Գերմանիայում դպրոցի շրջանավարտների շրջանում տարածված մշակույթ է նախքան համալսարան ընդունվելը մեկ տարի դադար վերցնել: Երիտասարդներն այդ ժամանակն օգտագործում են կամավորական աշխատանքի միջոցով իրենց հետաքրքրող ոլորտներին ծանոթանալու եւ նոր փորձառությունների համար: Որոշ շրջանավարտներ էլ գերադասում են կամավորական աշխատանքի համար արտերկիր մեկնել՝ միանգամայն նոր ու լիարժեք հասուն կյանք ապրելու: Այս ճամփորդությունում նրանց աջակցում են մի շարք համաշխարհային կազմակերպություններ:
19-ամյա գերմանուհի Նորա Կաուֆմանին հանդիպեցի Երեւանի Անգլիական այգում: Նա ինձ հետ զրուցելու եկել էր մանկապարտեզում իր կամավորական աշխատանքի եւ հայկական ազգային պարերի դասընթացի միջեւ կարճ ընդմիջմանը: Վերջինն ինձ հաճելիորեն զարմացրեց, սակայն մինչ դրան անդրադառնալը, եկեք ծանոթանանք Նորայի հետ:
Նորա Կաուֆմանը Պոտսդամից է, սակայն իր կյանքի առաջին երեք տարիները Վրաստանում է ապրել: Կամավորական աշխատանքի համար Նորան շատ էր ցանկանում Կովկաս մեկնել: Քանի որ Վրաստանին որոշակիորեն արդեն ծանոթ էր, Հայաստանը լավ տարբերակ էր նոր բացահայտումների համար:
Նորան ընտրեց Եվրոպական համերաշխության կորպուսի երիտասարդական փոխանակման ծրագիրը եւ 2023 թվականի օգոստոսին եկավ Հայաստան:
«Հայաստանի մասին գրեթե ոչինչ չգիտեի, ուստի այստեղ եկա առանց որեւէ ակնկալիքի: Դա ինձ օգնեց ճանաչել երկիրը ինչպես այն կա՝ առանց քննադատելու»,- ասում է Նորան:
Նորա Կաուֆմանը Նորա Կաուֆմանը
Նախորդ տարվա ընթացքում նա կամավորական աշխատանքներ է իրականացրել երեք տարբեր վայրերում:
«Առաջին ամիսն աշխատել եմ երեխաների աջակցության կենտրոնում, որից հետո երեք ամիս շարունակել եմ կամավորությունս Երեւանի բուսաբանական այգում: Հունվարից մինչ օրս աշխատում եմ մանկապարտեզում, ուստի միանգամայն տարբեր փորձառություններ եմ ունեցել»,-պատմում է Նորան:
Ամենաբարդ շրջանը սկիզբն էր, երբ Նորան դեռ հայերեն չգիտեր: Բայց մի քանի ամիսների ընթացքում սովորեց հայոց այբուբենն ու փոքր-ինչ խոսել հայերեն:
«Մանկապարտեզում աշխատում եմ առավոտյան 10-ից մինչեւ երեկոյան 5-ը, իսկապես շատ եմ հոգնում: Շատ տարբեր պարտականություններ ունեմ փոքրիկների հետ աշխատելիս: Նաեւ նրանց անգլերենի դասեր եմ տալիս, մյուս կողմից էլ ինքս եմ նրանցից հայերեն սովորում»,- ասում է Նորան:
Երիտասարդ գերմանուհին բնակվում է միջազգային հանրակացարանում, որտեղ շատ այլ երիտասարդ կամավորներ են կան աշխարհի տարբեր ծայրերից: Նորայի առաջին տպավորությունը Հայաստանից դեռեւս թարմ ու պայծառ է նրա մտքում:
«Գիշերը Զվարթնոց օդանավակայանից գալիս մեքենայով շրջելը քաղաքով մեկ անչափ գեղեցիկ էր: Մենք անցանք Կասկադով, Հանրապետության հրապարակով եւ քաղաքի այլ կարեւոր վայրերով, ու չնայած որ շատ հոգնած էի, հիացա տեսարաններով»,- հիշում է Նորան:
Հայաստանում նրան հատկապես դուր է եկել մարդկանց սրտաբաց եւ մտերմիկ լինելը:
«Չգիտեմ, թե ինչ գիտեք Գերմանիայի մասին, բայց այնտեղ մարդիկ ավելի փակ են, ոչ այդքան սրտաբաց: Հայաստանում ինձ շատ դուր եկավ, օրինակ այն, թե ինչպես են մարդիկ ավտոբուսում զրուցում միմյանց հետ, պահում մեկը մյուսի պայուսակը, անգամ անծանոթի երեխային նստեցնում իրենց ծնկներին: Իսկապես կուռ համայնքի զգացողություն կա, որն ինձ համար շատ գեղեցիկ է»,-ասում է Նորան:
Հայաստանում ապրած մեկ տարվա ընթացքում Նորան եղել է մի շարք քաղաքներում՝ Դիլիջանում, Գյումրիում, Գորիսում, անգամ Մեղրիում: Եթե նրան հետագայում հարցնեն, թե ինչպիսի երկիր է Հայաստանը, նա միանշանակ կպատմի գեղեցիկ բնապատկերի մասին, որով հիացել է քայլարշավների ժամանակ, նաեւ ազգային խոհանոցի ու պարերի:
«Արդեն ծրագրել եմ, որ Գերմանիա վերադառնալուց հետո սկսելու եմ հայկական պարի դասեր անցկացնել, պարել ընկերներիս հետ ու պատրաստել հայկական կերակուրներ»,- ասում է Նորան, որից հետո զարմանքով հարցնում եմ, թե ինչպես է սկսել հետաքրքրվել հայկական պարերով ու խոհանոցով:
«Մի անգամ Կասկադում տեսա պարի բաց դասը, միացա շուրջպարին ու այդուհետ սկսեցի մասնակցել»,- ասում է նա՝ նկատի ունենալով յուրաքանչյուր ամսվա վերջին ուրբաթ օրը «Կարին» ավանդական երգի-պարի խմբի հայ ավանդական պարերի բաց դասերը:
«Պարերն իմ ամենասիրելին են այստեղ: Կարծում եմ՝ դրանք նաեւ միասնականություն ու մեծ համայնքի մասը լինելու զգացում են արտահայտում»,-ասում է Նորան: Հիմա նա իր հայ ընկերների հետ կանոնավոր հաճախում է ազգային պարի դասերի:
Ինչ վերաբերում է խոհանոցին, ապա մի քանի ավանդական ճաշատեսակներ փորձելուց հետո Նորան սկսել է ինքնուրույն պատրաստել:
«Ժենգյալով հաց, պասուց տոլմա եւ այլ հայկական ուտեստներ եմ պատրաստել: Տարիքով հայ հարեւան ունենք, երբ նրան հյուրասիրեցի իմ եփած պասուց տոլման, ասաց, որ իր տատիկի պատրաստածի համն է հիշեցում»,- պատմում է Նորան՝ ընդգծելով ուտեստի հնարավոր լավագույն գնահատականի փաստը:
Նորան կարծում է, որ արտերկրի տված փորձն օգնում է դուրս գալ սեփական «պղպջակից»: Այս տեսանկյունից եւս Հայաստանը օգտակար եղավ ոչ միայն իր գեղեցիկ, այլեւ պարզապես տարբեր լինելու շնորհիվ:
«Գերմանիայում ազգային պարեր պարելու մշակույթ չունենք: Գերմանական ազգային պարերն ավելի շատ կապված են աջական գաղափարների, պատրիոտ կամ երբեմն անգամ ազգայնական լինելու հետ: Ուստի ես դա բացասական կերպ եմ ընկալում: Սեփական մշակույթը սիրելու, սեփական մշակույթով հպարտանալու, երկրով հպարտանալու եւ քո երկիրը մյուսներից վեր դասելու միջեւ սահմանը շատ նուրբ է: Այստեղ գրեթե մեկ տարի ապրելուց հետո ես բոլորովին այլ կերպ եմ ընկալում, թե ինչպես կարող է խորը տրավման ազդել հասարակության վրա սերունդներ շարունակ, եւ թե ինչպես է մշտական սպառնալիքը բերում դրա կրկնությանը»,- ասում է Նորան:
Երբ տեղի հայերը Նորային զբոսաշրջիկի տեղ են դնում, ստանում են նրա հայերեն պատասխանն առ այն, որ նա այստեղ ապրում է: Դրանից հետո, սովորաբար, Նորային հրավիրում են իրենց տուն՝ միասին ընթրելու կամ սուրճի:
«Այս մշակույթն ինձ համար անակնկալ չէր, քան որ ինչպես նշեցի, ծանոթ էի կովկասյան հյուրընկալությանը Վրաստանի միջոցով: Այդուհանդերձ, սա եւս մի բան է, որ ցանկանում եմ պահպանել ու ինձ հետ տուն տանել: Գերմանիայում մենք շատ ջերմ ենք մեր մտերիմների հետ, սակայն անծանոթների հետ զգուշավոր ենք:
Ուզում եմ այս մշակույթը տանել Գերմանիա՝ անծանոթ մարդկանց տուն հրավիրելով եւ ասելով՝ արի ընթրենք միասին կամ գոնե սուրճ խմենք»:
Իհարկե, ամեն ինչ չէ, որ հիանալի է Հայաստանում: Նորան նկատել է կանանց նկատմամբ դրսեւորվող խտրականությունը եւ անձամբ էլ բախվել է դրա տարբեր դրսեւորումների:
Նորայի մեկ տարվա դադարը մոտենում է իր ավարտին: Նա շուտով կվերադառնա Գերմանիա: Չնայած դրան՝ նա դեռեւս չի որոշել, թե ինչ ապագա է ընտրելու, ուստի եւս մեկ տարի դադար կվերցնի՝ ճամփորդելու համար: Այդուհանդերձ, հստակ է, որ Հայաստանն իր համեստ դերն ունեցել է Նորայի աշխարհայացքի կազմավորման գործում:
«Այս տարին ինձ օգնեց դառնալ ավելի մարդամոտ եւ նոր փորձառությունների համար ավելի բաց»,-ասում է Նորան:
Շատ հայեր Նորայի կամավորական աշխատանքի մասին տեղեկանալուց հետո նրան շնորհակալություն են հայտում, մինչդեռ Նորան կարծում է, որ իր շնորհակալ լինելու առիթներն ավելի շատ են:
«Ամենամեծ զգացումը, որով վերադառնում եմ տուն երախտագիտությունն է այստեղ ստացածս ամբողջ փորձի համար: Շնորհակալություն, Հայաստան»,- ամփոփում է Նորան:

It is common for German school graduates to take a year off for volunteering before continuing with higher education, unlike the usual rush in Armenia. Some graduates decide to travel abroad for a completely new and fulfilling adult life experience during their gap year, and there are various NGOs worldwide assisting them in that journey.
I met 19-year-old Nora Kaufmann from Germany in the English Park of Yerevan. She found time for our conversation during her brief gap between volunteering at a kindergarten and attending a class on Armenian national dances. The latter was pleasantly surprising, but before we dive into that, let us get to know her.
Nora Kaufmann is from Potsdam, but until she was three years old, she lived in Georgia. For her voluntary year, she wanted to travel to the Caucasus. Since she was already familiar with Georgia, Armenia seemed like a good choice for new explorations.
Nora chose the youth exchange program suggested by the European Solidarity Corps and headed to Armenia in August 2023.
“I did not know much about Armenia, so I came with no expectations. This helped me to get to know the country as it is - without judging,” Nora recalls.
Nora Kaufmann Nora Kaufmann
Over the past year, she has volunteered in three different places, gaining diverse experiences.
“For the first month, I worked in a child support center and then continued my volunteering at Yerevan’s Botanical Garden for three months. Since January, I've been working in the kindergarten, so I've had quite a lot of different experiences,” says Nora.
The most challenging period for her was the beginning, as she did not know the language. However, she managed to learn the Armenian alphabet and worked on her spoken language over the months.
“At the kindergarten, I work from 10 am to 5 pm, so it is really exhausting. I have many different tasks while working with little children. I also give them English lessons, and on the other hand, they teach me some Armenian,” says Nora.
Nora lives in a large international dormitory, where many other young volunteers from around the world gather. Her first impression of Armenia is still fresh and bright in her mind.
“Driving through the city from Zvartnots Airport at night was incredibly beautiful. We went by the Cascade, Republic Square, all the important places of the city, and even though I was tired, I was super amazed,” Nora recalls.
One of the things she liked about Armenia was how open and friendly the people are.
“I don't know what you've heard about Germany, but people there are more closed, not as open as here. In Armenia, I really liked how, for example, on the bus, people just talk to each other, take the bags of others, or even take someone else’s child to sit on their knees. It really feels like a community, and that was really beautiful for me,” says Nora.
During her year in Armenia, she managed to travel to different cities, including Dilijan, Gyumri, Goris, and even Meghri. If asked in the future what kind of country Armenia is, Nora would definitely talk about the beautiful landscapes she enjoyed during hiking, local cuisine, and national dances.
“I already have a plan: when I come home, I will start giving Armenian dance classes, dance with my friends, and cook Armenian dishes to show them the culture,” says Nora, which makes me wonder about her interest in Armenian dances and local cuisine.
“Once, I saw open dance classes at the Cascade, joined the circle of dancers and after started to attend.” She refers to the Armenian national dance classes organized by the local “Karin” folk dance and song group, held on the last Friday of every month and open to everyone.
“The dances are one of my favorite things here. I loved them so much. I think this also shows the sense of togetherness and being part of such a big community,” says Nora. Now she attends regular dance classes where she dances with her Armenian friends.
As for Armenian cuisine, after trying some local food, Nora started to cook them herself.
“I have tried making “Zhingyalov hats”, “Pasuts tolma”, and more. We have an old Armenian neighbor who tried the “Pasuc tolma” I made and said it tasted like his grandma’s,” Nora notes about her dish receiving the highest possible compliment from a local.
Nora believes that experiences abroad help people go outside of their bubble. From this scope, Armenia also did a great job not only by being beautiful but simply being different.
“In Germany, we don't really have this culture of national dances, even though we do have folk dances. But those dances are often connected to right-wing thinking, being very patriotic or even nationalist. So I see that in a more negative way. There is often a fine line between living culture, being proud of culture, being proud of one's country, and putting one's country above others. After spending almost a year here, I understand much differently how a deep trauma can shape a society for generations, how the constant threat keeps the trauma coming back.” says Nora.
Sometimes locals address Nora as just a tourist, but they usually get her reply in Armenian that she actually lives here.
“After my reply, people would usually ask me to come to their house and have dinner with them. This culture was not surprising to me because, as I have already said, I was familiar with Caucasian hospitality through Georgia. However, this is still something I really want to preserve and take with me to Germany. In Germany, we can be super warm with people we know, but we are usually careful with strangers. I really want to bring it to Germany just by inviting people and saying: ‘Hey, come and have dinner with us or at least drink a coffee,’” says Nora.
Of course, not everything is perfect in Armenia. Nora observed discrimination against women and experienced it herself in various ways.
Nora’s gap year is ending soon, and she will go back to Germany after a week. However, she has not yet decided what kind of future she will choose for herself, so she might take one more year for an internship and traveling. But it is certain that Armenia played its humble role in shaping her outlook.
“This year in Armenia helped me to become more open, approach people more easily, and be more receptive to new experiences,” says Nora.
A lot of Armenians were thanking Nora after learning that she is a volunteer. But Nora thinks she has so much more to be thankful for.
“That is the biggest feeling I go home with - just being grateful for all the experiences I could have. Thank you, Armenia,” Nora concludes.