Աղքատության խորության գործակիցը Հայաստանում դեռեւս շատ բարձր է
Հայաստանում վերջին 15 տարիների ընթացքում ընթանում էին ինստիտուցիոնալ, տնտեսական եւ սոցիալական բարեփոխումներ` ուղղված ՄԱԿ-ի Հազարամյակի զարգացման նպատակների (ՀԶՆ) կենսագործմանը: Ս.թ. հունվարի 1-ից ուժի մեջ են մտել Կայուն զարգացման նպատակները (ԿԶՆ):
Հայաստանի կողմից ՀԶՆ-ների իրագործումն ամփոփվել է «Առաջընթացի ազգային զեկույց. Հայաստան 2015թ.» փաստաթղթում, որն առաջիկայում կներկայացվի հանրությանը:
Ըստ զեկույցի՝ սահմանված 65 ցուցանիշից 2015թ. դրությամբ Հայաստանում արձանագրվել է 22 ցուցանիշի կատարում, իսկ չկատարված ցուցանիշներից 10-ի ուղղությամբ արձանագրվել է դրական առաջընթաց: Ստանձնած պարտականությունների, ինչպես նաեւ ՀԶՆ-ների իրականացման գծով երկրի նվաճումների գնահատումը կատարվել է ոչ թե ընդհանրացված եղանակով, այլ յուրաքանչյուր թիրախի ներքո Հայաստանի ստանձնած առանձին ազգային ցուցանիշների իրականացման տեսանկյունից:
2015թ.-ը Հազարամյակի զարգացման օրակարգի եզրափակիչ տարին էր: Նպատակ ունենալով խթանել ՀԶՆ-ների իրականացումը եւ ապահովել զարգացման ուղղությամբ ողջ աշխարհում ձեռնարկվող ջանքերի շարունակականությունն ու կայունությունը` ՄԱԿ-ի անդամ պետությունները ընդունել են Կայուն զարգացման 2030 թվականի օրակարգը, որում 17 Կայուն զարգացման նպատակ (ԿԶՆ) է արձանագրված:
Մեդիամաքսը «Առաջընթացի ազգային զեկույց. Հայաստան 2015թ.»-ից առանձնացրել է աղքատության կրճատմանը վերաբերող բաժնի հիմնական արդյունքներն ու գնահատականները:
Ծայրահեղ աղքատության եւ սովի վերացման ուղղությամբ Հայաստանը կատարել է ցուցանիշների կեսը: Ըստ զեկույցի՝ ընդհանուր առմամբ վերջին երկու տասնամյակներում աղքատության կրճատման ուղղությամբ Հայաստանում արձանագրվել է զգալի առաջընթաց:
Աղքատության կրճատման գործընթացի հիմնական շարժիչ ուժը տնտեսական զարգացումն էր: Մինչեւ համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը ձեւավորվել էին նպաստավոր պայմաններ՝ աշխատատեղերի ստեղծման եւ եկամուտների գոյացման համար, ինչն էլ իր հերթին նպաստել է աղքատության նվազեցմանը: Սոցիալական պաշտպանության եւ սոցիալական աջակցության մեխանիզմների, այդ թվում` թոշակներն ու ընտանեկան նպաստները մեծապես անդրադարձել են աղքատության կրճատման վրա, հատկապես` թերսնված կամ ծայրահեղ աղքատ անձանց թիվը նվազեցնելու առումով: Այնուամենայնիվ, ըստ զեկույցի, ընդհանուր աղքատության դեմ պայքարում Հայաստանն իրեն պակաս արդյունավետ է դրսեւորել: 2013թ. դրությամբ բնակչության 2,7%-ը թերսնված էր, իսկ երկրի բնակչության մեկ երրորդն ապրում էր աղքատության պայմաններում:
Վերջերս հրապարակվեց ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության, Պարենի համաշխարհային ծրագրի (ՊՀԾ) եւ ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի համատեղ զեկույցը, որի համաձայն՝ Հայաստանում բազմաթիվ տնային տնտեսություններ ունեն սնվելու լուրջ խնդիրներ՝ ի դեմս մեծ թվով թերաճություն ունեցող երեխաների:
Ըստ զեկույցի՝ Հայաստանը բազմաթիվ ռիսկերի է ենթարկվում եւ տնային տնտեսությունների 28%-ը, ցնցումների ենթարկվելու պարագայում, կարող է հայտնվել պարենային անապահով դառնալու վտանգի տակ: Ավելին, 5 տարեկանից փոքր երեխաների 19%-ը թերաճ են: Թերաճությունը պայմանավորված է քրոնիկ թերսնուցմամբ եւ դրսեւորվում է երեխաների՝ իրենց տարիքի համեմատ կարճահասակությամբ:
«Առաջընթացի ազգային զեկույցը» կազմած մասնագետների գնահատմամբ, երկու արտաքին գործոն վտանգում են Հայաստանի ապագա վերականգնումը` դրանով իսկ լուրջ բացասական հետեւանքներ թողնելով աղքատության կրճատման ուղղությամբ արձանագրված առաջընթացի վրա:
Լուսանկարը` Thomas Leuthard
Խոսքը հատկապես 2008թ. համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի, ինչպեu նաեւ Հայաստանի խոշոր տնտեսական եւ առեւտրային գործընկեր հանդիսացող Ռուսաստանի դեմ ուղղված տնտեսական պատժամիջոցների եւ դրանց հաջորդած տնտեսական անկման մասին է:
2008-2013թթ. աճել է աղքատների եւ ծայրահեղ աղքատների թիվը: Տարածաշրջանում միգրանտ փախստականների ներհոսքի աճը, որը պայմանավորված է եղել տարածաշրջանում վատթարացող աշխարհաքաղաքական իրավիճակով, եւս մեկ կարեւոր գործոն էր, որն անդրադարձել է Հայաստանի սոցիալական վիճակի վրա: Աղքատության կրճատման ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցառումների տեսանկյունից՝ լրացուցիչ մարտահրավեր է դարձել Սիրիայում հակամարտության հետեւանքով տեղահանված եւ Հայաստանում պաշտպանություն հայցող 17 հազար անձանց ներհոսքը:
Աղքատության վերացման համար Հայաստանը թիրախներ է ընտրել, որոնցից առաջինը մինչեւ 2015 թվականը աղքատության մակարդակը նվազեցնելն է` իջեցնելով այն 1990թ. արձանագրվածից ցածր մակարդակից:
Հայաստանի բնակչության գրեթե մեկ երրորդը (967 հազար բնակիչ) 2013թ. դրությամբ դեռեւս համարվում էր աղքատ: Ծայրահեղ աղքատության մակարդակը 1,7 անգամ ավելի բարձր էր, քան 2008թ. ցուցանիշը: Միջին աշխատող խավի զարգացման առնչությամբ (օրական 4 ԱՄՆ դոլարից ավել գումարով ապրող անձինք) Հայաստանում արձանագրված արդյունքները հետ են մնում համաշխարհային մակարդակով գրանցված արդյունքներից:
Դեռեւս շատ բարձր է նաեւ աղքատության խորության գործակիցը, թեպետ վերջին տարիներին այն նվազել է: «Սոցիալական աջակցության ուղղությամբ հատկացվող միջոցները բավարար չեն աղքատության խորությունը հաղթահարելու համար: Միջազգային փորձը վկայում է, որ արդյունավետ հասցեագրումը խիստ բարդ է, ինչը ենթադրում է, որ աղքատության խորության հաղթահարման համար կպահանջվեն զգալիորեն ավելի մեծ ռեսուրսներ, քան ՀՆԱ-ի 2%-ը:
Աղքատության վերացման համար առանձնացված մյուս թիրախը եղել է 1990-2015թթ. ընկած ժամանակահատվածում սովից տառապող անձանց թվի կիսով չափ պակասեցումը:
Նյութական աղքատության առումով առավել խոցելի է 0-ից 5 տարեկան տարիքային խումբը: Բացի այդ, Հայաստանում աղքատությունն ավելի մեծ չափով սպառնում է երեք կամ ավելի երեխա ունեցող տնային տնտեսություններին: Չնայած աղքատության ընդհանուր մակարդակի կրճատմանը՝ 2012թ. համեմատ 2013թ.-ին 1,1 տոկոսային միավորով աճել է մանկական աղքատության մակարդակը:
Մյուս թիրախը բոլորի՝ այդ թվում` կանանց եւ երիտասարդների համար լիարժեք ու արդյունավետ զբաղվածություն եւ պատշաճ աշխատանք ապահովելն է:
2008-2014թթ. գործազրկության մակարդակը չի բարելավվել, այլ տատանվել է 16,5-19%-ի սահմաններում: Հայաստանը կատարել է ՀԶՆ-ների ներքո սահմանված իր թիրախը, այն է` աշխատանքային տարիքի բնակչության ավելի քան կեսի համար ապահովել է զբաղվածություն: Բայց եւ այնպես, աշխատանքային տարիքի անձանց եւ հատկապես երիտասարդների հետ կապված իրավիճակը, ըստ մասնագետների, մտահոգիչ է:
Հայաստանը չի կատարել իր առջեւ դրված թիրախը երիտասարդների 70%-ի համար աշխատատեղեր ապահովելու մասով: Երիտասարդների շրջանում գործազրկության մակարդակն ավելի քան երկու անգամ գերազանցում է ընդհանուր գործազրկության մակարդակին (36%` 17,6%-ի համեմատ):
Հայաստանը չի կատարել իր առջեւ դրված թիրախը զբաղված աղքատների թիվը մինչեւ 5% նվազեցնելու մասով: Մտահոգիչ նշաններից է այն փաստը, որ զբաղված անձանց ավելի քան մեկ քառորդը դեռեւս աղքատ է, չնայած այն հանգամանքին, որ վերջին տասնամյակում աշխատավարձներն աճել են ավելի քան 5 անգամ:
Աշխատուժի արտադրողականությունը գրեթե կրկնապատկվել է վերջին տասնամյակում, սակայն դեռեւս բավական հեռու է 31.000 ԱՄՆ դոլարի չափով սահմանված թիրախից:
Մարտահրավերներ եւ հեռանկարներ
Կառավարության առջեւ ծառացած հիմնական միջնաժամկետ մարտահրավերն արտաքին ցնցումների տնտեսական եւ սոցիալական հետեւանքները մեղմելու մեջ է, միաժամանակ շարունակելով՝ քաղաքական եւ ինստիտուցիոնալ այն բարեփոխումները: Այս իմաստով կարեւոր առաջնահերթություններից են արտաքին ցնցումների նկատմամբ տնտեսության դիմակայունության բարձրացումը եւ զարգացման նոր հնարավորությունների ստեղծումը:
Անհանգստացնող եւ ահազանգող նշան է դարձել այն իրողությունը, որ 2000թ. ի վեր արձանագրվել է թերսնված եւ թերաճ մինչեւ 5 տարեկան երեխաների մասնաբաժնի աճ: Մինչեւ 5 տարեկան երեխաները կազմում են հասարակության առավել անապահով եւ խոցելի խմբերից մեկը, իսկ նրանց հետ կապված խնդիրները պետք է առաջնահերթություն ստանան աղքատության կրճատմանն ուղղված պայքարում: Բացի այդ, կարեւոր է, որ Հայաստանում առաջնահերթությունը տրվի սննդամթերք ստանալու իրավունքին եւ ապահովվի բոլորի համար սննդամթերքի հասանելիությունը:
Հայաստանի համար աշխատատեղերի ստեղծումը եղել է եւ կլինի մարտահրավեր: Երկրի աշխատանքային ռեսուրսների գրեթե 40%-ը տնտեսապես ոչ ակտիվ է, իսկ երիտասարդ տղամարդկանց եւ կանանց մեկ երրորդը չի սովորում եւ ոչ էլ ունի աշխատանք: Ավելին, Հայաստանը ստիպված կլինի անդրադառնալ տնտեսության արտադրողականության բարձրացման մարտահրավերին, որպեսզի զբաղված անձանց զերծ պահի աղքատությունից եւ նրանց հնարավորություն ընձեռի պատշաճ ապրուստ վաստակել: Նման մարտահրավերը կարելի է արդյունավետ կերպով հաղթահարել միայն պետական եւ մասնավոր հատվածների երկխոսության եւ համագործակցության միջոցով:

Poverty gap index is still very high in Armenia
Institutional, economic and social reforms aimed at achieving the Millennium Development Goals (MDGs) have been implemented in Armenia for the past 15 years. The Sustainable Development Goals (SDGs) came into force on January 1, 2016.
The progress towards the implementation of the MDGs in Armenia has been summarized in the “Armenia - National Progress Report 2015” which will be made available to the public in the near future.
According to the report, 22 indicators out of 65 were implemented in Armenia by 2015, and 10 of the non-achieved indicators registered positive progress. The country’s commitments and achievements in implementing the  MDGs were evaluated not in general terms, but in the context of implementation of Armenia’s national indicators for each goal.
2015 was the closing year for the Millennium Development Agenda. UN member states adopted the 2030 Agenda for Sustainable Development that includes 17 Sustainable Development Goals (SDGs) with a view to encourage the implementation of the SDGs and to ensure continuous and sustainable development efforts in the whole world.
Mediamax summarized the main results and evaluations from the chapter on poverty reduction in the “Armenia - National Progress Report 2015.”
Armenia achieved half of the indicators for reducing extreme poverty and hunger. According to the report, Armenia has made notable progress in reducing poverty in the last two decades in general.
The main driving force of poverty reduction was economic development. Before the global economic crisis, there was an environment conducive for job creation and income generation, which in turn contributed to a decrease in poverty. Social security and support mechanisms, including pensions and family benefits, greatly affected poverty reduction, especially in regard to decreasing the number of malnourished or extremely poor people. Nevertheless, the report states that Armenia was not so effective in the fight against poverty. 2.7% of the population were malnourished in 2013, and 1/3 of the Armenian people lived in poverty.
A recently published report by the Armenian National Statistical Service, the UN World Food Programme (WFP) and the UN Children’s Fund (UNICEF) states that a high number of households in Armenia have serious nutrition problems reflected in large numbers of stunted children.
According to the report, Armenia is exposed to multiple risks, and 28% of households are at risk of becoming food insecure if affected by any shock. Moreover, 19% of children aged under 5 are reported to be stunted. The stunted condition, where children do not grow fully, is caused by chronic malnutrition.
As argued by the authors of the “Armenia - National Progress Report”, two external factors threaten Armenia’s future recovery, negatively affecting the progress in poverty reduction.
Photo: Thomas Leuthard
These factors include the global financial crisis of 2008, as well as the economic sanctions against Armenia’s large economic and trade partner Russia and the resulting economic decline.
The number of poor and extremely poor people grew in 2008-2013. Rising refugee flows in the region, conditioned by the deteriorating geopolitical situation in the region, is another important factor that affected Armenia’s social condition. From the perspective of efforts aimed at poverty reduction, the 17,000 people evacuated from Syria due to the conflict, who applied for asylum in Armenia, became an additional challenge.
Armenia chose targets for ending poverty, the first one being to reduce the poverty level to lower than the 1990 level by 2015.
Almost 1/3 of Armenia’s population (967 thousand citizens) are still considered poor by 2013. Extreme poverty rate was 1.7 times higher than that of 2008. The level of middle class development (e.g. persons earning more that USD 4) in Armenia lags behind the global level.
The poverty gap index also remains very high, although it decreased in recent years. The resources allocated to social assistance are insufficient for covering the poverty gap. International experience suggests that effective targeting is very difficult, which implies that resources significantly larger that 2% of GDP will be required to cover the poverty gap.
Another target for ending poverty was to halve the proportion of people who suffer from hunger between 1990 and 2015.
Children aged 0-5 are especially vulnerable to poverty. Furthermore, households with three or more children are at a higher risk of poverty in Armenia. Despite the general decrease in poverty rate, the rate of children’s poverty rose in 2012 compared to 1.1 % in 2013.
The next target was to achieve full and productive employment and decent work for everyone, including women and young people.
The unemployment rate did not improve but wavered between 16.5 and 19% in 2008-2014. Armenia achieved its MDG target for ensuring jobs for more than half of population of working age. However, the authors consider the situation with people of working age, especially young people, worrying.
Armenia did not achieve the target of ensuring jobs for 70% of youth. The unemployment rate of young people is more than two times higher than the overall unemployment rate (36% compared to 17.6%).
Armenia did not achieve the target of decreasing the number of employed poor people to 5%. One of the worrying signs is the fact that over 1/4 of employed people are still poor, although salaries increased by more than five times in the last decade.
Labor productivity almost doubled in the last decade, but is still quite far from the target of USD 31,000.
Challenges and prospects
The key mid-term challenge for the Government is to mitigate the economic and social impact of external shocks, while continuing political and institutional reforms. In this regard, increasing the economy’s resilience to external shocks and creating new possibilities for development are important priorities.
The fact that the share of malnourished and stunted children aged under 5 has grown since 2000 is a worrying and alarming sign. Children under 5 are among the most deprived and vulnerable group of society, and their issues should become a priority in the fight against poverty. Furthermore, it is important that the right to food becomes a priority in Armenia, and access to food is ensured for all.
Creation of jobs in Armenia has been and will continue to be a challenge. Almost 40% of the country’s labor resources are economically inactive, and 1/3 of young men and women neither receive education, nor are employed. Moreover, Armenia will have to tackle the challenge of increasing economic productivity in order to protect employed people from poverty and give them an opportunity to earn for decent living. Such a challenge can be effectively addressed through a dialogue and cooperation between the public and the private sectors.