«Ջուրը ֆիլտրելու համար պետք է բինտ ու դատարկ տարա։ Բինտը մտցնում ենք կեղտոտ ջրի մեջ, մյուս ծայրը գցում դատարկ տարայի մեջ ու սպասում այնքան, որ ծորա։ Մաքուր ջուրը լցվում է դատարկ տարան, իսկ նստվածքը մնում է մյուսի հատակին»։
Այս եղանակով Դավիթը դասընկերներին ցույց է տալիս, թե որքան աղտոտված է իրենց օգտագործած ջուրը։ Լոռու մարզի Կաթնառատ համայնքին խմելու ջրի խնդիրն այնքան է անհանգստացում, որ երբ աշակերտներին հնարավորություն է տրվել համայնքային որեւէ նախագիծ իրականացնել, նրանք ոչ թե խաղահրապարակ կամ մարզադահլիճ կառուցելու մասին են մտածել, այլ որոշել են ջրի խնդիրն ուսումնասիրել։
«Ջուր՝ ապրելու համար» նախագիծը Կաթնառատի աշակերտները մշակել են 2020-ին՝ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական ծրագրի Ամառային ճամբարի ընթացքում։ Ծրագիրը Հայաստանի 5 մարզի մոտ 300 երեխայի սովորեցրել է նախագծել համայնքային ազդեցության որեւէ ծրագիր: 15 դասի ընթացքում երեխաները խմբերով դիտարկել են իրենց համայնքի հնարավորությունները, ընտրել նախագծի գաղափարը, հետազոտություններ արել, համայնքի անդամների հետ առկա ու անհրաժեշտ ռեսուրսներն են ուսումնասիրել, բյուջե ու ժամանակացույց կազմել։
«Աշակերտները տեսնում են ոչ թե իրենց համայնքի խնդիրները, այլ՝ հնարավորությունները, փորձում են հասկանալ՝ ինչ գանձեր, հետաքրքիր բաներ կան, որ կարող են զարգացնել եւ փոփոխություն բերել՝ օգտագործելով դպրոցում ստացած գիտելիքներն ու հմտությունները։
Փորձում ենք աշակերտներին առավելագույն հնարավորություն ու հարթակ տալ, որ իրենք ծրագիրն առաջ տանեն, իրենք որոշումներ կայացնեն, իսկ ուսուցիչը որպես մենթոր, օգնող ուժ լինի։ Բացի այդ, եթե ուսուցիչն է ամեն ինչ կազմակերպում, 2 տարի դասավանդելուց հետո, երբ ծրագիրն ավարտի ու գնա, առանց նրա համայնքը շատ բան չի կարողանա անել։ Իսկ եթե աշակերտներն իրենք եմ մտածել, զարգացրել ծրագիրը, դրա շարունակականությունն ապահովելն ավելի հեշտ կլինի»,- ասում է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի աշակերտների առաջնորդության ղեկավար Նունե Հարությունյանը։
Ընտրված 24 նախագծերի մի մասն արդեն իրականացված է։ Դրանցում ակտիվ մասնակցել են նաեւ համայնքի անդամները։ Ծաղկաշատում առողջ ապրելակերպը խթանելու նպատակով աշակերտները բանջարեղենի ջերմոց են հիմնել, Չորաթանում համայնքը ներկայացնող եռալեզու բլոգ են ստեղծել՝ կոտրելու համար սահմանամերձ գյուղերի մասին կարծրատիպը, Ծովազարդում աղբի վերամշակմամբ են զբաղվելու։
Նունե Հարությունյանն ասում է, որ այս նախաձեռնություններով քայլ առ քայլ մոտենում են խոստմանը, որ տվել են 2050 թվականի համար։ Այսօրվա աշակերտը, ստացած գիտելիքներով ու հմտություններով, 30 տարի հետո լինելու է իր համայնքն ու երկիրը փոխող ուժը։
«Այս ծրագրերով նպատակ ունենք ոչ թե 24 համայնքի խնդիր լուծել, այլ օգնել, որ զարգանա երեխաների քաղաքացիական պատասխանատվությունը, համայնքի հետ կապն ավելի սերտանա, հասկանան, որ ունեն փոփոխություն բերելու ներուժ, կարողանան ինքնառաջնորդվել, այլոց առաջնորդել, ու հուսանք՝ մի օր էլ համակարգեր առաջնորդել։ Սա շարժիչ ուժերից մեկը կլինի»։
Կաթնառատի աշակերտներն արդեն մի քանի ամիս՝ դասերից հետո հավաքվում, իրենց անելիքները քննարկում, բաշխում ու անցնում են գործի։ Կաթնառատի մի փոքր հատվածն է միայն հարեւան գյուղի աղբյուրից խողովակներով ջուր ստանում։ Համայնքի մեծ մասն օգտագործում է գետի՝ առանց ֆիլտրացման ջուրը։
«Որոշեցինք, որ պետք է ունենանք լավ գաղափար ու ծրագիր կազմենք։ Որպեսզի ամեն ինչ միանգամից ու խառը չլինի, քայլերը հերթականությամբ արեցինք։ Հասկացանք, որ անհրաժեշտ իրերի համար պետք է բյուջե կազմել։ Հարցազրույցներ արեցինք, ինտերնետից տեղեկություններ հանեցինք, եւ դրանք ներկայացրեցինք մեր նկարագրության մեջ։ Սլայդեր սարքեցինք, գունավորեցինք, գեղեցկացրեցինք»,- պատմում է Օվսաննան։
«Ուսումնասիրել ենք, թե ինչ վնասակար հատկություններ ունի ջուրը, օրինակ՝ քիմիական նյութերը, թունաքիմիկատները։ Ջուր էինք վերցրել ու թողել, որ տեսնենք, թե ինչքան նստվածք կլինի։ Բնակիչներից հարցնում էինք՝ գո՞հ են ջրից, ուրիշ ի՞նչ փոփոխություններ կուզեն։ Էս վերջերս էլ ջրի պատճառով հիվանդություններ են տարածվել, ու դրանց վերաբերյալ էլ հարցեր կային։ Նշում էին, որ ջրի կեղտոտվածությունը երեխաների շրջանում սուր աղիքային ինֆեկցիա է առաջացնում: Նույնիսկ կենդանիներն են հիվանդանում ջրից»,- իրենց ուսումնասիրություններն է ներկայացնում Էմման։
Աշխատանքի ամենամեծ ու դժվար հատվածը հարցազրույցներն են։ Այս մասին խոսելիս՝ բոլորը ծիծաղելով նայում են Արամին։ Ասում են՝ մարդկանցից իրեն անհրաժեշտ ինֆորմացիան ստանալու հատուկ տաղանդ ունի։
«Մենք մի քիչ ամաչում էինք, մի քիչ խառնվում էինք, ուրիշ հարցեր էինք տալիս, պատասխանները լսում, արագ գրում էինք։ Մարդիկ չէին ուզում լուսանկարվել։ Խնդրում էինք, որ գոնե հետեւից նկարենք»,- պատմում է Ալիսան։
Խնդիրն ամբողջությամբ լուծել չեն կարող, բայց այն, ինչ իմացել են նախագծի շնորհիվ, ցանկանում են համագյուղացիների հետ կիսել։ Ուսումնասիրություններն ամփոփել ու որոշել են բնակիչներին տեղեկացնել՝ ինչպես օգտագործել ջուրը, որ ավելի անվտանգ լինի։ Շուտով պաստառներ կպատրաստեն ու կփակցնեն գյուղի տարբեր հատվածներում։
«Կա մի քանի տարբերակ. ջուրը եռացնել, ֆիլտրել, թորել, ծորակը բացել, որ ջուրը մի քիչ հոսի, որպեսզի որոշ չափով մաքրվի, կամ լցնել տարայի մեջ, սպասել մինչեւ նստվածք տա, քամել, նոր օգտագործել»։
Ասում են՝ չէինք հավատում, որ նախագիծը կհաղթի, մեր ձայնը լսելի կդառնա։
- Բայց քանի որ ընկեր Չոփուրյանի հետ ենք, ամեն ինչ հնարավոր է,- վերջին նստարանից հայտարարում է Դավիթը՝ առանց ընդհատելու ջուրը ֆիլտրելու իր փորձը։
- Իրենք առանց ինձ էլ կհասնեին այս ամենին,- Դավթի խոստովանությունից շփոթված՝ ասում է աշխարհագրության ուսուցչուհին։
Քնարիկը երկու տարի առաջ է միացել «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի շարժմանը ու տեղափոխվել Կաթնառատ։ Ասում է՝ եկել եմ, որ ինչ-որ բան փոխեմ աշակերտի կյանքում:
Քնարիկը Դսեղից է, բայց նոր է բացահայտել Լոռու այս հատվածը։
«Ես Լոռու մարզի մի գյուղից մյուսն եմ տեղափոխվել, բայց այս գյուղերը տարածքով, դիրքով, կլիմայով այնքան տարբեր են, որ չեմ զգում, թե նույն մարզում եմ, անգամ մտածելակերպն է տարբեր։ Ես դա վերագրում եմ նրան, որ այս շրջանն ավելի մոտ է Շիրակի մարզին, իսկ Դսեղի կողմերում կապը Վրաստանի հետ է»։
Քնարիկն աշխարհագրության ուսուցիչ է, բայց համալսարանն ավարտելուց հետո չի աշխատել։ Վստահ էր, որ ճիշտ մասնագիտություն է ընտրել. երեխաների հետ աշխատանքը սիրով է անում, բայց միշտ վախեցել է՝ կկարողանա՞ դասարանը կառավարել։ Սեպտեմբերի 1-ին դպրոց մտնելուն երկար է պատրաստվել։
«Անհանգստություններ կային, անընդհատ մտածում էի՝ ինչպես կընդունեն ինձ, մանավանդ, որ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի երեք ուսուցիչ աշխատել է այստեղ, եւ դպրոցում ճանաչում էին ինձնից առաջ եկած բոլոր լավ մասնագետներին։
Դպրոց չմտած՝ աղջիկներից մեկը, որի անունը նույնիսկ չգիտեի, եկավ ու փաթաթվեց։ Հենց առաջին պահից մոտիվացրեց ինձ։ Հետո մտա 12-րդ դասարան եւ, դեռ չներկայացած՝ տղաներից մեկն ասաց, թե՝ մենք ձեր մասին արդեն ամեն ինչ գիտենք։ Ե՛ւ կաշկանդվեցի, ե՛ւ ուրախացա, որ էրեխեքը հետաքրքրվել են»։
Ու գրեթե 2 տարի Քնարիկը վայելում է ուսուցիչ լինելու հաճույքը: Ասում է՝ պատկերացնել անգամ չէր կարող, որ դասավանդելու մեջ այսքան ուրախություն կա: Եթե հնարավորություն տան, նախատեսված 2 տարուց ավելի կմնա: Կաթնառատում նրան պահելու ծրագրեր նաեւ երեխաներն են մտածում:
«Ցածր դասարանի աշակերտներիցս մեկը եկավ, լուրջ դեմքով հարցնում է՝ որտե՞ղ պիտի հացադուլ անեմ, որ մնաք գյուղում»։
Ընկեր Չոփուրյանին հաճախ են հյուր գնում: Պատահում է՝ ինքն է աշակերտներին հրավիրում սուրճի, եթե զգում է՝ մի բան այն չէ, խոսելու կարիք կա: Լավ եղանակին արշավների են գնում, բնության մեջ զրուցում, ընթերցում: Կապը պահում է նաեւ շրջանավարտների հետ: Նախկին աշակերտներից երեքն արդեն զինվոր են:
«Երեխաների մեջ ինձ եմ գտել: Իրենք տարբեր են՝ կան ակտիվ ու շատ պասիվ աշակերտներ, որ նստում են վերջում, միշտ սովորում, բայց երբեք ձայն չեն հանում։ Ուղղակի պետք է էս էրեխեքին միշտ ուշադրություն դարձնել, միշտ հիշեցնել, որ իրենց գնահատում են, խոսքը թվանշանով գնահատելու մասին չէ, իրենք պիտի զգան ուսուցչի սերը։ Ես սիրում եմ աշակերտներին գրկել, ասել, որ իրենց աչուկների փայլը շատ գեղեցիկ է ու ինձ ուրախացնում է։ Այսօր մտա 5-րդ՝ իմ դասղեկական դասարան: Մի քիչ շտապում էի ու մոռացա ասել, որ իրենց շատ եմ սիրում: Աշակերտներիցս մեկը, թե՝ ընկե՛ր Չոփուրյան, Դուք էլ մեզ չե՞ք սիրում»։
Քնարիկի ջանքերով մշակույթի տան սենյակներից մեկը աշակերտների զբաղվածության կենտրոն է դառնալու: Վերանորոգումը գրեթե ավարտել են, շուտով կահավորելու են, խաղեր, քարտեզներ, համակարգիչներ բերեն: Աշխատանքներին ակտիվ մասնակցում են բարձր դասարանի տղաները:
Մշակույթի տնից Քնարիկը նորից վազում է դպրոց՝ «Ջուր՝ ապրելու համար» ծրագրի վերջին փուլն են ամփոփում:
Երեխաներն արդեն մտածում են հաջորդ նախագծի մասին: Որոշել են գյուղում զբոսաշրջությունը զարգացնել. վրանային հանգստի համար տարածքներ աչքի տակ արդեն ունեն, բնակիչներին էլ կշահագրգռեն, որ զբոսաշրջիկներին ընդունեն իրենց տներում։ Հերթի մեջ դպրոցի նոր շենքի կառուցումն է՝ մի քիչ հեռավոր, բայց շատ իրատեսական ծրագիր:

“Water for Life”: Students of Katnarat help out their community - Mediamax.am
“To filter muddy water, we need a bandage and an empty jar. We insert one end of the bandage into muddy water, then put the other end into an empty jar and wait till it starts filtering.  The clean water will begin to move to the empty jar, and the sediment remains on the bottom of the jar where the muddy water was.”
David is showing his classmates how polluted the water they drink is. The problem of drinking water in Katnarat community of Lori region is so distressing that when the students were given an opportunity to implement a community project they jumped to the idea and decided to study the water problem instead of thinking about building a playground or a gym.
The “Water for Life” project was developed by Katnarat students in 2020 during Teach For Armenia Summer Camp. Within the framework of the program, about 300 children from 5 regions of Armenia learned to develop a community impact project. During 15 lessons, the children, paired in groups, considered the possibilities of their community, chose a project idea, did research, and together with community members studied available and necessary resources, drafted a budget and a schedule.
“The students see not the problems of their community but the possibilities; they try to understand what treasures, interesting things exist out there that they can develop and bring change, using the knowledge and skills acquired at school.
We are trying to give the students maximum opportunity and a platform for them to promote the project, make their own decisions, while the teacher as a mentor will be a helping force. Besides, if the teacher arranges everything, the community will not be able to do much without him when the program ends and he leaves after 2 years of teaching. Whereas, if the students have thought everything through on their own and developed the project themselves, it will be easier to ensure its continuity,” says Nune Harutyunyan, Student Leadership Manager at Teach For Armenia.
Some of the selected 24 projects have already been implemented. Community members have also taken an active part in them. To promote a healthy lifestyle in Tsaghkashat, students have set up a vegetable greenhouse; to break stereotypes about border villages they created a trilingual blog in Choratan representing the community. They are also going to recycle garbage in Tsovazard.
Nune Harutyunyan says that these initiatives step by step bring them closer to their goal set for 2050. With acquired knowledge and skills, today’s student will be the force that will change their community and country in 30 years.
“Our goal is not to resolve the issues of 24 communities with these projects, but to help develop children’s civil responsibility, strengthen ties with the community, so that they understand that they have the potential to bring change, can lead themselves, lead others, and hopefully lead systems one day. This will be one of the driving forces.”
For several months now, the students of Katnarat have been meeting after classes, discussing their tasks, dividing them and getting to work. Only a small part of Katnarat receives water through pipes from the spring of the neighboring village. Most of the community uses unfiltered river water.
“We decided that we should have a good idea and draft a project. In order not to make a mess and do everything all at once, we took steps in order. We realized that we must have a budget for the things we might need. We conducted interviews, researched information online and included it in our description. We made slides, painted them and made them look beautiful,” says Ovsanna.
“We researched what harmful chemicals, pesticides the water contains. We took samples of water and left them for some time to see how much sediment accumulates. We asked the residents if they were satisfied with water quality, what other changes they wanted. We have recently had diseases due to bad water quality, and there were questions about them as well.  People said that water pollution caused acute intestinal infections in children. Even animals get sick because of the water,” says Emma presenting their studies.
Interviews are the biggest and hardest part of the job. Everyone looks at Aram laughing while talking about this. They say he has a knack for getting the information he needs from people.
“We would get a little embarrassed and were a bit at a loss. We asked other questions, listened to the answers and quickly wrote them down. People refused to be photographed. We would beg them to at least let us take their picture from behind,” says Alisa.
They can’t resolve the problem completely, but they want to share with their fellow villagers what they have learned thanks to the project. They summarized the studies and decided to inform the residents how to use water safer. They are going to make posters soon and post them in different parts of the village.
“There are several options: to boil the water, filter, distill, turn on the faucet and let the water run a little so that it gets cleaner to some extent or pour it into a container, wait until it settles and only then use it.”
We didn’t believe the project would win and our voice would be heard, they say.
- But everything is possible because we are with comrade Chopuryan, - David announces from his last row seat, without interrupting his water filtering experiment.
- They would have done it regardless, even without me, - says the Geography teacher, confused by David’s confession.
Knarik joined Teach for Armenia movement two years ago and moved to Katnarat. “I came to change something in students’ life,” she says.
Knarik is from Dsegh, but she has just discovered this part of Lori.
“I moved from one village of Lori region to another, but these villages are so different by their size, location and climate that I don’t feel that I am in the same region. Even the mentality is different. I attribute it to the fact that this area is closer to Shirak region, while Dsegh is closer to Georgia.”
Knarik is a Geography teacher, but she never worked after graduation. She was sure that she had chosen the right profession. Knarik enjoys working with children, but she has always feared whether she would be able to manage the classroom. Knarik has been getting ready to enter school on September 1 for a long time.
I had worries, and was constantly thinking about how they would welcome me, especially because three TFA teachers have worked here previously, and the students knew all the good teachers who had been at this school before me.
I had barely set foot in school, when one of the girls, whose name I didn’t even know, came and hugged me. It motivated me from the very first moment. Then I entered the 12th grade classroom. I didn’t even introduce myself, when one of the boys said: “We already know everything about you.” I was both embarrassed and glad that the children had asked around about me.”
For almost two years Knarik has been enjoying being a teacher. She says she could have never imagined that there is so much joy in teaching. She will definitely stay more than two years if given the opportunity. Children, too, plan to keep her in Katnarat.
“One of my lower grade students came and asked with a serious face: “Where should I stage a strike so that you stay in the village?”
They often visit with Comrade Chopuryan. Sometimes she invites her students for coffee, if she feels that something is off, and they need to talk. They go hiking when the weather is nice, talk and read surrounded by nature. She also keeps in touch with the graduates. Three of her former students are already soldiers.
“I found my calling in children. They are all different: there are active and very passive students who sit in the far end of the classroom, they always study but never make a sound. We just need to always pay attention to these children, always remind them that they are valued. It is not about grading them; they must feel the love of the teacher. I like to hug my students, to tell them that the gleam in their eyes is very beautiful and makes me happy. Today I was teaching in the 5th grade, where I am a homeroom teacher. I was in a hurry and forgot to say that I loved them very much. And one of my students didn’t hesitate to ask: “Comrade Chopuryan, don't you love us anymore?”
Thanks to Knarik’s efforts, one of the rooms at the House of Culture will be soon turned into a student employment center. The renovation is almost over, they will furnish it soon, bring board games, maps, computers. High school boys take an active part in the work.
Knarik runs from the House of Culture to school again: they are summarizing the final phase of “Water for Life” project.
The children are already thinking about the next project. They decided to develop tourism in the village. They already have an idea about areas for tent recreation, and they will pique the villagers’ interest so that they receive tourists in their homes. Next in line is the construction of a new school building. It is a slightly distant but a very realistic project.