Եթե հուլիսի 4-ին «Հրազդան» մարզադաշտում ներկա էիք Զեմֆիրայի համերգին, հավանաբար, չեք կարողացել զսպել ձեր արցունքները, երբ մի փոքր տղա վազելով
բեմ բարձրացավ, գրկեց երգչուհուն ու սկսվեց արտասվել:
Զեմֆիրան հուլիսի 7-ին սոցցանցերում գրառում է արել համերգի մասին, որտեղ այսպիսի տողեր կան.
«Գագիկը երեկոյի անվիճելի հերոսն է՝ քաջ ու զգացմունքային: Հայաստանի ուղն ու ծուծն է»:
Այդ գրառումը կարդալուց ժամեր անց «Հայաստանի ուղն ու ծուծը» մեր խմբագրությունում էր: Եկել էր ավագ եղբոր՝ Հենրիկի ուղեկցությամբ: 13-ամյա Գագիկ Պողոսյանը Զեմֆիրայի համերգին գնացել էր եղբոր, ընկերոջ եւ ընկերուհու հետ:
Գագիկ Պողոսյանը Գագիկ Պողոսյանը
Զեմֆիրային սիրել է ծնողների շնորհիվ՝ լսում է 9 տարեկանից: Այն ժամանակ երգերի ոչ բոլոր բառերն էր հասկանում, բայց հավանում էր երաժշտությունն ու Զեմֆիրայի ձայնը: «Հիմա, իհարկե, նաեւ բառերն եմ շատ ավելի լավ հասկանում», - վստահեցնում է Գագիկը:
Այն մասին, որ Զեմֆիրան Երեւանում համերգ է ունենալու, իմացել է ապրիլին եւ հենց այն ժամանակ էլ առաջին անգամ մտածել է, որ ուզում է բեմ բարձրանալ եւ գրկել սիրելի երգչուհուն:
Ենթադրում եմ, որ համերգի գնացել էր բոլորից շուտ, որպեսզի բեմին հնարավորինս մոտ կանգնի: Պարզվում է՝ ոչ: Գագիկն ու ընկերները մարզադաշտ են եկել ժամը 18:30-ին միայն եւ համերգի առաջին մասում բեմից բավական հեռու են եղել:
«Երբ հաստատ որոշեցի, որ պիտի բեմ բարձրանամ, սկսեցի առաջանալ: Բավական դժվար էր այդքան մարդու միջով առաջ շարժվել: Բայց մի լավ կին կար, ինքն ինձ շատ օգնեց: Ձեռքս բռնեց ու սկսեց ճանապարհ հարթել: Բոլորովին անծանոթ տյոտյա էր: Այդպես ինձ բերեց հասցրեց առաջին շարքը», - պատմում է Գագիկը:
Երբ Զեմֆիրան ավարտեց հերթական երգը եւ դադար եղավ, Գագիկը բարձրացավ ցանկապատի վրա, շրջանցեց անվտանգության աշխատակցին եւ վազեց երգչուհու մոտ:
«Ինքը մեջքով նստած ջուր էր խմում, երբ վազելով մոտեցա ու գրկեցի: Սկզբում ընդհանրապես բան չասեց, հետո էլ ինքը ինձ գրկեց: Երբ միասին վեր կացանք, անվտանգության աշխատակիցը մոտեցավ, որ ինձ տանի, բայց Զեմֆիրան թույլ չտվեց», - հանգիստ պատմում է Գագիկը:
Երբ հարցնում եմ, թե ո՞րն էր բեմ բարձրանալու նպատակը, մի փոքր զարմանում է.
«Իմ բոլոր սիրած արտիստներին պետք է գրկեմ՝ Զեմֆիրային, Սերժ Թանգյանին, Տարոն Մալաքյանին: Որովհետեւ ես իրանց շատ-շատ եմ սիրում»:
«Ճիշտն ասած, առաջին անգամ աչքերս լցվեցին, երբ մարդկանց մեջ կանգնած «Искала» երգն էի լսում: Իսկ որ արդեն բեմում էի, էլ արցունքներս չպահեցի», - ասում է Գագիկը: Միգուցե հիմա մի քիչ ամաչո՞ւմ է իր արցունքների համար: Նորից զարմանում է.
«Չէ, ինչու պիտի ամաչեմ: Շատ անկեղծ եմ եղել ու շատ երջանիկ եմ ինձ զգացել»:
«Хочешь» երգից հետո, որը Զեմֆիրան կատարում էր Գագիկի ձեռքը բռնած՝ նրանք միասին հեռացան ետնաբեմ: Երբ վերադարձան, Գագիկին օգնեցին իջնել բեմից, Զեմֆիրան էլ ասաց. «Գագիկի հետ ամեն ինչ լավ ա, մենք խոսեցինք»:
Ինչի՞ մասին՝ եթե գաղտնիք չէ: «Չէ, գաղտնիք չի: Նախ համոզվեց, որ հանգստացել եմ: Հետո էլ ասեց՝ դե լավ, հիմա կօգնենք, որ ծնողներիդ գտնես: Մի քիչ զարմացավ, որ ծնողներիս հետ չեմ եկել»:
Երգչուհին, որին նայում էր հեռվից եւ այն Զեմֆիրան, ում հետ մի քանի րոպե անցկացրեց բեմում, տարբե՞ր են. «Չէ, լրիվ նույնն էր: Ինքը շատ ազատ ու անկեղծ է»:
Որոշ հայ եւ ռուս օգտատերեր համերգից հետո մեկնաբանություններում գրում էին, որ Գագիկի բեմ բարձրանալը եւ Զեմֆիրայի հետ գրկախառնվելը նախօրոք ծրագրված «բեմադրություն էր»: Դա Գագիկին ընդհանրապես չի անհանգստացնում.
«Իմ համար կարեւորն այն էմոցիաներն են, որ ապրեցի այդ օրը, իսկ թե ուրիշները ինչ կմտածեն՝ ընդհանրապես կարեւոր չէ»:
Գագիկը ոչ միայն սովորում է Չարենցի անվան դպրոցում, այլեւ աշխատում է՝ գրաֆիկ դիզայներ է «AI քեզ բան» թիմում:
«Մեր նպատակն է հինգ տարվա ընթացքում մեկ միլիոն հայ կրթել ու արհեստական բանականության գործիքներին տիրապետող դարձնել։ Արհեստական բանականությունը մարդկանց կարող է 10 անգամ ավելի արագ ու արդյունավետ դարձնել», - ասում է Գագիկը:
Արհեստական բանականությունից այսօր շատերն են զգուշանում՝ վախենալով, որ մեքենաները «կլանելու» են մարդկանց: Չգիտեմ՝ ինչ կլինի հինգ տարի հետո, բայց այսօր մեր կողքին ապրում է Գագիկը, որը արհեստական բանականությամբ տարված լինելով՝ շատ ազատ ու շատ երջանիկ է:
Վերջում էլ՝ եւս մեկ մեջբերում Զեմֆիրայի գրառումից.
«Երեւանն ինձ ապշեցրեց՝ այնքա՛ն ջերմություն: Երեք օր շարունակ՝ բոլորի կողմից, ամեն տեղից: Զարմանալի երկիր, զարմանալի մարդիկ: Երեք օր գլխումս այս հարցն էր պտտվում. «Ինչպե՞ս ստացվեց, որ նախկինում այստեղ երբեք չէի եղել»: Իմ տարիքում նման «բացահայտումներ» անելն անգին է: Սրտիս մի մասը մնաց այնտեղ՝ Երևանում»:

Если вы были на концерте Земфиры 4 июля на ереванском стадионе «Раздан», то, вероятно, не смогли сдержать эмоций, когда на сцену выбежал мальчик, обнял певицу и разрыдался.
Земфира 7 июля сделала запись о концерте в соцсетях, в которой были такие строки:
«Гагик - безусловный герой вечера. смелый и чувствительный. квинтэссенция Армении)».
Спустя пару часов после публикации этого поста «квинтэссенция Армении» была у нас в гостях. Гагик пришел в сопровождении старшего брата Генрика. 13-летний Гагик Погосян был на концерте с братом, другом и подругой.
Гагик Погосян Гагик Погосян
Земфиру он полюбил благодаря родителям и слушает ее с 9 лет. Тогда он понимал не все слова, но ему нравилась музыка и голос Земфиры. «Сейчас я гораздо лучше понимаю тексты ее песен», - уверяет Гагик.
О том, что Земфира будет петь в Ереване, он узнал в апреле и еще тогда впервые задумался о том, чтобы пробраться на сцену и обнять любимую певицу.
Предполагаю, что на стадион он пошел раньше всех, чтобы оказаться как можно ближе к сцене. Оказывается, нет. Гагик и друзья пришли на стадион только в 18:30, а в первой части концерта стояли довольно далеко от сцены.
«Когда я точно решил подняться на сцену, то начал продвигаться вперед. Это было непросто, поскольку люди стояли плотными рядами. Но мне очень помогла совершенно незнакомая тётя. Она взяла меня за руку и стала «расчищать путь». Так она привела меня в первый ряд», - рассказывает Гагик.
Когда Земфира закончила очередную песню и наступила короткая пауза, Гагик залез на железное ограждение, выпрыгнул на сцену, увернулся от охранника и побежал к певице.
«Она сидела и пила воду, когда я подбежал и обнял ее. Сначала вообще ничего не сказала, а потом обняла меня в ответ. Когда мы встали, подошел охранник, чтобы меня увести, но Земфира не разрешила», - спокойно рассказывает Гагик.
Когда я спрашиваю: какой была цель забираться на сцену, Гагик удивляется:
«Я должен обнять всех своих любимых артистов - Земфиру, Сержа Танкяна, Дарона Малакяна (вокалист и гитарист группы System of a Down-ред.). Потому что я их очень люблю».
«Если честно, то я начал всхлипывать еще тогда, когда стоял в толпе и слушал песню «Искала». А когда оказался на сцене, то уже не смог сдержать слезы», - говорит Гагик.
Может, сейчас он немного стесняется своих эмоций? Снова удивляется:
«Нет, почему я должен стесняться? Я чувствовал себя очень счастливым».
После песни «Хочешь», которую Земфира исполняла, держа Гагика за руку, они вместе ушли за кулисы. Когда вернулись, Гагику помогли спуститься со сцены, а Земфира объявила: «С Гагиком все в порядке, мы поговорили».
О чем, если не секрет? «Нет, не секрет. Сначала она убедилась, что я успокоился. Потом сказала - ну ладно, сейчас разыщем твоих родителей. Немного удивилась, узнав, что я пришел не с родителями».
Как сильно отличаются певица, на которую он смотрел издалека, и Земфира, с которой он провел несколько минут на сцене? «Вообще не отличается, она такая же – очень свободная и искренняя».
После концерта некоторые писали в комментариях, что «бросок» на сцену и объятия с Земфирой были заранее спланированной «постановкой». Гагика это совершенно не беспокоит:
«Для меня важны те эмоции, которые я пережил в тот день, а что думают другие - совершенно неважно».
Гагик не только учится в школе имени Чаренца, но и работает графическим дизайнером в IT-компании, которая обучает людей технологиям искусственного интеллекта.
«Наша цель – сделать так, чтобы миллион армян в течение пяти лет овладели инструментами искусственного интеллекта. ИИ может сделать людей эффективнее в 10 раз», - не сомневается Гагик.
Сегодня многие опасаются искусственного интеллекта, боясь, что машины «поглотят» людей. Не знаю, что будет через пять лет, но сегодня рядом с нами живет Гагик, который, будучи увлеченным искусственным интеллектом, очень свободен и очень счастлив.
В заключение - еще одна цитата из поста Земфиры:
«Ереван меня поразил. столько теплоты! все три дня, ото всех, отовсюду- удивительный край, удивительные люди. все три дня в голове возникал вопрос "как так вышло что я никогда не бывала здесь прежде". совершать такие "открытия" в мои годы бесценно. часть моего сердца осталась там, в Ереване».