Հուլիսի 1-ից «Ուիգմոր կանանց եւ երեխաների հիվանդանոց»-ը հյուրընկալել էր «Valley Children’s Healthcare»-ի՝ ԱՄՆ-ի առաջատար մանկական առողջապահական հաստատություններից մեկի պատվիրակությանը։ Շուրջ մեկ տարի առաջ երկու բուժհաստատությունների միջեւ ձեւավորված համագործակցության շրջանակում սա Ֆրեզնոյի մանկական հիվանդանոցի բուժանձնակազմի առաջին այցն է Հայաստան։ Մինչ այդ, «Ուիգմոր»-ի բժիշկների եւ ադմինիստրատիվ անձնակազմի երեք խումբ արդեն մեկնել էր ԱՄՆ՝ գործընկեր հիվանդանոց՝ փորձի փոխանակման։
«Ուիգմոր»-ում նշում են, որ սա Հայաստանի մանկաբուժության ոլորտում եզակի համագործակցություն է, որի նպատակն է բարելավել մանկական առողջապահությունը եւ միջազգային բարձր չափանիշներին համապատասխան բուժօգնության նոր մշակույթ ձեւավորել։
Երկշաբաթյա այցի ընթացքում պատվիրակությունը «Ուիգմորի» բժշկական թիմերի հետ աշխատել է համապատասխան բաժանմունքներում՝ կիսելով համատեղ բժշկական օգնություն կազմակերպելու փորձն ու գիտելիքները։     Կարեւոր բաղադրիչներից էր նաեւ կրթական հագեցած օրակարգը։
Այցի ավարտին՝ մինչ Ֆրեզնո վերադառնալը, «Valley Children’s Healthcare» հիվանդանոցի պատվիրակությունն ու «Ուիգմոր կանանց եւ երեխաների հիվանդանոց»-ի թիմը Մեդիամաքսին պատմել են առաջին այցի եւ համագործակցության մասին։
Տաթեւիկ Քոլոյան․ «Այս համագործակցությունը բացառիկ է, սպասված եւ ոգեւորիչ»
«Սպասված եւ ոգեւորիչ»․ «Valley Children’s Healthcare»-ի առաջին այցն այսպես է բնորոշում «Ուիգմոր կանանց եւ երեխաների հիվանդանոցի» զարգացման գծով փոխտնօրեն Տաթեւիկ Քոլոյանը։ Ասում է՝ սա եզակի համագործակցություն է։ Աշխարհագրորեն շատ հեռու լինելով՝ այս երկու բուժհաստատությունները կիսում են նույն արժեքներն ու կարեւոր նպատակները՝ բարձրացնել մանկական առողջապահության մակարդակը Հայաստանում եւ հնարավոր լավագույն բուժօգնությունը տրամադրել բոլոր երեխաներին։
«Այս համագործակցությունը մի քանի թիրախային ուղղություն ունի։ Նախ, մեր գործընկերների համար կարեւոր էր ծանոթանալ Հայաստանի առողջապահական համակարգին, կազմակերպչական կառուցվածքին եւ կառավարման մեթոդներին։ Այս անմիջական փորձառությունը նրանց համար շատ կարեւոր էր՝ ավելի լավ հասկանալու, թե ինչպես կարելի է զարգացնել եւ ամրապնդել մեր հետագա համագործակցությունը։
Տաթեւիկ Քոլոյանը Տաթեւիկ Քոլոյանը
Մյուս կարեւոր բաղադրիչը բժիշկների, բուժքույրերի եւ ադմինիստրատիվ թիմի փորձի փոխանակումն է։ «Ուիգմոր»-ը բազմապրոֆիլ բժշկական կենտրոն է, եւ այս առումով  շատ կարեւոր է հյուրընկալել «Valley Children’s»-ի բազմամասնագիտական թիմին՝ մանկական նյարդաբաններ, նյարդավիրաբույժ, վիրաբույժ, վարակաբան, անհետաձգելի բուժօգնության բժշկ եւ բուժքույր։
Այս համագործակցությունը չի սահմանափակվում միայն բժիշկների կրթությամբ։ Մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձնում նաեւ բուժքույրերի կրթությանը, ինչպես նաեւ որակի եւ բուժառուների անվտանգության հարցերին։
Կրթական օրակարգն այս համագործակցության անբաժան մասն է։ Այն ուղղված է նոր հմտությունների ձեռքբերմանը, ինչպես նաեւ միջազգային առողջապահական լավագույն ստանդարտների տեղայնացմանն ու կիրառմանը»,- ասում է Տաթեւիկ Քոլոյանը։
Այցի շրջանակում կազմակերպվել է նաեւ «Մանկական նյարդավիրաբուժության եւ նյարդաբանության արդի խնդիրներ» թեմայով գիտաժողովը, որին մասնակցել է 70 մասնագետ Հայաստանի 10 բուժհաստատություններից, այդ թվում՝ 2 մարզային։ «Ուիգմոր»-ում նշում են, որ սա կարեւոր ցուցանիշ է, որն ընդգծում է հայաստանյան մասնագիտական համայնքում նման կրթական ծրագրերի պահանջարկը։
Քերըն Դալ․ «Մենք ցանկանում ենք ազդեցություն ունենալ ոչ միայն անհատների վրա»
«Valley Children’s Healthcare»-ի բժշկական հարցերով եւ բժիշկների առողջության գծով փոխնախագահ Քերըն Դալն ասում է, որ առաջին այցի նպատակն էր ծանոթանալ Հայաստանի բուժօգնության մշակույթին ինչպես բուժօգնության կազմակերպիչներից,  այնպես էլ բուժառուներից ու նրանց ընտանիքներից։
Ամփոփելով այցը՝ բժիշկ Քերընը նշում է, որ այն, ինչ անում են Կալիֆորնիայում՝ Մադերայում, չեն կարող նույնությամբ փոխադրել Հայաստան։ Այդ առումով պատվիրակության այցը եւ տեղում «Ուիգմոր»-ի առօրյային մասնակցելն ավելի պատկերավոր դարձրեց, թե ինչպես կարող են օգտակար լինել համակարգին։
Քերըն Դալը Քերըն Դալը
«Որպես առաջին այցի արդյունք՝ մենք ակնկալում էինք պատկերացում կազմել «Ուիգմոր»-ի մշակույթի, հասանելի ներուժի մասին եւ ծանոթանալ մեր տեղացի գործընկերների հետ։ Այս առումով այցը մեզ համար շատ օգտակար էր։ Ի տարբերություն այլ համագործակցությունների, որոնք հիմնականում կենտրոնացած են բուժառուների անհատական խնամքի եւ օգնության վրա, մենք ցանկանում ենք ազդեցություն ունենալ ոչ միայն անհատների վրա։ Այստեղ շատ կարեւոր է ուսուցանելու, խորհուրդներ տալու, բացատրելու եւ մասնագիտական մտածողությունը փոխանցելու գործընթացը, թե ինչպես ենք մենք խնամում մեր բուժառուներին։ Օրինակ, բացատրել մեր գործընկերներին, թե թոքաբորբով հիվանդի բուժման ընթացքում ինչո՞ւ է  հակաբիոտիկի տեսակը փոխելու կարիք առաջանում, պարզաբանել այդ գործընթացը։ Եվ խոսքը մասնագիտական նոր մտածելակերպ ձեւավորելու մասին է․ ոչ միայն կոնկրետ դեպքի, այլեւ հետագայում նմանատիպ իրավիճակներում հայտնված հիվանդների խնամքի մասին։
Բացի այդ, մենք աշխատում ենք նաեւ համակարգային մակարդակի գործընթացների շուրջ, ինչպիսին վարակների վերահսկումը եւ հիվանդների անվտանգությունն է։ Վերլուծում ենք առկա գործընթացները եւ խորհուրդներ տալիս՝ հիմնվելով մեր դիտարկումների եւ նախնական առաջարկությունների վրա։ Մինչ այժմ սա ամենաէական արդյունքն է, ինչին ձգտում էինք հասնել»։
Վարուժան Ալտեբարմակյան․ «Սկզբունքները, որով առաջնորդվում է «Ուիգմոր»-ը, կարող են օգնել ստեղծել համընդհանուր համակարգ, եւ այն վերարտադրել այլ երկրներում»
Ֆրեզնոյի հայ համայնքի ներկայացուցիչ, «Kaiser Permanente Hospital»-ի նախկին ղեկավար Վարուժան Ալտեբարմակյանը, որը երկար տարիներ աշխատել է առողջապահության կառավարման ոլորտում, այս համագործակցության ձեւավորման հիմքում է կանգնած․ նա է ծանոթացրել երկու բուժհաստատությունների ղեկավարներին։
««Ուիգմոր»-ի ղեկավարությունն ուներ տեսլական, համարձակություն եւ հանձնառություն՝ վերափոխել բուժօգնության մշակույթը Հայաստանում։ Երբ նրանք սկսեցին այդ գործընթացը, հասկացան, որ միայնակ չեն կարող հաջողել, անհրաժեշտ են գործընկերներ, որոնք կօգնեն բարձրացնել նշաձողը»,- ասում է Ալտեբարմակյանը:
Վարուժան Ալտեբարմակյանը Վարուժան Ալտեբարմակյանը
Նա պատմում է, որ իրեն շատ էր ոգեւորել առողջապահության համակարգի մշակույթի փոփոխության եւ բարելավման այս ծրագրին միանալու գաղափարը։ Համագործակցությունը գրավիչ էր նաեւ այն առումով, որ կարող է դառնալ լավ փորձ, գործող մոդել, որը հնարավոր է կիրառել նաեւ այլ երկրներում։
«Այսպես սկսվեց ամբողջ գործընթացը»,- ասում է Ալտեբարմակյանը:
Հրաչուհի  Ղազարյան․ «Ավելի մեծ վստահություն ձեռք բերեցինք, որ երկրում բուժօգնության մշակույթը փոխելու եւ նշաձողը բարձրացնելու մեր մղումներն արդարացված են եւ իրատեսական»
«Ուիգմոր Կանանց եւ երեխաների հիվանդանոց»-ի բուժական գծով փոխտնօրեն Հրաչուհի Ղազարյանը պատմում է հիվանդանոցի ամբողջ անձնակազմի հուզմունքի մասին։ Ասում է՝ օրդինատորներից մինչեւ բաժանմունքի վարիչ շատ ոգեւորված են։ Թիմը համոզված է, որ գործընկերների աջակցությամբ կհաջողեն Հայաստանում առողջապահությունը նոր մակարդակի հասցնել։
«Մինչ «Valley Children’s»-ի թիմի ժամանումը՝ ամբողջ հիվանդանոցը ոգեւորությամբ եւ հուզմունքով սպասում էր։ Եվ դա պարզապես սպասել չէր, այլ՝ ծավալուն մասնագիտական նախապատրաստական աշխատանք։ Յուրաքանչյուր թիմ ընտրել էր դժվարագույն բուժառուներին առնչվող դեպքերից մինչեւ ամենահաճախ հանդիպող դեպքեր, տարբեր իրավիճակներ, որպեսզի մենք նաեւ մեր ներհիվանդանոցային ուղեցույցերը ներկայացնեինք եւ հասկանայինք՝ որտեղ ինչ ունենք բարելավելու։
Հրաչուհի Ղազարյանը Հրաչուհի Ղազարյանը
Առաջին օրից պարզ էր, որ շենքում եռում է բժշկությունը եւ գիտությունը։ Աշխատելով մեր գործընկերների հետ՝ էլ ավելի վստահություն ձեռք բերեցինք, որ, այո՛, ճիշտ ուղղությամբ ենք գնում, եւ երկրում բուժօգնության մշակույթը փոխելու եւ նշաձողը բարձրացնելու մեր մղումներն արդարացված են եւ իրատեսական»։
Սեզար Սանթոս․ «Հայաստանում մանկական նյարդաբանների հրաշալի խումբ կա»
«Այսքան երիտասարդ երկրի համար ձեր առողջապահական համակարգը բավականին տպավորիչ է»,- ասում է «Valley Children’s»-ի մանկական նյարդաբանական ծառայության ղեկավար Սեզար Սանթոսը։ «Ես լսել եմ, որ Հայաստանում մարդիկ շատ հպարտ են, նվիրված եւ չեն ուզում լքել իրենց երկիրը, որովհետեւ ասում են՝ ո՞վ կօգնի մեր հայրենիքին, եթե ոչ՝ մենք։ Եվ «Valley Children’s»-ը շատ ուրախ է այդ ամենի մի մասը լինել։
Սեզար Սանթոսը Սեզար Սանթոսը
Դուք ունեք մանկական նյարդաբանների հրաշալի խումբ՝ տպավորիչ գիտելիքներով։ Նրանք, իսկապես, շատ լավ են հոգ տանում իրենց բուժառուների մասին, հատկապես, եթե հաշվի առնենք, որ հակացնցումային դեղամիջոցներն այստեղ պակաս հասանելի են, քան՝ մեզ մոտ։ Մինչդեռ, ցնցումներ չունեցող մարդկանց թիվը գրեթե նույնն է»։
Բժիշկ Սանթոսը նկատում է, որ Հայաստանում շատ են էպիլեպսիա ունեցող երեխաները, որոնց մի մասը դեղակայուն են։  Բժիշկն ասում է, որ նրանց կարելի է օգնել էպիլեպսիայի վիրահատական բուժման ծրագրի շնորհիվ։
Սթիվեն Էրիշ․«Այստեղ բժիշկները չունեն լայն հնարավորություններ, բայց իրենց հասանելի միջոցներով կարողանում են բացառիկ լուծումներ գտնել»
Մանկական նյարդաբան Սթիվեն Էրիշին «Ուիգմոր»-ում տպավորել է բժշկական տարբեր թիմերի՝ միմյանց օգնելու եւ միասին աշխատելու թիմային կարողությունը։
Սթիվեն Էրիշը Սթիվեն Էրիշը
«Բոլորն աշխատում են մեկ ընտանիքի նման։ Այստեղի նյարդաբանների հրաշալի թիմը չունի մեծ հնարավորություններ՝ դեղորայք, գործիքներ, սարքավորումներ, ծրագրային ապահովում։ Այդ առումով մենք ունենք որոշ առավելություն։ Բայց նրանք իրենց հասանելի միջոցներով կարողանում են բացառիկ կերպով լուծել խնդիրները։ Նրանք բուժառուներին տրամադրում են գրեթե նույն բուժօգնությունը, ինչ մենք ենք տրամադրում՝ միայն թե մի փոքր ավելի քիչ ջանք գործադրելով»։
Սթեֆանի Ջոնս․ ««Ուիգմոր»-ում բոլորն աշխատում են որպես մեկ թիմ, ընտանիք»
Ոգեշնչված Ամերիկայի հայ համայնքով՝ մանկական վիրաբույժ Սթեֆանի Ջոնսը եկել է Հայաստան՝ հայկական մշակույթն ավելի լավ ճանաչելու, առողջապահական համակարգին ծանոթանալու, գաղափարներ փոխանակելու համար։
«Ինձ, իսկապես, տպավորել է այն, թե ինչպես են բոլորը աշխատում որպես մեկ թիմ, ընտանիք։ Վերջերս մի բարդ դեպք ունեցանք, շատ լարված օր անցկացրինք, բայց բոլորը միասնական էին, բոլորը հոգ էին տանում բուժառուի եւ մեկը մյուսի մասին։
Սթեֆանի Ջոնսը Սթեֆանի Ջոնսը
Սա մի բան է, որ հաճախ չի հանդիպում աշխատանքային խմբերում։ Դուք շատ հաջողակ եք, որ ունեք այսպիսի վիրաբույժներ․ ես շատ բան սովորեցի նրանցից։
Միացյալ Նահանգներում իմ աշխատանքը կապված է այնպիսի տեխնոլոգիաների հետ, ինչպիսին ռոբոտացված եւ մինիմալ-ինվազիվ վիրաբուժությունն է։ Տեսնել, թե ինչ են կարողանում անել այստեղ բժիշկներն իրենց սահմանափակ ներուժով ու հետագա համագործակցության համար ծրագրեր կազմել, իսկապես շատ ոգեւորիչ է»։
Ջուլիաննա Սահուրիա․«Ամեն առավոտ հիվանդանոց մտնելիս՝ նույն հարցն էի լսում՝ ինչի՞ մասին ենք խոսելու այսօր»
«Քանի որ Հայաստանում չկա մանկական անհետաձգելի բուժօգնության մասնագիտություն, գիտեինք, որ դրա ներդրումն ինչ-որ առումով մարտահրավեր է։ Ինձ շատ տպավորել է այն փաստը, որ տեղացի մանկաբույժներից շատերն ունեն երկու մասնագիտացում, բայց դրանցից ոչ մեկը մանկական անհետաձգելի բուժօգնությունը չէ»,- ասում է «Valley Children’s Healthcare»-ի անհետաձգելի բուժօգնության բժիշկ Ջուլիաննա Սահուրիան։
«Մեզ համար կարեւոր էր անհետաձգելի բուժօգնության բժիշկ դառնալ ցանկացողների՝ «Ուիգմոր»-ի առաջամարտիկների այս խմբի մտածելակերպի փոփոխությունը․ օգնել նրանց «գրավել» գիտելիքների եւս մեկ մակարդակ, սովորել նոր ընթացակարգեր, ճիշտ վարվել կրիտիկական իրավիճակներում, լինել առաջին գծում։ Զարմանալի է այս կարճ ժամանակահատվածում տեսնել այդքան մեծ դրական փոփոխություն։
Սա վկայում է, որ կա կամք եւ ցանկություն՝ շարունակ կատարելագործվելու եւ կայանալու՝ որպես մանկական անհետաձգելի բուժօգնության բժիշկ ու բուժքույր։ Հավատում եմ, որ կհաջողեն»։
Բժշկուհի Սահուրիան զարմացած է հիվանդանոցի անձնակազմի՝ նոր բան սովորելու անհագուրդ ցանկությամբ։
«Այստեղ գալուց առաջ ես անհետաձգելի բուժօգնության վերաբերյալ 10 դասախոսություն էի պատրաստել, բայց այս ընթացքում եւս 5-ն ավելացրի։ Ինձ շատ տպավորել են «Ուիգմոր»-ի այն բոլոր բժիշկները, որոնք գիշերային հերթապահությունից կամ ամբողջ օրն աշխատելուց հետո մնում էին հիվանդանոցում, որ դասախոսություններ լսեն»։
Ջուլիաննա Սահորիան Ջուլիաննա Սահորիան
Բժիշկը նշում է, որ բոլոր դասախոսությունները ձայնագրվել են։
«Մեզ հետ բերել էինք երեխայի մանեկեն՝ գոտկային պունկցիաներ անելու համար։ Ամբողջ օրը թիմն անհետաձգելի բուժօգնության բաժանմունքում սովորում էր մոդելի գոտկային պունկցիա, նաեւ՝ միջոսկրային կաթետեր տեղադրել, միզուղիների կաթետերիզացիա անել։ Նրանք յուրացրել են այս բոլոր պրոցեսները, եւ արդյունքը շատ դրական է։ Սա կնպաստի խնամքի որակի շարունակական բարելավմանը եւ հիվանդանոցի արդիականացմանը»։
Ջուլիաննա Սահուրիան նշում է, որ անցումը մասնակցությունից համագործակցություն իրենց կարեւոր նպատակներից մեկն էր։
Էմի Մաուկ-Ֆիշեր․ «Ես, կարծես հպարտ մայրիկ լինեմ, որը սիրով հետեւում է իր բալիկների աճին»
«Ես շատ սերտ աշխատել եմ բուժքույրերի հետ, եւ դա պատիվ էր ինձ համար»,- ժպտում է անհետաձգելի բուժօգնության բուժքույր Էմի Մաուկ-Ֆիշերը։ - Նրանք այնքան պայծառ են, այնքան մեծ է շատ բան սովորելու, անգամ բժիշկների հմտություններին տիրապետելու նրանց ցանկությունը։ Այս երկու շաբաթում շատ մեծ փոփոխություն եմ տեսնում։ Ես, կարծես, հպարտ մայրիկ լինեմ։ Հաճույքով հետեւում եմ նրանց աճին։
Էմի Մաուկ-Ֆիշերը Էմի Մաուկ-Ֆիշերը
Դոկտոր Սահուրիայի հետ աշխատելով՝ մենք նաեւ օգնում ենք նրանց հասկանալ, թե ինչպես կարող են բժիշկն ու բուժքույրն արդյունավետ համագործակցել՝ որպես թիմ։  Արդյունքում, մենք աշխատեցինք ոչ միայն անհետաձգելի բուժօգնության թիմի, այլեւ՝ ամբողջ հիվանդանոցի հետ։ Դա հիանալի էր»,- ամփոփում է Մաուկ-Ֆիշերը։
Ռոբ Սարոյան․ «Այս երիտասարդ ու զարգացող համագործակցությունը բազում դրական շերտեր ունի»
«Valley Children’s Healthcare» հիմնադրամի նախագահ Ռոբ Սարոյանի բնորոշմամբ՝ այս երիտասարդ ու զարգացող համագործակցությունը դրական շատ շերտեր ունի։ Եվ որպես ղեկավարներ՝ նրանք փորձում են համագործակցության ներուժը բացահայտելու նպաստավոր պայմաններ ստեղծել։
«Ես հասկացա, որ մեր բժիշկները կարող են իրենց փորձը կիրառելով՝ կարճ ժամանակահատվածում հասնել իրական փոփոխության։ Նրանք ունեն ուսուցանելու կարողություն՝ գալ եւ զգալի օգուտ, ազդեցություն բերել, ինչը հիասքանչ է։ Այս ամենն արձանագրելը, մեզ հետ «Valley Children's» տանելն ու փորձով կիսվելն իսկապես կարեւոր դրական արդյունքներ կբերի երկարաժամկետ համագործակցության հեռանկարում։
Ռոբ Սարոյանը Ռոբ Սարոյանը
Մենք պետք է օգտվենք այս երկու շաբաթվա փորձառությունից, կիսվենք մեր հիվանդանոցի աջակիցների հետ եւ բերենք համոզիչ փաստարկներ՝ հօգուտ այս ճանապարհի շարունակականության։
Մենք օգտագործում ենք ամերիկյան քաջամտությունը եւ արտահանում այն, տվյալ դեպքում, Հայաստան։ Մենք այս ձեւաչափ հետագայում գուցե տանենք Ֆիլիպիններ կամ Մեքսիկա, բայց սա է այն մոդելը, որ հիմա միասին  ստեղծում ենք  Հայաստանում»։

Since July 1 “Wigmore Women's and Children's Hospital” is hosting the inaugural mission from its partner “Valley Children's Healthcare”, one of the leading pediatric healthcare institutions in the USA.
This is their first visit to Armenia within the framework of the partnership established between the two medical institutions about a year ago. Prior to this, three groups of “Wigmore” physicians and administrative staff traveled to the USA to learn and exchange experiences at the partner hospital.
As they say in “Wigmore”, this is a unique collaboration in the field of pediatrics in Armenia, focusing on systemic improvements and the establishment of a new culture of medical care that aligns with highest international standards.
During the two-week visit, the mission worked together with “Wigmore’s” medical teams in the respective departments, sharing experience and knowledge to organize joint medical care for patients. Rich educational agenda was an important component of the visit.
At the end of the mission, before returning to Fresno, members of the “Valley Children’s Healthcare” delegation and “Wigmore Women’s and Children’s Hospital” team shared with Mediamax their impressions from the inaugural visit and the collaboration, in general.
Tatevik Koloyan: This collaboration is exceptional, anticipated and motivating
Anticipated and motivating – this is how Chief Development Officer of “Wigmore Women’s and Children’s Hospital” Tatevik Koloyan describes the visit. As she notes, hosting theժ inaugural mission of “Valley Children’s Healthcare”, here in “Wigmore” is thrilling. According to Tatevik, this partnership is really unique: despite being half-a-world apart geographically, these two institutions share the same values and a significant goal — to elevate pediatric healthcare in Armenia and provide the best possible medical care for children all around the world.
“This collaboration encompasses various aspects. First, it was important for our partners to familiarize themselves with Armenia's healthcare system, organizational structure, and management practices. This firsthand experience is crucial to better understand how to further develop and strengthen our collaboration.
Another key aspect is that this mission aims to exchange experiences and support continuous learning among doctors, nurses, and administrative staff. “Wigmore” is a multidisciplinary medical institution hence, it’s important to host a multi-disciplinary mission from “Valley Children’s”, including pediatric neurology, pediatric neurosurgery, pediatric surgery, infection disease specialist, pediatric emergency physician and nurse.
This partnership extends beyond physician education; we also prioritize nursing education and place special emphasis on quality and patient safety issues.
Tatevik Koloyan Tatevik Koloyan
An integral part of this partnership is the active educational agenda, aimed at acquiring new skills and learning from the best international healthcare standards to further implement and adapt them locally”, - Tatevik mentioned.
During the visit a “Pediatric neurosurgery and neurology” educational conference was organized at “Wigmore” hospital for specialists across Armenia. Over 70 participants from ten different medical institutions, including two from the regions of Armenia were hosted – significant indicator for “Wigmore”, highlighting the need within the professional Armenian community.
Dr. Karen Dahl: We want to make an impact not just on individual patients
Vice President of Medical Affairs and Physician Wellness and Development of “Valley Children's Healthcare”, Dr. Karen Dahl, says that her expectations were to learn more about the culture of medical care here in Armenia, both from the providers and from the patients and their families. Summing up the visit, Dr. Karen says, that she realized that what they do in Madera, California, might not be appropriate here, so this visit is a great chance to observe what could be done on site, because it's crucial to understand the resources and the culture before offering advice.
“We cannot just say “this is what we do in Madera”․ Coming to Armenia, to “Wigmore”, and participating in the care here in place, gives us a much better understanding of how we might be helpful in this system”, - tells Dr. Karen
Dr. Karen Dahl Dr. Karen Dahl
“Our expectation from this first visit was to truly recognize the hospital's culture, the available resources, and to get to know our colleagues here. From that perspective, this visit was very successful for us, because the impact of this mission is different from other medical missions where the focus is mostly on individual patient care. Here, we want to make an impact not just on individual patients: it is vital to teach, advise, explain and hand over our thought processes, how exactly we care for patients. For example, when caring for a patient with pneumonia, to explain, to illustrate why we might change an antibiotic. It's not just about this specific case, but about helping set mindset about future patients in similar situations.
By explaining our thought process, we can improve care for many more patients down the road. In addition to this, we are also working on system-level processes, such as infection control and patient safety. We review existing procedures and provide advice based on our observations and prior recommendations. So far, this has been the most important impact we've focused on achieving”․
Varoujan Altebarmakian։ The principles upheld by Wigmore can aid in establishing a universal system and replicating it across various countries
Representative of Fresno's Armenian community, former Physician-in-Chief of «Kaiser Permanente Hospital», Dr. Varoujan Altebarmakian, who has worked in the field of medical administration for many years, shares that he has been at the core of establishing the partnership between these two medical institutions. He was the link who introduced the heads of the two medical facilities.
Varoujan Altebarmakian Varoujan Altebarmakian
“The leadership of Wigmore had a vision, they had the courage, and the commitment to change the culture of healthcare delivery in this country. That's their vision. When they started the process, they realized they cannot do this alone. They needed a partner that will elevate the bar of healthcare system and delivery of care in this country”, - says Altebarmakian.
As he mentioned, he was very excited by the idea of joining this program of changing and improving the culture of the healthcare system in Armenia, including from the point of view that similar cooperation can become a best practice model, and in the future such model can be replicated in other countries.
“So that's how the whole process started”, - Altebarmakian tells.
Hrachuhi Ghazaryan․ We are increasingly confident that our efforts to elevate the healthcare culture in the country and elevate standards are both justified and achievable
Chief Medical Officer of “Wigmore Women's and Children's Hospital” Dr. Hrachuhi Ghazaryan, spoke about the enthusiasm of the entire hospital staff. She says, that everyone, from residents to department heads, was highly motivated and enthusiastic in anticipation of the visit. The team believes that with their partners' support, they would definitely succeed in taking the healthcare in Armenia to a new level.
“Before the “Valley Children’s” team’s arrival the entire hospital was filled with excitement and buzz. The anticipation included professional preparation, where each team had selected different complex cases for discussion, ranging from the most complicated patients to more common scenarios, discussions of diverse situations, thus presenting “Wigmore’s” in-hospital guidelines and jointly identifying the learning gaps and improvement needs.
Hrachuhi Ghazaryan Hrachuhi Ghazaryan
From the very first day of mission’s visit, medicine and science were thriving in the building. While working with our colleagues from US, we gained even more confidence that, yes, we are on the right path, and our efforts to bring change in the culture of healthcare in the country and raise the bar are justified and achievable”․
Cesar Santos: There is an outstanding group of pediatric neurologists in Armenia
“For a very young country, I think your healthcare is just nothing short of impressive”, - shares Dr. Cesar Santos, “Valley Children’s” Neurosciences Medical Director, Neurologist. “And I have learned that the people of Armenia are very proud, very dedicated, and they like to stay because they say, who's going to help this country but us? And so we at Valley Children's, we're very proud to be part of that journey.
The knowledge of the base of your pediatric neurologists’ team is impressive. They take care of their patients really well. The number of seizure medications here is much smaller than what's available to us. Yet, I will tell you that the number of people who are seizure-free is probably the same”.
Cesar Santos Cesar Santos
Dr. Santos notes, that there are many pediatric epilepsy patients in the country, some of who are medically refractory. That's where he thinks an epilepsy surgery program could help.
“The pediatric neurology group here is excellent. You have a very, very strong pediatric neurology group. You should be proud of that”, - concludes Dr. Santos.
Steven Ehrreich: Doctors here face limited opportunities, yet they demonstrate exceptional skills with the resources available to them
Pediatric Neurologist Dr. Ehrreich, tells that his experience at Wigmore hospital has been quite rich. He particularly highlights the close interdisciplinary cohesive work among the teams that has impressed him. “Everybody works together and meets together. So that's a dynamic that we don't have, which is really wonderful. Everybody works together like family.
Steven Ehrreich Steven Ehrreich
I think the neurology team here is excellent. And they don't have quite as much to work with, medications and tools and equipment, software. I think that we do have some advantages, but they do a phenomenal job with what they have.  The patients really are getting just about the same care we provide with a little bit less to work with”.
Stephanie Jones: At Wigmore, they work as one team, like a family
Pediatric Surgeon Dr. Stephanie Jones thinks that what inspired her to join the mission was the large Armenian community at home and desire to understand Armenian culture better and see how the system works compared to US healthcare system and the exchange of ideas between the two countries.
Stephanie Jones Stephanie Jones
“What impressed me really was how the team functioned as a group, as a family. We had a very difficult case and a very busy day recently, and they just all pulled together and everybody was taking care of the patient and taking care of each other.
It's not something that you always see in a group, so I think you're very lucky to have these surgeons. I learned a lot from their broad experience. My work in the States is with technology, like robotic surgery and minimally invasive surgery and seeing what they can do here with some limited resources and coming up with ideas for the future with our programs to collaborate, I think, is very exciting”.
Julieanna Sahouria: Every morning, while entering the hospital, I hear the same question: “What will we discuss today”?
“Knowing that the subspecialty of pediatric emergency medicine doesn't exist in Armenia, we knew it was going to be somewhat of a challenge. I was quite impressed with the fact that most of the pediatricians here have two subspecialties and yet not one was pediatric emergency medicine”, - says Dr. Julieanna Sahoria, Pediatric Emergency Medicine Physician.
Taking that pioneering group, that has such a devoted interest in wanting to be pediatric emergency physicians, and taking them to that next level, teaching them new procedures, teaching them how to think about critical situations and really being that first-line provider was something that we had to change the mindset for. And I think compared to when Amy and I first started, we've already seen the change. And so just seeing that change in such a short amount of time has been tremendous.
And that shows to me that the will to continue improving and establishing themselves as a pediatric emergency physician and nurses is there. And I think you (“Wigmore”) will get there, absolutely”.
As Dr. Sahouria emphasizes incredible thirst for knowledge.
“I came prepared with ten medical-based clinical emergency department lectures, and while I was here I wrote another five. I'm just so impressed by even the physicians who come in in the morning, they stay all day, they work their overnight shift, and then because they know we're here and we're lecturing, they stay all day and listen to those lectures”.
Julieanna Sahouria Julieanna Sahouria
According to Dr. Sahouria the sessions have all been recorded.
“We brought here a simulation baby, had to do lumbar punctures, and all day they walk into the emergency department, that baby's on a stretcher, and all day they're doing lumbar punctures.
They're doing interosseous. We taught them about urinary catheterizations. They owned every procedure that we taught them and they got a very positive outcome. Just seeing that, it's going to continue to drive the quality of care. It's going to continue to drive the standard. It's going to continue to modernize the hospital 100%”.
For Dr. Sahouria it was heartwarming. As she says, it went from ownership to collaboration, which is the whole goal of this partnership.
Amy Mauk-Fisher: I'm just like a proud mom. I love seeing the growth.
“I've been working close with the nurses and it's been an honor to work with them», - smiles Pediatric Emergency Nurse Amy Mauk-Fisher. «They are very bright. They want to learn so much. They can't get enough. They want to interact even with the doctor skills. From when I first started seeing them to now, it's a total different change. And I'm just like a proud mom. Because they're doing new things without me asking them. I love it. I love seeing the growth.
Amy Mauk-Fisher Amy Mauk-Fisher
Both of us working together I think also helped them see how a doctor and a nurse can actually work together as a team. Everything that we tell them, what Dr. Sahouria tells me to do, what I report back to her, it has built almost like a platform for them to learn this interaction.
We ended up teaching the whole hospital. It was not isolated just to the ER. It was amazing”, - sum up Mauk-Fisher.
Rob Saroyan: There are many positive layers of this young, developing partnership
The President of the “Valley Children’s Healthcare Foundation” Mr. Rob Saroyan says that there are many positive layers of this young, developing partnership. And one of the things they try to do as leadership is try to really engage their providers and create an experience for them to run their talents in unique ways.
“What I'm discovering here, and just talking to our physicians, is they have the ability to really bring their expertise and effectuate change in a short period of time. And they are able to make a measured impact, like you're hearing here today. I mean, that is awesome. And capturing all this, taking it back to “Valley Children's”, and sharing this experience is going to really pay big dividends over the long term. It's not just about us here. It's about future generations playing a role in this partnership.
Rob Saroyan Rob Saroyan
We shall take this experience over the last two weeks, share it with our constituents, the people who support our hospital, and make a compelling argument to continue on that track.
We're taking American ingenuity, and exporting to a country that happens to be Armenia in this case for a lot of reasons. Maybe we take this to other places like Mexico or the Philippines or wherever in the future, but this is the model we're creating now in Armenia”.