2011 թվականի սեպտեմբերի 11-ին ԱՄՆ վրա ահաբեկչական գրոհից մի քանի օր անց Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ԱՄՆ դեսպան Մայքլ Լեմմոնի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց միջազգային ահաբեկչության սպառնալիքի վերացման ուղղված ջանքերին աջակցելու Հայաստանի պատրաստակամության մասին:
“Կոմերսանտ” թերթին տված հարցազրույցում Ռոբերտ Քոչարյանն ասում էր. “Միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարում պետք է ողջ միջազգային հանրության ակտիվ համագործակցությունը: Ստեղծվել է նոր իրավիճակ. մենք դա հասկանում ենք: Իսկ թե ի՞նչ անել. մենք բոլորս հիմա դրա մասին մտածում ենք”:
Սեպտեմբերի 21-ին, ելույթ ունենալով Հայաստանի անկախության 10-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր նիստին, ՀՀ նախագահն ասում էր.
“Սեպտեմբերի 11-ի իրադարձություններն ԱՄՆ-ում ցնցեցին աշխարհն իրենց դաժանությամբ: Մենք սգում ենք Ամերիկայի հետ միասին եւ գտնում ենք, որ չարը պետք է պատժվի: Մենք պատրաստ ենք աջակցել մեր համեստ հնարավորությունների սահմաններում: Տեռորը գաղափարախոսություն է դառնում իր ամենաայլանդակ դրսեւորումներով: Հայաստանն իր վրա է զգացել դրա հետեւանքները: Մենք համոզված ենք, որ այդ չարիքի հետ պայքարում համաշխարհային հանրությանը պետք են համատեղ համակարգված գործողություններ”:
Ահաբեկչության դեմ պայքարի խնդիրը գերակայում էր 2001 թվականի մայիսին Երեւանում կայացած` Հավաքական անվտանգության կազմակերպությունների երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովում: ՀԱՊԿ մասնակից-երկրների ղեկավարների հայտարարությունում հայտնվում էր «լուրջ մտահոգություն միջազգային ահաբեկչության եւ ծայրահեղականության աճող սպառնալիքի կապակցությամբ, որը համակարգված բնույթ է ստանում»:
2001թ. սեպտեմբերին ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարար Նաիրա Մելքումյանը CAN գործակալությանը տված հարցազրույցում ասում էր.
«Պետք չէ մոռանալ, որ Ուսամա բեն Լադենը եւ Կովկասյան տարածաշրջանում նրա կողմնակիցները բազմիցս հիշատակել են Լեռնային Ղարաբաղը որպես թիրախներից մեկը: Նրանք դիտարկում են Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը որպես ոչնչացման ենթակա առարկա` հետագայում այնտեղ մահմեդական օրենքներ հաստատելու նպատակով: Այս տեսակետից մենք, անկասկած, ակնկալում ենք, որ այն մարտահրավերները, որոնք կարող են դրսեւորվել նաեւ Լեռնային Ղարաբաղում, պետք է չեզոքացվեն: Մենք ամեն կերպ աջակցում ենք այս ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին»:
ԱՄՆ-ում ահաբեկչություններից մեկ տարի անց, 2002 թվականի հոկտեմբերին Երեւանում անցկացվեց Եվրատլանտյան Գործընկերության Խորհրդի (ԵԱԳԽ) “Պայքար միջազգային ահաբեկչության դեմ. Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային համագործակցության հեռանկարները” սեմինարը: Ելույթ ունենալով սեմինարում, Հայաստանի փոխարտգործնախարար Թաթուլ Մարգարյանը խոստովանեց, որ «Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում առկա է միջազգային ահաբեկչության սպառնալիքը»:
Հաջորդած տարիներին Հայաստանը մի շարք քայլեր ձեռնարկեց, որոնք վկայում էին նրա մտադրությունների լրջության մասին` հնարավորությունների սահմաններում մասնակցել ահաբեկչության ամենատարբեր դրսեւորումների դեմ պայքարին: Ահա դրանցից մի քանիսը միայն`
• 2005 թվականի փետրվարին Հայաստանը միացավ Իրաքի գործողությանը` այնտեղ ուղարկելով ոչ մարտական ստորաբաժանում: Հայ զինվորականների առաքելությունն Իրաքում ավարտված է, եւ այսօր հայ խաղաղապահների հիմնական ուժերը (չհաշված Կոսովոն) կենտրոնացած են Աֆղանստանում: Այս տարի Հայաստանի իշխանությունները որոշեցին եռապատկել ISAF-ի կազմում գերմանական հրամանատարության ներքո ծառայություն տանող հայ խաղաղապահների թիվը: Ի տարբերություն Իրաքի, Աֆղանստանում Հայաստանը ներկայացված է մարտական ստորաբաժանումներով:
• 2007 թվականին Հայաստանի կառավարությունը հայտարարեց Միջուկային ահաբեկչության դեմ պայքարի ռուս-ամերիկյան գլոբալ նախաձեռնության գործընկեր-երկիր դառնալու իր որոշման մասին, իսկ 2008 թվականի հուլիսին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Քոնդոլիզա Ռայսը Վաշինգտոնում ստորագրեցին միջուկային եւ ռադիոակտիվ նյութերի մաքսանենգության դեմ պայքարի համատեղ գործողությունների պլանը:
• 2007 թվականի ամռանը Հայաստանի կենտրոնական բանկի ֆինանսական մոնիտորինգի կենտրոնը դարձավ Էգմոնտ խմբի լիիրավ անդամն, որն իր մեջ ներառում է աշխարհի ավելի քան 100 երկրների ֆինանսական հետախուզությունները` անօրինական եկամուտների լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ համատեղ պայքարի համար:

Армения против терроризма
Спустя несколько дней после террористической атаки на США 11 сентября 2011 года президент Армении Роберт Кочарян заявил на встрече с послом США Майклом Леммоном о готовности Армении содействовать усилиям по устранению угрозы международного терроризма.
В интервью газете «Коммерсант», Роберт Кочарян говорил: «Есть ощущение того, что в борьбе с международным терроризмом нужно активное сотрудничество всего международного сообщества. Возникла новая ситуация - все мы это понимаем. А что делать - мы все сейчас над этим думаем».
21 сентября, выступая на торжественном заседании, посвященном 10-летию независимости Армении, президент говорил: «События в США 11 сентября потрясли мир своей жестокостью. Мы скорбим вместе с Америкой и считаем, что зло должно быть наказано. Мы готовы к содействию в рамках наших скромных возможностей. Терроризм становится идеологией в своих самых безобразных проявлениях. Армения на себе испытала последствия этого. Мы убеждены, что в борьбе с этим злом мировое сообщество нуждается в совместных скоординированных усилиях».
Проблема борьбы с терроризмом была главенствующей на состоявшемся в мае 2001 года в Ереване саммите лидеров стран, входящих в Договор о коллективной безопасности. В заявлении лидеров стран-участниц ДКБ выражалась «серьезная озабоченность в связи с возрастающей угрозой международного терроризма и экстремизма, которая приобретает скоординированный характер».
Министр иностранных дел НКР Наира Мелкумян говорила в сентябре 2001 года в интервью агентству CAN:
«Не надо забывать, что Усама бен Ладен и его сторонники в Кавказском регионе неоднократно упоминали Нагорный Карабах как одну из своих мишеней в борьбе за установление порядка, соответствующего тому, что называется исламским радикализмом. Они рассматривали население Нагорного Карабаха как предмет, подлежащий уничтожению, с целью последующего установления там исламских законов. С этой точки зрения мы, безусловно, рассчитываем на то, что эти вызовы, которые когда-либо могут получить свое проявление и в Нагорном Карабахе, будут нейтрализованы. Мы всемерно поддерживаем прилагаемые в этом направлении усилия».
Спустя год после терактов США, в октябре 2002 года, в Ереване прошел семинар Совета Евро-Атлантического Партнерства (СЕАП) «Борьба с международным терроризмом: перспективы регионального сотрудничества на Южном Кавказе». Выступая на нем, замминистра  иностранных дел Армении Татул Маргарян признал, что «в регионе Южного Кавказа существует угроза международного терроризма».
В последующие годы Армения предприняла целый ряд мер, свидетельствующих о серьезности ее намерений по мере возможностей участвовать в борьбе с самыми различными проявлениями терроризма. Вот лишь некоторые из них:
• В феврале 2005 года Армения присоединилась к операции в Ираке, направив туда небоевое подразделение. В настоящее время миссия армянских военных в Ираке завершена, и основные силы армянских миротворцев (не считая Косово) в настоящее время сконцентрированы в Афганистане. Власти Армении в этом году приняли решение об утроении состава военнослужащих, несущих службу в составе ISAF под немецким командованием. В отличие от Ирака, в Афганистане Армения представлена боевыми подразделениями.
• В мае 2007 года правительство Армении объявило о своем решении стать страной-партнером российско-американской Глобальной инициативы по борьбе с ядерным терроризмом, а в июле 2008 года министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян и госсекретарь США Кондолиза Райс подписали в Вашингтоне совместный план действий по борьбе с контрабандой ядерных и радиоактивных материалов.
• Летом 2007 года Центр финансового мониторинга Центрального банка Армении стал полноправным членом группы Эгмонт, объединяющей финансовые разведки более 100 стран мира для совместной борьбы с отмыванием незаконных доходов и финансированием терроризма.