Վալերիա Չերնիցկայա. Երեւանում 3 «խնդիր» կա՝ համեղ ուտելիք, լավ գինի ու շատ բարի մարդիկ - Mediamax.am
8444 դիտում
Վալերիա Չերնիցկայա. Երեւանում 3 «խնդիր» կա՝ համեղ ուտելիք, լավ գինի ու շատ բարի մարդիկ
Վալերիա Չերնիցկայան
2022թ.-ի մայիսին 33-ամյա Վալերիա Չերնիցկայան Սանկտ Պետերբուրգից տեղափոխվել է Երեւան: Հարազատ քաղաքում նա որպես իրավաբան աշխատում էր DataArt ՏՏ ընկերությունում: Տեղափոխությունից հետո Վալերիան շարունակել է աշխատանքը DataArt-ի երեւանյան գրասենյակում:
Մեդիամաքսի հետ զրույցում նա կիսվել է Երեւան տեղափոխվելու փորձով, պատմել նոր, բայց հոգեհարազատ երկրի մասին:
Երաժշտությունն ու դեռահասի «ապստամբությունը»
Ծնվել եմ Սանկտ Պետերբուրգում, ավելի ճիշտ՝ դեռեւս Լենինգրադում, երաժիշտների ընտանիքում: Չորս տարեկանից հաճախել եմ երաժշտական դպրոց, ինձ մոտ բացարձակ լսողություն էին բացահայտել: Թվում էր՝ մասնագիտական ճանապարհս կանխորոշված է ու այն պետք է շարունակեմ երաժշտական ուղղությամբ, բայց դեռահասության տարիքում «ապստամբեցի» ու որոշեցի փոխել ամեն ինչ:
Վալերիա Չերնիցկայան Վալերիա Չերնիցկայան
Երաժշտությունը շարունակում էր հաճույք պատճառել, այդպես է նաեւ հիմա, բայց քանի որ ինքս ինձ համար որոշել էի, որ ուզում եմ իրավաբան դառնալ, դժվար էր համատեղել դասերն ու օրական 5-6 ժամ տեւող դաշնամուրի պարապմունքները: Փոքրուց արվեստին շատ մոտ եմ եղել, տանը հաճախ էին լինում հորս երաժիշտ ընկերները, նա սարսափելի «բիթլոման» է: Մեծացել եմ դասական երաժշտություն ու The Beatles լսելով եւ դա չէր կարող «անհետեւանք» անցնել: Ընկերներիս մեծ մասը հայրիկի ընկերների երեխաներն են, որոնք եւս երաժիշտներ են: Ժամանակի ընթացքում ինքս սկսեցի հետաքրքրվել ռոք ու մեթալ երաժշտությամբ: Նույնիսկ մտածում էի երգելու մասին, բայց համարձակությունս չհերիքեց: Արդյունքում իրավաբանական կրթությանը զուգահեռ սկսեցի զբաղվել համերգների կազմակերպմամբ: Հավանաբար, կշարունակեմ դա անել նաեւ Երեւանում, բայց զբաղվածության պատճառով դեռ չի ստացվում:
DataArt-ն ու ռելոկացիան
Իրավաբանական ֆակուլտետն ավարտելուց հետո հիմնական աշխատանք էի փնտրում: Ընկերուհիս աշխատում էր խոշոր ՏՏ ընկերությունում ու մի օր զրույցի ընթացքում ասաց, որ իրենց իրավաբան է պետք: Կարեւոր պայման էր, որ թեկնածուն շատ լավ անգլերեն իմանա: Այդ ընթացքում ավարտել էի նաեւ բանասիրական ֆակուլտետը՝ թարգմանչի մասնագիտությամբ, ամեն ինչ բարեհաջող համընկավ (ժպտում է – հեղ.): Հինգ տարի առաջ սկսվեց իմ պատմությունը DataArt-ում:
Պատերազմի առաջին օրերին՝ 2022թ. փետրվարին, դեռ պարզ չէր՝ ինչ է լինելու: Արդեն մարտին հայտնի դարձավ, որ բիզնեսի ռուսական մասը փակվելու է, ու մենք պետք է տեղափոխվենք: Տարբերակներն էին Սերբիան, Վրաստանը կամ Հայաստանը: Ի սկզբանե ընտրությունս Հայաստանի ու Վրաստանի միջեւ էր, քանի որ հայրական կողմից նախնիներս հայեր են, որոնք ապրել են Թբիլիսիում: Շատ էի անհանգստանում, որ ինձ դուր կգա եւ՛ Հայաստանում, եւ՛ Վրաստանում ու չեմ կողմնորոշվի՝ որտեղ եմ ուզում ապրել:
Արդյունքում ընտրեցի Երեւանն ու սկսեցի զբաղվել փաստաթղթերով: Տրամաբանական համարեցի տեղափոխվելու դեպքում քաղաքացիություն ստանալ: Փաստաթղթերս հանձնեցի Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի հյուպատոսություն եւ արդեն նոյեմբերին Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի դարձա: Երեւան եկա մայիսին՝ ընկերուհուս ու մեր կատուների հետ:
«Ինչո՞ւ ավելի վաղ սա չարեցի, չէ որ տունն այստեղ է»
Ընկերներից, ծանոթներից լսել եմ, որ Երեւան տեղափոխվելուց հետո տուն վարձակալելու խնդիր են ունեցել: Ինձ մոտ նման իրավիճակ չեղավ, քանի որ դեռ տեղափոխվելուց առաջ DataArt-ից տրամադրեցին անշարժ գույքի վստահելի գործակալների տվյալներ, որոնցից մեկի օգնությամբ բնակարան գտա ու ընկերուհուս հետ այն վարձակալեցինք: Մայիսի 29-ի երեկոյան տան տերը դիմավորեց մեզ հենց օդանավակայանում, տուն տարավ ու ասաց՝ «պայմանագրի, գումարի հարցերը կկարգավորենք հետո, հիմա դուք պետք է հանգստանաք»:
Առհասարակ, Հայաստանում կյանքիս 8 ամիսների ընթացքում չեմ հանդիպել գոնե մեկ մարդու, որից վատ տպավորություն ստանամ: Բոլորը շփվող են, փորձում են օգնել: Առաջին օրվանից ինձ զգում եմ ինչպես տանը: Այո, շատ ծանոթներ ունեմ, որոնց համար տեղափոխությունը ծանր փորձություն է: Նրանք կորցրել են տունը, իրենց սովորական միջավայրն ու շրջապատը: Գուցե, ինձ դեռ չի հասել «ռելոկանտի ճգնաժամը», բայց կարծում եմ՝ իմ դեպքում սա հայրենադարձություն է, ոչ թե ռելոկացիա:
Հայաստանում ինձ շատ լավ եմ զգում ու պարբերաբար մտածում՝ «ինչո՞ւ ավելի վաղ սա չարեցի, չէ որ տունն այստեղ է»: Երեւանում ու Թբիլիսիում ունեմ նաեւ բարեկամներ, որոնց հետ, ցավոք, երբեք չենք շփվել, քանի որ կորցրել էինք միմյանց տվյալները: Հիմա մտածում եմ վերականգնել կապը: Երբ Թբիլիսիում էի, ինձ հաջողվեց գտնել հայրիկիս տունը, որտեղ ապրել է մինչեւ 16 տարեկան: Զրուցեցի հարեւանների հետ, նրանք հիշեցին տատիկին: Շատ հաճելի էր:
Աշխատանքն օգնում է
Չնայած Հայաստանում ինձ շատ լավ եմ զգում, երբ պատահաբար տեսնում եմ Պիտերի լուսանկարները, ներսումս ինչ-որ բան սեղմվում է: Նման պահերին շատ է օգնում աշխատանքը: Առհասարակ, շատ ավելի հեշտ է տեղափոխվել աշխատանքի բերումով, ոչ թե մեկնել դեպի անորոշություն: Հայաստանում իրավաբանների շուկան շատ զարգացած է ու խիտ, ավելի դժվար կլիներ նաեւ հոգեբանորեն՝ օտար, վարձակալած բնակարան, աշխատանքի ու սովորական սոցիալական միջավայրի բացակայություն, ծանր մտքեր:
Նոր տեղափոխվողներին խորհուրդ եմ տալիս չկորցնել կապը Ռուսաստանում մնացած ընկերների հետ: Իմ դեպքում շատերի հետ ես ինչպես Պիտերում էի օնլայն շփվում, այնպես էլ շարունակում եմ Երեւանում, թվում է՝ ոչինչ չի փոխվել: Առաջին ամիսներին կար մեկուսացման զգացում, քանի որ միայն ընկերուհուս ու գործընկերներիս հետ էի շփվում: Հիմա ծանոթացել եմ ինձ նման ռելոկանտների հետ, իրար լավ ենք հասկանում, քանի որ ունենք ընդհանուր զգացողություններ:
Ծանոթանում եմ նաեւ տեղացիների հետ: Մտածողությունն, իհարկե, տարբերվում է, բայց կարող եմ ասել՝ այն շատ մոտ ու հարազատ է ինձ: Չգիտեմ, գուցե, դասական պետերբուրգցիների համեմատ ես ավելի բաց ու լավատես եմ (ծիծաղում է – հեղ.):
Լեռներն ու Բյուրականի աստղաշատ երկինքը
Այս ամիսներին բազմաթիվ մարդկային պատմություններ եմ լսել ու շատ ջերմություն եմ ստացել: Մի քանի անգամ տեղացիներն ինձ փորձել են նույնիսկ ամուսնացնել (ծիծաղում է – հեղ.): Նման մարդկային շփումը կարեւոր է, ես լիցքավորվում եմ, ուժ ստանում: Դիմացինի կողմից դրական վերաբերմունքը շատ է օգնում կյանքի այս փուլում: Տեղացի երիտասարդները, հատկապես նրանք, որ հասցրել են ծառայել բանակում, լիովին հասկանում ու կիսում են եղած ցավը: Շատ ենք քննարկում 2020 թվականը: Այդ իրադարձություններին ես մեծ ցավով հետեւում էի Ռուսաստանից:
Ծանոթացել եմ նաեւ տեղացիների հետ, որոնք կիսում են իմ հետաքրքրությունը՝ լեռները: Գարնանը Ռուսաստանից կտեղափոխեմ արշավական պարագաներս ու կսկսեմ իրենց հետ արշավներ գնալ: Երեւանը շատ հարմարավետ քաղաք է, բայց ինձ ավելի շատ բնություն է պետք: Շատ եմ սիրում լեռնային բնապատկերներ: Մայրաքաղաքից դուրս հասցրել եմ լինել Աշտարակում, շատ հավանեցի տեղի բնությունը, մարդկանց կենցաղը: Եղել եմ մի քանի դասական զբոսաշրջային վայրում: Նաեւ ավանդույթ ունեմ, որը Հայաստանում էլ եմ պահպանել: Օգոստոսին, երբ աստղաթափ է լինում, սիրում եմ մեկնել քաղաքի լույսերից հեռու մի տեղ ու հետեւել դրան: Այս անգամ ավանդույթս իրականացրի Բյուրականում: Քնապարկում պառկած պարզապես նայում էի աստաղաշատ երկնքին:
Դրական փոփոխություններն ու Հայաստանի երեք «խնդիրը»
DataArt-ում պարտականություններիս առումով ոչինչ չի փոխվել, աշխատում եմ նույն գործընկերների հետ, հակառակ դեպքում՝ ավելի դժվար կլիներ: Շատ շնորհակալ եմ ընկերությանն ահռելի օգնության համար: Գործընկերների կողմից միշտ աջակցություն եմ ստանում: Գրասենյակում առավոտը սկսվում է անկեղծ ժպիտներով ու սուրճով: Չնայած այն սարսափներին, որ տեղի են ունենում աշխարհում, անձամբ ինձ համար 2022 թվականը դինամիկ էր ու դրական փոփոխություններով լի: Հասկանում եմ՝ կարող է տարօրինակ հնչել՝ հաշվի առնելով ընդհանուր իրավիճակը:
Հայաստանում ինձ համար միայն երեք «խնդիր» կա՝ ուտելիքը շատ համեղ է, գինին՝ շատ լավը, իսկ մարդիկ՝ շատ բարի (ծիծաղում է – հեղ.):

В мае 2022 года 33 летняя Валерия Черницкая переехала из Санкт-Петербурга в Ереван. В родном городе она работала юристом в IT компании DataArt и продолжила работать в ереванском офисе. В беседе с Медиамакс Валерия поделилась опытом переезда и впечатлениями от новой, но близкой по духу страны.
Музыка и подростковый бунт
Я родилась в Санкт-Петербурге, на тот момент еще в Ленинграде, в семье музыкантов. С четырех лет меня отдали в музыкальную школу, обнаружили абсолютный слух и предполагалось, что моя карьера будет складываться в этом направлении, но в подростковом возрасте я внезапно решила поменять все.
Валерия ЧерницкаяФото: Медиамакс
Музыка все еще приносила удовольствие, как приносит и сейчас, но вместе с учебой нужно было заниматься на пианино по 5-6 часов в день. Было сложно, так как для себя я решила, что хочу стать юристом и поступать в Санкт-Петербургский государственный университет. Несмотря на то, что я не выбрала музыку в профессиональном плане, она всегда была и остается в моей жизни. Я впитала эту атмосферу с детства, дома постоянно были музыканты - друзья отца (папа жуткий «битломан»). Я выросла на классике и The Beatles. Так получилось, что большинство моих друзей – дети папиных друзей и занимаются музыкой. Со временем я погрузилась в underground, рок и металл. Хотела даже петь, но не нашла в себе смелость и начала параллельно с учебой на юриста заниматься организацией концертов. Хотела продолжить это дело уже в Ереване, но количество работы и период адаптации пока не позволяют.
История в DataArt и релокация
После окончания юрфака я искала основную работу. Однажды в разговоре моя подруга, которая работала в крупной IT компании, сказала, что им как раз нужен юрист, хорошо владеющий английским. Я к тому времени уже успешно закончила и филологический факультет по профессии переводчик, так что все совпало (улыбается – ред.). 5 лет назад началась моя история в DataArt.
В первые дни войны, в феврале 2022 года, было не очень понятно, что происходит. Уже в марте выяснилось, что российскую часть бизнеса придется закрывать и куда-то переезжать. На выбор было несколько локаций – Грузия, Сербия и Армения. Я выбирала изначально между Арменией и Грузией, потому что мои предки по отцовской линии - армяне, которые жили в Тбилиси. Очень беспокоилась, что мне понравится как в Армении, так и в Грузии, и не смогу определиться, где хочу жить.
В итоге я выбрала Ереван и начала заниматься сбором всех необходимых документов, так как посчитала, что если переезжать, то логично получить гражданство. Документы я подала в консульстве еще в Санкт-Петербурге и в ноябре получила гражданство Армении. В Ереван мы с подругой и нашими двумя кошками приехали 29 мая.
«Почему я не сделала этого раньше, ведь здесь дом»
От знакомых и друзей я слышала, что у многих, кто переехал в Ереван, были проблемы с жильем. У меня такой проблемы не возникало, так как еще до приезда DataArt предоставил нам список проверенных риэлторов и с помощью одного из них я нашла квартиру, которую мы сняли вмести с подругой. Вечером 29 мая хозяин квартиры встретил нас в аэропорту, отвез на квартиру и сказал - «вопросы договора и денег решаются потом, сейчас вы отдыхаете».
За 8 месяцев в Армении я не встретила ни одного человека, от которого бы осталось неприятное впечатление. Все очень общительные, отзывчивые. С первого дня я чувствовала себя как дома. Да, у меня много переехавших знакомых, которым сложно. Они потеряли дом, привычное окружение. Не знаю, может до меня еще не дошел кризис релоканта, но для меня это все-таки репатриация, а не релокация.
В Армении мне максимально комфортно и есть ощущение – «почему я не сделала этого раньше, ведь здесь дом». В Ереване и Тбилиси у меня есть родственники, с которыми мы, к сожалению, никогда не общались, были потеряны контакты. Сейчас я думаю найти их. Когда я была в Тбилиси, нашла отеческий дом, где папа жил до 16 лет. Пообщалась с соседями, они вспомнили бабушку, было очень приятно.
Работа помогает
Несмотря на максимально комфортную атмосферу здесь, когда я вижу фотографии Питера, внутри что-то екает. В такие моменты очень помогает работа. Вообще гораздо легче переезжать по работе, чем в никуда. В Армении очень хороший рынок юристов и было бы гораздо тяжелее психологически – чужая, съемная квартира, отсутствие работы, привычного социального окружения и мысли в голове.
Могу посоветовать переезжающим не терять связи со своими друзьями из родного города. С некоторыми из друзей я как общалась онлайн в Питере, так и продолжаю в Ереване. В течение нескольких месяцев мое окружение в Ереване ограничивалось подругой и коллегами. В первое время было ощущение изоляции.
Сейчас я часто общаюсь с такими же релокантами, как я, у нас много общих тем, начала знакомиться с местными. Менталитет, конечно, отличается, но как я уже сказала, он мне очень близок. Наверное, для петербуржцев я слишком открытая и оптимистичная (смеется – ред.).
Горы и звездное небо Бюракана
За эти месяцы я узнала большое количество историй человеческих жизней и получила много теплоты. Меня, правда, часто пытались выдать замуж (смеется – ред.). Такое общение для меня ресурс, я так «пополняю батарейку», потому что доброе отношение очень помогает на данном этапе жизни. Было понимание боли со стороны молодого поколения, которое успело отслужить в армии. Много обсуждали 2020 год. За этими событиями я наблюдала из России и сильно сопереживала.
Я нашла местных знакомых, с которыми у нас есть общий интерес – горы. К весне планирую перевести свое снаряжение из России и начать ходить с ними в походы. Ереван очень уютный и комфортный, но мне нужно больше природы. Очень люблю горные ландшафты. Вне Еревана успела побывать в Аштараке, мне очень понравилась природа, быт людей. Была в нескольких туристических местах. Еще у меня есть традиция, в августе, когда происходит поток Персеиды, я еду в не засвеченное место и наблюдаю за ним. На этот раз я сделала это в Бюракане. Просто лежала на земле в спальнике и смотрела на звездное небо.
Изменения к лучшему и три «проблемы» Армении
В плане клиентов мои рабочие контакты никак не поменялись, иначе было бы сложнее. Я очень благодарна DataArt за огромную моральную и физическую помощь. Со стороны коллег всегда есть поддержка. Утро в офисе начинается с искренней улыбкой и кофе. Несмотря на все то плохое, что происхоидт в мире, лично для меня 2022 год был динамичным, полным изменений к лучшему. Понимаю, что может звучать немного странно, учитывая общую ситуацию.
В Армении у меня три «проблемы» – очень вкусная еда, очень хорошее вино и очень добрые люди (смеется – ред.).