿՍ-ում աշխատել եմ 1971-ից մինչեւ 1988 թվականը: Առաջին ինը տարիներին ԱՕԿՍ-ի փոխնախագահն է, այնուհետեւ` նախագահը: Փայլուն կոլեկտիվ ունեինք, աշխատել եմ մեծ մտավորականների հետ: Օրինակ` Ռուբեն Պարսամյանի հետ, ով հետագայում դարձավ մեր մշակույթի նախարարը, Բրյուսովի անվան ինստիտուտի նախկին ռեկտոր Ռաֆայել Սամսոնովի եւ այլ պայծառ մարդկանց հետ:
ԱՕԿՍ-ը գործում էր պետական-հասարակական հիմունքներով: Ըստ էության, ՀԿ էր, որը ֆինանսավորվում էր պետության կողմից: Հայաստանում կային 500-600 ընտանիքներ, որոնք ԱՕԿՍ-ի բարեկամներն էին: Մեր արտասահմանցի հյուրերին տանում էինք գյուղեր, որտեղ նրանք կարող էին տեսնել, թե ինչպես են թոնրի մեջ լավաշ թխում, «քյուֆտա գցում», խնոցի կարագ պատրաստում: Երեւանում հյուրերին տանում էինք նկարիչների արվեստանոցներ, որտեղից նրանք կարող էին սեփական դիմանկարով վերադառնալ:
Պարտադիր տանում էինք Մատենադարան, Գառնի, Գեղարդ եւ Էջմիածին: Վեհափառ Վազգեն Առաջինի հետ հանդիպումներ էինք կազմակերպում, ով մեծագույն տպավորություն էր թողնում ցանկացած հյուրի վրա: Շատ լավ գիտակցում էինք, որ Հայաստանը այդքան էլ հայտնի չէ արտասահմանցիներին եւ անում էինք հնարավորը`մեր երկիրը պատշաճ կերպով ներկայացնելու համար:
Նախօրոք խնդրում էինք հյուրի մասին հակիրճ բնութագիր ուղարկել` նրա նախասիրությունների մասին եւ համապատասխան ծրագիր էինք մշակում: Իհարկե, այդ ծրագիրը պետք է հաստատվեր Կենտկոմի եւ ՊԱԿ-ի կողմից:
Երբ տիեզերագնաց Գերման Տիտովը ժամանեց Հայաստան, նախօրոք գիտեինք, որ նա անքնությամբ է տառապում: Երկար մտորումներից հետո նրան տարանք Պտղնի, դաշտում մի քարի վրա սեղան գցեցինք, եւ այդպես, լիալուսնի տակ, գինով եւ մեր ավանդական կերակրատեսակներով անցկացրեցինք գիշերը: Դա ցնցել էր Տիտովին`
երկար ժամանակ հիշում էր այդ օրը:
ԱՕԿՍ-ում ժամանակին կային 28 երկրների հետ բարեկամության ընկերություններ`իրենց նախագահներով: Օրինակ, եթե պատվիրակություն էինք ունենում Հունգարիայից, ընդունում էի ԱՕԿՍ-ում, իսկ հետո նրանցով զբաղվում էր Հունգարիայի բարեկամության ընկերությունը: Այդպիսով, ԱՕԿՍ-ն ուներ շուրջ 2650 աշխատակիցներ, որոնք աշխատում էին հասարակական հիմունքների վրա:
ԱՕԿՍ-ի պատասխանատու քարտուղար Աննա Էգիբյան
Նախորդ տարիների հետ համեմատ` այսօր մեծ քանակով միջոցառումներ չենք ունենում: Հիմնականում նշում ենք տարբեր երկրների Անկախության օրերը, արվեստագետների, գրողների  ծննդյան օրերը, կազմակերպվում են պոեզիայի երեկոներ: Միջոցառումներին մասնակցում են տարբեր երկրների հետ բարեկամության ընկերությունների անդամները: Այսօր առավել ակտիվ են Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, Վրաստանի, Իրանի, Ռումինիայի եւ Բուլղարիայի բարեկամության ընկերությունները: Վերջին տարիներին մեր գործունեությունը հիմնականում կրում է մշակութային եւ գրական ձեւաչափ, սակայն փորձում ենք ուշադրություն դարձնել նաեւ գիտությանը, ավելացնել կազմակերպվող գիտական կոնֆերանսների քանակը:
Վերեւի հարկում նկարվեց խնձորենու ծառ
Նորա Հակոբյանը պատմում է, որ շենքը վերանորոգման կարիք ուներ, սակայն մտավախություն կար, որ վերանորոգման ժամանակ կարող է ինչ-որ բան խախտվել պատմական շենքի տեսքի մեջ: Ճարտարապետների եւ նկարիչների հետ խորհրդակցելուց հետո լուծումը գտնվեց. պատերը չվնասելու համար պատեցին սպիտակ կտորով: Վերեւի հարկում նկարվեց խնձորենու ծառ, որը խորհրդանշում էր ԱՕԿՍ-ը` իր ճյուղավորումներով:
Վերանորոգվեցին միայն զուգարանները, շարվեց մանրահատակ եւ կառուցվեց փոքրիկ դահլիճ, որտեղ տեղի  էին ունենում տարբեր համերգներ, միջոցառումներ, աշխատանքային քննարկումներ:
«ԱՕԿՍ-ի շենքի» հիմքերն ամրացվել են
Ս.թ. մայիսի սկզբին ահազանգ հնչեց, որ փորձ է արվում քանդել «ԱՕԿՍ-ի շենքը»:
Այն ժամանակ կապվեցինք ՀՀ Մշակույթի նախարարության Պատմության ու մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալության Երեւանի տարածքային բաժնի պետ Կարո Այվազյանի ու «Լոկալ Դիվելոփերզ» ընկերության նախագահ Սամվել Մայրապետյանի հետ, որոնք հերքեցին լուրերը Աբովյան 3 հասցեում տեղակայված «ԱՕԿՍ-ի շենքը» քանդելու մտադրության մասին:
Կարո Այվազյանը պատմել էր, որ Պուշկինի փողոցի 14 հասցեի հողամասը, որտեղ «Լոկալ Դիվելոփերզ» ընկերությունը հյուրանոց է կառուցում, գտնվում է Երեւանի պատմական միջուկի պահպանված հատվածում (հարող տարածքում պահպանվել է 17-րդ դարում կառուցված Լալայանց փողոցի մի հատվածը, որը կառուցապատված է  19-րդ դարի վերջի եւ 20-րդ դարի սկզբների պատմամշակութային հուշարձան-շենքերով):
Կարո Այվազյանը ասել էր նաեւ, որ այդ հանգամանքից ելնելով, կառուցապատողին առաջարկվել է հատկացված տարածքում իրականացնել Լալայանց փողոցի կորցրած հատվածի վերականգնումը եւ Աբովյան փողոցի ու Հյուսիսային պողոտայի միջեւ ստեղծել հետիոտն կապ` փողոցի կառուցվածքի վերին շերտի ծածկույթը իրականացնելով ավանդական ձեւով:
Կառուցապատողին առաջարկվել է նաեւ հյուրանոցային համալիրի ծավալում պահպանել Աբովյան փողոցի N 3 հուշարձան-շենքի մասը կազմող կցակառույցը:
Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում Լոկալ Դիվելոփերզ»-ի նախագահ Սամվել Մայրապետյանն ասել էր, որ այդ առաջարկներն ընկերության կողմից ընդունվել են: Նա տեղեկացրել էր նաեւ, որ արդեն իսկ խոշոր գումարներ են ներդրվել Աբովյան փողոցի N 3 ու 3/1 հուշարձան-շենքներում հիմքերի ու պատերի ուժեղացման աշխատանքների իրականացման համար:
Կարո Այվազյանից տեղեկացանք, որ համաձայնեցված նախագիծը ուղարկվել է Երեւանի քաղաքապետարան, որն էր պետք է կայացնի վերջնական որոշումը:
Նորա Հակոբյան` լորդերը Դիլիջանում օգտվում էին մեր տներից բերված սպասքով
Տարեկան առնվազն 7-10 անգամ` ՍՍՀՄ-ի մշակույթի օրերի շրջանակներում, արտերկրում ունենում էինք Հայաստանի օրեր:
ԱՕԿՍ-ի շնորհիվ առաջին անգամ դուրս բերվեցին եւ Կիպրոսում ներկայացվեցին Հակոբ Հակոբյանի եւ Էլիբեկյան եղբայրների ստեղծագործությունները, համերգներով արտերկիր մեկնեց Գեղամ Գրիգորյանը: Առաջինն էինք ՍՍՀՄ-ում, որ արտերկրում կազմակերպեցինք ջազային անսամբլի` Դավիթ Ազարյանի տրիոյի հյուրախաղերը:
Մշակույթի օրեր ունեցանք Վենետիկում: Շատ էինք մտածում, թե ինչպես կարելի է զարմացնել իտալացիներին: Ի վերջո, երկար քննարկելուց հետո Մատենադարանից որոշ գրքերի բնագրեր դուրս բերելու թույլտվություն ստացանք: Մեզ հետ մեկնեց նաեւ Կոմիտասի քառյակը` այն կարողանում էր «բացել բոլոր դռները»: Հոգեւոր երաժշտությունը ներկայացնում էր Լուսինե Զաքարյանը:
Երբեմն պատահում էր, որ Կենտկոմը մերժում էր, եւ ստիպված էինք պայքարել`այս կամ այն անվանի արվեստագետի արտերկիր մեկնելու թույլտվության համար, հաճախ`մեր անձնական պատասխանատվության ներքո:
Մի օր մտահաղացում ծագեց մեր ավանգարդիստ նկարիչներին ուղարկել արտասահման, թույլտվություն ստանալու համար մեկնեցինք Մոսկվա: Այդ տարիներին ամենաողջունելի ուղղությունը սոցռեալիզմն էր, ու մեծ դժվարությամբ համոզեցինք, որ պետք է ցույց տալ, ապացուցել, որ մենք կարող ենք ստեղծագործել ոչ միայն այդ ոճում: Ի վերջո ստացվեց «խառը» ցուցահանդես` մի պատին փաքցրած էին ավանգարդիստների ստեղծագործությունները, մյուս պատին` սոցռեալիզմի ներկայացուցիչների: Մեր նկարիչների «կորիզի» ղեկավարն էր Վանիկ Շարամբեյանը, ով մեծ սիրով էր կատարում իր գործը:
«Աօկսականները» առանձնակի նվիրումով էին աշխատում: Մի օր, Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ, մեզ մոտ պետք է ժամանեին միանգամից 11 անգլիացի լորդեր: Միջոցառումը պետք է կայանար Դիլիջանի կոմպոզիտորների միության հանգստյան տանը: Չափազանց լուրջ էինք մոտեցել կազմակերպչական հարցերին` Ռուսաստանից եկել էր պատասխանատու անձ եւ զգուշացրել, որ լորդերի համար շատ կարեւոր է, թե ինչ անկողնում պետք է քնեն, ինչ սպասքով օգտվեն եւ այլն: Մեր տներից հավաքեցինք լավագույն սպիտակեղենը, սրբիչները, սպասքը եւ այդ բոլորը տարանք Դիլիջան: Հետո լորդերը մեկնեցին Մոսկվա եւ չափազանց տպավորված պատմում էին, որ Հայաստանը շատ հարուստ երկիր է, քանի որ սովորական հանգստյան տան ճաշարանում կերակուրները մատուցվում են ճենապակյա եւ բյուրեղապակյա սպասքով, իսկ անկողնային պարագաները առանձնանում էին հատուկ նրբագեղությամբ:
Ամբողջ աշխարհից Հայաստան էին ժամանում տարբեր կոլեկտիվներ, նկարիչներ, գրողներ, քաղաքական գործիչներ: Ամենատպավորիչ այցերից մեկը ինձ համար լեհ նկարչուհի Էլիս Ստակովսկու այցն էր: Դեռ Լեհաստանում  ուսումնասիրելով   Հայաստանի պատմությունը, նա սիրահարվել էր մեր երկրին եւ սկսել էր նամակներ գրել `իրեն Հայաստան հրավիրելու խնդրանքով: Մեզ հաջողվեց իրեն հրավիրել Հայաստան` անհատական ցուցահանդեսով: Հայրենիք վերադառնալուց հետո նա ամբողջ տարի աշխատեց եւ կրկին ժամանեց մեզ մոտ` նոր ցուցահանդեսով, որը կոչվում էր` «Հայաստանն իմ աչքերով»: Այնքան էր սիրում մեր երկիրը, որ ցանկանում էր կրկին եւ կրկին վերադառնալ:
Սակայն ես իրավունք չունեի երկու անգամից ավելի նույն մարդուն հրավիրել, իսկ նա, հեռախոսազրույցներում ինձ ասում էր «չեմ կարող չգալ, հասկացիր, դա կյանքի հարց է»: Որոշ դժվարություններ հաղթահարելուց հետո Էլիս Ստակովսկան մեկ անգամ եւս  եկավ Հայաստան`արդեն իմ անձնական հյուրի կարգավիճակով:
ԱՕԿՍ-ն ինձ համար մնացել է անուրջների, ստեղծագործական աշխատանքի, միմյանց սիրելու, հարգելու, միմյանց հետ կապված լինելու, նվիրված կոլեկտիվում աշխատելու ժամանակահատված:
«Հայաստանն այսօր»
Քսան տարի շարունակ ԱՕԿՍ-ը հրատարակում էր «Հայաստանն այսօր» տեղեկատուն, որի անփոփոխ գլխավոր խմբագիրն էր Կոնստանտին Խանդոյանը:
Տեղեկատուն հրատարակվում էր 5 լեզուներով եւ ուղարկվում տասնյակ երկրներ:
«Հայաստանն այսօր» տեղեկատուն ներկայացնում էր Խորհրդային Հայաստանի գիտական, մշակութային կյանքի մասին պատմող կարեւոր իրադարձությունները:
Այվազովսկու կտավի ոդիսականը
1990 թվականին ԱՕԿՍ-ի շենքը վերանորոգվում էր, ինչից օգտվեցին չարամիտ հանցագործները` գողանալով Հովհաննես Այվազովսկու "Буря у скалистого берега" նկարը: Այն ԱՕԿՍ-ին 1957 թվականին նվիրել էր Ֆրանսիայի հայ համայնքի երիտասարդական կազմակերպությունը:
Հայաստանի ներկայիս մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, ով 1990 թվականին ԱՕԿՍ-ի վարչությունում էր աշխատում, պատմել էր, որ հանցագործները շենք էին մուտք գործել պատշգամբից ու կտրել էին նկարը շրջանակի միջից:
Երկար տարիներ նկարի որոնումները որեւէ արդյունքներ չէին տալիս: Եվ ահա 2011թ. փետրվարին հայտնի դարձավ, որ "Буря у скалистого берега" նկարը պետք է վաճառքի հանվի Մոսկվայի «Գելիոս» աճուրդային տանը: Նկարի սեփականատերը ՌԴ Դաշնության Խորհրդի անդամ Հովհաննես Օհանյանն էր: Տեղեկանալով նկարի ճակատագրի մասին, նա որոշեց հանել կտավը աճուրդից եւ վերադարձնել այն Հայաստանին:
2011թ. ամռանը Հովհաննես Օհանյանը բերեց կտավը Երեւան ու փոխանցեց Հայաստանի Ազգային Պատկերասրահին:
ԱՕԿՍ-ի նախագահ, ԱՊՀ-ի երկրների Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Արմեն Սմբատյան` շենքը շարունակում է համախմբել մտավորականներին
Խորհրդային տարիներին առանձնապես չէինք կենտրոնանում նրա վրա, որ «ԱՕԿՍ-ի շենքը» պատմական շենք է: Տարիներ անց միայն ընկալեցինք, որ սա այն եզակի կառույցներից է, որը կարող է փոխանցել Երեւանի 20-րդ դարի մթնոլորտն ու արժեքները: Ինձ համար շատ արժեքավոր է այն, որ շենքը շարունակում է համախմբել մտավորականներին`արվեստի, գիտության, կրթության մարդկանց` ծառայելով որպես կիրթ մարդկանց յուրահատուկ «ակումբ»:
ԽՍՀՄ տարիներին արտասահման մեկնելը կամ արտասահմանյան կազմակերպությունների հետ որեւէ կապեր հաստատելը գրեթե անհնարին էր: Եզակի հնարավորություններից մեկը ԱՕԿՍ-ն էր: Բոլոր նրանք, ովքեր կապված էին ԱՕԿՍ-ի հետ, «բարձր դասի» մարդիկ էին համարվում:
ԱՕԿՍ-ի նախագահն եմ 1997 թվականից: 1990-ական թվականներից ի վեր փորձում էինք պահպանել այն կապերը, որոնք հաստատված էին նախկինում: Չեմ կարող ասել, որ կարողացել ենք պահպանել բոլորը` դժվար է գործել առանց պետական աջակցության ու ֆինանսավորման:
ԱՕԿՍ-ի անվանումը պահպանել ենք որպես բրենդ: Փորձում ենք պահպանել պատմությունը` առաջ նայելով: Այս շենքը մարդկանց միջեւ եղած կապի անբաժանելի մասն է հանդիսանում: Պատրաստվում ենք ավելի գեղեցկացնել այն` մաքրել, լուսավորել եւ պահպանել որպես մտավորականների կենտրոն:
Նախագծի վրա աշխատել են`
Աննա Բուբուշյանը, Լենա Գեւորգյանը, Եկատերինա Պողոսյանը, Էլեոնորա Արարատյանը, Աննա Զիլֆուղարյանը, Արա Թադեւոսյանը, Էմին Արիստակեսյանը, Դավիթ Ալավերդյանը, Կարեն Անտոնյանը, Արմինե Մելքոնյանը:

Здание АОКС: живая история
Сегодняшним героем спецпроекта Медиамакс «Ереван: XX век» является одно из красивейших зданий столицы, «оставшихся в живых» - особняк по адресу ул. Абовяна 3. Дом доктора Оганеса Оганесяна более известен как «здание АОКС». С 1944 года здесь находится Армянское общество культурных связей с зарубежными странами (АОКС).
Доктор Арутюн Минасян: в здании АОКС нужно основать Государственный музей медицины
Арутюн Минасян рассказывает, что здание АОКС было построено в 1915 году по заказу доктора Оганеса Оганесяна. После того, как в 1911 году Оганес Оганесян оставил госработу, он арендовал собственный дом в центре Еревана и открыл первую в Армении частную хирургическую клинику на 10 коек.
В 1915 году доктор перевел больницу на первый нового двухэтажного особняка по адресу Астафян 39.  На втором этаже жил он сам. У больницы были хирургическое и офтальмологическое отделения. По словам Арутюна Минасяна, больница считалась лучшим медицинским учреждением в Армении. В 1923 году больница и здание были национализированы властями. Доктор Оганесян скончался в 1935 году.
В здании в 1923-44 гг. действовал первый в Армении Тропический институт, или, как его называли в народе, «Больница малярии», где работали многие заслуженные деятели армянской медицины, которые сыграли большую роль в ликвидации малярии и других тропических болезней.
Фото: из архива А. Минасяна
В 1944 году здание было предоставлено Армянскому обществу культурных связей с зарубежными странами (АОКС).
По мнению Арутюна Минасяна, это здание должно вернуться к своим корням. Он, в частности, предлагает создать здесь Государственный музей медицины и надеется, что это предложение удостоится внимания государственных органов.
Фото: А. Ханоян.
Земельный участок приобрел у Хусейна Бек Мирзабекова
В паспорте здания, любезно предоставленного нам научно-исследовательским центром культурно-исторического наследия при министерстве культуры Армении, читаем, что доктор Оганес Оганесян приобрел земельный участок на улице Астафян в 1915 году у некоего Хусейна Бек Мирзабекова. Планировку и строительство дома он заказал Борису Меграбову.
Фото - из архива А. Минасяна.
В паспорте говорится:
«Здание считается памятником архитектуры начала 20-го. Это одно из лучших строений этого периода».
Борис Меграбов
Паспорт здания “АОКС”
Нора Акобян: Мы приготовили сюрприз для Германа Титова
Я работала в АОКС с 1971 до 1988 года. Первые 9 лет я занимала должность заместителя председателя АОКС, а затем - председателя. У нас был блестящий коллектив, я работала с великими интеллигентами. Например, с Рубеном Парсамяном, который позднее стал нашим министром культуры, с бывшим ректором Университета имени В.Брюсова Рафаелом Самсоновом, другими прекрасными людьми.
АОКС действовал на общественно-государственных началах. По сути, мы были общественной организацией, которая финансировалась государством. В Армении было 500-600 семей, которые были друзьями АОКС. Мы возили наших иностранных гостей в деревни, где они могли увидеть, как в тонире пекли лаваш, готовили кюфту, делали масло в маслобойке. В Ереване мы водили гостей в мастерские художников, из которых они часто возвращались с собственными портретами.
Фото – А. Ханоян.
Наши гости обязательно бывали в Матенадаране, Гарни, Гегарде и Эчмиадзине. Мы организовывали встречи с Католикосом Вазгеном Первым, который оставлял большое впечатление на любого гостя. Мы хорошо понимали, что Армения не так уж известна иностранцам, и делали все возможное для того, чтобы должным образом представить нашу страну.
Мы заранее просили послать краткую справку о госте, его предпочтениях, и, исходя из этого, составляли программу визита. Естественно, программа утверждалась Центральным комитетом КП и КГБ Армении.
Когда космонавт Герман Титов прибыл в Армению, мы уже знали, что он страдает бессонницей. После долгих раздумий мы отвезли его в Птгни, накрыли стол на большом камне в чистом поле, и так под Луной, провели ночь с вином и нашими традиционными блюдами. Титов был в восторге, он долго вспоминал этот день.
В свое время в АОКС были общества дружбы с 28 странами - каждое со своим председателем. К примеру, если к нам приезжала делегация из Венгрии, я принимала ее в АОКС, а потом ими занималась Общество дружбы с Венгрией. Таким образом, у АОКС было около 2650 сотрудников, которые работали на общественных началах.
Ответственный секретарь АОКС Анна Эгибян
По сравнению с прежними годами, сегодня у нас бывает не так много мероприятий. В основном, мы отмечаем Дни независимости разных стран, дни рождения деятелей искусств, проводим вечера поэзии. В мероприятиях участвуют члены обществ дружбы с разными странами. Сегодня более всего активны общества дружбы с Францией, Ираном, Румынией и Болгарией. В последние годы наша деятельность, в основном, носит культурный и литературный характер, однако мы стараемся обращать внимание также на науку, проводить научные конференции.
На верхнем этаже нарисовали яблоню
Нора Акобян рассказывает, что здание нуждалось в ремонте, но они опасались нарушить что-либо в его историческом образе. Посоветовавшись с архитекторами и художниками, решение было найдено: чтобы не повредить стены, их закрыли белой тканью. На верхнем этаже нарисовали яблоню, которая символизировала АОКС со своими «ветвями».
Фото – А. Ханоян
После ремонта в здании появился небольшой зал, в котором проводятся концерты, другие мероприятия, рабочие обсуждения.
Фундамент здания АОКС укреплен
В начале мая с.г. прозвучал сигнал тревоги о том, что здание АОКС пытаются разрушить.
В мае мы связались с начальником Ереванского территориального отдела Агентства по защите памятников истории и культуры при министерстве культуры Армении Каро Айвазяном и президентом компании «Локал Дивелоперс» Самвелом Майрапетяном, которые опровергли информацию о намерении разрушить здание АОКС.
Каро Айвазян рассказал, что земельный участок по адресу ул. Пушкина 14, где компания «Локал Дивелоперс» строит гостиницу, находится в части исторического ядра Еревана (на примыкающей территории сохранилась часть улицы Лалаянц, построенная в 17 веке и застроенная зданиями-памятниками конца 19-го и начала 20-го века).
С учетом этого факта, застройщику было предложено восстановить на предоставленной территории утерянную часть улицы Лалаянц и создать пешеходную связь между улицей Абовяна и Северным проспектом, покрыв улицу традиционной кладкой.
Застройщику также предложено в обьеме гостиничного комплекса сохранить пристройку, составляющую часть здания-памятника по адресу: ул. Абовяна 3.
В беседе с Медиамакс президент «Локал Дивелоперс» Самвел Майрапетян заявил, что эти предложения компанией приняты. Он также сообщил, что уже вложены крупные суммы для реализации работ по укреплению фундамента и стен зданий-памятников N 3 и 3/1 на улице Абовяна.
Каро Айвазян сообщил нам, что согласованный проект представлен в мэрию Еревана, которая должна принять окончательное решение.
Нора Акобян: лорды в Дилижане пользовались принесенной из наших домов посудой
Как минимум 7-10 раз в течение год в рамках Дней культуры СССР за рубежом проводились Дни Армении.
Благодаря АОКС впервые были вывезены за рубеж и представлены на Кипре картины Акопа Акопяна и братьев Элибекян, с концертами за рубеж отправился Гегам Григорян. Мы были первыми в СССР, организовавшими гастроли джаз-бэнда за рубежом - трио Давида Азаряна.
У нас были Дни культуры в Венеции. Мы долго думали, чем можно удивить итальянцев. В конце концов, после долгих обсуждений, нам разрешили вывезти оригиналы некоторых книг из Матенадарана. С нами отправился также квартет Комитаса, который мог «открыть любые двери».
Иногда случалось так, что ЦК отказывал нам, и мы были вынуждены бороться за получение разрешения на поездку того или иного деятеля искусств за рубеж - порой под нашу личную ответственность.
Однажды у нас родилась идея послать за рубеж наших художников-авангардистов, и для получения разрешения мы отправились в Москву. В те годы официально признанным направлением был соцреализм, и мы с большим трудом убедили, что можно творить не только в этом стиле. В конце концов, получилась «смешанная» выставка - на одной стене висели работы авангардистов, на другой - представителей соцреализма. Руководителем «костяка» наших художников был Ваник Шарамбеян, который делал свою работу с большой любовью.
«Аоксовцы» работали с особой преданностью делу. Однажды, впервые в истории Армении, к нам должны были приехать сразу 11 английских лордов. Мероприятие должно было проходить в Доме отдыха Союза композиторов в Дилижане. Мы подошли к оргвопросам предельно серьезно: заранее из России прибыл ответственный человек и предупредил, что для лордов очень важно, в какой постели они будут спать, какой посудой будут пользоваться и так далее.  Мы отобрали с наших квартир лучшее белье, полотенца, посуду и повезли все это в Дилижан. После Армении лорды отправились в Москву и, впечатленные нашим приемом, рассказывали, что Армения - очень богатая страна, так как в столовой обычного Дома отдыха блюда подаются в фарфоровой и хрустальной посуде, а постельное белье отличаается особой изящностью.
Со всего мира в Армению приезжали различные коллективы, художники, писатели, политические деятели. Для меня самых впечатляющим был визит польской художницы Элис Стаковски. Еще в Польше, изучив историю Армении, она влюбилась в нашу страну и начала писать письма с просьбой пригласить ее в Армению. Нам удалось пригласить ее в Армению с персональной выставкой. После возвращения на родину она весь год работала и вновь приехала к нам - с  новой выставкой, которая называлась «Армения в моих глазах». И после этого она снова просилась в Армению.
Я не имела права приглашать одного и того же человека больше двух раз, но она говорила мне по телефону: «я не могу не приехать, пойми, это вопрос жизни». В конце концов, нам удалось привезти Элис Стаковски в Армению еще раз, уже в статусе моего личного гостя.
АОКС для меня остался периодом мечтаний, творческой работы, любви, уважения друг к другу, работы в преданном коллективе.
«Армения сегодня»
АОКС на протяжении двадцати лет публиковал журнал «Армения сегодня», неизменным главным редактором которого являлся Константин Хандоян.
Журнал публиковался на 5 языках и отправлялся в десятки стран. «Армения сегодня» представлял важные события в научной, культурной жизни Армении.
«Одиссея» картины Айвазовского
В 1990 году шел ремонт здания АОКС, где в зале приемов долгие годы висела картина Ивана Айвазовского «Буря у скалистого берега». Полотно было подарено АОКС в 1957 году молодежной организацией «ЖАФ» (Женесс арменьенн де Франс) армянской общины Франции.
Нынешний министр культуры Армении Асмик Погосян, которая работала тогда в правлении АОКС, рассказывала, что злоумышленники ночью взобрались на строительные леса, установленные на фасаде здания, и проникли внутрь. «Утром, придя на работу, мы увидели остатки полотна, в спешке очень грубо срезанного с рамки», - вспоминала Асмик Погосян.
Долгие годы поиски картины были безуспешными. Но вот в феврале 2011 года стало известно, что пропавшее полотно должно было быть выставлено на торги на Московском аукционе «Гелос». По стартовой цене в 24 млн рублей его собирался продать известный коллекционер, член Совета Федерации России Оганес Оганян. Узнав, что полотно похищено, он сразу же снял его с аукциона и решил передать Армении.
В июне 2011 года российский сенатор привез картину в Ереван и передал ее в Национальную галерею Армении.
Президент АОКС, гендиректор Межгосударственного Фонда гуманитарного сотрудничества стран СНГ Армен Смбатян: здание продолжает собирать интеллигенцию
В советские годы мы особо не концентрировали свое внимание на том, что это здание является историческим. Только спустя годы мы поняли, что это одно из исключительных строений, передающих атмосферу и ценности Еревана 20-го века. Для меня очень ценно то, что здание продолжает собирать вместе интеллигенцию; творческих людей, представителей сфер науки и образования, служит в качестве «клуба» для образованных людей.
Во времена СССР отправиться за рубеж либо установить какие-либо связи с зарубежными организациями было почти невозможно. У АОКС была исключительная возможность. Все те, кто был связан с АОКС, считались людьми «высокого полета».
Я являюсь председателем АОКС с 1997 года. С 1990-х мы стараемся воссоздать прежние связи. Не могу сказать, что нам это удалось в полном объеме - трудно действовать без государственной поддержки и финансирования.
Мы сохранили название АОКС в качестве бренда. Стараемся сохранить историю, однако двигаемся вперед. Это здание является неотъемлемой частью связи между людьми. Мы планируем сделать здание красивее - почистить, осветить и сохранить в качестве центра для интеллигенции.
Над проектом работали: Анна Бубушян, Лена Геворгян, Екатерина Погосян, Элеонора Араратян, Анна Зильфугарян, Ара Тадевосян, Давид Алавердян, Эмин Аристакесян, Карен Антонян, Армине Мелконян.