Միսս Ալիսը Մեծ Մասրիկում ընտրել է ամենաուրախ գործը - Mediamax.am
Դահլիճում դեռ լուռ է, իսկ հետնաբեմում անհանգիստ շարժում կա։ Միսս Ալիսը ելույթից առաջ վերջին ցուցումներն է տալիս։
- Միշտ կժպտաք։
- Սե՞նց, ընկեր Ալիս,- բերանը մեծ բացելով՝ հարցնում է տղաներից մեկը։
- Մի քիչ փոքր։
Հետո պտտվում է լացող Թաթուլի կողմը։
- Մինչեւ մամադ չգա, չենք սկսի։
-Ալեքսա՛նդր, աչուկներդ չեն երեւում,-ասում է՝ տղայի գլխարկը բարձրացնելով։
Հետո հիշեցումներ՝ դրոշները բարձր պահելու, ծածանելու, խոսքերը չմոռանալու մասին։ Պահը պատասխանատու է ե՛ւ աշակերտների, ե՛ւ անգլերենի ուսուցչուհու համար։ 3-րդ դասարանցիներն առաջին անգամ են բեմից անգլերեն խոսքեր ասելու, միսս Ալիսն էլ առաջին անգամ Մեծ Մասրիկի դպրոցում իր մի քանի ամսվա աշխատանքի արդյունքն է ներկայացնելու։
Ալիս Դաքեսյանը Լիբանանից է։ Ուսուցիչ դառնալ որոշել էր, երբ դեռ ինքն էր դպրոց հաճախում։ Երազում էր աշխատել այնպիսի համայնքում ու դպրոցում, որտեղ երեխաները զրկված են որակյալ կրթություն ստանալու հնարավորությունից։
«Ես շատ եմ սիրում դասավանդել։ Ուրախ գործ է, էրեխեքը միշտ նորություն են բերում, միշտ զվարթ են, հոգսեր չունեն, իրենց հետ միշտ ուրախ ես լինում»։
Ալիսը հինգ տարի դասավանդել է Բեյրութում՝ կարիքավոր ընտանիքների երեխաների համար նախատեսված կաթոլիկ դպրոցում։ Այս տարի որոշեց իր գիտելիքն ու փորձն օգտագործել ի նպաստ Հայաստանի երեխաների։
«Էնտեղի աշակերտներս նեղվեցին, նույնիսկ չորս անգամ դիմում եմ ներկայացրել, տնօրենը չէր ստորագրում, չէր թողնում, որ լքեի դպրոցը։ Հիմա ընկերներիս հետ խոսում եմ, հարցնում են՝ չե՞ս փոշմանել, որ գնացել, գյուղում ես ապրում։ Ասում եմ՝ չէ՛, ինձ համար շատ լավ է, հոգեկան բավարարվածություն է, որ, իրոք, էնտեղ եմ աշխատում, որտեղ էրեխեքը կարիք ունեն սովորելու»։
Երբ դիմեց «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի Առաջնորդության զարգացման ծրագրին ու ընտրական բոլոր փուլերը հաղթահարեց,  անհամբեր սպասում էր՝ որտեղ է անցկացնելու հաջորդ երկու տարին։ Ասում է, որ ծրագրի պատասխանատուներն իրենց նախապատրաստել էին ամենատարբեր դժվարությունների, որ հետո խնդիրների բախվելով՝ չհուսահատվեն։
Ալիսին բաժին հասավ Գեղարքունիքի մարզի Մեծ Մասրիկ գյուղը։ «Բախտավորվել եմ»,- ասում է։ Մարդիկ լավն են, սիրով ընդունել են, ամեն հարցում աջակցում են, գյուղը մեծ է, կենցաղային պայմանները՝ լավ։ Միակ անհանգստությունը սահմանին մոտ լինելն է։
«Հենց գմփոց է լսում, վազելով գալիս է։ Ասում եմ հանգիստ, դրան էլ կսովորես»,- պատմում է դպրոցի փոխտնօրենը։
«Գյուղում բոլորն ինձ հետ են, բայց, միեւնույն է, մենակ եմ առանց ընտանիքիս։ Կրակոց մի անգամ եմ լսել ու վախեցել։ Հիմա հարեւաններս էլ սովորել են, հենց մի ձայն են լսում, զանգում են՝ արի մեր տուն»։
Ալիսը Մեծ Մասրիկ տեղափոխվել է օգոստոսին։ Երեք տուն է փոխել։ Վերջինը, որ ամենահարմարն է ու իր սրտով, ուսուցիչների թաղամասում է։ Հարեւանություն է անում, հյուր գնում։
«Լիբանանում առաջին բանը, որ հայ մամաները խոհանոցում սովորեցնում են իրենց աղջիկներին, սեւ սուրճ պատրաստելն է»,- ասում է Ալիսը՝ գազից սուրճը վերցնելով։
Մեծ տան ամենափոքր սենյակն է զբաղեցրել։ Տեղավորել է ամենակարեւորը՝ գրքերը, համակարգիչը, հարազատների ու ընկերների լուսանկարները, ամանորյա զարդարանքներ ավելացրել։ Շուտով սենյակներից մեկն էլ կջեռուցի, որ բարձր դասարանցիների հետ անգլերենի պարապմունքները տանն անեն։ Երկու խումբ ունի՝ մեծերի ու փոքրերի։ Մուլտերով, ֆիլմերով, խաղերով փորձում է զարգացնել խոսակցական անգլերենը։ Գործընկերների ու աշակերտների համար իր մեթոդները մի քիչ անսովոր են, բայց ինքը վստահ է՝ այդպես արդյունավետ է։
«Ես չեմ ուզում իրենք գրքից կառչեն։ Շատ անգամ կարող է նույնիսկ գիրքը չբացենք, բայց գրքի դասն անենք խաղալով, երգելով։ Ես իրենց տնային աշխատանք չեմ տալիս. դասարանում սովորած՝ գնում են տուն։
Երբեմն ինձ ասում են, որ շատ ընկերական եմ աշակերտների հետ։ Բայց ես հենց էդպես էլ ուզում եմ, որ մեր միջեւ սառույց չլինի։ Դասի ժամանակ ես իրենց չեմ սեղմում, ազատ եմ թողնում, որ արձագանքեն, ասեն՝ ինչ դուր չի գալիս, ազատ հարցեր տան, անկաշկանդ լինեն։ Եթե ուսուցչից վախենան, նրա առարկան չեն կարող լավ սովորել։ Իսկ եթե իրենց ընկերը լինես, ավելի հեշտ կկարողանաս ուղղել սխալները»։
Ալիսի հետ ընկերություն են անում նույնիսկ այն աշակերտները, որոնց չի դասավանդում։ Միջոցառման համար դահլիճը ձեւավորել են 11-րդ դասարանի տղաները, 8-րդցի աղջիկները փուչիկներն են փչել։ Աշակերտուհիներից մեկը Ալիսի մազերն է հարդարել։ Ասում է՝ ծնողներն էլ իր կողքին կանգնած են, ամեն փոքր բանից ոգեւորվում, աջակցում են։
Գեղարքունիքի մարզի հեռավոր գյուղում Ալիսն իրեն յուրային է զգում։ Երեխաներն իր արեւմտահայերենին արդեն վարժվել են, «բայց մեկ-մեկ ձեռ են առնում, ասում եմ՝ եգուր հոս, ծիծաղում են»։
Ալիսն արդեն մոռացել է, որ 5 աստիճան ջերմությունը Լիբանանում սարսափելի է այնքան, որ դպրոցները փակվում են։ Իսկ ինքը Բեյրութում ապրող իր ծնողներին հանգստացնում է, թե մի մտածեք, Մեծ Մասրիկում եղանակը շատ լավ է՝ անգամ արեւ կա։
«Բեյրութում նույնիսկ ձյուն չի գալիս։ Երբ էստեղ առաջին ձյունը եկավ, ուրախացա, նկարեցի, ընտանիքիս ուղարկեցի, որ իրենք էլ ուրախանան, բայց սկսեցին անհանգստանալ՝ զգույշ, չմրսես, չսահես»։
Դեկտեմբերի վերջին մեկ շաբաթով տուն է գնալու՝ տոներն ընտանիքի հետ նշելու։ Բայց ապագայի նպատակներն Ալիսը Հայաստանի հետ է կապում։ Երբ 2 տարի հետո Մեծ Մասրիկում ծրագիրն ավարտի, երազում է Երեւանում կամ որեւէ գյուղում դպրոց կամ նախակրթարան բացել, կարիքավոր ընտանիքների երեխաներին անվճար ու լավ կրթություն տալ։

The hall is still silent, but there is a restless commotion backstage. Ms. Alice gives the final instructions before the performance.
- “Always smile.”
- “Like this, Ms. Alice?”, one of the boys asks with a wide smile.
- “Not so wide.”
Then she turns her attention to crying Tatul.
-“We won’t start until your mother gets here.”
- “Alexander, I can’t see your eyes,” she says, raising the boy’s hat.
Then she reminds everyone of their tasks: hold the flags high, wave, don’t forget the words. It is a very important moment for both the students and their English teacher. The third graders will speak English on stage for the first time, and for the first time, Miss Alice will showcase the results of the work she has been doing at Mets Masrik School over the last several months.
Alice Dakessian is from Lebanon. She decided to become a teacher when she was still in school. Her dream was to work in a community and at a school where children were deprived of access to quality education.
“I love teaching. It is a happy job. The children always bring news, are always cheerful, have no worries, and you are always happy with them.”
For five years, Alice worked in Beirut at a Catholic school for children from underprivileged families. This year, she decided to use her knowledge and experience to benefit the children of Armenia.
“My students in Beirut were very upset. I submitted my resignation notice four times, but the principal refused to sign it and did not allow me to leave the school. Now, my friends ask me if I regret my decision to come live in a village. I say no because it’s good for me and I am genuinely satisfied that I work at a place where children need to learn.”
When Alice applied to Teach For Armenia’s Leadership Development Program and passed all the stages, she was anxious to find out where she was going to spend the next two years. She says the program coordinators prepared them for various challenges so that they won’t worry when faced with problems later.
Alice was placed in the village of Mets Masrik in the Gegharkunik region. “I was lucky,” she says. People are nice and welcome her with love and support her in every possible way. The village is big and the living conditions are good. The only concern is the proximity to the border.
“As soon as she hears a rumble, she comes running. I tell her to calm down. You will get used to it eventually,” says the school’s vice principal.
“Everyone in the village is with me, but even so, I am alone without my family. I heard a shot once and got spooked. My neighbors got used to it. As soon as they hear a noise, they call and invite me over.”
Alice moved to Mets Masrik in August. She changed three houses. The last house, the most convenient one which she liked the most, is in the teachers’ district, and they often visit each other.
“The first thing Armenian mothers in Lebanon teach their daughters in the kitchen is to make black coffee,” says Alice, taking the coffee pot off the stove.
She occupies the smallest room of the big house. She has the most important things: her books, a computer, photos of relatives, and friends. Now, she added some Christmas decorations. Soon one of the rooms will be heated so that she can teach English to high school students at home. She has two study groups for lower and upper grade students. Alice is trying to develop the children’s conversational English skills through cartoons, movies, and games. Her colleagues and students think her methods are a bit unusual, but she believes they are effective.
“I don’t want them to cling to books. Often, we may not even open a book, but we do the lesson by playing and singing. I don’t assign them homework because they learn everything in class.”
“Sometimes I am told that I am too friendly with the students. But this is how I want it. I don’t pressure them during lessons. I let them react the way they want to, say what they don’t like, ask questions freely, and feel at ease. If they are afraid of the teacher, they won’t be able to learn the subject well. And if you are their friend, it’s easier for you to correct their mistakes.”
Alice is even friends with students she is not teaching. The boys from the 11th grade have decorated the hallway where the event is supposed to be held. The girls from the 8th grade have inflated the balloons. One of the students has styled Alice’s hair. She says the parents even stand by her side. They are inspired by every little thing and support her.
Alice feels special in this remote village of the Gegharkunik region. The children have gotten used to her Western Armenian pronunciation, but sometimes they mock her, mimic her speech, and laugh.
Alice has already forgotten that schools in Lebanon close when it is 5°C outside. But now, she is telling her parents in Beirut not to worry because the weather in Mets Masrik is wonderful. You can even see the sun.
“It never snows in Beirut. I was so happy when the first snow fell here. I took pictures and sent them to my family, but they started to worry, asked me to be careful, not to catch a cold, or slip.”
Alice will be traveling home for two weeks at the end of December to celebrate the holidays with her family. But, all her future goals are connected with Armenia. When the program in Mets Masrik ends in 2 years, she dreams of opening a school or a preschool in Yerevan or in a village, providing a free and good education to the children in need.