Մոլլի Քրեբափլի աշխատանքները «Գրավիր Ուոլ սթրիթը» շարժման թեմատիկայով
Մոլլի Քրեբափլի իլուստրացիաները «Shell Game» ցուցադրությունից: Աջից՝ «Ազատության պուրակի մեր լեդին», ձախից՝ «Սինտագմայի Աթենասը»
Մոլլի քրեբափլի «Ներգաղթյալների զանգվածային դատավարությունը» ճեպանկարը Rolling Stone-ի համար
Մոլլի Քրեբափլի «Ընտանիքները սահմանին» ճեպանկարը Rolling Stone-ի համար
Երեխաները սովորում են կրակել, Բուչա, Ուկրաինա Մոլլի Քրեբափլի ճեպանկարը New York Review of Books-ի համար
Մի քանի շաբաթ է, ինչ Աբովյան 21 հասցեով անցնողներին անտարբեր չի թողնում դալանի յուրատեսակ որմնանկարը: Խիստ ու վսեմ հայացքով հետիոտններին է նայում բանաստեղծուհի Շուշանիկ Կուրղինյանը՝ հայ պրոլետարական պոեզիայի լուսավոր ներկայացուցիչն ու առաջին հեղափոխական բանաստեղծներից մեկը:
«Ձեզ հետ իմ սեռի հաշիվը մաքրած -
Կռվել եմ ուզում եւ բիրտ կյանքի դեմ -
Ձեզ պես համարձակ, ձեր ձեռքը բռնած
Լինել-չլինելուն կանգնած դեմ առ դեմ․․․»
Շուշանիկ Կուրղինյանի «Ապրել եմ ուզում» բանաստեղծության հենց այս հատվածն էլ լրացնում է որմնանկարը, որի հեղինակն ամերիկացի մրցանակակիր արվեստագետ, գրող եւ ակտիվիստ Մոլլի Քրեբափլն է: Նա Հայաստան էր ժամանել մայիսի վերջին՝ մասնակցելու EVN երրորդ մեդիա փառատոնին, որի շրջանակում էլ ստեղծվել էր նշյալ որմնանկարը:
Շուշանիկ Կուրղինյանի որմնանկարը Աբովյան 21 հասցեում Շուշանիկ Կուրղինյանի որմնանկարը Աբովյան 21 հասցեում
Շուշանիկ Կուրղինյանի որմնանկարի պատմությանը ծանոթանալուց հետո, Մեդիամաքսը զրուցել է Մոլլի Քրեբափլի հետ աշխարհի հեղափոխությունների, դրանց հաջողությունների ու ձախողումների, դրանցում արվեստի դերի ու բողոքի ակցիաների հանդեպ ռոմանտիկ սիրո մասին:
- Մոլլի, ինչպե՞ս ես քեզ զգում Հայաստանում: Ինչպե՞ս անցավ մեդիա փառատոնը:
- Առաջին անգամ եմ Երեւանում եւ այն շատ սիրեցի, Երեւանը հրաշալի քաղաք է: Ցավոք, այլ քաղաքներ այցելելու ժամանակ չունեցա:
Փառատոնը հիանալի անցավ: Ինձ համար մեծ պատիվ էր, որ Ջոն Լի Անդերսոնը՝ մեր ժամանակների լավագույն պատերազմական լրագրողներից մեկը, ինձ հետ հարցազրույց վարեց իմ աշխատանքի մասին: Դա խելահեղ էր. այդ ես պետք է հարցազրույց վերցնեի նրանից իր աշխատանքի մասին:
- Ինչպե՞ս ծնվեց Շուշանիկ Կուրղինյանին նկարելու գաղափարը, դա քո՞ ընտրությունն էր:
- Ես ցանկանում էի ֆեմինիստական հայացքներով կին գրողի նկարել: Փառատոնի կազմակերպչական թիմից մեկն ինձ ուղարկեց Շուշանիկ Կուրղինյանի «Ապրել եմ ուզում» բանաստեղծությունը: Այն հրաշալի էր, ուստի որոշեցինք որ հենց նրան պիտի նկարեմ:
Քանի որ Շուշանիկը ծնունդով Գյումրիից է, որն ավելի պահպանողական քաղաք է, քան Երեւանը, իսկ նա էլ շատ առումներով սոցիալիստ էր ու ֆեմինիստ, նրա ձեռքում գրիչ պատկերեցի, որի թանաքը միախառնվում է Գյումրիի պատկերին: Գաղափարն այն է, որ մի կողմից նրա գրչին պատկանող խոսքերն այդ ամբողջ համատեքստի մաս են, բայց մյուս կողմից որոշակի հակասության մեջ են դրա հետ:
- Document Journal-ում քո մասին ակնարկը կարդալիս ինձ շատ հետաքրքրեց այն, որ 2011 թվականին Նյու Յորքում մեկնարկած «Գրավիր Ուոլ սթրիթը» տնտեսական անհավասարության դեմ պայքարող շարժմանն ակտիվ մասնակցություն ես ունեցել՝ ներգրավվելով թե´ որպես ակտիվիստ, թե´ որպես արվեստագետ: Ինչպե՞ս տրվեց այդ որոշումը:
- Ես սերում եմ քաղաքական ընտանիքից, հայրս սոցիալիստ է Պուերտո Ռիկոյից, որն ամերիկյան գաղութ է: Այսուհանդերձ, երիտասարդ տարիքում իմ արվեստն ուղղված էր ավելի շատ գիշերային ակումբների եւ գեղեցիկ աղջիկների թեմատիկային: Երբ սկսվեց «Գրավիր Ուոլ սթրիթը» շարժումը, տպավորություն էր, թե պատմությունը տեղի է ունենում իմ պատուհանից դուրս, ու ես թե´ պարտավորված զգացի, եւ´ թե պատիվ համարեցի դրա մի մասը դառնալը:
Եթե ատաղձագործ լինեի, տարբեր իրեր պատրաստելով կմասնակցեի շարժմանը, եթե խոհարար լինեի՝ խոհանոցում աշխատելով, բայց քանի որ նկարիչ եմ, սկսեցի նկարել:
- Քո «Drawing blood» հուշագրությունից հետեւյալ միտքն առանձնացրի. «Ես հասկացա, որ արվեստն ու գործողությունը կարող են փոխներարկել միմյանց: Գեղանկարը պարտադիր չէ, որ կախված լինի պատկերասրահում ինչպես պատին ամրացված մեռած թիթեռնիկ: Այն կարող է գոյություն ունենալ մարդամոտ վայրերում, ինչպես որմնանկարը, բեմի դեկորացիան, ցույցի պաստառը: Արվեստը կարող է լինել շշմեցնող, ներգրավող եւ քաղաքական՝ հանդուգն կախարդանքով ներգործելով աշխարհի վրա»: Հիմնվելով քո սեփական փորձի վրա, ի՞նչ ես կարծում, ինչպե՞ս կարող է արվեստը ազդել օբյեկտիվ իրականության վրա:
- Այլ երկրներում չգիտեմ, բայց ԱՄՆ-ում արվեստի աշխարհի խնդիրներից մեկն այն է, որ այն շատ մեկուսացած է: Արվեստը մեկուսանում է մարդկանցից հարուստների համար նախատեսված պատկերասրահներում՝ փոքրիկ սպիտակ կաղապարների մեջ: Ինձ համար դա մերժելի է, քանի որ կարծում եմ՝ արվեստը բոլորի համար է:
Մոլլի Քրեբափլի աշխատանքները «Գրավիր Ուոլ սթրիթը» շարժման թեմատիկայով Մոլլի Քրեբափլի աշխատանքները «Գրավիր Ուոլ սթրիթը» շարժման թեմատիկայով
Արվեստը կարող է լինել բողոքի ակցիաների պաստառների վրա, որմնանկարներում, փողոցներում, պատերի վրա, սիրային նամակագրություններում, այն կարող է լինել ամենուր եւ դա այն էր, ինչ ես ցանկանում էի իմ արվետսի համար: Չէի ուզում, որ իմ աշխատանքները պարզապես ինչ-որ ցուցասրահի պատին ամրացված լինեին՝ ինչպես մեռած թիթեռնիկներ, ուստի սկսեցի օգտագործել ճեպանկարների տետրը սկզբում «Գրավիր Ուոլ սթրիթը» շարժումը վավերագրելու համար, իսկ հետո, երբ ծանոթացա կազմակերպիչների հետ, սկսեցի նաեւ պաստառներ նկարել շարժման համար ու կերպարվեստի գործեր ստեղծել կազմակերպիչների մասին:
Արվեստը շարժման միայն մի մասն է, այն ամբողջ շարժումը չէ, սակայն կարող է ոգեշնչել, հիացնել, համոզել եւ դառնալ այն, ինչը կբերի մարդկանց դեպի բողոքի ակցիաներ ու կմղի այնպիսի գործողությունների, որոնք էլ, ի վերջո, կպարտադրեն փոփոխությունը:
- 2011 թվականի ընթացքում, բացի Նյու Յորքի բողոքի ակցիաներին մասնակցելուց, նաեւ մի շարք տարբեր երկրներում եղար ու այլ անհնազանդությունների ականատեսը դարձար: 2012 թվականին տեղի ունեցավ քո «Shell Game» ցուցադրությունը, որը 2011 թվականի ընթացքում իրականացված անհնազանդության ակցիաների մասին իլուստրացիաների շարք էր: Ցուցադրության բացման առիթով ասել էիր, որ թվում է, թե ամեն ինչ կարող է վերջապես փոխվել, եւ «նոր աշխարհն ինքնին կարող է լինել անհնազանդության ակցիաների ծայրին»: Այդ ժամանակներից ավելի քան 10 տարի է անցել, բայց երբ հիմա նայում ենք՝ ինչ է կատարվում աշխարհում, ամեն ինչ ավելի սարսափելի է:
- Այո, այո ... հիմարություն էր իմ կողմից այդպես մտածելը: Ամեն ոք էլ, որ նայում է աշխարհի ներկայիս վիճակին, ակնհայտորեն տեսնում է, որ մենք տապալվել ենք:
«Արաբական գարնան» բողոքի ակցիաները տարրալուծվեցին արյունալի քաղաքացիական պատերազմների ու նողկալի բռնապետությունների, ֆինանսական անհավասարությունը Միացյալ Նահանգներում էլ ավելի արմատացավ, եւ մենք հիմա աջակցում ենք Գազայում իրականացվող ցեղասպանությանը: Հունաստանում 2011 թվականի զանգվածային ակցիաները հանգեցրին այնպիսի կառավարության, որը սովորական հույների համար անհասանելի է դարձնում քաղաքներում ապրելը, եւ շատ այլ օրինակներ կան: Այո, մենք միանգամայն ձախողվել ենք ու մենք ջախջախված ենք:
Մոլլի Քրեբափլը «Shell Game»-ի ցուցադրության օրը «Smart Clothes Gallery»-ում Մոլլի Քրեբափլը «Shell Game»-ի ցուցադրության օրը «Smart Clothes Gallery»-ում
Մի գիրք կա հրաշալի Վինսենտ Բեվինս հեղինակությամբ՝ «Եթե մենք այրվենք. բողոքի զանգվածային ակցիաների տասնամյակն ու բացակայող հեղափոխությունը» (անգլ.՝«If We Burn: The Mass Protest Decade and the Missing Revolution», by Vincent Bevins): Գիրքը ներկայացնում է, թե ինչու առանց առաջնորդի բողոքի ակցիաները, հաճախ, ավարտվում են մարդկանց ուզածի ճիշտ հակապատկերով:
Մոլլի Քրեբափլի իլուստրացիաները «Shell Game» ցուցադրությունից: Աջից՝ «Ազատության պուրակի մեր լեդին», ձախից՝ «Սինտագմայի Աթենասը» Մոլլի Քրեբափլի իլուստրացիաները «Shell Game» ցուցադրությունից: Աջից՝ «Ազատության պուրակի մեր լեդին», ձախից՝ «Սինտագմայի Աթենասը»
Հեղինակն ընդգծում է նպատակները սահմանելու ու խոսնակներին մատնանշելու անհրաժեշտությունը: Չնայած որ ամբողջ սրտով սիրում եմ բողոքի ակցիաները, ինձ համար Վինսենտի քննադատությունը շատ տեղին է:
- Դա մեզ էլ է վերաբերում: 2018 թվականի Հայաստանում մարդիկ դուրս եկան փողոց՝ մերժելու կոռումպացված իշխանություններին: Նրանք ցանկանում էինք ունենալ նոր ու ավելի լավ Հայաստան, սակայն հեղափոխությանը հաջորդեց պատերազմում պարտությունը, մենք կորցրինք Արցախը եւ հիմա էլ այդ հեղափոխությամբ եկած իշխանությունները շարունակում են նոր տարածքներ զիջել: Եվ եթե նախկինում մենք պայքարում էինք զուտ սոցիալական անարդարության դեմ, այժմ պայքարում ենք էքզիստենցիալ խնդիրների համար: Քանի որ եղել ես աշխարհի տարբեր թեժ կետերում, ականատես դարձել ու մասնակցել բազմաթիվ բողոքի ակցիաների, ի՞նչ ես կարծում, ի՞նչն է պակասում անարդարության դեմ դուրս եկող մարդկանց, որ նման շարժումներն, ի վերջո, շատ ավելի վատ իրավիճակի են հանգում:
- Ես կարող եմ միայն ԱՄՆ-ի օրինակով խոսել: Հիսուն տարի առաջ ԱՄՆ-ն մի երկիր էր, որն ուներ հզոր աշխատավորական միություններ, ամուր սոցիալական կազմակերպություններ: Կապ չունի, թե դրանք ինչ ձեւաչափով էին, կարեւորն այն է, որ մարդիկ ամուր կապեր ունեին միմյանց հետ: Վերջին հիսուն տարիների ընթացքում այդ կապերը քայքայվել են, հատկապես աշխատավորական միություններինը: Վերջիններս միտումնավոր ջախջախվել են շատ հարուստ մարդկանց կողմից, որոնք էլ փոխկապակցված են քաղաքական գործիչների հետ: Կարծում եմ, որ հենց աշխատավոր խավն է, որ կարող է փոխել աշխարհը:
Մյուս կողմն էլ այն է, որ Ամերիկայում մարդիկ չէին ուզում պահանջներ դնել: Նրանք կարծում էին, որ թեկուզ ամեն ինչ շատ վատ է, բայց եթե մենք պարզապես միավորվենք, կկարողանանք միասին մի նոր աշխարհ կստեղծել: Բայց եթե դու չես սահմանում պահանջներ, կգտնվեն կազմակերպված տականքներ, որոնք քո փոխարեն կդնեն պահանջներն ու կգողանան քո շարժումը: Որքան մարդիկ ավելի կազմակերպված լինեն, հստակ սահմանված նպատակներ ունենան, այդքան այդ ռիսկը կնվազի:
- Միանգամայն համամիտ եմ, հստակ պատկերացումներ ոչ միայ այսրոպեական պահանջների, այլեւ գալիքի մասին: 2018-ին Հայաստանում դա չկար, պահանջը միայն իշխանությունների հեռացումն էր, եւ մարդիկ չէին պատկերացնում, որ կգա ավելի վատ իշխանություն:
- Նույնը Պուերտո Ռիկոյում եղավ: Այնտեղ մի կողմից ամերիկյան կառավարությունն է ճնշումներ գործադրում, մյուս կողմից՝ տեղական իշխանությունները, որոնք խիստ կոռումպացված են: Նրանք պարզապես գողանում են, գողանում ու գողանում, եւ դեռ ավելին, ծայրաստիճան տգետ են եւ ատում են Պուերտո Ռիկոն:
2017 թվականին Պուերտո Ռիկոյում ավերիչ «Մարիա» փոթորիկի հետեւանքով ամբողջապես խափանվել էին նաեւ էլեկտրաէներգիայի եւ ջրի մատակարարման ենթակառուցվածքները, սարսափելի իրավիճակ էր ստեղծվել, սակայն ո´չ տեղի իշխանությունները, ո´չ դաշնային իշխանությունները ոչինչ չէին անում:
Ընկերներիցս մեկի թաղամասում 8 ամիս շարունակ էլեկտրականություն չկար, տարեց ու հիվանդ մարդիկ ստիպված էին լեռներ գնալ՝ ջուր բերելու համար, բազում մարդիկ մահացան: Տարիներ անց բացահայտվեց մի նամակագրություն, որտեղ այդ ժամանակվա կոռումպացված կառավարիչը ծաղրի էր ենթարկել աղետից մահացած մարդկանց: Դա պարզապես զզվելի էր, եւ հարյուր հազարավոր մարդիկ դուրս եկան փողոց՝ պահանջելու նրա հրաժարականը: Նա հեռացավ, քանի որ կղզու վրա ամեն երրորդ մարդը դա էր պահանջում, սակայն չկային որեւէ այլ պահանջներ, եւ այդ իրադարձություններից հետո նրան փոխարինելու եկավ էլ ավելի կոռումպացված ղեկավար, որը սկսեց վաճառքի հանել կղզիները: Օրինակ՝ ընդունեց օրենք, որով Պուերտո Ռիկոյում ծնված մարդիկ ավելի շատ հարկեր պետք է վճարեն, քան օտարները: Այդ կերպ նրանք ցանկանում են տեղի բնակչությանը վտարել ու երկիրը դարձնել պարզապես հանգստյան գոտի, որտեղ տեղացիները լավագույն դեպքում կլինեն սպասարկողներ՝ Պինա Կոլադա մատուցող:
Սա պարզապես եւս մի օրինակ է, որ չի կարելի անտեսել իրական քաղաքականությունը: Ես, կարծես, ռոմանտիկ սեր էի տածում անհնազանդության ակցիաների հանդեպ: Բայց ի վերջո, ինչպես բոլորս գիտենք, ռոմանտիկ սերն ինքն իրենով չի կարող երկար սնուցվել:
- Ուզում եմ մի փոքր խոսենք նաեւ քո լրագրողական գործունեությունից: Դու կարծես վավերագրական մի նոր ժանր ես ստեղծել՝ իրականության ներկայացումը ճեպանկարների միջոցով: Լրագրողները հաճախ են բախվում նկարահանման արգելքների, սակայն դու կարողանում ես ճեղքել դրանք՝ նկարելու քո տաղանդի շնորհիվ: Ինձ հատկապես տպավորեցին 2018 թվականին քո կողմից արված ճեպանկարները, որոնցով վավերագրում էիր Մեքսիկայի սահմանից ԱՄՆ ներթափանցած միգրանտների նկատմամբ անընդունելի վերաբերմունքը: Որքան գիտեմ, քո առաջին նկարներից հետո դատարանի դահլիճում տեսանկարահանման արգելքի կողքին նորն ավելացավ՝ «No sketching»:
- Այո, եւ դա ծիծաղելի է. ո՞վ կարող էր ճեպանկարի արգելք մտածել:
Մոլլի քրեբափլի «Ներգաղթյալների զանգվածային դատավարությունը» ճեպանկարը Rolling Stone-ի համար Մոլլի քրեբափլի «Ներգաղթյալների զանգվածային դատավարությունը» ճեպանկարը Rolling Stone-ի համար
Այդ դատավարությունները նողկալի էին: Պատկերացրեք 12 տարեկան երեխաների, որոնց դժոխային ճանապարհով սահմանը հատելուց հետո բաժանում են մայրերից ու կանգնեցնում դատարանի առաջ: Նրանք ստիպված են պատասխանել դատավորի հարցերին, ներկայացնել իրենց այն պարագայում, երբ նրանցից շատերն անգամ իսպաներեն չգիտեն, միայն իրենց բնիկ լեզուն գիտեն, իսկ դատարանի թարգմանիչը դրան չի տիրապետում: Կառավարությունը նրանց վերաբերվում է ինչպես հանցագործների այն պարագայում, երբ նրանք պարզապես ցանկանում են ապահով լինել և հեռու տեղի ավազակախմբերից: Այս բեմականացված դատավարությունները պարզապես խայտառակություն են, եւ դա է պատճառը, որ կառավարությունը չի ցանկանում, որ լինի դրանց տեսողական ներկայացում:
Մոլլի Քրեբափլի «Ընտանիքները սահմանին» ճեպանկարը Rolling Stone-ի համար Մոլլի Քրեբափլի «Ընտանիքները սահմանին» ճեպանկարը Rolling Stone-ի համար
Բացի տեսանկարահանման արգելքից, ճեպանկարների առավելությունը որպես վավերագրման գործիք նրանում է, որ խոցելի իրավիճակում գտնվող մարդիկ ավելի հեշտությամբ են թույլատրում, որ նկարես իրենց, քան եթե լուսանկարիչ լինեիր:
Երեխաները սովորում են կրակել, Բուչա, Ուկրաինա Մոլլի Քրեբափլի ճեպանկարը New York Review of Books-ի համար Երեխաները սովորում են կրակել, Բուչա, Ուկրաինա Մոլլի Քրեբափլի ճեպանկարը New York Review of Books-ի համար
Դա կարծես համագործակցային աշխատանք է, երկար ժամանակ է պահանջում եւ եթե մարդ չի ցանկանում, որ իրեն նկարեն, կարող է պարզապես հեռանալ: Դա բոլորովին տարբեր է մարդու դեմքին ակնթարթորեն տեսախցիկ պահելուց:
- Շատ շնորհակալ եմ հետաքրքիր զրույցի համար, եւ մի վերջին հարց ունեմ. ինչի՞ համար արժե պայքարել, ինչի՞ համար ես դու պայքարում:
- Այս հարցը միշտ շատ անհատական է, այնպես չէ՞: Բայց միեւնույն ժամանակ ինչ-որ ձեւով այն, կարծես, նույնն է շատ մարդկանց համար, որովհետեւ բոլորս ուզում ենք արժանապատվորեն ապրել մեր հայրենի վայրում, ունենալ բավարար ժամանակ ինքներս մեզ, մեր ընկերների ու հարազատների համար, այլ ոչ թե աշխատել ինչպես ստրուկներ: Ուզում ենք ունենալ խոսքի ազատություն, ուզում ենք որ մեր երեխաներն առողջ, ազատ ու ապահով մեծանան:
Ես Նյու Յորքից եմ, մայրիկիս ընտանիքը 120 տարի է այնտեղ է բնակվում, եւ դա իմ քաղաքն է, որ ես սիրում եմ մինչեւ ոսկորներս: Այսօր ոչ միայն Նյու Յորքում, այլեւ աշխարհի այլ քաղաքներում, իրողությունն այն է, որ շատ հարուստ մարդիկ դարձնում են քաղաքները անհնար մյուս մարդկանց ապրելու համար: Նրանք անհնար են դարձնում քաղաքներում ունենալ համայքներ, անհնար են դարձնում սովորական առօրյա կյանքով ապրելը, եթե դու, օրինակ, աշխատավոր խավից ես՝ ուսուցիչ ես, կամ աղբահավաք: Նրանք քաղաքները դարձնում են սպառման օբյեկտներ, որտեղ սովորական մարդիկ կլինեն նրանց ստրուկները: Եվ պատասխանը, թե ինչի համար եմ ես պայքարում, այս է՝ պայքարում եմ, որ Նյու Յորքում կարողանան բոլորն ապրել ազատ, ծաղկել եւ բարգավաճել: Իհարկե, աշխարհում կան շատ ավելի լուրջ խնդիրներ, ինչպես ազատությունն ու ապրելու իրավունքն է, որոնց համար պետք է պայքարել, եւ ես մշտապես ներգրավված եմ փողոցային պայքարներին, օրինակ, Գազայի համար: Բայց անձամբ իմ պայքարը Նյու Յորքի համար է, քանի որ դա իմ քաղաքն է: Ուստի ես պայքարում եմ հանուն նրա, որ իմ քաղաքում կյանք լինի աշխատավոր խավի համար, եւ որ այն չդառնա խաղալիք օտար միլիարդատերերի ձեռքին:

Fine Art by Molly Crabapple on the theme of the “Occupy Wall Street” movement
Illustrations by Molly Crabapple from the “Shell Game” exhibition. From right: "Our Lady of Liberty Park", from left: "Syntagma Athena"
“A Mass Trial of Immigrants”, by Molly Crabapple for Rolling Stone
“Families at The Border”, by Molly Crabapple for Rolling Stone
Children learn how to shoot, Bucha, Ukraine By Molly Crabapple for New York Review of Books
For several weeks, the distinctive mural in the corridor at 21 Abovyan Street has captivated passersby. Poet Shushanik Kurghinyan, a prominent figure in Armenian proletarian poetry and one of the first revolutionary poets in Armenia, gazes upon pedestrians with a stern and noble expression.
“Having the accounts of my sex settled with yours,
I also want to fight against the ruthless life -
Bravely like you, holding hands with you,
Standing face-to-face against the being or not being”.
This segment of Shushanik Kurghinyan's poem “I Want to Live” completes the mural, crafted by the award-winning American artist, writer, and activist Molly Crabapple. She arrived in Armenia at the end of May to participate in the third EVN Media Festival in a framework of which this mural was created.
The mural of Shushanik Kurghinyan at 21 Abovyan Street The mural of Shushanik Kurghinyan at 21 Abovyan Street
After learning the story behind Shushanik Kurghinyan's portrait, Mediamax talked to Molly Crabapple about global revolutions, their successes and failures, the role of art within them, and her romantic love for protests.
- Molly, how do you feel in Armenia? How was the media festival?
- This is my first time in Yerevan, I love it so much. It is an amazing city. Unfortunately, I did not have the opportunity to visit other cities.
The media festival was great. I was deeply honored when John Lee Anderson, one of the greatest war journalists, interviewed me about my work. That was crazy as I should be the one interviewing him about his work.
- How did the idea to draw Shushanik Kurghinyan’s portrait come about? Was that your choice?
- I was willing to draw a woman writer with feminist views. One of the organizers of the festival sent me Shushanik’s poem “I want to live”. For me it was amazing, so we decided I should draw her portrait.
As you know, she hails from Gyumri, a city much more conservative than Yerevan. Despite this, she was a feminist and socialist in many respects. Therefore, I portrayed her holding a pen, with its ink blending into an image of Gyumri. The idea is that, on the one hand, the words from her pen are part of that that context, but on the other hand, they are also in opposition to it.
- While reading the profile feature about you in Document Journal, I was very interested in the fact that you took an active part in the “Occupy Wall Street” movement against economic inequality, launched in New York in 2011, being involved both as an activist and as an artist. How did you come to that decision?
- I come from a political family. My father is Puerto Rican that is a colony of the US, and he is a socialist. Despite this, when I was growing up, I was much more attracted to drawing nightclubs and pretty girls and stuff like that. When “Occupy” happened, it felt like history was unfolding right outside my window, and I felt both obligated and honored to be part of it.
If I were a carpenter, I would have been part of it by building things. If I were a cook, I would have been part of it by working in the kitchen. I am an artist, so I drew.
- From your “Drawing blood” memoir, I singled out the following idea: “I realized that art and action could infuse each other. A painting didn’t have to hang in a gallery dead as a pinned butterfly. It could exist in places where people cared as a mural, a stage set, a protest placard. Art could be gorgeous, engaged, and political, working defiant magic on the world.” Based on your own experience, what do you think about how art can influence objective reality?
- I do not know about other countries, but in the United States one of the problems with the world of art is that it has isolated itself so much. It has cut itself off from people while putting itself in little white boxes of the galleries that are for the rich. I hate that as I think that art is for everyone.
Fine Art by Molly Crabapple on the theme of the “Occupy Wall Street” movement Fine Art by Molly Crabapple on the theme of the “Occupy Wall Street” movement
Art can be on protest signs, it can be in murals, it can be on the streets, it can be in a love letters, etc. It can be everywhere and that was what I wanted for my art. I did not want it to be just something that was pinned like a dead butterfly on a wall. And so I started using my sketchbook first to document “Occupy Wall Street” and when I got to know the organizers, I started making posters for them and also making fine art about them as well.
Art is a part of the movement, not the whole movement. But art can inspire, seduce, and convince, so it can bring people to protests and drive the actions that ultimately force the change.
- During 2011, in addition to participating in the New York protests, you witnessed acts of disobedience in several different countries. In 2012, you held your exhibition “The Shell Game”, a series of paintings about the revolution and crisis of 2011. At the exhibition's opening, you remarked that it seemed everything could finally change, and that “a new world itself might be at the end of a street demonstration”. Now, more than 10 years have passed, yet when we look at what is happening in the world, everything appears even scarier.
- Yeah… it was dumb of me to think so. Anyone looking at the state of the world now can see how deeply we have failed. The “Arab Spring” protests dissolved into bloody civil wars and hideous dictatorships. Financial inequality is even more entrenched in America. We are currently supporting a genocide in Gaza.
Molly Crabapple at the opening of “Shell Game” at the Smart Clothes Gallery Molly Crabapple at the opening of “Shell Game” at the Smart Clothes Gallery
The mass protests of 2011 in Greece led to a government that has made urban living unaffordable for ordinary Greeks. There are many other examples. So yes, we have completely failed and we are crushed.
Illustrations by Molly Crabapple from the “Shell Game” exhibition. From right: "Our Lady of Liberty Park", from left: "Syntagma Athena" Illustrations by Molly Crabapple from the “Shell Game” exhibition. From right: "Our Lady of Liberty Park", from left: "Syntagma Athena"
There is a book called “If We Burn: The Mass Protest Decade and the Missing Revolution” by a wonderful writer named Vincent Bevins. It is about why leaderless protests often end up creating the exact opposite of what people wanted. The author emphasizes the need to name the goals and spokespeople. Although I love protests with all my heart, I find Vincent's criticism very appropriate.
- All of this applies to us as well. In Armenia in 2018, people took to the streets to reject the corrupt authorities. They aimed for a new and better Armenia, but after the revolution, we lost the war, we lost Artsakh and now the authorities that came to power due to that revolution continue to cede new territories. And if before we were fighting purely against social injustice, now we are fighting for existential issues.
Having been to various hot spots around the world, witnessing and participating in many protests, what do you think is lacking among people who rise up against injustice, causing such movements to end up in much worse situations?
- I can only speak about the example of the USA. Fifty years ago, the United States was a country with strong labor unions and robust social organizations. It does not matter what kind of organizations they were; what matters is that people had strong connections with each other. Over the past fifty years, those bonds have eroded, especially within labor unions, which have been deliberately crushed by rich individuals connected to politicians. I believe that it is the working class that can change the world.
On the other hand, people in America did not want to make demands. They believed that even if everything was very bad, unity alone was enough to create a better world together. However, when you do not define your demands, there will be more organized rogues who will make demands on your behalf and hijack your movement. The more organized people are and the clearer their goals, the less risk there is.
- I completely agree. A clear vision is essential not only for addressing immediate demands but also for envisioning the future. In 2018, this was lacking in Armenia; the demand was solely for the resignation of the authorities, without considering the possibility of a worse government coming into power.
- A similar thing happened in Puerto Rico. There, on one hand, the American government exerts pressure; on the other hand, the local authorities are highly corrupt. They just steal and steal and steal. Moreover, they are extremely stupid and they hate Puerto Rico.
In 2017, as a result of the devastating hurricane “Maria”, the electricity and water supply infrastructures were completely disrupted, creating a terrible situation. But neither the local authorities nor the federal authorities did anything.
One of my friends’ neighborhood had no electricity for 8 months. Old and sick people had to walk the mountain to get water, and there were many deaths. Years later, the corrupt governor was caught in a group chat where he was making fun of all the people who died. It was simply disgusting, and hundreds of thousands of people took to the streets to demand his resignation. He left because every third person on the island demanded it, but there were no other demands defined, and after those events he was replaced by an even more corrupt leader who began selling off the islands. For example, he passed a law requiring people born in Puerto Rico to pay more taxes than foreigners. That way they want to drive the local population out and turn the country into just a vacation zone where the locals will be at best servants offering Piña Colada.
And this is another example that you cannot get away from real politics. I felt something akin to romantic love for the protests. But ultimately, as we all know, romantic love does not sustain itself forever.
- I would also like to discuss your journalistic work. It seems you have pioneered a new documentary genre: portraying reality through sketches. Journalists often encounter filming restrictions, but you break through them using your drawing talent. I was particularly impressed by your sketches in 2018 illustrating the harsh treatment of migrants entering the US from the Mexican border. I have also learned, that following your initial sketches, a new restriction was added alongside the ban on courtroom filming – “No sketching”.
- Yeah, and that is funny, because who could have ever thought to ban sketching? Those trials were disgusting. Picture 12-year-old children who are separated from their mothers and brought to court after enduring hell while crossing the border.
“A Mass Trial of Immigrants”, by Molly Crabapple for Rolling Stone “A Mass Trial of Immigrants”, by Molly Crabapple for Rolling Stone
They have to answer the judge's questions and represent themselves, often not knowing Spanish but speaking indigenous languages, with translators in courtroom unfamiliar with those languages. The government treats them like criminals when all they seek is safety and being away from local gangs. These staged trials are a disgrace, which is why the government opposes visual representations of them.
“Families at The Border”, by Molly Crabapple for Rolling Stone “Families at The Border”, by Molly Crabapple for Rolling Stone
Apart from the ban on filming, the advantage of sketching as a documentary tool is that people in vulnerable situations are more likely to allow you to draw them, rather than to be photographed.
Children learn how to shoot, Bucha, Ukraine By Molly Crabapple for New York Review of Books Children learn how to shoot, Bucha, Ukraine By Molly Crabapple for New York Review of Books
It feels like a collaborative effort, takes time, and if someone does not want to be drawn, they can simply walk away. It is completely different from having a camera put in their faces.
- Thank you very much for the interesting conversation, and I have one last question: What is worth fighting for, and what are you personally fighting for?
- This is always a personal question, right? But in a certain sense, I feel like it is also the same for a lot of people, as we all want to live in our homes with dignity, have enough time to be with our family and friends, and not work all the time as slaves. We want to have the freedom to speak, we want for kids to grow up healthy, have a freedom and safety.
I am from New York. My mother’s family has lived in New York for one hundred and twenty years. It is my city, and I love it in my bones. What is happening now, not just in New York but in cities around the world, is that very rich people are making cities unlivable for anyone who is not extremely rich. They are making it impossible to have communities in cities. They are making it impossible to get by if you are just a working-class person, like a teacher or a garbage man. They are turning cities into consumable objects where normal people are their servants. I guess I am fighting for the New York where everyone can live freely, flourish, and thrive. There are obviously graver issues in the world, like the right to live and freedom, and I am constantly on the streets for Gaza. But for myself, my fight is for the right to have a working-class life in the city I was born in and not let it become a plaything for foreign billionaires.