Օգոստոսին, երբ Լոռու չքնաղ բնությունը վայելելով, Արշակը քանդված ճանապարհով հասավ Քարինջ, ակամա հիշեց, որ մեկ տարի առաջ նույն զգացողություններով գնում էր Արցախի Միջնավան համայնք։ Մեքենայի ակը վնասվել էր, 15 րոպեի ճանապարհը հաղթահարել էր 2 ժամում ու քարտեզի օգնությամբ ուշ երեկոյան հասել էր Միջնավան. հարեւանները, ուսուցիչները, աշակերտները հավաքված իրեն էին սպասում։
«Այնքան սեր կար, ժպիտով ընդունեցին, տունը մաքրեցին, տեղավորեցին իրերս»։
Արշակ Պողոսյանն Արցախ էր տեղափոխվել 2020-ի սեպտեմբերին՝ Քաշաթաղի շրջանի Միջնավան քաղաքում հայոց լեզու եւ գրականություն դասավանդելու։ Մասնագիտությամբ բանասեր է, մանկավարժ, բայց աշխատում էր սպասարկման ոլորտում։ Երբ որոշեց աշխատանքը թողնել ու զբաղվել նրանով, ինչը իրոք, սիրում է, երկար չմտածեց։
«Սիրած գործով զբաղվելու առաջին պայմանը երեխաներն են։ Էլ որտե՞ղ կարող ես երեխաների հետ ամեն օր շփվել, եթե ոչ դպրոցում։ Ո՞վ կտա այդ հնարավորությունը. իհարկե, «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ը։ Ուզում էի իմ երկու տարվա արածի մեջ ավելի շատ իմաստ դնել, ներքուստ ինձ ավելի բավարարված զգալ։ Մտածում էի, որ Արցախը լավագույն վայրն է այդ նպատակին հասնելու համար։
Ամեն պահը հիշում եմ՝ ինչպես դիմեցի ծրագրին, նամակ գրեցի, ինչպես էի ամեն օր փոստարկղս ստուգում՝ հո բաց չե՞մ թողել պատասխանը, ինչպես ամեն նամակը կարդալուց սիրտս թրթռում էր, ու էդպես մինչեւ օրս»։
Վերաբնակեցված Միջնավանը մոտ 70 աշակերտ ուներ։ Արշակը նրանց հասցրեց դասավանդել երկու շաբաթ։ Շատերի հետ բարեկամացել էր, մի քանի ընտանիքի հետ մտերմացել։ «Ամեն ինչ այնքան հիանալի էր»,- ասում է։
Սեպտեմբերի 27-ին Հադրութում դասավանդող մի ուսուցչից իմացավ պատերազմի մասին, հետո սկսվեց տղամարդկանց հավաքագրումը։ Արշակը միացավ կամավորների ջոկատին։ Ջաբրայիլ, Հադրութ, Կարմիր Շուկա... Մոտ 20 օր անց վերադարձան Միջնավան, որտեղ մնալն արդեն վտանգավոր էր։ 1-2 օր հետո քաղաքը բռնագրավեցին։ Արշակը փորձում է չհիշել անցածը։ Եթե մտքով վերադառնում է, ապա մինչեւ սեպտեմբերի 27-ի Արցախ։
«Ես էնտեղ իմ աշակերտներին եմ թողել, էն սերը, որ հասցրել էի ստանալ ու տալ, շատ անգին է։ Երեխաներին եմ շատ կարոտել։ Երեխա ասելով՝ կարելի է հասկանալ ամբողջ քաղաքը, որովհետեւ իրենք էին Միջնավանի ապագան։ Նյութական ամեն ինչ մոռացվում է. նյութականը նրա համար է, որ ձեռք բերես, կորցնես, բայց շատ բաներ բաց են մնում։ Մտածում եմ, որ թեկուզ այդ 14 օրերի ընթացքում կարող էի ավելի շատ բան տալ, քան տվել եմ։ Երեւի այդ զգացողությունն ինձ միշտ կուղեկցի»։
Հայաստան վերադառնալուց հետո Արշակը միացավ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի նոր նախաձեռնությանը՝ «Արտակարգ իրավիճակում կրթություն»։ Պատերազմի ընթացքում եւ դրան հաջորդած ամիսներին Ուսուցիչ-առաջնորդներն աշխատում էին տարհանված և Հայաստանում վերաբնակեցված արցախցի երեխաների հետ, օգնում էին դասերին, խմբակներ և տարբեր ծրագրեր իրականացնում։
2021թ. սեպտեմբերից Արշակը նորից դասավանդում է, բայց արդեն Լոռու մարզի Քարինջ գյուղում։ Ասում է՝ ինչպես Արցախում, այստեղ էլ բախտը բերել է. հյուրասեր, ջերմ, բաց մարդկանց է հանդիպել։
Քարինջի դպրոցում «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ը հիմնադրման առաջին օրից է՝ 2015 թվականից։ Դրսից եկած ուսուցիչները ոչ միայն առարկայական բացն են լրացնում, այլեւ՝ նոր շունչ են բերում։ Արշակն ասում է, որ Ուսուցիչ-առաջնորդի համար ամենակարեւորը հասկանալն է՝ որն է նպատակը, ինչ է ցանկանում անել երկու տարում։
«Եթե եկել ես հայոց լեզու եւ գրականության դասավանդելու, պիտի առավելագույն գիտելիք տաս աշակերտներիդ նախ առարկայական մակարդակում։ Եթե կարողանաս մարդկային որակներ փոխանցել՝ հայրենասիրություն, հողը սիրելու դժվար կարողությունը սերմանել, մեկ քայլ ավել կլինի։ Ամենակարեւորը՝ պիտի սեր տաս ու նույնը կստանաս ի պատասխան, ու դրանով ամեն ինչ կկառուցվի։ Բարդ ու լավ հարց է, որ պետք է ամեն օր ինքդ քեզ տաս՝ ինչի՞ համար եմ այստեղ, ի՞նչ կարող եմ անել, ի՞նչ չեմ արել»։
Մի քանի ամսվա իր փորձառությամբ Արշակը հասկացել է, որ մանկավարժության մեջ քարացած կանոններ չկան, ուսուցչից շատ բան է կախված։ Իրենից լավ ո՞վ կարող է ճանաչել աշակերտին ու գտնել լավագույն մոտեցումը։
Հայոց լեզու ու գրականություն դասավանդելուց բացի՝ Արշակը նաեւ շախմատի խմբակ է բացել։ «Կարելի է կոտրել կարծրատիպն ու դառնալ բանասեր-շախմատիստ»։ Ասում է՝ այս հարցում էլ բախտը բերել է. աշակերտների մեծ մասը հետաքրքրված է շախմատով։ Որոշել է այդ հետաքրքրությունը նպատակ դարձնել։ Գարնանը Քարինջում շախմատի համայնքային մրցույթ է լինելու, հաղթողները մարզային փուլին են մասնակցելու։ Աշակերտների հետ որոշել են ակտիվ պարապել, փորձ ձեռք բերել ու մասնակցել մրցույթին՝ հաղթելու նպատակով։
Չնայած դիրքի ու անբարեկարգ ճանապարհների պատճառով Քարինջը մի քիչ մեկուսացած է, բայց գյուղի երիտասարդները նորարարական փոփոխութունների համար բաց են։ Արշակն ու 11-րդ դասարանի աշակերտները նախագիծ են մշակել՝ «Քարինջ փոդքասթ»։ Քանի որ Թումանյան խոշորացված համայնքում չկան երիտասարդական ակումբներ, լրատվամիջոցներ, որոշել են իրենց համայնքը ներկայացնել՝ ամսական թողարկելով 3 փոդքասթ՝ սպորտային, բնապահպանական եւ մշակութային թեմաներով։ Մեկ տարի անց նախատեսում են պատմել նաեւ հարեւան համայնքների մասին։
Արշակն ասում է, որ երկրի հիմքը գյուղն ու գյուղացին են, գյուղի դպրոցում սովորող աշակերտը, ու հենց նրանց է պետք ուշադրության կենտրոնում պահել։ Ինքը նոր միջավայրին հարմարվելու խնդիր չի ունեցել. կարեւորն ալարկոտություն չցուցաբերելն է։ Անգամ կերակուր պատրաստելը, որ բանակից մնացած հաճելի սովորություն է, Քարինջում պետք չի գալիս։ Դասերից հետո մինչեւ ուշ երեկո մաթեմատիկայի ուսուցչուհու տանն է անցկացնում։
«Սիրում եմ դրսից եկած էրեխեքի հետ ընկերություն անել, բայց որ գնում են, տունը դատարկվում է»,-ասում է Մարինե Պողոսյանը, որը մոտ 30 տարի դասավանդում է Քարինջի դպրոցում։
Արշակին գյուղի կյանքը դուր է գալիս։ Գտել է այն, ինչ փնտրում էր։
«Ամեն օր առավոտյան 7-ից արթնանում ու սպասում եմ, որ 15 րոպե շուտ հասնեմ դպրոց, աշակերտներիս հանդիպեմ։ Բախտավորություն է, լիքը սեր։ Մարդ ուրիշ ոչ մի տեղ էդքան սեր չի ստանում։ Իհարկե, մի քիչ էգոիստական է հնչում, բայց թող այդպես լինի, իր սիրո բավարարվածության համար մարդ թող մտնի դպրոց, որովհետեւ նախեւառաջ պիտի տա, որ ստանա։ Չգիտեմ՝ ուրիշ էլ ի՞նչ է պետք էս կյանքում»։

In August, Arshak was enjoying the wonderful nature in the Lori region, driving through Karinj village’s unpaved road, and remembered that a year ago he was on his way to Mijnavan village in Artsakh with a reminiscent feeling. The car’s wheel was damaged and the 15-minute journey to Mijnavan village lasted for 2 hours. He arrived late in the evening with the help of a map. Neighbors, teachers, and students were waiting for him.
“There was so much love. They welcomed me with smiles, cleaned the house, and organized my things.”
Arshak Poghosyan moved to Artsakh in September 2020 to teach Armenian language and literature in Mijnavan in the Kashatagh region of Artsakh. He is a philologist and educator by profession, but worked in the service sector. When he decided to quit his job and pursue what he really loved, it did not take much thought.
“The first condition for doing my favorite job is children. Where else can you communicate with children every day, if not at school? Who will give you that opportunity? Of course Teach for Armenia. I wanted to put more meaning into what I had done for two years and feel more satisfied inside. I thought Artsakh was the best place to achieve that goal. I remember every moment – how I applied to the program, wrote a letter, checked my mailbox every day not to miss the answer, trembling after reading each letter, and that feeling lasts until today.”
The Mijnavan school has about 70 students. Arshak managed to teach them for two weeks. He became friends with many people and became close to several families. “Everything was so wonderful,” he says.
On September 27th, he learned about the war from a teacher in Hadrut and then the army recruitment began. Arshak joined the volunteer infantry. Jabrayil, Hadrut, Karmir Shuka... About 20 days later, they returned to Mijnavan, where it was already dangerous to stay. A day or two later, the town was seized. Arshak tries not to remember the past. His memories only go until September 27th in Artsakh.
“I left my students there. The love I received and gave is priceless. I miss the children a lot. By saying children, I mean the whole town, because they were the future of Mijnavan. Everything material is forgotten. The material is for you to gain, to lose, but many things remain open. I think that even during those 14 days I could give more than I did. Maybe that feeling will always accompany me.”
After returning to Armenia, Arshak joined Teach For Armenia’s new initiative – the Emergency Education Program. During the war and the months that followed, the Teacher-Leaders worked with displaced Artsakh children resettled in Armenia, assisting classes, groups, and implementing various programs.
Since September 2021, Arshak has started teaching again, but already in the village of Karinj, Lori region. He says like in Artsakh, he was lucky here too. He met hospitable, warm, open people.
Teach For Armenia has been in Karinj school since the day it was founded in 2015. Teachers not only fill the subject gap, but also bring a breath of fresh air. Arshak says that the most important thing a Teacher-Leader needs to understand is the ultimate goal of their work during their two years.
“If you came to teach Armenian language and literature, you must give maximum knowledge to your students starting at the subject level. If you manage to convey human qualities like patriotism, show the difficult ability to love the land because it will take it to that extra step. The most important thing is that you must give love and receive the same in return and with that, everything will fall into place. You must always ask yourself the difficult questions everyday as self-reflections -- Why am I here? What can I do? What haven’t I done yet?
With just a few months of experience, Arshak realized that there are no petrified rules in pedagogy as a lot depends on the teacher. There’s no one who can decide better approaches for the students.
In addition to teaching Armenian language and literature, Arshak also opened a chess club. “You can break the stereotype and become a philologist-chess player.” He says he is lucky in this as well – most students are interested in chess. He decided to make that interest a goal. A community chess competition will be held in Karinj in spring and the winners will participate in the regional competition. They decided to actively train with the students, gain experience, and participate in the competition in order to win.
Though Karinj is a bit isolated due to its location and poor roads, the village youth are open to innovative changes. Arshak and his 11th grade students developed a project called “Karinj Podcast.” As there are no youth clubs or media in the enlarged Tumanyan community, they decided to present their community by releasing 3 podcasts a month on sports, environmental and cultural topics. A year later, they plan to talk about the neighboring communities as well.
Arshak says that the foundation of the country is the village, the villagers, and the students studying at the village school and they should be in the center of attention. He did not have a problem adapting to the new environment. The important thing is not to be lazy. Even cooking, which remained a pleasant habit from the army, is not needed in Karinj. After school, he spends the nights at the math teacher’s house.
“I like to make friends with people not from here, but when they leave, the house feels empty,” says Marine Poghosyan, who has been teaching at the Karinj school for about 30 years.
Arshak likes village life. He found what he was looking for.
“I wake up every day at 7 a.m. and wait to get to school 15 minutes early to meet my students. I am lucky that the environment is full of love. No one gets so much love anywhere else. Of course, it sounds a bit selfish, but let it be so, for a person to satisfy his love, let him go to school, because has to give in order to receive. I do not know what else is needed in this life.”