«Հույս՝ փակուղու փոխարեն». «Ուիգմոր»-ում վիրահատել են մանկական էպիլեպսիա ունեցող երեք երեխայի - Mediamax.am
12315 դիտում
«Հույս՝ փակուղու փոխարեն». «Ուիգմոր»-ում վիրահատել են մանկական էպիլեպսիա ունեցող երեք երեխայի
Տաթեւիկ Քոլոյանը
Լուսանկարը` «Ուիգմոր»
Էդուարդ Ասատրյանը
Նունե Կույումջյանը
Սեզար Սանթոսը
Հեդըր Թրիփը
Սոնա Վարդանյանը
Հրաչուհի Ղազարյանը
Մանկական էպիլեպսիան ախտորոշում է, որի հաստատումից հետո շատ ընտանիքներ կանգնում են փակուղու առջեւ: Սկզբում ժխտման փուլն է, իրականությունից փախչելու ցանկությունը, հետո՝ հնարավոր ելքերի փնտրտուքը: Երբ պարզ է դառնում, որ էպիլեպսիան նաեւ դեղակայուն է, այսինքն՝ դեղորայքն անզոր է ցնցումների դեմ, կարող է «հաղթել» հուսահատությունը: Այստեղ է, որ ժամանակակից բժշկությունը հորդորում է շարունակել պայքարը՝ առաջարկելով մանկական դեղակայուն էպիլեպսիայի վիրահատական բուժում: Դրա արդյունքում հնարավոր է կա՛մ լիովին ազատվել ցնցումներից, կա՛մ խիստ նվազեցնել դրանց պարբերականությունը՝ երեխային տալով հնարավորություն հասնելու իր զարգացման ներուժին:
Վերջին շաբաթներին «Ուիգմոր կանանց եւ երեխաների հիվանդանոց»-ում հյուրընկալում էին գործընկեր, ամերիկյան լավագույն մանկական բուժհաստատություններից մեկի՝ Valley Children’s Healthcare-ի (ԱՄՆ, Ֆրեզնո) մասնագետներին՝ մանկական նյարդաբանության բաժանմունքի ղեկավար, բժիշկ Սեզար Սանթոսին եւ մանկական վերակենդանացման բաժանմունքի մասնագիտացված բուժքույր Հեդըր Թրիփին:
Նրանց մենտորությամբ եւ նախորդած երկարատեւ նախապատրաստական աշխատանքի շնորհիվ «Ուիգմոր»-ի նյարդավիրաբույժների կողմից հաջողությամբ վիրահատվել է մանկական դեղակայուն էպիլեպսիա ունեցող երեք երեխա, որոնցից ամենափոքրը՝ 1,5 տարեկան: Ըստ տարբեր ցուցանիշների՝ ՀՀ-ում ախտորոշված մանկական էպիլեպսիա ունի մոտ 4000 երեխա: Իրականում թիվը կարող է ավելի մեծ լինել, քանի որ շատ ընտանիքներ շարունակում են թաքցնել խնդիրը կամ խուսափում դիմել մասնագետներին:
Մեդիամաքսի հետ զրույցում Valley Children’s Healthcare-ից ժամանած մասնագետներն ու «Ուիգմոր»-ի թիմը կիսվել են երկու շաբաթվա ընթացքում կատարված ինտենսիվ աշխատանքով, տպավորություններով ու համոզմամբ՝ մանկական դեղակայուն էպիլեպսիա ունեցող ցանկացած երեխա պետք է ունենա վիրահատության հնարավորություն:
«Կարեւոր քայլ ոչ միայն «Ուիգմոր»-ի, այլեւ՝ երկրի առողջապահական համակարգի զարգացման տեսանկյունից»
Տաթեւիկ Քոլոյան, «Ուիգմոր կանանց եւ երեխաների հիվանդանոցի»-ի զարգացման գծով փոխտնօրեն
Valley Children’s Healthcare-ի հետ մեր համագործակցությունը սկսվել է դեռ 2023թ.-ին՝ երկկողմ հուշագրի ստորագրմամբ։ Դրա նպատակն է զարգացնել մանկական առողջապահությունը Հայաստանում։ Համագործակցության թիրախում բոլոր այն ուղղություններն են, որոնք մեր երկրի առողջապահության զարգացման տեսանկյունից համարել ենք առաջնահերթ: Կարծում եմ՝ շատ կարեւոր է, որ նման համագործակցությունների հիմքում լինեն երկրի կարիքները:
Տաթեւիկ Քոլոյանը Տաթեւիկ Քոլոյանը
Valley Children’s Healthcare-ի հետ աշխատանքը ենթադրում է փորձի փոխանակում, շարունակական վերապատրաստումներ եւ մասնագիտական խմբերի փոխադարձ այցելություններ: Առաջիկայում մեր հիվանդանոցից մասնագետների արդեն հինգերորդ խումբը կմեկնի Ֆրեզնո՝ վերեպատրաստման: Ինչ վերաբերում է ամերիկյան կողմին, ապա մասնագիտական խմբի առաջին այցը տեղի է ունեցել անցյալ տարի՝ կրելով առավել ճանաչողական բնույթ:
Երկրորդ՝ վերջին շաբաթներին տեղի ունեցած այցի թիրախում մանկական էպիլեպսիան էր՝ դրա նյարդահոգեբանական գնահատումից մինչեւ բուժման ժամանակակից մեթոդներ ու վիրահատական բուժում։ Մեր թիմն այս այցին երկար է պատրաստվել: Նախապես ընտրվել են բուժառուներ, որոնց մոտ էպիլեպսիան դեղակայուն է եւ վիրահատությունը կարող է տալ առավել լավ արդյունքներ: Այս օրերին նրանք հաջողությամբ վիրահատվել են: Կարծում եմ՝ սա շատ կարեւոր քայլ է ոչ միայն «Ուիգմոր»-ի, այլեւ՝ ամբողջ երկրի առողջապահական կարողությունների զարգացման տեսանկյունից։
Հաճախ Հայաստան է գալիս հմուտ մասնագետների խումբ, անցկացնում խորհրդատվություններ, կատարում վիրահատություններ եւ հեռանում։ Իհարկե, սա եւս կարեւոր է, բայց մեզ համար սկզբունքային է նման այցելություններից ու գործակցությունից քաղել առավելագույնը՝ հմուտ մասնագետների թիմ կրթելով ու ձեւավորելով հենց երկրում:
Valley Children’s Healthcare-ի հետ համագործակցությունը լինելու է շարունակական եւ առաջիկա այցերի ուղղվածությունը կորոշվի՝ հիմնվելով մանկական առողջապահության ոլորտում եղած մեր առաջնահերթությունների վրա։ Օրինակ՝ շատ կարեւոր է երկրում մանկական անհետաձգելի բուժօգնության զարգացումը։
Փոխադարձ այցելություններից բացի, մեր ամերիկյան գործընկերների հետ տարվա ընթացքում մշտապես ունենք հեռավար ուսուցման եւ առանձին դեպքեր քննարկելու հնարավորություն:
«Հույս՝ փակուղու փոխարեն»
Էդուարդ Ասատրյան, «Ուիգմոր կանանց եւ երեխաների հիվանդանոց»-ի մանկական նյարդավիրաբուժության ծառայության պատասխանատու, մանկական նյարդավիրաբույժ, բ․գ․թ․
Վիրահատության հնարավորությունը լուսավոր կետ եւ հույս է այն ընտանիքների համար, որոնք «մանկական էպիլեպսիա» ախտորոշումից հետո, ասես, կանգնել են փակուղու առջեւ:
Ֆրեզնո կատարած մեր առաջին մասնագիտական այցի ընթացքում տեղում ծանթացել ենք՝ ինչպես է պետք նախապատրաստվել այս վիրահատություններին, ինչպես է տեղի ունենում բուն գործընթացն ու ինչ հետվիրահատական բարդություններ են հնարավոր: 2024թ.-ի ամռանն արդեն Valley Children’s Healthcare-ի թիմն այցելեց «Ուիգմոր»՝ տեղում գնահատելու մեր տեխնիկական ու կադրային կարողությունները: Դրան հաջորդեցին ամիսներ տեւող քննարկումները տեսակապով:
Էդուարդ Ասատրյանը Էդուարդ Ասատրյանը
Արդյունքում, օրեր առաջ Սեզար Սանթոսի մենտորությամբ «Ուիգմոր»-ում վիրահատեցինք առաջին եւ տարիքով ամենափոքր բուժառուին (1,5 տ.): Կարող եմ ասել՝ վիրահատությունը հաջող էր, հետվիրահատական բարդացումներ կամ ցնցումներ չեն արձանագրվել (ժպտում – հեղ.): Շատ կարեւոր է ընդգծել, որ դեղակայուն էպիլեպսիայի դեպքում վիրահատությունը պետք է կատարել հնարավորինս շուտ, երեխային պետք է ազատել ցնցումներից, քանի որ այդ փուլում տեղի է ունենում նրա հոգեշարժական ակտիվ զարգացումը:
Շատ եմ կարեւորում մեր գործընկերների աջակցությունը, քանի որ նման վիրահատություններ սկսելու դեպքում հմուտ մենտորի առկայությունը պարտադիր է:
Վաղ հետվիրահատական փուլում հնարավոր են անսպասելի դրսեւորումներ, բայց երբ կողքիդ են առավել փորձառու գործընկերները, գործողություններիդ մեջ առավել վստահ ես լինում։
Այս կարճ ժամանակահատվածում ստացել ենք բազմաթիվ դիմումներ ծնողներից, որոնց երեխաներն ունեն այս ախտորոշումն ու նրանք ցանկանում են դիմել վիրահատության: Կարող եմ ասել՝ բազմաթիվ ընտանիքներ ու բուժառուներ սպասում են Valley Children’s Healthcare-ի գործընկերների հաջորդ այցին։
«Ցանկանում ենք Հայաստանում կրթել եւ ունենալ սեփական մասնագետներին»
Նունե Կույումջյան, «Ուիգմոր կանանց եւ երեխաների հիվանդանոց»-ի մանկական նյարդաբանության ծառայության պատասխանատու, մանկական նյարդաբան
Ցավոք, մեր հասարակությունում դեռ կան ընտանիքներ, որոնք ամեն կերպ փորձում են թաքցնել կամ ժխտել երեխայի մոտ ախտորոշված էպիլեպսիան։ Առաջին հերթին հենց այս երեխաների ծնողները պետք է առավել իրազեկված լինեն՝ ինչ է էպիլեպսիան, ինչպես է այն դրսեւորվում ու իրավիճակի բարելավման ինչ տարբերակներ կան։ Շատերը կարծում են, որ այս ախտորոշումը ենթադրում է երեխայի բնականոն կյանքի անհնարինություն, բայց սա չի համապատասխանում իրականությանը:
Կան էպիլեպսիայի տեսակներ, որոնց դեպքում ցնցումների պարբերականությունը շատ փոքր է եւ ինչ-որ պահից դրանք լիովին վերանում են՝ առանց որեւէ միջամտության: Իհարկե, այլ դեպքերում այս ախտորոշումը ենթադրում է դեղորայքի մշտական օգտագործում, իսկ իրավիճակում, երբ դեղերն այլեւս չեն օգնում եւ էպիլեպսիան դարձել է դեղակայուն, լուծման հնարավոր տարբերակը վիրահատությունն է։
«Ուիգմոր»-ում արդեն իսկ սկսել ենք աշխատել ծնողների հետ՝ կիսելով այս տեղեկատվությունը մեր «Էպիլեպսիայի դպրոց»-ի շրջանակում, նաեւ բացատրելով՝ ինչպես օգնել երեխային ցնցումների ժամանակ:
Նունե Կույումջյանը Նունե Կույումջյանը
Շատ ընտանիքների «էպիլեպսիա» ախտորոշումը հասցնում է հուսահատության։ Նրանք փնտրում են հնարավոր բոլոր ճանապարհներն այն ժխտելու, խուսափելու, հաճախ դիմում են ոչ ապացուցողական բժշկությանը, մինչեւ գիտակցում են՝ երեխան իրական օգնության կարիք ունի: «Էպիլեպսիայի դպրոց»-ի շնորհիվ, մենք ոչ միայն մասնագիտական տեղեկատվություն ենք փոխանցում ծնողներին, այլեւ փորձում ենք ձեւավորել ջերմ, վստահելի ու աջակցող համայնք, որտեղ ծնողները կզգան՝ իրենց վախերի եւ ապրումների հետ մենակ չեն:
Հայաստանում մանկական էպիլեպսիայի դեպքերը, ցավոք, բավականին շատ են։ Ըստ Էպիլեպսիայի բուժման համալիր կենտրոնի տվյալների՝ այս ախտորոշումն ունի մոտ 4000 երեխա: Եթե հաշվի առնենք նաեւ, որ շատ ընտանիքներ չեն դիմում բուժօգնության, թաքցնելով խնդիրը, թիվն իսկապես բավականին մեծ է։ Ինչպես բժիշկ Սեզար Սանթոսն է նշել իր նախորդ այցի ընթացքում՝ էպիլեպսիա ունեցող բուժառուների 65 տոկոսին հնարավոր է օգնել դեղորայքի միջոցով, բայց 35 տոկոսի դեպքում գործ ունենք դեղակայուն էպիլեպսիայի հետ ու այն պահանջում է վիրահատական միջամտություն:
Մինչեւ հիմա դա հնարավոր էր միայն, եթե բուժառուն մեկներ արտասահման կամ այստեղ ժամաներ մասնագետների խումբ, որը որոշակի թվով վիրահատություններ կկատարեր: «Ուիգմոր»-ում ցանկանում ենք կրթել եւ ունենալ մեր սեփական մասնագետներին, որպեսզի ամբողջ երկիրն իրեն առավել վստահ զգա էպիլեպսիայի դեմ պայքարում, եւ տեղում կարողանանք օգտակար լինել առավել մեծ թվով բուժառուների։ Կարծում եմ՝ սա կնպաստի նաեւ հանրությունում «էպիլեպսիա» ախտորոշման հանդեպ եղած մոտեցումների փոփոխությանը։
«Վիրահատված երեխաներից մեկի հոր խոսքը երբեք չեմ մոռանա. սա հենց այն է, ինչի համար աշխատում ենք»
Սեզար Սանթոս, «Valley Children’s Healthcare»-ի մանկական նյարդաբանության ղեկավար, բժիշկ
Սա երկրորդ այցս է Հայաստան եւ զգացողություններս չեն փոխվել (ժպտում է – հեղ.)։ Դեռ առաջին այցի ընթացքում շատ տպավորված էի երկրի գեղեցկությամբ եւ այս հիվանդանոցում տեսածով։ Կարծում եմ՝ «Ուիգմոր»-ի հիմքում հեռատես մարդիկ են, որոնք փորձում են արձանագրել հանրության կարիքներն առողջապահության ոլորտում եւ զարգացնել դրանք ոչ միայն սեփական հիվանդանոցում, այլեւ՝ ամբողջ երկրի առողջապահական համակարգն առավել արդյունավետ դարձնելու համար։ Սա շատ կարեւոր մոտեցում է, եւ այն մեծ ջանքեր է պահանջում։
Սեզար Սանթոսը Սեզար Սանթոսը
Ինչպես նշեցին գործընկերներս, այս այցի ընթացքում հաջողությամբ վիրահատել ենք դեղակայուն էպիլեպսիա ունեցող երեք երեխայի, բայց կարեւոր է շեշտել, որ այս վիրահատությունների հիմքում ամիսներ տեւող նախապատրաստական աշխատանքն էր. տեղեկատվության փոխանակում, տեսակապով քննարկումներ, բազմաթիվ հետազոտություններ:
Հայաստանում անցկացրած այս օրերի ընթացքում ինձ մոտ տպավորություն է, թե «Ուիգմոր»-ի գործընկերների հետ աշխատում ենք արդեն երկար տարիներ: Նրանց մոտ նկատում եմ մեծ հարգանք ու սովորելու պատրաստակամություն, երբ կիսվում եմ որեւէ տեղեկատվությամբ: Հիշում եմ՝ հիվանդանոցի աշխատակիցներից մեկը մի օր տեսավ ինձ միջանցքում եւ շնորհակալություն հայտնեց, նշելով՝ «գիտե՞ք, Հայաստանը փոքր երկիր է եւ այս օրերին ինձ շատերն են հարցնում՝ մեր հիվանդանոցում իսկապե՞ս վիրահատում են էպիլեպսիա ունեցող երեխաներին»: Նա ավելացրեց՝ «բոլորս շատ ենք գնահատում այն, ինչ անում եք ոչ միայն «Ուիգմոր»-ի, այլեւ՝ Հայաստանի հանրության համար»:
Հայաստանում մանկական էպիլեպսիայի վիճակագրությանը ծանոթացել էի առաջին այցիցս առաջ: Եթե այս ախտորոշումն ունեցողների թիվը դիտարկենք Հայաստանի ժողովրդագրական ցուցանիշների համատեքստում, այն իսկապես ցավալի է: Համեմատության համար նշեմ, որ Միացյալ Նահանգներում տարեկան կատարվում է մանկական էպիլեպսիայի մոտ 5000 վիրահատություն։ Ստացվում է՝ եթե նույնիսկ կարողանանք Հայաստան բերել ամերիկյան բոլոր մասնագետներին, կպահանջվի մոտ մեկ տարի Հայաստանի բուժառուներին հանդիպելու եւ օգնել փորձելու համար։
Իրավիճակը փոքր-ինչ բարելավելու համար պետք է սկսել այդ թվում՝ մարդկանց մտածողությունից։ Նրանք պետք է հասկանան, որ էպիլեպսիան պետք չէ թաքցնել, ամաչել այս ախտորոշումից։ Այն ընդմիշտ չէ։ Այո՛, եթե դրան պատշաճ ուշադրություն չդարձվի, այն կարող է խաթարել բնականոն կյանքը, բայց կա նաեւ վիրահատական լուծում։ Մարդիկ պետք է իմանան սա:
Այսօր, երբ հարցնում եք այցի տպավորությունների մասին, առաջին հերթին մտաբերում եմ վիրահատված երեխաներից մեկի հոր հետ զրույցը:
Նա խաղաղապահ է եւ լավ գիտի՝ ինչ է նշանակում ծառայել երկրին: Վիրահատությունից հետո մեզ հանդիպելով՝ նա ասաց՝ «շնորհակալ եմ իմ ընտանիքին աջակցելու համար»։ Ես էլ այսօր ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել «Ուիգմոր»-ի գործընկերներիս՝ Հայաստանի հանրությանը ծառայելու համար: Երեխայի հոր խոսքը երբեք չեմ մոռանա եւ հիշելիս շատ էմոցիոնալ եմ դառնում։ Սա հենց այն է, ինչի համար աշխատում ենք:
«Ակնհայտ է, որ «Ուիգմոր»-ում կա ամուր թիմ, որը կիսում է նույն նպատակներն ու արժեքները»
Հեդըր Թրիփ, «Valley Children’s Healthcare»-ի մանկական վերակենդանացման բաժանմունքի մասնագիտացված բուժքույր
Սա իմ առաջին այցն է Հայաստան եւ այս ճամփորդությունն ուղղակի հրաշալի էր՝ երկիրը, մարդիկ, հյուրասիրությունը։ Մինչ այս «Ուիգմոր»-ի թիմից մի քանի բժշկի հետ համագործակցել էի, երբ նրանք այցելել էին Ֆրեզնո։ Այստեղ հնարավորություն ունեցա տեսնել «Ուիգմոր կանանց եւ երեխաների հիվանդանոց»-ը: Գիտեմ, որ այն ընդամենը երեք տարեկան է եւ այս կարճ ժամանակահատվածում կատարվել է պարզապես հիանալի աշխատանք։ Սա չափազանց տպավորիչ է։
Շատ հետաքրքիր էր տեղում աշխատել բուժքույրերի թիմի հետ, ծանոթանալ նրանց տեսլականին, քննարկել իրավիճակներ ու աշխատել անմիջապես բուժառուների հետ։ Ես սիրում եմ կիսվել մեր հիվանդանոցում ունեցած փորձառությամբ եւ սա հենց այն էր, ինչ անում էի այստեղ։ Կարեւոր չէ՝ ոլորտում աշխատում ես 16 տարի, թե՝ 6 ամիս, բոլորս սովորելու բան ունենք (ժպտում է – հեղ.):
Հեդըր Թրիփը Հեդըր Թրիփը
Մեր այցի ողջ ընթացքում ակնհայտ էր, որ «Ուիգմոր»-ում բոլորը բուժառուներին վերաբերվում են մեծ հոգատարությամբ, այստեղ նրանք միշտ առաջին տեղում են: Եթե առաջարկում էինք որեւէ մոտեցում, որն առավել դրական կլինի բուժառուների համար, բոլորը միանգամից ներառվում էին այդ բարելավման գործընթացքում (ժպտում է – հեղ.)։ Սա դիրքորոշում է, որ բնորոշ է հանրության մասին հոգ տանող բուժհաստատությանը: Այս դեպքում առավել քան կարեւոր է ունենալ ամուր թիմ, որը կիսում է նույն նպատակներն ու արժեքները։ «Ուիգմոր»-ում նման թիմի առկայությունն ինձ համար ակնհայտ էր։
«Հմուտ բուժքույրը պետք է կարողանա հոգեբանորեն ճիշտ աշխատել բուժառուի հետ»
Սոնա Վարդանյան, «Ուիգմոր կանանց եւ երեխաների հիվանդանոց»-ի վերակենդանացման բաժանմունքի ցերեկային բուժքույր
Valley Children’s Healthcare-ի մասնագետների այցը շատ տպավորիչ էր եւ ինֆորմատիվ։ Հատկապես էպիլեպսիա ունեցող երեխաների վիրահատությունից հետո բուժքույրական խնամքը շատ մեծ դեր ունի․ յուրաքանչյուր առավոտ բուժքույր Հեդըր Թրիփի հետ կատարում էինք համայց, քննարկում եղած իրավիճակը։
Այցի ընթացքում նա մեզ համար անցկացրել է նաեւ համապարփակ դասընթաց՝ ծանոթացնելով էպիլեպսիա հիվանդության ընթացքին, ընդգծելով՝ ինչին առավել ուշադրություն դարձնել հետվիրահատական փուլում։ Շատ կարեւոր է իմանալ այն ազդակները, որոնց դեպքում պետք է շատ արագ արձագանքել։
Սոնա Վարդանյանը Սոնա Վարդանյանը
Առհասարակ Հեդըր Թրիփը շատ համագործակցող եւ պատրաստակամ անձնավորություն է, եւ ամեն օր մենք մոտ 1,5 ժամ վայելում էինք նրա դասընթացը (ժպտում է – հեղ.): Մեր գործընկերն իր հետ բերել էր նաեւ խաղալիքների ու զարգացնող խաղերի մի մեծ փաթեթ, որպեսզի որոշ ցավոտ միջամտությունների ժամանակ խաղի միջոցով կարողանանք շեղել երեխայի ուշադրությունը։ Դրանց կիրառումն, իհարկե, օգտակար է նաեւ առողջացման փուլում։ Առհասարակ, շատ կարեւոր է բուժառուի հետ նաեւ հոգեբանորեն ճիշտ աշխատել, մոտեցում գտնել, եւ հմուտ բուժքույրը պետք է կարողանա սա անել։
Կարծում եմ՝ մեր մասնագիտության դեպքում շարունակական կրթությունը չափազանց կարեւոր է, քանի որ այս ոլորտն ամբողջ աշխարհում շատ արագ է զարգանում, եւ մենք էլ փորձում ենք հետ չմնալ (ժպտում է - հեղ)։ «Ուիգմոր»-ը մեզ տալիս է դրա հնարավորությունը, ինչը շատ ենք գնահատում։
«Երազանք է, որ դեղակայուն էպիլեպսիա ունեցող յուրաքանչյուր երեխա ստանա վիրահատության հնարավորություն»
Հրաչուհի Ղազարյան, «Ուիգմոր կանանց եւ երեխաների հիվանդանոց»-ի բուժական գծով փոխտնօրեն, մանկաբույժ բ․գ․թ․
Էպիլեպսիայի վարումը բազմաթիմային է եւ պահանջում է մուլտիդիսցիպլինար աշխատանք։ Այս վիրահատություններին նախորդած նախապատրաստական աշխատանքներին ներգրավվել են ոչ միայն նյարդաբաններն ու նյարդավիրաբույժները, այլեւ՝ անհետաձգելի բուժօգնության բաժանմունքի ներկայացուցիչները, հոգեբանները, զարգացման մանկաբույժները:
Հրաչուհի Ղազարյանը Հրաչուհի Ղազարյանը
Սա հսկայածավալ աշխատանք էր, որում ցանկանում եմ առանձին ընդգծել գործընթացի անտեսանելի եւ շատ կարեւոր օղակները՝ էլեկտրոէնցեֆալոգրաֆիա (ԷԷԳ) կատարող մեր թիմին եւ ինժեներներին․ նրանց շնորհիվ էր, որ այս ամբողջ «շղթան» գործում էր ճիշտ:
Կատարված վիրահատություններից հետո «Ուիգմոր»-ի ամբողջ թիմը շատ ոգեւորված է, նաեւ՝ հպարտ (ժպտում է – հեղ.), որ կարողացել ենք սկսել նման կարեւորագույն գործընթաց։
Այս ընթացքում բազմաթիվ նամակներ եմ ստացել նույնիսկ այն ծնողներից, որոնց երեխաները չունեն էպիլեպսիա, բայց նրանք շնորհակալ են, որ «Ուիգմորում» մանկական էպիլեպսիայի վիրահատական բուժումը դարձել է հասանելի:
Ընդամենը երկու շաբաթում քննարկումների, դասընթացների, տեղում համատեղ աշխատանքի շնորհիվ հսկայածավալ առաջընթաց ունենք: Կարողացել ենք չափազանց մեծ եւ կարեւոր քայլ առաջ կատարել․ այս փորձը պահպանելու ենք, կիրառելու, զարգացնելու եւ դարձնելու ենք շարունակական:
Այսօր ավելի շատ քննարկեցինք մանկական էպիլեպսիայի դեմ պայքարող բժիշկների, բուժքույրերի աշխատանքը, բայց այստեղ կարեւորագույն դեր ունեն նաեւ այս երեխաների ծնողները։ Նրանք մեր ամերիկյան գործընկերների այցին սպասել են մեծ անհամբերությամբ, իսկ վիրահատված երեք երեխայի ծնողներից ամեն օր լսում ենք շնորհակալական խոսքեր։
Կարող եմ ասել՝ երազանք է, որ դեղակայուն էպիլեպսիա ունեցող յուրաքանչյուր երեխա ստանա վիրահատության հնարավորություն։ Այստեղ կարեւոր է նաեւ պետության դերը։ Այս վիրահատությունը թանկ է, բազմաթիվ հետազոտություններ պահանջող, եւ կատարված երեք վիրահատության դեպքում պետությունը հոգացել է բոլոր ծախսերը՝ ազատելով այս ընտանիքներին ֆինանսական բեռից։

Epilepsy is a diagnosis that can leave families feeling lost and overwhelmed. The initial reaction is often denial – a natural attempt to escape the reality – followed by a desperate search for solutions. When families learn that their child’s epilepsy is drug-resistant, meaning medications fail to control the seizures, despair can easily take over. This is precisely where modern medicine comes to help, offering surgical treatment for drug-resistant epilepsy in children. As a result, it becomes possible either to completely eliminate seizures or significantly reduce their frequency, giving children the opportunity to reach their full developmental potential.
Wigmore Women’s and Children’s Hospital recently hosted specialists from their partner, Valley Children’s Healthcare (Madera, California) – a leading pediatric hospital in the United States. The mission members were Dr. Cesar Santos, Medical Director of Neurosciences, and Heather Tripp, Clinical Nurse Specialist in the Pediatric Intensive Care Unit.
Led by their expert mentorship and the extensive preparatory work, the neurosurgeons at Wigmore successfully performed surgeries on three children with drug-resistant pediatric epilepsy - the youngest of them just 1.5 years old. According to various estimates, about 4,000 children in Armenia have been diagnosed with epilepsy. However, the real number may be even higher, as many families continue to hide the diagnosis or avoid contacting specialists.
In an interview with Mediamax, specialists from Valley Children’s Healthcare and Wigmore Women’s and Children’s hospital spoke about their intensive work over the past two weeks, shared their impressions, and their belief that every child with drug-resistant pediatric epilepsy should be evaluated to see if they are a candidate for epilepsy surgery.
“A significant step not only for Wigmore, but also for the development of the country’s healthcare system”
Tatevik Koloyan, Chief Development Officer at Wigmore Women’s and Children’s Hospital
Our collaboration with Valley Children’s Healthcare began in year 2023, with the signing of a bilateral memorandum aimed at advancing pediatric healthcare in Armenia. The focus areas of this partnership are defined together considering the priorities for strengthening the healthcare system in the country. I think it is essential that such cooperation is based on the needs of the country.
Tatevik KoloyanPhoto: Mediamax
Our partnership with Valley Children’s Healthcare includes bilateral medical missions, exchange of knowledge and continuous medical education, Wigmore’s fifth group of specialists will visit Valley Children’s Hospital for observership this summer. As for the American side, the first visit of the professional group took place last year and was more exploratory in nature.
The current visit’s focus was pediatric epilepsy, encompassing the full spectrum from neuropsychological assessment to modern treatment methods and surgical treatment. Our team has been preparing for this visit extensively. Patients with drug-resistant epilepsy, who were identified as likely to benefit most from surgery, were carefully pre-selected and over these days, they successfully underwent surgery. I believe this is a very important development, not only for Wigmore, but for the advancement of Armenia’s overall healthcare system.
Photo: Wigmore
Often, skilled specialists visit Armenia to provide consultations, perform surgeries, and then they leave. While this is undoubtedly valuable, for us, the priority is to invest in such cooperation by educating and building a team of skilled specialists within the country.
Our partnership with Valley Children’s Healthcare is set to be ongoing, with the focus of future visits determined by our priorities in pediatric healthcare. One key area, for example, is the development of pediatric emergency care in Armenia.
“From Despair to Hope”
Eduard Asatryan, Head of Pediatric Neurosurgery Service, Wigmore Women’s and Children’s Hospital, Pediatric Neurosurgeon The possibility of surgery is a beacon of hope for families who feel trapped after receiving a diagnosis of pediatric epilepsy.
During our first professional visit to Fresno (Valley Children’s), we gained firsthand insight into how to prepare for these surgeries, how the procedures are performed, and what postoperative complications to anticipate. In the summer of 2024, a team from Valley Children’s Healthcare, visited Wigmore to assess our technical infrastructure and staffing capabilities. This visit was then followed by months of video-conference discussions.
Eduard AsatryanPhoto: Mediamax
As a result, just a few days ago, under the mentorship of Dr. Cesar Santos, at Wigmore we performed surgery on our first and youngest patient (1.5 years old). I can say that the surgery was successful – there were no postoperative complications or seizures (smiles - ed.). It is important to emphasize that in cases of drug-resistant epilepsy, surgery should be performed as soon as possible when a child’s psychomotor development is most active, and freeing the child from seizures is essential for their healthy growth.
I highly value the support of our partners: when undertaking such complex surgeries, the presence of an experienced mentor is vital.
The early postoperative phase can bring unexpected challenges, but with experienced colleagues by your side, you feel more confident in your actions.
In this short period, we have received numerous applications from parents whose children have been diagnosed with epilepsy and want to undergo surgery. Many families and patients are waiting for the next visit of our colleagues from Valley Children’s Healthcare.
“We aim to educate and develop local specialists in Armenia”
Nune Kuyumjyan, Head of Pediatric Neurology service, Wigmore Women’s and Children’s Hospital, Pediatric Neurologist
Unfortunately, there are families in our society who try to hide or deny their child’s epilepsy diagnosis. First and foremost, the parents of these children need increased awareness of what epilepsy is, how it manifests, and what treatment options are available to improve their child’s condition. Many people still believe that epilepsy diagnosis means that the child cannot live a normal life. But that is not true.
There are forms of epilepsy where seizures occur infrequently and may eventually resolve on their own, without the need for intervention. However, in other cases, the condition requires ongoing medication and, in a situation where medications no longer help and epilepsy becomes drug-resistant, surgery may offer a viable solution.
At Wigmore, we have already begun working closely with parents, raising awareness and providing targeted education through our “Epilepsy School” initiative, including teaching how to support a child during a seizure.
Nune KuyumjyanPhoto: Mediamax
An epilepsy diagnosis can leave many families feeling overwhelmed and desperate. In an attempt to deny or avoid it, they often turn to non-evidence-based treatment, until they realize that their child needs professional help. Through the “Epilepsy School”, we not only provide parents with reliable professional information, but also try to form a trusting, and supportive community where parents will feel that they are not alone with their fears and experiences.
Unfortunately, childhood epilepsy is quite prevalent in Armenia. According to the data from the Comprehensive Epilepsy Center, approximately 4,000 children have been diagnosed with this condition. However, the real number is likely higher, as many families choose not to seek medical help, often hiding the diagnosis. As Dr. Cesar Santos noted during his previous visit, around 65% of epilepsy cases can be effectively managed with medication, the remaining 35% are drug-resistant, meaning they require surgical intervention.
Until now, surgical treatment for pediatric epilepsy was only possible if the patient traveled abroad or if a visiting team of specialists came to Armenia to perform a limited number of operations. At Wigmore, our goal is to educate and develop local specialists, so that the entire country can feel more confident in the fight against epilepsy. This will enable us to help more patients directly, here at home. I believe this will also shift public attitudes toward an epilepsy diagnosis.
“I will never forget the words of the father of one of the children who underwent surgery – this is exactly why we do what we do”
Dr. Cesar Santos, Medical Director of Neurosciences, Valley Children’s Healthcare
This is my second visit and my impression has not changed (smiles – ed.). I’ve always been impressed by how nice Armenia is, how nice this hospital is and how forward thinking they are. And that’s very impressive. That should not be taken lightly because that’s a big effort.
Cesar SantosPhoto: Mediamax
The first two weeks of doing the epilepsy surgery has been very successful. We have done three surgeries in such a short period of time, but I do not say that it took us two weeks to prepare․․․ It took us a few months to prepare for these two weeks. With that preparation, I think we were ready and were able to do this type of surgeries. And I’m happy to say that all our patients are doing well and are seizure-free.
I feel like we have been working with Wigmore team for a long time. We work well together. There is a lot of respect, exchanges of ideas. I told you about how forward-thinking Wigmore is, how receptive they are, how willing they are to improve care.
Once an employee from Wigmore greeted me and said thank you very much for coming here, we appreciate what you do for Wigmore, but the Armenian people appreciate what you do together for the country.
People must know that epilepsy is not something you should hide. We need to talk about community education.
We saw the dad of the kid we operated on. He is a peacekeeper, so, he knows what service to Armenia means. He said, ‘Thank you for what you do. I know Hayk is just one person, and I thank you for what you did for him. But I really thank you [Wigmore] for what you guys are doing here for the people of Armenia.’ I get emotional, because that’s why we do what we do. I will never forget that.
“It is obvious that the Wigmore team shares the same goals”
Heather Tripp, Clinical Nurse Specialist in Pediatric Intensive Care, Valley Children’s Healthcare
This is my first visit to Armenia and this has been such a wonderful trip. The country is so beautiful. The hospitality is beyond anything. Being in this hospital and just knowing that it is barely three years old and seeing the amazing work that has been done in that short amount of time is incredibly impressive.
I enjoyed getting to be here and share some of the information from our hospital. I really wanted to empower the nurses and to show them that it doesn’t matter whether you’ve been doing this for six months or for sixteen years, we all have things to learn. We learn new things every day (smiles – ed.).
Heather TrippPhoto: Mediamax
It is very obvious that everyone cares so much about the patients here. The patients are at the center. If we say ‘this is going to make it better for the patients,’ everyone is on board and so open to those discussions. So, I think that is the hallmark of a healthy hospital. (smiles - ed.). As someone who has worked in healthcare for 13 years, I think it’s very important for the people who work here to be a good team and make sure they’re focused on the same goal. And it is very obvious here. No matter what I’m doing here at the hospital or where I am, the important thing is that everyone has the same goal and is working as a team.
“A skilled nurse should be able to provide psychological support when working with a pediatric patient”
Sona Vardanyan, Pediatric Intensive Care Unit nurse, “Wigmore Women’s and Children’s Hospital”
The visit of specialists from Valley Children’s Healthcare was impressive and informative. In cases of epilepsy surgery, nursing care at PICU plays a crucial role, particularly in the postoperative phase. Each morning, we conducted patient rounds with nurse Heather Tripp, discussing each case.
During the visit she also led a comprehensive training session, guiding us through the nature of epilepsy and highlighting key points to monitor after surgery. It is important to know the warning signs that require an immediate response.
Sona VardanyanPhoto: Mediamax
In general, we were privileged to have Heather teaching us every day for about 1.5 hours (smiles – ed.). She also brought with her a generous supply of toys and developmental games, designed to comfort and distract children at PICU during painful procedures. They are also useful during the recovery phase. More broadly, psychological support is essential when working with the pediatric patients, and a skilled nurse should be able to do this.
I believe that in our profession, continuous education is crucial, because this field is developing rapidly in the world, and we shall not lag behind (smiles – ed.). At Wigmore, we are given this opportunity and for that, we are truly grateful (smiles – ed.).
“It truly is a dream that every child with drug-resistant epilepsy might one day have the opportunity for surgery”
Hrachuhi Ghazaryan, Chief Medical Officer, Wigmore Women’s and Children’s Hospital, MD, Pediatrician
Managing epilepsy requires a multidisciplinary approach and close collaboration across specialties. The preparation leading up to these surgeries involved not only neurologists and neurosurgeons, but also specialists from the emergency department, psychologists, and developmental pediatricians.
Hrachuhi GhazaryanPhoto: Mediamax
This was a major undertaking, and I would especially like to highlight the invisible but critical contributors of this process: our EEG (electroencephalography) team and engineers. It was thanks to their work that the entire “chain” operated seamlessly.
After the surgeries, our entire team is very excited and proud (smiles – ed.) to have launched such an important initiative.
Over the past days, I’ve received many letters – not only from parents of children with epilepsy, but also from those whose children are unaffected – expressing gratitude that surgical treatment for epilepsy is now available at Wigmore.
In just two weeks, through discussions, training, and joint work on the ground, we have made enormous progress. We’ve taken a major step forward. We will preserve, apply, expand, and make this experience sustainable.
Today, our focus has been largely on the work of the doctors and nurses treating pediatric epilepsy – but we must also recognize the crucial role of parents. The families of these children have been waiting with great hope for the arrival of our American colleagues, and daily, we hear words of gratitude from the parents of those three children who underwent surgery.
It truly is a dream that every child with drug-resistant epilepsy might one day have the opportunity for surgery. The role of the state is also critical here. These surgeries are expensive, requiring extensive testing, and in the case of these three surgeries, the state covered all the costs, relieving the families of the financial burden.