1999 թվականի հուլիսին Մեդիամաքսը բացառիկ հարցազրույց վերցրեց Մովլադի Ուդուգովից, որին առաջին չեչենական պատերազմի ժամանակ ընդունված էր համարել չեչեն գրոհայինների «գլխավոր գաղափարախոսը»: Մենք կապ հաստատեցինք Ուդուգովի հետ «Կովկաս Կենտրոն» («Кавказ Центр») կայքի միջոցով եւ շուտով ստացանք գրավոր պատասխանները` հետեւյալ նշումով. «մեզանից անկախ պատճառներով մենք չենք կարող պատասխանել ձեզ հետաքրքրող բոլոր հարցերին, բայց ամեն դեպքում կաշխատենք լինել հնարավորինս օբյեկտիվ եւ անկեղծ»:
Այդ հարցազրույցից մեկ ամիս անց չեչեն գրոհայինների ջոկատները Շամիլ Բասաեւի եւ Խաթաբի գլխավորությամբ ներխուժեցին Դաղստան, եւ սկսվեց երկրորդ չեչենական պատերազմը:
Կարծում ենք, ձեզ հետաքրքիր կլինի 12 տարի անց կարդալ այդ հարցազրույցը:
- Արդյո՞ք վերջին տարիների ընթացքում, այդ թվում` Չեչնիայում պատերազմի ժամանակ, եղել են Հայաստանի եւ Չեչնիայի իշխանությունների ներկայացուցիչների միջեւ շփումների կամ հանդիպումների փորձեր:
- 1991 թվականի իրադարձությունների ընթացքում, երբ Իչկերիայում իշխանությունն անցավ չեչեն ժողովրդի համազգային համագումարին, մի քանի անգամ Գրոզնի էր այցելել Հայաստանի Գերագույն Խորհրդի ոչ պաշտոնական պատվիրակությունը` կոմիտեներից մեկի նախագահի գլխավորությամբ: Ես նրա անունը չեմ հիշում, բայց գիտեմ, որ նա անձամբ ծանոթ էր Ջոհար Դուդաեւի հետ:
- Համապատասխանու՞մ է իրականությանը տեղեկատվությունն այն մասին, որ չեչենական ջոկատները հրամանատարներ Շամիլ Բասաեւի եւ Ռուսլան Գելաեւի գլխավորությամբ մասնակցել են ռազմական գործողություններին Լեռնային Ղարաբաղում:
- (անպատասխան):
- Ինչպիսի՞ն եք տեսնում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը: Ձեր կարծիքով, այս դեպքում ինչպե՞ս կարող է լուծվել երկընտրանքը ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի եւ սահմանների անքակտելիության սկզբունքի միջեւ:
- Հայտնի երկընտրանքները գոյություն ունեն ի սկզբանե ստահոդ հարցադրման շնորհիվ: Մենք մտադիր չենք աջակցել դեկլարատիվ քաղաքական խաղերին, որոնք քողարկում են իրական վիճակը: Իսկ իրողությունը հետեւյալն է. XX դարի վերջում ավելի հստակ են երեւում քրիստոնյա-հեթանոսական դաշինքի ուրվագծերը, որի միջուկը հանդիսանում է սիոնիզմը: Այդ դաշինքը պատերազմ է հայտարարել ողջ մահմեդական աշխարհին: Ըստ էության, այդ դաշինքի կողմից անամոթաբար իրականացվում է մահմեդական հողերի օկուպացիան: Ղարաբաղը (ի դեպ, Ղարաբաղի չեչենական անվանումն է Արց) ոչ միայն ադրբեջանական, այլեւ մահմեդականների տարածք է:
- Որեւէ՞ զուգահեռներ տեսնում եք ղարաբաղյան եւ չեչենական հակամարտությունների միջեւ:
- Այս համատեքստում արեւմտյան դաշինքը, որը հայտնի է «համաշխարհային հանրություն» վերացական-մշուշոտ անվանմամբ, գաղտնի կերպով սատարում է Ղարաբաղի օկուպացիային եւ միաժամանակ դրդում է Ռուսաստանի բաց չթողնել Իչկերիան (իբր դա կախված է Ռուսաստանից):
- Ինչպես ե՞ ք գնահատում Հայաստանի իշխանությունների վարած արտաքին քաղաքականությունը, մասնավորապես, կովկասյան հարցերում:
- Հարեւան պետության տարածքի 20%-ի զավթումը եւ օկուպացիան աննախադեպ է նույնիսկ հետխորհրդային երկրների համար: Սա անհեռատես քաղաքականություն է, հատկապես Կովկասում: Կովկասի ժողովրդների փոխհարաբերությունների պատմության մեջ նման դեպքեր հայտնի չեն: Դա կուտակում է կովկասյան ժողովրդների մեծ մասի, հատկապես` չեչեն ժողովրդի զայրույթը:
- Արդյո՞ք զգում եք փոփոխություններ հայկական քաղաքականությունում այն բանից հետո, երբ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանին փոխարինեց Ռոբերտ Քոչարյանը:
- Հարցը կոռեկտ չէ քաղաքագետի համար: Հայկական քաղաքականությունն արդեն վաղուց կախված չէ առանձին մարդկանցից կամ կուսակցություններից, այլ թելադրվում է նրանց կողմից, ովքեր որպես օգնություն «Միրաժներ» եւ «ՄիԳ»-եր են մատակարարում: Ցավոք, հայ քաղաքական գործիչները օտար շահերի պատանդ են դարձրել եւ իրենց, եւ հայ ժողովրդին:
- Ին՞չ եք կարծում, կարո՞ղ է Չեչնիան միջնորդի դեր խաղալ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների բարելավման գործում:
- Չեչնիան չի կարող միջնորդի դեր խաղալ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ: Միջնորդությունն ինքնին չեզոքություն է ենթադրում: Մենք չենք կարող կրկնօրինակել Արեւմտյան Եվրոպայի «չեզոքությունը»: Աստված երեսպաշտություն չի ներում: Մենք հանդես ենք գալիս բոլոր ադրբեջանական տարածքների անվերապահ ազատման օգտին: Եվ մենք աջակցելու ենք Ադրբեջանի մահմեդական ժողովրդին:
- Ինչպիսի՞ ն եք տեսնում Հայաստանի եւ Չեչնիայի միջեւ հարաբերությունների ապագան:
- Ամեն ինչ կախված է հայկական ղեկավարությունից: Կփոխի՞ նա իր քաղաքական կուրսը, թե ոչ: Կհրաժարվի՞ տարածքային բռնազավթման տեսք ստացած պատմական անախրոնիզմից: Հարց խորհելու համար. ինչու՞ ԱՄՆ-ը, չլինելով Հայաստանից թույլ, չի կիրառում որեւէ տարածքների միացման պրակտիկան:
- Ինչպիսի՞ ն եք տեսնում Հայաստանի տեղը Կովկասում:
- Հայաստանի տեղը եւ դերը Կովկասում կախված կլինի հայկական ղեկավարության քաղաքականությունից:
- Հայաստանն ակտիվորեն զարգացնում է ռազմական համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ եւ իր գլխավոր ռազմական եւ ռազմավարական դաշնակից է անվանում Մոսկվային: Կարո՞ ղ է դա բացասաբար ազդել հայ-չեչենական հարաբերությունների վրա:
- Հայաստանի ռազմական եւ ռազմավարական գործընկերոջ (Մոսկվայի) մոտ լուրջ խնդիրներ եւ ցնցումներ կլինեն հաջորդ տարի: Բայց նույնիսկ եթե Հայաստանը կտրուկ շրջադարձ կատարի դեպի ՆԱՏՕ, սկզբունքային տարբերություն նա չի զգա: Եվ Ռուսաստանը, եւ ՆԱՏՕ-ն հավատարիմ են մնալու հակամահմեդական ուղղվածությանը: Համապատասխանաբար, չեն բարելավվի նաեւ հայ-չեչենական հարաբերությունները: Կարելի է ընտրել ցանկացած հովանավոր եւ գործընկեր, սակայն անհաջող քաղաքական դասավորումների դեպքում Հայաստանը հնարավոր չի լինի տեղափոխել ոչ Արխանգելսկի մարզ, ոչ էլ Պիրենեյան թերակղզի:
- Ինչպե՞ ս եք գնահատում Իրանի դերը մեր տարածաշրջանում:
- Ինձ մոտ տպավորություն է ստեղծվում, որ Իրանը սխալ կողմնորոշիչներ է ընտրել:
- 1997 թվականի հունիսին, Ահմեդ Զաքաեւը հայտարարել էր, որ Վրաստանը Չեչնիայի գլխավոր ռազմավարական գործընկերն է: Ինչպիսի՞ ն են այսօր Չեչնիայի առաջնահերթությունները Անդրկովկասի երեք երկրների հետ հարաբերություններում:
- Իչկերիայի գլխավոր առաջնահերթությունը Կովկասի ապագաղութականացումն է:
- Արդյո՞ ք Չեչնիայում կա թշնամական վերաբերմունք Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ:
- Ինչպես արդեն նշեցի, չեչեն մոջահեդները կուտակում են հայկական քաղաքականության հետեւանքով առաջացած իրենց չարությունը: Ես գիտեմ, որ Դաղստանի ազատագրումից հետո շատ չեչենական ռազմական խմբերի թիվ 2 հարցը Ղարաբաղն է:
- Ինչպիսի՞ ն եք տեսնում մահմեդականության եւ քրիստոնեության հարաբերությունները 21-րդ դարում:
- Չե՞ ք կարծում, որ ԼՂ հայերի եւ չեչենների պայքարն ինչ-որ տեղ նման է: Չե՞ որ երկու ժողովրդներն էլ փաստացի պայքարել եւ պայքարում են հարազատ հողում ապրելու իրավունքի համար:
- Եթե Ձեզ հրավիրեն այցելել Հայաստան եւ Լեռնային Ղարաբաղ, դուք կհամաձայնե՞ք:
- Եթե Լեռնային Ղարաբաղում վերսկսվի պատերազմը, կարելի՞ է ենթադրել, որ չեչեն կամավորները ցանկություն կհայտնեն մասնակցել դրան:
- Իսլամական ռազմական ստորաբաժանումները, ըստ երեւույթի, չեն սպասելու Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի վերսկսմանը: Որոշ տվյալներով, 2000 թվականին նրանք նախատեսում են սկսել Անդրկովկասի մահմեդական տարածքների վերականգնման արշավը:
- Չեչենական պատերազմի ժամանակ Ձեզ անվանում էին գաղափարական եւ տեղեկատվական «պատերազմի» գլխավոր կազմակերպիչը: Համաձա՞ յն եք դրա հետ:
- Տեղեկատվությունը, որպես այդպիսին, ձեւավորում էին չեչեն զինվորները մարտերում, ես միայն ապահովում էի փաստերի հավաստի արձանագրումը:
- Պ-ն Ուդուգով, այսօր շատ խոսակցություններ կան վահաբիզմի մասին, որը տարածվում է Չեչնիայում: Այս շարժումը իսկապե՞ ս կարող է սպառնալիք դառնալ արտաքին աշխարհի համար:
- Վահաբիզմը քաղաքական-քարոզչական միֆ է:
- Վրաստանի խորհրդարանի Կովկասի ժողովրդների հետ հարաբերությունների խորհրդարանական խմբի նախագահ Մամուկա Արեշիձեն հայտարարել էր, որ հենց դուք եք չեչեն վահաբիստների գաղափարային ոգեշնչողը:

«Чеченские моджахеды кумулируют свою злость, вызванную армянской политикой»
Эксклюзивное интервью главного идеолога чеченских боевиков Мовлади Удугова агентству Медиамакс (июль 1999 года).
В июле 1999 года Медиамакс сделало эксклюзивное интервью с Мовлади Удуговым, которого было принято считать «главным идеологом» чеченских боевиков во время первой чеченской войны. На связь с Удуговым мы вышли посредством сайта «Кавказ Центр» и скоро получили письменные ответы с таким примечанием: «по независящим от нас причинам мы не можем ответить на все интересующие вас вопросы, но тем не менее постараемся быть предельно объективными и искренними».
Спустя всего месяц после этого интервью отряды чеченских боевиков под руководством Шамиля Басаева и Хаттаба вторглись в Дагестан, и так началась вторая чеченская война.
Думаем, что вам будет интересно прочитать это интервью сегодня, спустя 12 лет.
- Были ли за последние годы, в том числе и за время войны в Чечне, попытки контактов и встреч между представителями властей Армении и Чечни?
- В период событий 1991 года когда в Ичкерии власть перешла в руки общенационального съезда чеченского народа, несколько раз в Грозный приезжала неофициальная делегация Верховного Совета Армении во главе с председателем одного из депутатских комитетов. Имя его я не помню, но знаю, что он был лично знаком с Джохаром Дудаевым.
- Соответствует ли действительности информация о том, что чеченские отряды под руководством командиров Шамиля Басаева и Руслана Гелаева принимали участие в боевых действиях в Нагорном Карабахе?
- (Без ответа).
- Каким Вам видится урегулирование карабахского конфликта? По-вашему мнению, как в этом случае может быть разрешена извечная дилемма между правом наций на самоопределение и принципом нерушимости границ?
- Известные дилеммы существуют благодаря изначально ложной постановке вопроса. Мы не настроены поддерживать декларативно-политические игры, маскирующие истинное положение вещей. А истина такова, к концу XX столетия проступают более чёткие контуры христианско-языческого союза, ядром которого является сионизм. Этот альянс объявил войну всему исламскому миру. По существу, со стороны этого альянса идёт беззастенчивая оккупация исламских земель. Карабах (кстати, чеченское название Карабаха - Арц), это не только азербайджанская территория, но и территория мусульман.
- Видите ли Вы какие-то параллели между карабахским и чеченским конфликтами?
- В этом контексте западный альянс, известный иногда под отвлечённо-туманным именем «мировое сообщество» негласно поддерживает оккупацию Карабаха и одновременно подталкивает Россию не отпускать Ичкерию (как будто это зависит от России).
- Как Вы оцениваете нынешнюю внешнюю политику властей Армении, в частности, в общекавказских вопросах?
- Захват и оккупация 20-ти % территории соседнего государства - случай беспрецедентный даже для постсоветского пространства. Это недальновидная политика, особенно на Кавказе. Подобные случаи не были известны в истории взаимоотношений народов Кавказа. Это кумулирует возмущение большинства кавказских народов, особенно чеченского народа.
- Ощущаете ли Вы какие-либо изменения в армянской политике после того, как на смену Левону Тер-Петросяну пришел Роберт Кочарян?
- Вопрос некорректный для политолога. Армянская политика уже давно не зависит от отдельных личностей и партий, а диктуется теми, кто в качестве помощи поставляет «Миражи» и «МиГ»-и. К сожалению, армянские политики сделали и себя и армянский народ заложником чужых интересов.
- Как Вы думаете, Чечня могла бы сыграть роль посредника в деле нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, Арменией и Турцией?
- Чечня не может выступать посредником между Арменией и Азербайджаном. Посредничество изначально предполагает нейтралитет. Мы не можем копировать «нейтралитет» Западной Европы. Бог не прощает лицемерие. Мы за полное безоговорочное добровольно освобождение Азербайджанских территорий. И мы будем поддерживать мусульманский народ Азербайджана.
- Каким Вы представляете будущее отношений между Арменией и Чечней?
- Всё зависит от армянского руководства. Изменит ли оно свой политический курс или нет? Откажется от исторического анахронизма в виде территориального захвата? Вопрос для размышления: почему США, будучи не слабее Армении, не практикует физическое присоединение чьих-либо территорий?
- Каким Вы видите место Армении на Кавказе?
- Место Армении на Кавказе и её роль будут зависеть от политики армянского государства.
- Армения активно развивает военное сотрудничество с Россией и называет Москву своим главным военно-стратегическим союзником. Это может негативно отразится на армяно-чеченских отношениях?
- У военно-стратегического партнёра Армении (Москвы) будут серьёзные проблемы и потрясения в будущем году. Но даже если Армения сделает больший крен в сторону НАТО, принципиальной разницы она не ощутит. И Россия, и НАТО будут придерживаться антиисламской ориентации. Соответственно и чеченско-армянские отношения не улучшаются. Покровителей и партнёров можно выбирать любых, но при неудачном политическом раскладе Армению нельзя будет перенести ни в Архангельскую область, ни на Пиринейский полуостров.
- Как Вы оцениваете роль Ирана в нашем регионе?
- У меня складывается впечатление, что Иран выбрал неправильные ориентиры.
- Два года назад Ахмед Закаев заявил, что Грузия является для Чечни главным стратегическим партнёром. Каковы сегодня приоритеты Чечни в отношениях с тремя странами Закавказья?
- Главным приоритетом Ичкерии является деколонизация Кавказа.
- Нет ли в Чечне враждебного отношения по отношению к Армении и Нагорному Карабаху? Ведь, несмотря на то, что война в Карабахе не носила характер межрелигиозного конфликта, подобные проявления естественным образом имели место.
- Как было сказано выше, чеченские моджахеды кумулируют свою злость, вызванную армянской политикой. Я знаю, что вопросом номер 2, в программе многих исламских военных групп, после освобождения Дагестана, стоит Карабах.
- Какими Вы представляете отношения мусульманства и христианства в 21 веке?
- Вы не считаете, что борьба карабахцев и чеченцев в чем-то схожа? Ведь оба народа фактически отстаивали и отстаивают свое право жить на родной земле?
- Если Вас пригласят посетить Армению и Нагорный Карабах, Вы согласитесь?
- Если в Нагорном Карабахе возобновится война, можно предположить, что чеченские добровольцы выразят желание принять в ней участие?
- Исламские военные подразделения, видимо, не будут ждать возобновления войны в Нагорном Карабахе. По некоторым данным, они планируют в 2000 году начать компанию по восстановлению мусульманских территорий Закавказье.
- Во время чеченской войны Вас называли главным организатором идеологической и информационной «войны». Вы согласны с этим?
- Информацию, как таковую формировали чеченские воины в боях и сражениях, я лишь обеспечивал достоверную констатацию фактов.
- Господин Удугов, сегодня идет много разговоров о ваххабизме, который распространяется в Чечне. Это течение действительно может представлять угрозу для внешнего мира?
- Ваххабизм – это политико-пропагандистский миф.
- Председатель парламентской группы по отношениям с народами Кавказа Парламента Грузии Мамука Арешидзе заявил, что именно Вы являетесь идейным вдохновителем чеченских ваххабитов. Что Вы можете сказать поэтому поводу?