Ս.թ. հունվարի 1-ից ուժի մեջ են մտել Կայուն զարգացման նպատակները (ԿԶՆ), որոնցից, թերեւս, կարեւորագույնը աղքատության հաղթահարումն է: ՄԱԿ-ի կառույցները օգնում են Հայաստանին պայքարել աղքատության հետ միանգամից մի քանի ուղղություններով: Վերջին տարիներին կյանքի են կոչվել մի քանի ծրագրեր, որոնց արդյունքները աստիճանաբար տեսանելի են դառնում:
Թիրախավորված քաղաքականություն՝ կրճատելու մանկական աղքատությունը
ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի եւ Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության (ԱՎԾ) կողմից անցկացված «Մանկական աղքատությունը Հայաստանում. Ազգային բազմակի եւ համընկնող խոցելիության/ կարիքավորության» վերլուծության արդյունքներով, Հայաստանում երեք երեխայից մեկը թե՛ աղքատ է, թե՛ կարիքավոր: Այս երեխաներն ամենախոցելին են եւ առաջնահերթ ուշադրության կարիք ունեն սոցիալական քաղաքականության տեսանկյունից: Երեխաների մեծ մասը զրկված է կոմունալ ծառայություններից (ոչ բավարար ջրամատակարարում եւ ջեռուցում), բնակարանային պայմաններից եւ ժամանցային հնարավորություններից: Գյուղաբնակ երեխաների 82 %-ը կարիքավոր է, մինչդեռ կարիքավոր է քաղաքաբնակների միայն 53%-ը: Գյուղ-քաղաք այս կտրուկ խզումը նյութական-կոմունալ վատ պայմանների եւ տեղեկատվության հասանելիության մեջ է:
«Հավատալով, որ բոլոր երեխաները ունեն հավասար իրավունքներ՝ մենք այնուամենայնիվ կարծում ենք, որ պետք է օգնության առաջնահերթ շեշտը դնել առավել քիչ հնարավորություններ ունեցող, աղքատության մեջ ապրող երեխաների կարիքների վրա, օգնել, որպեսզի վերջիններս կարողանան իրացնել իրենց ներուժը եւ դուրս գան աղքատությունից: Այդ պատճառով մեր ուշադրության կենտրոնում են գտնվում բնակչության աղքատ եւ սոցիալական մարգինալ հատվածի երեխաները, ովքեր, ապրելով աղքատ ընտանիքում, ավելի քիչ հնարավորություններ ունեն»,- ասել է ՄԱԿ-ի մակական հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Տանյա Ռադոչայը:
ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակում համոզված են, որ մանկական աղքատության կրճատմանն ուղղված քաղաքականությունները պետք է նպաստեն տնային տնտեսությունների հզորացմանը՝ ինչպես փոխանցումների, այնպես էլ աշխատաշուկայի միջոցով:
Միաժամանակ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը նպատակ ունի հիմնել «ծառայությունների շարունակականություն»` մի համակարգ, որտեղ զանազան ծառայություններ մատուցողները գործում են համակարգված կերպով` լուծելու երեխաների առջեւ կանգնած խնդիրները եւ երեխաներին տրամադրելու սոցիալական պաշտպանության համալիր ծառայություններ:
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ն աջակցում է Հայաստանի կառավարությանը ձեռք բերելու երեխաների եւ նրանց ընտանիքների իրավիճակի վերաբերյալ հուսալի եւ տարբերակված տվյալներ;
Սոցիալական քաղաքականությունների եւ բյուջեների մշակման ոլորտում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը գնահատում է, թե սոցիալական պաշտպանությունը եւ սոցիալական ծախսերն ինչպես են օգնում երեխաների աղքատության հաղթահարմանը:
Լուսանկարը` Raffi Youredjian
«Մենք գիտենք, որ Հայաստանում երեխաների շուրջ 1/3-ն ապրում է աղքատության մեջ: Աղքատությունը մեծապես ազդում է երեխաների կյանքի որակի վրա՝ զրկելով նրանց շատ հնարավորություններից: Աղքատությունն ազդում է երեխաների սնուցման, առողջության, զարգացման վրա: Համոզված ենք, որ թիրախավորված քաղաքականությունների միջոցով կարող ենք միջամտել՝ կրճատելու աղքատությունը երեխաների շրջանում»,- նշում է Տանյա Ռադոչայը:
Այս նպատակներին հասնելու համար ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակը համագործակցում է ՀՀ կառավարության հետ մի քանի ուղղություններով:
- օգնում է Հայաստանին կառուցել սոցիալական աջակցության արդյունավետ համակարգ՝ ինտեգրված սոցիալական ծառայություններով: Այս համակարգը նախատեսում է սոցիալական աշխատողի հաստիքի ներդրումը: Վերջինս գնահատում է ընտանիքի սոցիալական վիճակը, վերջինիս արդյունավետ սոցիալական աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով;
- համագործակցում է առողջապահության ոլորտի մասնագետների հետ՝ ընտանիքներին տրամադրելով երեխաների առողջ սնուցման եւ զարգացման վերաբերյալ գիտելիքներ եւ հմտություններ;
- օգնում է ընդլայնել հեռավոր գյուղական բնակավայրերում ապրող երեխաների վաղ ուսուցման հնարավորությունները:
«Սովորաբար հեռու գյուղական համայնքներում մանկապարտեզներ չկան, եւ երեխաները զրկված են լինում վաղ տարիքում սովորելու հնարավորությունից: Հետագայում, միանգամից դպրոց հաճախելով, նրանք կրթության հարցում բախվում են խնդիրների, որոնք հնարավոր էր լուծել միայն վաղ հասակում»,- ասում է Տանյա Ռադոչայը:
Սյունիքի 8 գյուղական համայնքների 3-6 տարեկան երեխաների շրջանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակն արդեն իրականացնել է վաղ ուսուցման ծրագրեր:
Աղքատության կրճատում արտադրական գործունեության միջոցով
ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպությունը (ՄԱԱԶԿ/ՅՈՒՆԻԴՕ) զարգացող եւ անցումային տնտեսություն ունեցող երկրներում իր ջանքերն ուղղում է կայուն արդյունաբերական զարգացմանը եւ մասնավոր հատվածի օժանդակությամբ այդ երկրներում աղքատության կրճատմանը: ՄԱԱԶԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը հիմնադրվել է 2005 թ. մայիսին` նպատակ ունենալով օժանդակելու մասնավոր հատվածին եւ իրականացնելու երկրի զարգացման առաջնահերթություններին համահունչ ծրագրեր:
ՄԱԱԶԿ -ն Հայաստանում իրականացնում է տեխնիկական օժանդակության ծրագրեր, որոնք ուղղված են ՓՄՁ-երի զարգացմանը, ներդրումների եւ արտահանման խթանմանը, արտադրության եւ առեւտրի ոլորտում գործարար կապերի եւ նորարարական բիզնեսների ստեղծմանն ու զարգացմանը, էկոլոգիապես մաքուր տեխնոլոգիաների փոխանցմանը, վերականգնվող էներգետիկայի եւ էներգաարդյունավետության զարգացմանը, վտանգավոր թափոնների կառավարմանն ու օզոնային շերտի պահպանմանը:
Հայաստանում աղքատության կրճատմանը ՄԱԱԶԿ-ն փորձում է նպաստել արտադրական գործունեության միջոցով:
ՄԱԱԶԿ-ն ներկայում իրականացնում է Հայաստանում տեխնիկական աջակցության 9 ծրագիր` $7 638 000 արժողությամբ: Առաջիկայում նախատեսվում է իրականացնել եւ 7 ծրագրեր՝ $ 6 700 000 արժողությամբ
«Փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության աջակցության ֆոնդ» ծրագիրը իրականացվել է Ճապոնիայի կառավարության կողմից ՄԱԿ-ի Հայաստանյան գրասենյակին տրված ծրագրի շրջանակներում, որը միտված էր ստեղծել ապրուստի կայուն եկամուտ սոցիալապես անապահով խմբերի, այն է՝ փախստականների եւ տեղահանված ընտանիքների համար ՀՀ Գեղարքունիքի եւ Կոտայքի մարզերի Գեղամասար, Փամբակ եւ Քասախ համայնքներում` տրամադրելով ուսուցում ձեռնարկատիրական գործունեություն սկսելու եւ բիզնես ծրագրեր կազմելու ուղղությամբ:
Ծրագրի երկրորդ հիմնական բաղադրիչը ՓՄՁ-ներին աջակցող շրջանառու հիմնադրամի հիմնումն է եւ սկսնակ ՓՄՁ-ներին բիզնես-վարկերի տրամադրումն է գործող շուկայականից ավելի շահավետ պայմաններով: Վերջին երկու տարվա ընթացքում վարկերը տրամադրվել են մեղվաբուծության, ձկնաբուծության, հացի եւ հացաբուլկեղենի, կաթնամթերքի, զովացուցիչ ըմպելիքների, կահույքի եւ դուռ/լուսամուտի արտադրությունների, ատամնաբուժական եւ դեղատնային ծառայություններ, հյուրատնային բիզնես, մանրածախ առեւտուր, հանրային սննդի մատուցման, ավտոմեքենաների սպասարկման ոլորտներում բիզնես սկսելու նպատակով:
Ծրագրի մեկնարկից` 2011թ. հոկտեմբերից մինչեւ 2015թ. դեկտեմբերը ներառյալ ծրագրի շրջանակներում տեղաբաշխվել է մոտ 285 միլիոն ՀՀ դրամ եւ ֆինանսավորվել է 113 ծրագիր, մինչեւ 90% վարկերի վերադարձելիությամբ եւ 30% շահառուների կրկնակիությամբ:
Լուսանկարը` Tom Allen
ՄԱԿ-ի «Ապրուստի կայուն եկամուտ սոցիալապես անապահով խմբերի՝ փախստականների, տեղահանված եւ բնիկ ընտանիքների համար» համատեղ ծրագրի շրջանակներում ՄԱԱԶԿ-ն իրականացրել է մի շարք համայնքների զարգացման ծրագրեր Գեղարքունիքի, Կոտայքի մարզերում:
2013թ-ի մարտից Ավստրիայի կառավարության ֆինանսական աջակցությամբ նախաձեռնվել է «Ձեռնարկատիրական աշխատանք Հայաստանի երիտասարդության համար» ծրագրի իրականացումը, որի նպատակն է աջակցել 18-35 տարեկան երիտասարդներին հիմնելու սեփական գործ կամ ընդլայնելու գործող բիզնեսները` այդպիսով խթանելով տեղական մասնավոր ոլորտի կայուն զարգացմանը: Ծրագիրը նպատակ ունի ապացուցելու, որ երիտասարդները վարկունակ են եւ ընդունակ վարկերն ուղղելու եկամտաբեր բիզնեսների զարգացմանը:
Ծրագրի շրջանակներում ստեղծվել է Հայաստանի երիտասարդների ձեռներեցության աջակցման շրջանառու ֆոնդ, որի միջոցով երիտասարդներին տրամադրվում են մատչելի վարկեր: Ծրագրի իրականացման փորձնական փուլի համար ընտրվել էին Լոռու եւ Շիրակի մարզերը, այնուհետեւ ընդլայնվել նաեւ Գեղարքունիքի եւ Տավուշի մարզերում:
Ծրագրի սկզբից մինչեւ 2016թ.-ի փետրվարն ընկած ժամանակահատվածում փաստացի վարկավորվել է 76 շահառու, վարկերի ընդհանուր գումարը կազմել է շուրջ 475,000 եվրո: Մինչ այժմ ստեղծվել է ավելի քան 80 նոր աշխատատեղ:

Bridging the rural-urban gap for overcoming poverty
The Sustainable Development Goals (SDGs) came into force on January 1, 2016. One of the most important goals for Armenia is poverty reduction. The UN assists Armenia in poverty reduction  in several directions at once. In recent years, a number of programs were realized, the results of which are gradually becoming evident.
Targeted policy for child poverty reduction
According to the results of “Child Poverty in Armenia: Analysis” by the United Nations Children’s Fund in Armenia and the National Statistical Service of Armenia, 1 out of 3 children in Armenia is either poor or deprived. These children are the most vulnerable group and require the utmost attention within social strategy.
The majority of children is deprived of public facilities (insufficient water supply and heating), housing amenities and recreational opportunities. 82 % of children in rural areas are deprived, while the same index is only 53% for children living in urban communities. This abrupt gap between rural and urban communities lies in bad living conditions and availability of information.
“While we believe that all children have equal rights, nevertheless, we think that we should attach the utmost importance to the needs of poor children with fewer opportunities, help them fulfill their potential and exit poverty. That is why we focus on children from poor and marginalized groups of society, who live in needy families and have fewer opportunities,” said Representative of UN Children’s Fund in Armenia Office Tanja Radocaj.
The UN Children’s Fund in Armenia Office believes that strategies for child poverty reduction should facilitate strengthening of households through both transitions and job market.
At the same time, UNICEF aims to establish “continuity of services” - a system where various service providers work in a systematized way to solve the children’s problems and provide children with the complete set of social protection services.
UNICEF assists Armenian authorities in gathering reliable and differentiated data about the condition of children and their families.
Photo: Raffi Youredjian
While forming social policies and budgets, UNICEF estimates how social protection and social expenses help reduce child poverty.
“We know that around 1/3 of children in Armenia are poor. Poverty greatly affects the quality of children’s lives, depriving them from many opportunities. Poverty affects children’s nourishment, health and development. We are sure that we can intervene with targeted policies to reduce child poverty,” Tanja Radocaj noted.
To achieve this goals, the UN Children’s Fund in Armenia cooperates with Armenian government in several directions:
- helping Armenia build an effective system of social protection with integrated social services. This system implies contribution of social workers staff. The latter estimate the family’s social condition to provide it with effective social assistance;
- cooperating with healthcare specialists, providing families information and skills in healthy nourishment and development of children;
- helping expand opportunities of early education for children in remote rural areas.
“There are no kindergartens in remote communities in general, and children are deprived of an opportunity of early education. Going to school without being previously educated, they face difficulties which could have been solved only at a young age,” Tanja Radocaj said.
UNICEF in Armenia has already carried out early education programs for children aged 3 to 6 in 8 villages of Syunik marz.
Poverty reduction through productive activities
The United Nations Industrial Development Organization (UNIDO) directs its efforts in developing and transition countries on sustainable industrial development and reduction of poverty with the help of private sector. UNIDO in Armenia was founded in May 2005, aiming to support private sector and implement programs for urgent directions of the country’s development.
UNIDO in Armenia realizes technical support programs, which are aimed on development of SMEs, promotion of investments and export, creation and development of business ties and innovative businesses in industry and trade, transfer of environmental technologies, development of renewable power and electric power industry, hazardous waste management and protection of ozone layer.
UNIDO tries to facilitate poverty reduction in Armenia through productive activities.
At present, UNIDO implements 9 technical support programs in Armenia, worth USD 7 638 000 in total. It is planned to implement 7 more programs, worth USD 6 700 000 in total.
The program included realization of a project aimed at supporting entrepreneurs, provided to the UN in Armenia by Japanese government, which aimed to create stable income for socially disadvantaged groups, i.e. refugees and displaced families in Gheghamasar, Pambak and Kasakh communities in Gegharkunik and Kotayk marzes of Armenia, providing education for starting entrepreneurship and forming business programs.
The second main element of the program is creation of a circulating fund for supporting SMEs and provision of business loans to start-up SMEs on terms more favorable than those on the market. During the past two years, loans were provided to starts-up enterprises in beekeeping and fish farming, bread and pastry, dairy, soft drinks, furniture production, dental and pharmaceutical services, as well as guesthouse business, retail trade, food service, and car service.
Since the program’s launch in October 2011 and until December 2015, around AMD 285 mln was allocated and 113 projects were financed in the framework of the program, while loan repayment made almost 90%, and the number of beneficiaries grew by 30%.
Photo: Tom Allen
In the framework of the UN’s “Sustainable income for vulnerable groups- refugees, displaced and indigenous families” joint program, UNIDO realized a number of programs for community development in Gegharkunik and Kotayk marzes.
March 2013 marked the start of implementation of “Productive Work for Youth in Armenia – Supporting Young Entrepreneurs” program, with the financial assistance from Austrian government, which aimed to help young people aged 18 to 35 found their own business or expand the already existing ones, thus facilitating development of local private sector. The program aims to prove that young people are trustworthy and capable of directing loans to development of profitable businesses.
In the framework of the program, Armenia Youth Entrepreneurship Fund was established, which provided loans on favorable terms to young people. Marzes of Lori and Shirak were chosen for the testing stage of the program, then it expanded on Gegharkunik and Tavush marzes as well.
Since the beginning of the program and until February 2016, 76 beneficiaries were provided loans, and the total amount of loans made around EUR 475 000. By this moment, over 80 new jobs have been created.