Եվրոպական միության աջակցությամբ Կապանում 2025 թվականի մարտին բացված Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը դարձել է նոր հարթակ՝ հարավային Հայաստանի պատանիների համար։ Կենտրոնը ոչ միայն տեխնոլոգիական և ստեղծագործական կրթության նոր հնարավորություն է ստեղծում Սյունիքի մարզում, այլև յուրօրինակ կամուրջ է՝ նպաստելու տարածաշրջանի զարգացմանն ու համայնքային ինտեգրմանը։
Թումո Կապան նախագիծն իրականացվում է Կապանի քաղաքապետարանի, ԵՄ-ի «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության և Թումոյի բարերարներ Ջուդիթ Սարյանի և Վիկտոր Զարուգյանի հետ համագործակցության շնորհիվ։
«Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնությունն իրականացվում է Եվրոպական միության, Եվրոպական ներդրումային բանկի, Եվրոպական վերակառուցման եւ զարգացման բանկի, Ավստրիայի, Չեխիայի, Էստոնիայի, Ֆինլանդիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Լիտվայի, Նիդեռլանդների, Լեհաստանի, Շվեդիայի եւ Շվեյցարիայի համատեղ ջանքերով։ Նախաձեռնության հիմնական նպատակն է նպաստել Սյունիքի կայուն սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը։
ԵՄ-ի աջակցությամբ այս նախաձեռնությունը ոչ միայն լուծում է տեղում տեխնոլոգիական ու ստեղծարար կրթության հասանելիության խնդիրները, այլև խթանում է մարզի կայուն սոցիալ-տնտեսական զարգացումը։ Գործնականում այս կենտրոնը մաս է կազմում ԵՄ-ի ավելի լայնածավալ ծրագրերի, որոնք ուղղված են սահմանամերձ համայնքներում երիտասարդների հզորացմանը և տարածաշրջանային զարգացման խթանմանը։
Թումո Կապանը տեղակայված է Կապանի երկաթուղային կայարանի շենքում, որը, պահպանելով պատմական և ճարտարապետական յուրահատկությունը, վերածնվել է որպես նորարարական հանգույց։ Կենտրոնը, Մեղրիի, Քաջարանի և Գորիսի Թումո տուփերի հետ կրթական ցանց կազմելով, անվճար կրթություն է տրամադրում մարզի պատանիներին։ Այս տարածքային ընդգրկվածությունն առավել կարևոր է՝ հաշվի առնելով մարզերում կրթական ռեսուրսների անհավասար բաշխվածությունը։
Կենտրոնը մտածելակերպ է փոխում
Թումոյի առաքելությունն է ստեղծել կյանքեր վերափոխող ուսումնական փորձառություններ՝ լայն մասշտաբով: Հիմնադրվելով Հայաստանում և ընդլայնվելով ամբողջ աշխարհում՝ Թումոյի կրթական մոդելն առաջարկում է տեխնոլոգիաների և դիզայնի ոլորտների ուսումնառություն՝ համատեղելով ինքնուսուցումը գործնական դասընթացների և աշխատարանների հետ և նախապատրաստում է պատանիներին արագ զարգացող աշխարհի մարտահրավերներին։
Թումո Կապանի շենքը Թումո Կապանի շենքը
Հայաստանում Թումոն նպատակ ունի նորարարական կրթությամբ ապահովելու բոլոր պատանիներին՝ անկախ նրանց բնակության վայրից։ Թումո կենտրոնների և տուփերի կրթական ցանցի միջոցով ծրագիրը հասանելի է դառնում նույնիսկ ամենահեռավոր և փոքր համայնքներում։ Թումո տուփերը մինի-կենտրոններ են, որտեղ ուսանողներն անցնում են ինքնուսուցման վարժանքները, իսկ ոլորտի տեղացի և միջազգային մասնագետների հետ գործնական դասընթացների և աշխատարանների համար, նրանք հատուկ տրանսպորտով մեկնում են Թումո հանգույց-կենտրոններ։
ԵՄ-ի աջակցությունը՝ ներդրում պատանիների ապագայի մեջ
Եվրոպական միության աջակցությունն այս նախագծին ոչ միայն ֆինանսական է, այլև արժեքային. այն կրում է կրթության հասանելիության, մարդու ներուժի զարգացման և համայնքային կայունության գաղափարը։ Այս համատեղ ծրագիրը միաժամանակ ամրապնդում է նաև ԵՄ-Հայաստան գործընկերությունը՝ հատկապես մարզերում:
Թումո Կապանը օրինակ է, թե ինչպես կարելի է բարձր տեխնոլոգիաները և կրթական նորարարությունը հասցնել Հայաստանի ամենահեռավոր շրջաններ՝ ստեղծելով իրական փոփոխություն մարդկանց կյանքում։
Հենց այս մասին զրուցել ենք ուսանողների և մարզիչների, ինչպես նաև կենտրոնի ղեկավարի հետ: Թումոցիները պատմում են, որ երբ լսեցին Կապանում կենտրոնի բացման մասին, պատկերացնում էին, որ ունենալու են ժամանակակից, մայրաքաղաքայինին համահունչ կահավորմամբ և պայմաններով կենտրոն, և ոգևորված արդեն իսկ խորհուրդներ էին տալիս նաև ընկերներին` միանալու և թումոցի դառնալու:
Սյունե Ջհանգիրյանը Սյունե Ջհանգիրյանը
17 տարեկան Սյունե Ջհանգիրյանը առաջին անգամ Թումո Կապանի մասին տեղեկացել է սոցցանցերից։ Երբ 2022 թվականին Կապանում բացվեց առաջին Թումո տուփը, (Թումո տուփը մինի Թումո է, որտեղ ուսանողներն անցնում են ինքնուսուցման վարժանքներ, իսկ դասընթացների ու աշխատարանների համար Թումոյի տրամադրած անվճար տրանսպորտով տեղափոխվում են մոտակա կենտրոն): Նա առաջին գրանցվողներից էր: «Հստակ նպատակ ունեի` դառնալ դիզայներ, և քանի որ Թումոյի կրթական ոլորտների մեկը գրաֆիկական դիզայնն է, առանց վարանելու դարձա թումոյական»,- պատմում է նա: Զարդակիրառական արվեստ և կավագործություն՝ սրանք են այն հիմնական ուղղությունները, որոնցով Սյունեն զբաղվում է ոգևորությամբ:
Վստահ է, որ հենց Թումոյի ընձեռնած հնարավորությունների շնորհիվ կկարողանա իր նպատակներն իրագործել: Այստեղ օգնության է գալիս նաև ազատ շփումը հասակակիցների, դասընթացավարների հետ, որ ժամանում են մայրաքաղաքից։
Բազմաթիվ դասընթացներից և աշխատարաններից Սյունեն ընդգծում է «Կապանի հիշողություններ» թեմայով աշխատարանի մասին, որը մյուսներից առավել շատ է տպավորել: Այն Կապանի մասին պատմող նկարների և լուսանկարների միքս էր, որի հիմքը անձնական հետաքրքրաշարժ պատմություններն էին, ոչ թե լսված և շատ քննարկված թեմաները:
«Հարկավոր էր ընտրել քաղաքի թաղամասերից մեկը, նոր պատմություններ պեղել այդ մասին և պատկերազարդել: Ընտրեցի Կապանի Կայարան կոչվող թաղամասը, որտեղ այժմ տեղակայված է Թումո կենտրոնը: Տատիկիցս հարցի` ինչպիսի՞ն էր Կապանի կայարանը ձեր ժամանակ, ի՞նչ կհիշես,- ասում է Սյունեն,- պատասխանեց, որ վայրը կոլորիտային կենցաղային է եղել ոչ միայն ժամանման և մեկնման համար, այստեղ գյուղատնտեսական բազում բարիքներ էին վաճառում, և հենց կայարանում ամենահամեղ լիմոնադը կար»: Սյունեն ամենը պատկերել է իր երևակայությամբ, ստացել հետաքրքիր, հին կոլորիտը բնութագրող տեսարան:
«Եվ այդպես, մեր պեղած տեղեկությունների հիման վրա մի ամբողջական գիրք ստացանք: Դա օգնեց բավական նոր ինֆորմացիա յուրացնել մեր հարազատ քաղաքի մասին, որը հասանելի չէ համացանցային հարթակում»,- ամփոփում է նա:
Արինե Իսրաելյանը Արինե Իսրաելյանը
Նրա հասակակից Արինե Իսրաելյանը պատմում է, որ մինչ Թումոյի բացվելը մայրը հաճախ էր կրկնում՝ եթե Երևանում ապրեինք` անպայման Թումո կհաճախեիր: «Դա դեռ տարիներ առաջ էր, երբ չէինք պատկերացնում` Թումոն հասանելի կլինի նաև Կապանում»,- նշում է Արինեն: «Ինձ առհասարակ ծրագրավորումն է հետաքրքրում, առավել շատ` կիբեռանվտանգության ոլորտը: Անմիջապես գրանցվեցի, երբ իմացանք հնարավորության մասին, և կենտրոնի բացվելուց մեկ ամիս անց ես արդեն թումոցի էի: Իմ սիրելի զբաղմունքներից է լուսանկարչությունը, նաև սիրում եմ նոթեր գրել»։
Արինեն ծրագրավորմամբ վաղուց է հետաքրքրված, հասցրել է հասկանալ հիմնական նրբությունները. «Սկզբում, երբ Թումոն Կապանում ընդամենը մեկ տուփ ուներ, ես այնտեղ հաճախում էի, բայց չեմ կարող ասել, որ ոգևորությունս մեծ էր: Հիմնականում ինքնուսուցմամբ  էինք զբաղվում, դասերն առցանց էին: Նոր տուփերի և հիմնական կենտրոնի բացման հետ ամեն ինչ փոխվել է, մեր ոգևորությունը մեծացել է և հիմա Թումոն իմ կյանքի անբաժանելի մասն է»,- պատմում է նա: «Չլիներ Թումոն, երևի այնքան էլ հետաքրքիր չէին անցնի մեր օրերը, այն մասնագիտական կողմնորոշման առումով մեր հասակակիցների կյանքում շատ բան է փոխում: Թումոյում ծանոթացել եմ տվյալագիտությանը և երկու անգամ մասնակցել կլիմայական փոփոխությունների վերաբերյալ տվյալագիտության աշխատարաններին, որը վարում էր ԱՄՆ-ից ժամանած մասնագետ»:
Արինեն ընդգծում է՝ Թումոյի շնորհիվ վերջին տարիներին ավելի անկաշկանդ և ազատ է շփվում հասակակիցների հետ, այստեղ է սովորել բազմակողմանի քննարկել երևույթները և բացատրություններ գտնել, զարգացնել վերլուծական մտածելակերպը:
«Թումոն ինձ լավ ընկերներ է տվել, նոր շրջապատ ու բազում հետաքրքրություններ, որոնց մասին չէի մտածում անգամ: Այն մեզ համար մի մեծ ընտանիք է` միավորված ու համերաշխ անդամներով»,- ավելացնում է նա: «Թումոցիներին  քաղաքում լավ են ճանաչում, մեզ հաճախ կարելի է տեսնել քաղաքի փողոցներում լուսանկարչական սարքերով` հանձնարարական կատարելիս, կամ, եթե հանդիպում եք ակտիվ երիտասարդների` մեկ գաղափարի շուրջ միավորված` հաստատ Թումոյից են...»։
Բարձրորակ կրթության հնարավորություն
Թումո Կապանի ղեկավար Անուշ Մեժլումյանը նշում է, որ կենտրոնի բացումից ի վեր պատանիների ակտիվությունը բարձր է, նրանք մեծ ոգևորությամբ են մասնակցում ինքնուսուցման վարժանքներին, դասընթացներին ու աշխատարաններին, և արդեն նկատելի է որոշակի աճ՝ ինչպես ինքնավստահության, այնպես էլ ստեղծագործական հմտությունների առումով:
Անուշ Մեժլումյանը Անուշ Մեժլումյանը
«Թումոն ապահովում է բարձրորակ կրթության հնարավորություն՝ հասնելով, անգամ, մարզի ամենահեռավոր համայնքների պատանիներին և նպաստում է ուսանողների մասնագիտական կողմնորոշմանը»,- ասում է նա։
12-18 տարեկան պատանիների համար գրանցումը Թումոյում միշտ բաց է,, հաճախման առաջին ամիսը կողմնորոշիչ փուլ է, ընթացքում հնարավորություն է տրվում ուսանողին ընտրել տեխնոլոգիաների և դիզայնի 14 ոլորտներից չորսը ու սկսել կրթական ուղին:
Անուշ Մեժլումյանն ավելացնում է, որ թումոցիներին բնորոշ են հաջողությունները թե դպրոցում, թե մասնագիտական ընտրության և առհասարակ կայացման հարցում: Որպես կանոն, Թումոն Կապանի բնակչության կողմից ընկալվում էր որպես ծրագրավորման ուղղությունն ընտրած երեխաների ավելի խորը կողմնորոշման կենտրոն, այժմ պատկերացումները փոխվում են, ծնողներն էլ` զարմանում, որ, օրինակ, ծրագրավորմամբ հետաքրքրված պատանին կարող է բոլորովին այլ ոլորտով ևս տարվել, խորանալ, ուսումնասիրել, շփման և ինքնադրսևորման հմտություններ զարգացնել:
Թումո Կապանի կրթական տարածքը չի սահմանափակվի միայն մեկ շենքով։  Շինարարությունը շարունակվում է, և շուտով ուսանողների համար կգործարկվեն նախագծով նախատեսված նորակառույց մասնաշենքերը։ Մինչ այդ կրթական գործընթացը շարունակվում է շենքի հարևանությամբ գործող ժամանակավոր կենտրոն-տուփերում։
Թումոն նաեւ հատուկ միջավայր է
Կապանի Թումո լաբերում ծրագրի ղեկավար Ռուզաննա Գրիգորյանը, իր հերթին, պատմում է, որ Թումո Կապանը հատուկ փորձառություն է ստեղծում ոչ միայն պատանիների, այլև ամբողջ համայնքի համար։ Այստեղ արդեն գործում է նաև Թումո լաբեր ծրագիրը, որը նույնպես իրականացվում է ԵՄ-ի հետ համագործակցությամբ։
Ռուզաննա Գրիգորյանը Ռուզաննա Գրիգորյանը
18-ից բարձր անձանց համար ծրագրի շրջանակում առաջարկվում են գործնական նախագծեր տեխնոլոգիաների, գիտության և ճարտարագիտության ոլորտներում: Կապանում առաջին հերթին մեկնարկել է Թումո լաբերի ուղղորդված ինքնուսուցման ծրագիրը, որի օգնությամբ ուսանողները կարող են 0-ից անվճար սովորել մեքենայական ուսուցում, Python կամ JavaScript ծրագրավորման լեզուները` առցանց գրանցվելով Թումո լաբերի կայքում՝ tumolabs.am: Ավելին, շենքում գործում են նաև միջոցառումների, համատեղ աշխատանքի և ուսուցման համար հարմարեցված տարածքներ։

Opened in March 2025 with the support of the European Union, the Tumo Centre for Creative Technologies in Kapan has become a new hub for young people in southern Armenia. The centre not only expands access to technological and creative education in the Syunik region but also serves as a bridge for regional development and community integration.
The Tumo Kapan project is implemented in partnership with the Kapan Municipality, the EU’s Resilient Syunik Team Europe initiative, and Tumo donors Judith Saryan and Victor Zarougian. Resilient Syunik Team Europe initiative is the joint undertaking of the EU, the European Investment Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, Austria, the Czech Republic, Estonia, Finland, France, Germany, Lithuania, the Netherlands, Poland, Sweden and Switzerland. The key goal of the initiative is to promote the sustainable socio-economic development of Syunik.
This EU-supported initiative not only addresses the issues of access to technological and creative education on the ground, but also promotes sustainable socio-economic development of the region. In practice, this centre is part of EU’s broader efforts to empower young people in border communities and promote balanced regional development.
Tumo Kapan is housed in the historic Kapan railway station, a building that has preserved its architectural and cultural identity while being transformed into an innovative educational hub. Connected with Tumo Boxes in Meghri, Kajaran, and Goris, the centre forms a regional learning network that offers free educational programs for local youth. This territorial inclusiveness is particularly significant given the uneven distribution of educational opportunities across Armenia’s regions.
The centre is changing mind-sets
Tumo’s mission is to create life-changing learning experiences on a large scale. Founded in Armenia and now expanding globally, Tumo’s educational model offers learning in technology and design, combining self-study with hands-on courses and workshops, and prepares young people for the challenges in a rapidly evolving world.
In Armenia, Tumo is committed to making innovative education accessible to all young people, regardless of where they live. Through its network of Tumo Centres and Boxes, the program reaches even the most remote and small communities. Tumo Boxes serve as mini-centres where students engage in self-learning activities, while practical training sessions and workshops with local and international professionals are conducted at the main Tumo hub centres, with transportation provided for participants.
EU support: An investment in the future of young people
The European Union’s support for this project goes beyond financial assistance – it embodies the vision of equal access to education, human potential development, and community sustainability. This collaboration also strengthens the EU–Armenia partnership, particularly in the country’s regions.
Tumo Kapan stands as a vivid example of how technological advancement and educational innovation can reach even the most remote corners of Armenia, bringing tangible change to people’s lives.
We spoke with students, coaches, and the centre’s director about the project’s impact. The Tumo participants recall that when they first heard about the opening of the centre in Kapan, they imagined a modern space with facilities comparable to those in the capital and encouraged their friends to join and become part of the Tumo community.
Seventeen-year-old Syune Jhangiryan first learned about Tumo Kapan through social media. When the first Tumo Box opened in the city in 2022 – a mini Tumo centre where students engage in self-learning activities and travel to nearby hubs for courses and workshops using free transportation provided by Tumo – she was among the first to register. “I had a clear goal to become a designer, and since one of Tumo’s learning areas is graphic design, I joined without hesitation,” she said. Decorative arts and pottery are the fields that inspire her most.
Syune is confident that the opportunities provided by Tumo will help her achieve her goals. She values the open communication with peers and mentors who regularly arrive from Yerevan to conduct workshops and classes.
Among the many courses she has attended, Syune recalls the “Memories of Kapan” workshop as the most inspiring. It combined painting and photography to tell the story of the city through personal narratives rather than well-known themes.
“We had to choose one of Kapan’s neighbourhoods, discover new stories about it, and illustrate them. I chose the Kapan Station district – the very place where the Tumo Centre now stands. When I asked my grandmother what she remembered about it, she said it used to be a lively spot full of colour – not just for arrivals and departures, but also for selling farm produce. And the best lemonade in town was sold right there at the station,” she said. Drawing on her grandmother’s memories, Syune recreated the scene through her imagination, capturing the vibrancy of the past.
“In the end, we compiled all our stories into a book. It allowed us to discover so much new information about our hometown – things you can’t find anywhere on the Internet,” she said.
Syune Jhangiryan Syune Jhangiryan
Arine Israelyan, a peer of Syune’s, recalled that before Tumo opened in Kapan, her mother would often say, “If we lived in Yerevan, we would definitely go to Tumo.”
“That was years ago, when we couldn’t even imagine that Tumo would one day open in Kapan,” Arine said. “I’ve always been interested in programming, especially in the field of cybersecurity. As soon as I learned about the opportunity, I registered right away – and just a month after the centre opened, I became a Tumo student. One of my favourite hobbies is photography, and I also love taking notes.”
Arine’s passion for programming began long before the opening of the main centre. “When Tumo first launched a Box in Kapan, I used to go there, but I can’t say I was very enthusiastic at first,” she admitted. “We mostly did self-learning tasks online. But with the opening of new Boxes and the main centre, everything changed – our motivation grew, and now Tumo is an integral part of my life.” “If it weren’t for Tumo, our days probably wouldn’t be so exciting. It has changed a lot for us, especially in terms of professional orientation. Here, I discovered data science, and I’ve twice participated in data science workshops on climate change, led by a specialist from the United States.”
Arine also emphasizes how much her communication skills and analytical thinking have improved.
“Tumo has given me wonderful friends, a new environment, and many interests I had never even considered before,” she added. “It’s like a big family for us – united, supportive, and full of energy. Everyone in Kapan knows the Tumo students. You can often see us on the streets with our cameras, working on assignments or creative projects. If you come across an active group of young people gathered around an idea – they’re definitely from Tumo.”
Opportunity for high-quality education
Anush Mezhlumyan, head of Tumo Kapan, noted that since the centre’s opening, local youth have shown remarkable enthusiasm. Students actively participate in self-learning sessions, courses, and workshops – and a clear growth is already visible, both in their self-confidence and creative skills.
“Tumo provides access to high-quality education, reaching even the most remote communities in the region and helping students with professional orientation,” said Mezhlumyan.
Enrolment at Tumo is open year-round for young people aged 12 to 18. During the first month – the orientation phase – students explore the learning environment, select four out of fourteen available fields in technology and design, and begin shaping their individual educational paths.
Anush Mezhlumyan Anush Mezhlumyan
According to Mezhlumyan, Tumo students tend to excel not only in academics but also in personal development and career planning. Initially, people in Kapan viewed Tumo mainly as a centre for students interested in programming. Now perceptions are changing. Parents are often surprised to see that a teenager who once focused on coding suddenly develops a deep interest in a completely different field – while also improving communication and self-expression skills.
The educational space of Tumo Kapan is also expanding. Construction is currently underway, and soon new buildings planned for the project will be put into operation for students. In the meantime, the learning process continues in temporary Tumo Boxes operating adjacent to the main building.
Tumo is also a special environment
According to Ruzanna Grigoryan, program manager at Tumo Lab Kapan, the centre offers a unique experience not only for young people but for the entire community. The Tumo Lab program – implemented in cooperation with the European Union – is already active in Kapan.
Designed for individuals over 18, the program provides practical, project-based learning in the fields of technology, science, and engineering. The first stage launched in Kapan was the guided self-study program, which allows participants to learn machine learning, as well as Python or JavaScript programming from scratch – all free of charge. Interested learners can register online at tumolabs.am. In addition to training, the building features modern spaces adapted for events, collaboration, and continuous learning.