Մեդիամաքսը եւ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ը՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ սկսում են նոր նախագիծ՝ ներկայացնելով ծրագրի մասնակիցներին եւ նրանց աշակերտներին:
«Այստեղ սովորում են ապագա հանճարները»: Դռանը փակցված գրությանը դպրոցում հավատում են, ամենակարեւորը՝ հավատում են այդ դասարանի աշակերտները: Որ հնարավոր է դժվարությունները հաղթահարել ու հասնել նպատակներին, աշակերտներն ընկեր Մուրադյանից ամեն օր են լսում: Լոռու մարզի Կաթնառատ գյուղում Երեւանից եկած մաթեմատիկայի ուսուցչուհուն բոլորն են ճանաչում: Սկզբում զարմանում էին՝ ինչ է կորցրել երիտասարդ ու հմայիչ աղջիկն իրենց գյուղում, որտեղից շատերն արտագաղթում են: Հիմա առանց Անուշի դպրոցի ու համայնքի կյանքը դժվար են պատկերացնում:
Լուսանկարը` Վաղինակ Ղազարյան (հատուկ Մեդիամաքսի համար)
25-ամյա Անուշն ինժեներ է, ծրագրավորող: Ուսումը գերազանցությամբ ավարտելուց հետո ծրագրավորողի կարիերա էր սկսել, բայց արագ հասկացել՝ հոգեպես բավարարված չէ, իրեն լիարժեք չի զգում: Թողեց աշխատանքն ու միացավ կարճաժամկետ մի ծրագրի, որը հնարավորություն էր տալիս շրջել մարզերի դպրոցներով: Ծանոթանալով խնդիրներին՝ հասկացավ, որ սա պայքարի իր դաշտն է:
Հենց այդ օրերին էլ լսեց «Դասավանդի’ր, Հայաստան» (Teach For Armenia) ծրագրի մասին: «Կարդացի՝ մարզ, դպրոց, աշակերտ, երկարաժամկետ, եւ բացի դիմում լրացնելն ինձ ուրիշ բան չէր մնում»,- ասում է Անուշը: Հատկապես ոգեւորվել էր, որ երկու տարով տեղափոխվում է իրեն ամբողջովին անծանոթ գյուղական մի համայնք՝ Երեւանից հեռու:
Անուշ ՄուրադյանըԼուսանկարը` Վաղինակ Ղազարյան (հատուկ Մեդիամաքսի համար)
Բիայնա Ամիրջանյանի հետ, որը նույն դպրոցում աշխարհագրություն էր դասավանդելու, սկսեցին քարտեզի վրա որոնել Կաթնառատը: «Մանրամասն ուսումնասիրում էինք՝ ոնց պիտի գնանք, ինչ պիտի անենք: Բայց լրիվ հակառակը եղավ՝ այլ կերպ գնացինք, այլ կերպ եկանք: Էնքան հետաքրքիր է՝ էստեղ ինչ պլանավորում ես, էդպես չի լինում: Միշտ պետք է ունենալ պլան՝A, B, C: Ցանկացած հարցում ավելի ճկուն ենք դարձել: Հիմա Երեւանում էլ բոլոր հարցերն ավելի արագ ենք լուծում»:
Բիայնա ԱմիրջանյանըԼուսանկարը` Վաղինակ Ղազարյան (հատուկ Մեդիամաքսի համար)
Իր եւ մի քանի տասնյակ երեխաների կյանքը փոխել, իրականացնել երազանքն եւ աշակերտներին երազելու հնարավորություն տալ. ցանկությունն այնքան մեծ էր, որ Անուշը ոգեւորությամբ վարակեց ընտանիքին, հարազատները քաջալերեցին:
«Հիմա հիշում ու զարմանում եմ՝ ի՞նչ ուժ էր ինձ պատել այն ժամանակ, որ ոչ մի բան չէր կարող խանգարել, այնքան մեծ ու հստակ էր իմ նպատակն ու ցանկությունը: Ես միշտ ասում եմ՝ ես չգիտեի, թե ուր եմ գնում, բայց գիտեի՝ ինչի համար եմ գնում»:
Երազանքն իրականացնելու ճանապարհին վախեր ու անհանգստություններ կային՝ ինչպե՞ս գյուղում կընդունեն իրեն, կհաջողի՞ ուսուցչի աշխատանքը: Համայնքի, գործընկերների ու հատկապես՝ տնօրենի օգնությամբ, արագ դարձավ կաթնառատցի:
«Առաջին օրը մտա դասարան, բոլորը սառած սպասում էին՝ ով է ընկեր Մուրադյանը: Ու էնքան սիրուն էին բոլորը, գրական էին խոսում, ինձ էնպես լավ էին վերաբերվում: Մտածեցի՝ երեւի առաջին օրն է, երեխաներն ուզում են տպավորություն թողնել, բայց մինչեւ այսօր նույն վիճակն է: Ես ունեի 45 րոպե ու պետք է պատմեի իմ մասին: Քանի որ իրենք մեծ ու հույսով լիքը աչքերով նայում էին՝ ով է ընկեր Մուրադյանն ու ինչի համար է եկել, ես խնդիր ունեի ցույց տալու, որ իրենց ուսուցիչն եմ, ընկերն եմ: Ճիշտն ասած, առաջին րոպեից հետո չեմ հիշում՝ ինչպես է անցել առաջին օրս»:
Անուշը «Դասավանդի’ր, Հայաստան»-ի առաջին մասնակիցներից է: Ծրագրի մասին քչերը գիտեին, թերահավատություն ու անտեղյակություն կար:
Պատասխանատվությունը մեծ էր, խնդիրները՝ շատ: Առաջացող հարցերին լուծում գտնելու փորձ չունեին: Անուշը դասավանդում է երեք դասարանի 31 աշակերտների, նաեւ դասղեկ է: Բոլորը մաթեմատիկոս չեն դառնալու, բայց դասին ակտիվ մասնակցում են բոլորը:
«Մեծ պատասխանատվություն կար առարկան ճիշտ մատուցել, որ երեխաները սիրեն, կարողանան հաջողություն գրանցել: Մաթեմատիկան ունի իր դժվարությունները, ու ես շատ ուրախ եմ, որ հայտնվել եմ գյուղում, որտեղ երեխաները տաղանդավոր են: Ես իմ առջեւ խնդիր էի դրել կոտրել այն կարծրատիպը, թե մաթեմատիկան դժվար է: Մենք ունենք շատ լավ ուսուցիչներ, որոնք այս պայմաններում մեծ աշխատանք են տանում, եւ դա ինձ համար օրինակ է: Մտածում էի՝ ինչպես հեշտ մատուցեմ, ու գտա տարբերակներ. մտնում էի դասարան, ասում էի՝ «սա ամենահեշտ թեման է, որ դուք մաթեմատիկայից երբեւէ անցել եք, ձեզնից պահանջվում է ուշադիր լսել ինձ, եւ հինգ րոպեում կհասկանաք»: Բայց դա ֆունկցիան էր կամ մի ուրիշ դժվար թեմա, որ անգամ ես էի վախենում, զանգում էի մամային, ասում էի՝ «սա ինչպե՞ս պետք է բացատրեմ, չեմ կարողանում, նույնիսկ ես եմ դժվարանում»: Իրենց ոգեշնչելու, դասին կենտրոնացնելու այդ մոտեցմամբ գործիս 90 տոկոսը համարում եմ արված»:
Գիտելիք փոխանցելը ծրագրի կարեւոր, բայց միակ նպատակը չէ: Կրթությունը միջոց է երեխաների հետ շփման, նոր հետաքրքրություններ ու տաղանդներ բացահայտելու, նրանց ոգեւորելու: 2 տարում Անուշն աշակերտների համար դարձել է օրինակ: Նրան ձգտում են նմանվել, կարեւորում են կարծիքը, գնահատականը: Աշակերտներին հետաքրքիր լինելու համար Անուշն անընդհատ ինքնազարգանում, ինքնակրթվում է, Երեւանում լինելիս՝ աշխատում է հասցնել նոր ֆիլմեր, ներկայացումներ դիտել:
«Ավելի դժվար էր ոչ թե աշակերտների, այլ ինքս ինձ հետ աշխատանքը, որ ես իմ ներսում հղկվեի ու իրենց համար ճիշտ օրինակ դառնայի: Ինչ իրադարձություն լինում է, ես գիտեմ, որ վաղը գնալու եմ դպրոց, եւ իրենք դա քննարկելու են ինձ հետ: Սկսեցի վերանայել իմ խոսքը, շարժուձեւը, աշխարհայացքը: Ես ուզում եմ, որ ինձնից չսովորեն միայն a+b2, այլ իմ կերպարով արժեքային համակարգ ձեւավորեմ: Իրենց ցույց տամ՝ կապ չունի, որ դուք ապրում եք գյուղում: Ես Երեւանից եկել եմ, ձեզ մոտ եմ աշխատում, նշանակում է՝ դուք ինքներդ կարող եք էստեղ ձեզ համար գործ գտնել, ինչո՞ւ պետք է թողնեք գյուղն ու գնաք կամ մտածեք, որ Երեւանում աշակերտներն ավելի լավն են, քան՝ դուք: Երբեմն ասում են՝ «լույսը գնացել է», չենք արել տնայինը, ասում եմ՝ ես նույն գյուղում եմ ապրում, իմ «լույսն էլ էր գնացել», բայց ես պատրաստվել եմ դասին: Ես էլ նույն պայմաններից եմ օգտվում, ինչ՝ դուք, ես ձեզնից ոչնչով չեմ տարբերվում: Ու իրենց հետ հավասար լինելով, հավասար կենցաղային պայմաններ կիսելով՝ մենք ավելի մտերմացանք»:
Անուշն ու Բիայնան ընկերացել են ոչ միայն աշակերտների, այլեւ նրանց ընտանիքների ու ամբողջ համայնքի հետ: Տխրություն լինի, թե ուրախություն՝ նրանց կողքին են: «Համայնքում ոչ մի բանից հետ չենք մնում, ամեն տեղ մեզ մեջ ենք գցում, իրենք էլ մեզ ներգրավվում են»,-ծիծաղում է Անուշը:
Դպրոցի փոքրիկ գրադարանում «Գրական ակումբ» են հիմնել: Գետաշենի դպրոցի աշակերտների հետ գիրք են ընտրում, կարդում ու skype-ով քննարկում: Դպրոցին միավորել է մեկ այլ գաղափար եւս: Սկսել են «Հանուն դպրոցի» նախաձեռնությունը: Կազմել են դպրոցին անհրաժեշտ իրերի ցուցակ եւ տեղադրել ֆեյսբուքում: Պարբերաբար հաշվետվություն են ներկայացնում՝ ինչպես են օգտագործում հաշվեհամարին փոխանցված գումարներն ու Կաթնառատ ուղարկված իրերը: 8-րդցիներն արձակուրդի ընթացքում սկսել են դասարանի վերանորոգումը: Անուշն ասում է, որ նախաձեռնության միջոցով աշակերտներին ցանկանում է ցույց տալ, թե գաղափարն ինչպես է իրականություն դառնում:
«Երբ մտնում էի դասարաններ ու ասում, որ դպրոցին օգնելու նման նախաձեռնություն կա, չէին հավատում, մեզ վրա ծիծաղում էին»,- ասում է 11-րդ դասարանում սովորող Մարիետան: «Բայց երբ չորս նոր գրատախտակ բերեցին, իրենք էլ հունի մեջ ընկան ու փորձում են օգնել՝ ինչով կարողանում են: Մենք էլ աշխատում ենք պրոֆեսիոնալ գործել, ծրագրի ստանդարտներին համապատասխան: Շարժիչ ուժը, ոգեւորողը ընկեր Մուրադյանն է: Երբ լինում է առաջնորդող, ոգեւորող, ոգեշնչող, գնում ես հետեւից, դա իսկապես մեծ ուժ է մեզ համար»:
Աշակերտները հաճախ են հյուրընկալվում ընկեր Մուրադյանի տանը: Միասին տոներ են նշում, ֆուտբոլ դիտում: Աշակերտները նրանց կողքին են, երբ կենցաղային դժվարություններ են ունենում: «Կենցաղում շատ են օգնում ու հաճախ մեզ վրա ծիծաղում են՝ ընկեր Մուրադյան, սա էսպես են անում, դուք ի՞նչ եք արել: Նկատողություններ են անում՝ ինչի՞ խոտը չեք քաղում, կատու ունեինք, օգնում էին խնամել, ցախ են կոտրում: Իրենք պատասխանատվություն են վերցրել իրենց վրա մեզ օգնելու, մենք էլ թույլ ենք տալիս, ընձեռում ենք հնարավորությունը, որ իրենց կարեւոր զգան: Իրականում մենք իրենցից շատ բան ունենք սովորելու ու միշտ կրկնում ենք դա»:
Անուշի ու Բիայնայի վարձակալած տունը գյուղի կենտրոնում է: Մեծ փեղկերով պատուհանից աշակերտներին հետեւում են նույնիսկ դասերից հետո: Ուսուցչին բնորոշ անհանգստությամբ հետաքրքրվում են՝ ուր են գնում, ինչ են անում: Ծիծաղելով ասում են, թե աշակերտները մեծ ու արագ քայլերով են անցնում իրենց տան կողքով, որ աննկատ մնան: Նույնիսկ տանը՝ ճաշի սեղանի շուրջ, թեման աշակերտներն ու դպրոցն են:
«Աշակերտներս իմ ճանաչած ամենատաղանդավոր, ամենաճկուն, ամենաբանիմաց մարդիկ են: Ամեն մեկը մի շնորհք ունի: Ես երազում եմ, որ իրենք մեծանան, չկորցնեն այդ ուժը, ինքնավստահությունն ու ազատությունը, ժամանակի, խնդիրների, իրավիճակների հետ երբեք չկորցնեն մանկությունը»:
Անուշը չի խուսափում խոսել դժվարությունների մասին: Ասում է՝ ոչ թե հաղթահարեցին, այլ սովորեցինք դրանց: Հուսահատության պահերին «ինչո՞ւ եկա» միտքն Անուշին էլ է այցելել: «Այդ պահին ոչինչ չեմ մտածել, քնել-արթնացել եմ, մտել եմ դպրոց, ու վերջ՝ ես նորից հասկացել եմ, թե ինչու եմ եկել: Դպրոցը, աշակերտին տեսնելը, այդ միջավայրում լինելն ինձ մոռացնել է տվել, որ ես երեկ ծայրահեղ վատ վիճակում էի, որ մտածում էի, թե ինչու եմ եկել: Երբ ուզում եմ գտնել այդ «ինչո՞ւ»-ն, գնում եմ դպրոց: Էնտեղ է թաքնված, կախարդական է շատ»:
Այս ուսումնական տարում Անուշն ավարտում է ծրագրով նախատեսված դասավանդման երկու տարին: Մի շարք մտքեր ունի՝ ինչպես հետագայում աջակցի աշակերտներին: Ասում է՝ «Դասավանդի’ր, Հայաստան»-ը օգնեց իրականացնել երազանքը, բացահայտել իրեն:
«Հիմա որ հետ եմ նայում, ինձ թվում է՝ ուրիշ Անուշ է եղել, բայց որի երազանքներն ու նպատակները եղել են այն, ինչ արել է այս Անուշը: Ես ծանոթացա համայնքին, լիարժեք ապրեցի այստեղ: Չեմ մտածել, որ հենց այս պահին կամ վաղը պետք է արածիս արդյունքը տեսնեմ: Դրանք ծիլեր են, եւ ես երազում եմ տեսնել, որ այդ ծիլերը բարձրացել են, ծառեր, ծաղիկներ են դարձել: Ես ինձ հիմա համարում եմ ավելի հասուն, խոհեմ, շատ հարցերի նայում եմ ավելի լուրջ ու մեծ պատասխանատվությամբ եւ հասկանում եմ, թե մարդը մարդուն ինչքան կարող է օգնել»:
Հ.Գ. «Սիրելի ընկեր Մուրադյան խնդրում եմ մի գնացեք: Մնացեք մեզ մոտ, մենք առանց ձեզ չենք կարող: Երբ որ մենք փոխվենք 6-րդ, դուք մեզ դասղեկություն արեք: Դուք երկնային գեղեցկուհի եք եւ որ միջոցառում լինի, ամեն հարցում ես ձեզ կօգնեմ ինչ էլ որ լինի: Ես ուր էլ որ գնամ, որտեղ էլ մնամ, միշտ դուք սրտիս մեջ կլինեք, իմ սիրելի Ընկեր Մուրադյան»: (Աշակերտներից մեկի նամակը՝ ընկեր Մուրադյանին)

Photo: Vaghinak Ghazaryan (for Mediamax)
"Future geniuses study here" a sign hangs from the school hallway door. Every day Ms. Muradyan instills in her students that it is possible to overcome challenges and achieve their goals. Everyone in the village knows the Math teacher who came to Katnarat village (Lori region) from Yerevan. At first everyone was surprised to know that this young girl came to live in a village, which everyone is migrating from. Now it is hardly possible to imagine life in the community without Ms. Muradyan.
25-year old Anush Muradyan is an engineer and programmer. After graduating, she started her career in programming, but soon realized that she wasn’t internally satisfied and felt incomplete. She left her job and joined a short-term project, which allowed her to visit many schools in regional Armenia. After getting to know the challenges in regional Armenia, she realized fighting those challenges was her true passion and calling.
It was then, when she heard about Teach For Armenia. “I read the words region, school, student, long-term and the only thing left was filling out the application,” says Anush. She was very excited about the Fellowship, particularly she was excited to be moving to an unfamiliar community, far away from Yerevan.
Anush Muradyan Anush Muradyan
Together with Biayna Amirjanyan, another Teach For Armenia Fellow placed to teach geography at the same school, they began to look for Katnarat on the map. "We studied the map in detail -- how would we go, what shall we do? But what happened was the exact opposite of what they had planned, it all happened very differently. It’s very interesting, nothing happens here as planned. One should always have a plan, B, and C. This undoubtedly has made us more and more flexible. With that mentality now we find solutions to all problems more quickly. "
Biayna Amirjanyan Biayna Amirjanyan
"Now I remember and wonder what force had seized me at the time, how great and clear was my goal and desire that nothing could prevent me. I always say, I did not know where I was going, but I knew what I was going for. "
There were fears and anxieties on how she would be accepted in the village, would she succeed in her role as a teacher. With the help of the community, parents, and especially the school principal, Anush quickly became a true Katnaratsi.
“The first day I entered the class, everyone was waiting to see who was Ms. Muradyan. They were so lovely and treated me so well. I thought maybe it was the first day and the children wanted to leave an impression, however, the situation is still the same today. I took 45 minutes to introduce myself to the students. With their big and hopeful eyes they were looking at me with confusion probably asking “Who is Ms. Muradyan and why did she come here?” I had to make sure my students felt that I wasn’t only their teacher but also their friend. To be honest, after the first few minutes, I do not remember how the first day ended, it was all a happy blur. "
Anush was one of the first participants of the Teach For Armenia Fellowship. Very few people knew about the Fellowship back in 2015.
The responsibility was big, and the tasks many. Anush teaches three classes of 31 students, and is also a head teacher. Not every student will become a great mathematician, but everyone actively participates in all classes.
"I felt a big responsibility to present math, a subject not usually loved by students, in a creative and intriguing way. My goal was for my students to truly love math and take ownership towards their success in this subject. Learning mathematics has its challenges, and I am happy that I was able to inspire my students to learn to love this subject. I was determined to break the stereotype that mathematics is difficult. We have very good local teachers who do amazing work in harsh conditions, and this serves as an endless source of inspiration to me. I was constantly thinking of new ways to introduce topics in an engaging manner. One day, I entered the classroom and said, today’s topic is very easy, you will just have to listen to me carefully and you will understand in five minutes. The topic was functions, a hard topic that even I called my mother to ask her how to explain. Just by inspiring them to focus on the topic 90% of my job is done. "
The transfer of knowledge is important, but is not the only goal of the Fellowship. Education is a way to communicate with children, to discover new interests and talents, to encourage them. Anush has become a role-model for the students in her two years at Katnarat. Kids strive to become like her, value her opinion and marks.
"It has been a challenge to develop myself to become a good example for my students. I’m confident that no matter what the circumstance my students will always come to me for advice.  I really started to reflect on the way I lecture, my body language, how I presented myself to my students and ultimately my outlook on life. I wanted my students not only to learn a + b2, but also to build values and develop life skills. I wanted to show them that it doesn’t matter if they live in a village. I came here from Yerevan and this means that you also can find a job here and not think about leaving the village or think that pupils in Yerevan are better.
Anush and Biayna are friends not only with their students, but also with their families and the whole community. Through thick and thin they have become part of the community they serve. "We have integrated into the community; we make sure to be as involved as possible in everything. We are everywhere!" Anush laughs.
One of the projects initiatied by Anush was the creation of a new school library. Although little, the “Literary Club” provides students an opportunity to read books and even do online Skype book discussions with students from other villages. Now from Katnarat to Getashen students have formed a book club, where they virtually have meeting every week stay connected. Another project founded by Anush is the "For School" initiative. Every week a list of items that school needs is posted on Facebook so people can contribute or donate. On a regular basis reports show how the funds are used. With this inspiration, during the upcoming holidays Grade 8 students have decided to renovate the classroom. Anush says that by these initiatives she wanted to show the students how ideas can become reality.
"When I entered the classroom and said that there is an initiative to help the school, they did not believe me and laughed at us," says Marietta, an 11th grade student. "But when we brought four new blackboards for the school, other students got motivated and tried to help as much as they could. With Ms. Muradyan’s leadership, we are working professionally. When it comes to guiding, inspiring, motivating, Ms. Muradyan is a great strength for us. Students often visit Ms. Muradyan’s home. Together they celebrate holidays and watch football. As a community, they stand together during good and bad times."
Anush and Biayna have rented a house in the center of the village. With laughter, she shares that her students pass by their house as quietly as possible so they aren’t noticed. At nights, around the dinner table the conversation is all about the students and the school.
"My students are the most talented, flexible, knowledgeable people. Each student has a unique talent. I am confident that when they grow up they will have the strength, confidence and knowledge necessary to be successful."
Anush does not avoid talking about difficulties. Some challenges are difficult to overcome; however no barrier is unbreakable. “When I start to doubt myself I just go to sleep, wake up and go to school in the morning. When I see the excitement on the faces of my students, it gives me all the strength and confidence I need to overcome any challenge.” says Anush.
Anush is finishing her two years of teaching as a Teach For Armenia Fellow this academic year. She already has a number of ideas on how to support her students in the future. She says that Teach For Armenia has helped her fulfill the dream of discovering herself.
"Now that I look back, it seems to me the Anush that I once knew is gone, her dreams and goals have remained the same, but with a new outlook on life. I got to know the community, fully lived here. I didn’t think I would see the result of my efforts so soon. I have planted the seeds, and I dream to see the day that they become trees and flowers. I am now more mature; I look at many issues more seriously and with great responsibility and I understand how just one person can make a difference."
P.S.  "Dear Ms. Muradyan, please do not go. Stay with us, we cannot be without you. Wherever I go, wherever I end up, you will be always in my heart, my dear Ms. Muradyan. " (A note from one of Ms. Muradyan’s students)