Դուալ կրթական մոդելի փորձնական ներդրումը Երեւանի պետական հումանիտար քոլեջում սկսվել է 2017թ.-ից: Մինչ այդ էլ, սակայն, ուսումնական հաստատությունում կարեւորել են գործնական ուսուցումն ու արել ամեն բան, որ ուսանողը սովորի աշխատելով:
Համագործակցելով ԿԳՄՍ նախարարության, Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) ու բազմաթիվ գործատուների հետ՝ քոլեջն աշխատանքի վրա հիմնված ուսուցման, դուալ կրթության ոլորտում մեծ փորձ է կուտակել:
Այն կիսելու, գործընկերներին լսելու ու ոլորտի բոլոր օղակներին միավորելու նպատակով քոլեջը կազմակերպել է «Մասնագիտական կրթության եւ ուսուցման հնարավորություններն ու մեթոդական լուծումները զբոսաշրջության ոլորտում» խորագրով կոնֆերանս: Դրա ընթացքում հրավիրված պետական, մասնավոր ու կրթական կառույցները խոսել են հատկապես զբոսաշրջության ոլորտում աշխատանքի վրա հիմնված ուսուցման կարեւորության մասին, բարձրացրել խնդիրներ ու միասին փնտրել դրանց լուծումները:
Մեդիամաքսը ներկա է եղել կոնֆերանսի բացմանը:
«Իրական ուժ ենք եւ կարող ենք աջակցել միմյանց»
Մարինե Հակոբյան, Երեւանի պետական հումանիտար քոլեջի Հասարակագիտական առարկաների ամբիոնի վարիչ, կրթության փորձագետ
Այս միջոցառումն ի սկզբանե նախատեսված էր զբոսաշրջություն դասավանդող կառույցների համար, որպեսզի հանդիպենք ու կարողանանք ամբողջացնել վերջին տարիներին կատարված աշխատանքը: Այսօր այստեղ ենք հրավիրել 18 քոլեջի ներկայացուցիչների՝ Հայաստանի տարբեր մարզերից, որպեսզի կիսվենք Հումանիտար քոլեջի փորձով, լսենք նրանց փորձի մասին, վեր հանենք ու լուծենք եղած խնդիրները: Այս կառույցներից յուրաքանչյուրն այս կամ այն կերպ կիրառել է դուալ կրթական մեթոդը կամ աշխատանքի վրա հիմնված ուսուցումը, բայց երբեք չենք նստել միասին՝ հասկանալու՝ ինչով կարող ենք աջակցել միմյանց: Կոնֆերանսի առաջնային նպատակը հենց այս գործընկերային մթնոլորտի ստեղծումն է:
Բացի այդ, հրավիրել ենք բոլոր այն կառույցների ներկայացուցիչներին, որոնք մասնագիտական կրթության ոլորտում բարեփոխումների նախաձեռնողներն ու առաջ մղողներն են՝ ԿԳՄՍ նախարարություն, GIZ, ինչպես նաեւ՝ մեզ հետ ակտիվ աշխատող գործատուներ:
Մարինե Հակոբյանը Մարինե Հակոբյանը
Այսօր այստեղ են մարզային քոլեջների ներկայացուցիչներն ու համոզված եմ՝ բոլորս հնարավորություն ունենք մարզերում ավելին անելու: Լինում է, երբ խոսում ենք այս կամ այն մարզում զբոսաշրջության զարգացման մասին ու ի պատասխան լսում՝ «մեր մարզում տուրիստական գործակալություն չկա, չենք կարող զարգացնել զբոսաշրջությունը», սա այն դեպքում, որ տվյալ մարզում կան արգելոցներ, թանգարաններ, հնավայրեր, հյուրատներ ու անհրաժեշտ այլ ենթակառուցվածք: Մարզերում դժվար է նաեւ ոլորտի գիտակ, որակյալ, երիտասարդ կադրեր գտնել ու այս խնդիրը հնարավոր կլինի լուծել միայն կրթական ճիշտ մոտեցման դեպքում: Այս բոլոր հարցերի մասին է, որ խոսելու ենք, կիսվելու ենք յուրաքանչյուրս մեր փորձով, ասելու ենք, որ իրական ուժ ենք ու կարող ենք աջակցել միմյանց: Հրավիրել ենք նաեւ 3 բուհերի ներկայացուցիչների, այստեղ են Տուրիզմի ֆեդերացիայի ներկայացուցիչներ:
«Մասնագիտական կրթությունը շատ կարեւոր է Հայաստանի համար»
Թագուհի Ղազարյան, ԱԺ պատգամավոր
ԱԺ Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ եմ ու մեզ համար շատ կարեւոր է մասնագիտական կրթության եւ ուսուցման ոլորտում կատարվող աշխատանքը: Կրթության զարգացման ռազմավարության մեջ նախանշել ենք միջին մասնագիտական կրթությամբ զբաղվող հաստատությունների եւ բիզնեսի ակտիվ համագործակցության մոդելների ներդրումն ու այս հարցով քննարկումներ են անցկացվում:
Թագուհի Ղազարյանը Թագուհի Ղազարյանը
Ամբողջ աշխարհում աշխատաշուկայի կադրերի մեծ մասը գալիս է քոլեջներից եւ ուսումնարաններից, այսինքն՝ աշխատուժի մեծ մասը միջին մասնագիտական կրթություն է ստանում եւ Հայաստանի համար եւս սա շատ կարեւոր է: Մենք պետք է ապահովենք աշխատաշուկան որակյալ կադրերով ու այս նպատակով կրթական ու բիզնես ոլորտների համագործակցությունը օգտակար կլինի Հայաստանի ապագայի համար:
«Փաստաթղթի ընդունումից առավել կարեւոր է դրա իրականացումը»
Արմենուհի Պողոսյան, ԿԳՄՍ նախարարության Նախնական եւ միջին մասնագիտական կրթության վարչության պետ
Նման հարթակները կարեւոր են գործընկերների, հատկապես՝ մասնավոր ոլորտի հետ երկխոսության տեսանկյունից, քանի որ հենց այս օղակն է մասնագիտական կրթության հենասյուներից մեկը: Աշխատաշուկան որակյալ մասնագետներով ապահովելու համար կրթական ծրագրերը պետք է իրականացվեն՝ հենվելով մասնավոր ոլորտի կարիքների վրա:
Ինչպես գիտեք, նախարարությունը նախաձեռնել է Կրթության զարգացման ծրագրի մշակումը, որն արդեն ընդունվել է Ազգային ժողովի կողմից: Սրան զուգահեռ հիմա կառավարությունում է մեկ այլ կարեւոր փաստաթուղթ՝ «Մասնագիտական կրթության եւ ուսուցման մասին» նոր օրենքը: Այս երկու փաստաթղթում արտացոլված են բոլոր այն բարեփոխումները, որոնք վերջին տարիներին տեղի են ունեցել մասնագիտական կրթության եւ ուսուցման ոլորտում: Ուզում եմ առանձնացնել կարեւոր դրույթներ, որոնք տեղ են գտել այս փաստաթղթերում:
Արմենուհի Պողոսյանը Արմենուհի Պողոսյանը
Նոր օրենքով ամրագրված է մասնավոր ոլորտի հետ համագործակցության ավելի լայն, ճկուն եւ «խաղացող» մեխանիզմների ներմուծումը: Կրթության զարգացման պետական ծրագրում եւս ընդգրկված են բազմաթիվ միջոցառումներ, որոնք ուղղված են մասնավոր հատվածի ներգրավմանն ու ինտեգրմանը մասնագիտական կրթության եւ ուսուցման ոլորտ: Այս միջոցառման կազմակերպումը լավ նախադեպ է ու հուսամ՝ շարունակական կլինի կրթական այլ հաստատությունների կողմից:
Երկխոսության նման հարթակները շատ կարեւոր են, որովհետեւ որքան էլ լավ փաստաթղթեր մշակվեն՝ օրենքի, կարգի կամ զարգացման ծրագրի տեսքով, ի վերջո այն տեղում իրականացնողներն ուսումնական հաստատություններն են: Եթե իրականացման մակարդակում չապահովվի անհրաժեշտ որակը, փաստաթուղթը կմնա ուղղակի փաստաթուղթ:
«Ցանկանում ենք կիսվել մեր փորձով»
Մարիամ Մինասյան, Երեւանի պետական հումանիտար քոլեջի տնօրեն
Դեռ 2015թ.-ից Երեւանի պետական հումանիտար քոլեջը զբոսաշրջության ոլորտում կրթությունը սկսեց իրականացնել դուալ փորձարարական մոդելով: Կազմակերպելով այս կոնֆերանսը՝ ցանկացանք կիսվել տարիների մեր փորձով: Խոսելու ենք աշխատանքի վրա հիմնված ուսումնառության արդյունքների, մասնավոր կազմակերպությունների հետ համագործակցության, դժվարությունների ու հաջողությունների մասին:
Մարիամ Մինասյանը Մարիամ Մինասյանը
Հուսով եմ՝ քննարկումն ակտիվ կլինի ու դրա արդյունքում բոլորս կստանանք կարեւոր տեղեկություններ, ինչը կնպաստի առավել որակյալ մասնագետներ կրթելուն:
«Զբոսաշրջության ոլորտը մեծ ներուժ ունի»
Արամ Բաբայան , GIZ-ի կողմից իրականացվող «Մասնավոր հատվածի զարգացում եւ մասնագիտական կրթություն եւ ուսուցում Հարավային Կովկասում» ծրագրի հայաստանյան ղեկավար
Սովորաբար նման քննարկումներ կազմակերպում են միջազգային կազմակերպություններն ու շատ ուրախ եմ, որ այս դեպքում կոնֆերանսի նախաձեռնությունը ոչ թե մեր կողմից է, այլ՝ կրթական հաստատության:
Կարծում եմ՝ ոլորտում կարող ենք առաջ շարժվել միայն իրար լսելու, եղած փորձը կիսելու դեպքում, հատկապես, եթե խոսում ենք դուալ կրթական ծրագրերի ներդրման մասին: Այստեղ միմյանց կարիքները ճիշտ հասկանալը շատ կարեւոր է:
Ինչպես գիտեք, Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունը (GIZ) 2017թ.-ից աջակցում է դուալ կրթական ծրագրերի ներդրմանը Հայաստանում ու աշխատում է ինչպես մասնավոր հատվածի, այնպես էլ՝ կրթական հաստատությունների հետ: Մենք լավ տեղյակ ենք եղած մարտահրավերներին ու դժվարություններին:
Արամ Բաբայանը Արամ Բաբայանը
Պետք է գիտակցենք, որ ցանկացած նոր ծրագրի ներդրում առաջին հերթին ենթադրում է մտածելակերպի փոփոխություն. մասնավոր կազմակերպության մոտ կարող է հարց առաջանալ՝ ինչո՞ւ պետք է կրթական գործընթացի մաս դառնա ու ստանձնի այդ պատասխանատվությունը: Այս ու նման այլ հարցերին պատասխանելու համար պետք է երկկողմանի մեծ աշխատանք, որպեսզի ձեւավորվի ընկալումը, որ կրթությունը համատեղ գործ է ու բխում է երկու կողմերի շահերից:
Եթե անդրադառնամ զբոսաշրջության ոլորտին, այս ուղղությամբ GIZ-ը բազմաթիվ ծրագրեր է իրականացնում հատկապես մարզերում: Որակյալ մասնագետների հարցն այդտեղ շատ ավելի սուր է եւ մենք պետք է լուծենք այն:
Ամենամեծ խնդիրներից մեկը հետեւյալն է՝ ինչպե՞ս մոտիվացնել դպրոցականներին, որ ընտրեն հենց այս մասնագիտական ուղղությունը: Կարեւոր է գիտակցել, որ աշխատանքը պետք է ոչ միայն հետաքրքիր ու գրավիչ լինի, այլեւ՝ ապահովի բավարար վարձատրություն:
Զբոսաշրջությունը ոլորտ է, որով ներկայացնում ենք մեր երկիրը Հայաստան եկող զբոսաշրջիկներին ու նրանց միջոցով՝ աշխարհին: Կարծում եմ՝ այն մեծ ներուժ ունի, որը շատ քիչ է օգտագործվում: Հիմա, օրինակ, մենք կենտրոնացած ենք հատկապես գինեգործության ոլորտի վրա՝ այն խթան դարձնելով ընդհանուր զբոսաշրջության ոլորտի զարգացմանը:
«Զբոսաշրջությունը հզոր գործիք է»
Մեխակ Ապրեսյան, Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահ
Եթե ցանկանում ենք զբոսաշրջության ոլորտում ունենալ պահանջարկին համապատասխանող կադրեր, ապա շահագրգիռ բոլոր կողմերը պետք է մասնակցեն կրթական ծրագրերի, չափորոշիչների մշակմանն ու իրականացմանը:
Մենք պետք է կարողանանք օգտվել զբոսաշրջությունից, ոչ թե՝ վնասներ կրել:
Մեխակ Ապրեսյանը Մեխակ Ապրեսյանը
Բոլորս գիտենք՝ զբոսաշրջությունը հզոր գործիք է ու կարող է լուծել թե՛ տնտեսական, թե՛ սոցիալական, թե՛ մշակութային, թե՛ քաղաքական խնդիրներ: Ճիշտ օգտագործելով այս գործիքը՝ կարող ենք խնդիրները լուծել հօգուտ մեզ: Սրա համար պետք է միասնական քաղաքականություն ունենալ:

The piloting of the dual education model at the Yerevan State College of Humanities launched in 2017. Prior to that as well, the educational institution highly prioritised practical training, ensuring work-based learning for its students.
In collaboration with the Ministry of Education, Science, Culture and Sport, GIZ and a number of employers, the college has accumulated a lot of experience in work-based learning and dual education.
To share this experience, to listen to colleagues and to unite all links of the field, the college organised a conference entitled “Vocational education and training opportunities and methodological solutions in tourism”. During the event, the representatives of invited state, private and educational structures spoke about the importance of work-based learning, especially in tourism, raised the existing problems and tried to find solutions together.
Mediamax attended the opening of the conference.
“We are a real force, we can support each other”
Marine Hakobyan, Head of the Department of Social Sciences at the Yerevan State College of Humanities, education expert
This event was originally intended for tourism colleges for them to meet and summarize the work carried out in recent years. Today, we have invited representatives of 18 colleges from different regions of Armenia to share the experience of the College of Humanities, listen to their experience, raise and solve existing problems. Each of these institutions has in one way or another implemented the dual education model or work-based learning, but we have never gathered together to understand how we can support each other. The key goal of the conference is to create the atmosphere of partnership.
Among the invitees also are the representatives of all those structures which initiated and promoted the reforms in the field of vocational education: the Ministry of Education, Science, Culture and Sport, GIZ, as well as employers actively working with us.
Marine Hakobyan Marine Hakobyan
Today the representatives of regional colleges are here and using this chance, I want to stress that we all have the opportunity to do more in the regions. When speaking about the development of tourism in this or that region we often hear: “there is no tourism agency in our region, we cannot develop the sector”, and this is in the case when there are nature reserves, museums, ancient sites, guest houses and other necessary infrastructure. Another problem in the regions is the difficulty to find knowledgeable, qualified, young specialists of the sector. This issue can be solved only with the right educational approach. We will talk about all these issues, we will share our experience, we will state that we are a real force and can support each other. We also invited representatives of 3 universities and the Tourism Federation.
“Vocational education is of great importance for Armenia”
Taguhi Ghazaryan, National Assembly deputy
I am a member of the National Assembly’s Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport, and I would like to say that the work done in the field of vocational education and training is very important for us. In the education development strategy we have outlined the introduction of active cooperation models between the secondary vocational education institutions and the business. Discussions are currently underway.
Taguhi Ghazaryan Taguhi Ghazaryan
The labour market all over the world is mostly replenished by the graduates of colleges and universities, that is, most of the workforce receives secondary vocational education, and for Armenia as well this is very important. We need to provide the labour market with qualified staff and in this regard the cooperation between the educational and business sectors will be quite useful for the future of Armenia.
“Implementation is much more important than just the adoption of the document”
Armenuhi Poghosyan, Head of the Department for Preliminary and Vocational Education and Training Department of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport
Such platforms are important as they facilitate dialogue with partners, especially from the private sector, as the latter is one of the pillars of vocational education. To provide the labour market with qualified professionals, educational programmes should be based on the needs of the private sector.
As we know, the ministry initiated elaboration of the Education development plan, which has already been adopted by the National Assembly. Along with this, the government has another important document - the new law “On Vocational Education and Training”. These two documents reflect all the reforms carried out in the field of vocational education and training in recent years. I want to single out the key provisions included in these documents.
Armenuhi Poghosyan Armenuhi Poghosyan
The new law stipulates the introduction of broader, flexible and “playing” mechanisms of cooperation with the private sector. The state educational development programme also includes a number of measures to engage and integrate the private sector in the field of vocational education and training. The organization of this event is a good precedent and I hope other educational institutions will follow this example.
Such platforms for dialogue are of great significance, as no matter how good the documents are developed, in the end, it is the educational institution that implements what is written on paper. If the necessary quality is not ensured at the implementation level, the document will remain just a document.
“We want to share our experience”
Mariam Minasyan, Director of Yerevan State College of Humanities
Since 2015, the Yerevan State College of Humanities has started providing education in the field of tourism with a dual pilot model. With this conference, we wanted to share our years of experience, talk about the results of work-based learning, cooperation with private organizations, the existing difficulties and recorded success.
Mariam Minasyan Mariam Minasyan
I hope we will have an active discussion that will result in getting important information, which, in its turn, will contribute to educating highly qualified specialists.
“The tourism sector has great potential”
Aram Babayan, “Private Sector Development and Technical Vocational Education and Training in the South Caucasus” (PSD TVET) programme Team Leader Armenia.
Usually such discussions are organised by international organisations and I am very happy that in this case the initiative comes not from us, but from an educational institution.
I think we can move forward in the field only if we listen to one another and share the experience, especially if we are talking about the introduction of dual educational programmes. Here it is very important to properly understand each other’s needs.
As we know, GIZ has been supporting the implementation of dual education programmes in Armenia since 2017 and works both with the private sector and educational institutions. We are well aware of the challenges and difficulties.
Aram Babayan Aram Babayan
We should realise that the introduction of any new programme first of all implies a change in mindset: a private organisation may ask why should it become a part of the educational process and assume that responsibility. To answer these and other similar questions, great bilateral work is needed in order to form the perception that education is a joint work and stems from the interests of both parties.
As for tourism, GIZ implements many projects in this direction, especially in regions. The issue of qualified specialists is much more acute there and we must solve it.
One of the biggest problems is how to motivate schoolchildren to choose this particular direction. It is important to understand that work should not only be interesting and attractive, but also provide sufficient payment.
Through the tourism sector we present our country to the tourists coming to Armenia and through them to the world. I think this sector has a huge potential in Armenia but it is not being fully used. Now, for example, we are focusing on the wine sector, making it a stimulus for the development of the general tourism sector.
“Tourism is a powerful tool”
Mekhak Apresyan, President of the Armenian Tourism Federation
To have in-demand personnel in the field of tourism, all stakeholders must be engaged in the development and implementation of educational programmes.
We should be able to benefit from tourism, not suffer losses from it.
Mekhak Apresyan Mekhak Apresyan
We all know that tourism is a powerful tool that can solve economic, social, cultural and political issues. The correct use of this tool can help us solve problems. For this, we need to have a single policy.