Գյումրի-Կարս երկաթուղին՝ 7 հարց ու պատասխան - Mediamax.am
2025թ. նոյեմբերի 28-ին Հայաստանի եւ Թուրքիայի ներկայացուցիչները հանդիպել էին Հայաստան-Թուրքիա սահմանի Ախուրիկ-Աքյաքա անցակետում եւ Հայաստանի Գյումրի քաղաքում՝ Գյումրի-Կարս երկաթգծի վերականգնման եւ շահագործմանն ուղղված տեխնիկական քննարկումների երկրորդ փուլն անկացնելու նպատակով:
Ներկայացնում ենք 7 հարց ու պատասխան երկաթուղու մասին:
1. Ե՞րբ եւ ինչ նպատակով է կառուցվել երկաթուղին:
1877-1878 թթ. ռուս-թուրքական պատերազմից հետո Ռուսական կայսրությունը ստացավ Կարսի մարզի եւ Բաթումի տարածքները: Կարսը ռազմավարական առումով կարեւոր բերդաքաղաք դարձավ Օսմանյան կայսրության հետ սահմանին, եւ երկաթուղային հաղորդակցությունը անհրաժեշտ էր ռուսական ռազմական ներկայությունը ամրապնդելու համար:
Թբիլիսի-Ալեքսանդրապոլ (այժմ՝ Գյումրի)-Կարս երկաթուղային գծի կառուցման մասին որոշումը կայսերական կառավարությունը կայացրել էր 1895 թվականի մայիսին:
Շինարարությունը մեկնարկեց 1896 թվականին՝ ինժեներ Եվգենի Վուրցելի ղեկավարությամբ: 1899 թվականի փետրվարի 7-ին առաջին գնացքը Թբիլիսիից ժամանեց Ալեքսանդրապոլ: Նույն տարվա դեկտեմբերին ավարտվեց նաեւ Կարս տանող ճանապարհահատվածը:
1902 թվականին կառուցվեց Ալեքսանդրապոլ-Երեւան ճյուղը, իսկ 1906 թվականին երկաթուղային հաղորդակցությունը երկարացվեց մինչեւ Ջուլֆա՝ Իրանի հետ սահման, ինչը զգալիորեն ընդլայնեց տարածաշրջանի տրանսպորտային հնարավորությունները:
2. Ի՞նչ փոխվեց Առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո:
Թուրքիայի տիրապետության տակ Կարսի անցումից հետո թուրքական տարածքում երկաթուղու մի մասը փոխվեց ռուսական լայն գծից (1520 մմ) ստանդարտ եվրոպական գծի (1435 մմ): Դա սահմանին բեռների վերաբեռնման անհրաժեշտություն առաջացրեց:
ԽՍՀՄ տարիներին Գյումրի-Կարս հատվածը եղել է Խորհրդային Միության եւ Թուրքիայի միջեւ միակ ուղիղ երկաթուղային հաղորդակցությունը:
3. Ինչպիսի՞ն էին փոխադրումների ծավալները:
1980-ականների կեսերին տարեկան փոխադրվում էր մոտ 65,000 տոննա բեռ, իսկ 1989 թվականին ծավալները հասան առավելագույն ցուցանիշին՝ մոտ 180,000 տոննա:
Ուղեւորափոխադրումները 1980-ականներին եւս ակտիվ էին: Մոսկվա-Դողուկապը երթուղով կանոնավոր ուղեւորափոխադրումներ էին կատարվում, եւ Լենինական (Գյումրի) կայարանը ամեն օր ընդունում էր մինչեւ 30 կազմ:
4. Ե՞րբ եւ ինչու դադարեց գործել երկաթուղին:
Թուրքիան փակեց Հայաստանի հետ սահմանը եւ դադարեցրեց երկաթուղային հաղորդակցությունը 1993 թվականին՝ ի նշան համերաշխության Ադրբեջանի հետ: Ախուրյան-Դողուկապը անցակետը կոնսերվացվեց:
5. Ի՞նչն այլընտրանք դարձավ եւ ի՞նչ էր ասում Ալիեւը:
2005 թվականին Թուրքիան, Ադրբեջանը եւ Վրաստանը ստորագրեցին Հայաստանը շրջանցող Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու կառուցման մասին համաձայնագիր:
826 կմ ընդհանուր երկարությամբ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղին շահագործման հանձնվեց 2017 թվականի հոկտեմբերի 30-ին:
2025 թվականի հունվարին ելույթ ունենալով տրանսպորտային հարցերին նվիրված խորհրդակցությանը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ասել էր, որ ԱՄՆ-ն դեմ էր Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու կառուցմանը։
«Մենք մեծ դիմադրության բախվեցինք, երբ ցանկանում էինք իրականացնել այս նախագիծը: Հիմա կարող եմ խոսել այդ մասին։ Դրան հատկապես դեմ էին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները։ Պատճառը դարձյալ նրանց հայամետ  քաղաքականությունն էր՝ իրենց կարծիքով, Հայաստանը դուրս էր մնում է այդ նախագծից։
Մենք մի քանի տարի բանակցել ենք վրացական կողմի հետ եւ վերջապես կարողացել ենք համաձայնության գալ։ Ես անձամբ բազմիցս քննարկել եմ այս հարցը ամերիկյան կառավարության բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հետ եւ ասել, որ նրանք չպետք է խոչընդոտներ ստեղծեն մեզ համար։ Դա մեզ համար ռազմավարական նախագիծ է, որը հետագայում կօգտագործեն այլ երկրներ, այդ թվում՝ նրանց դաշնակիցները։ Կյանքը ցույց տվեց, որ մենք, ինչպես միշտ, ճիշտ էինք։ Այսօր Եվրոպայում Ամերիկայի գործընկերները մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերում Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու նկատմամբ։ Ընդհանրապես նրանք մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերում Կենտրոնական Ասիայից Եվրոպա եւ հակառակ ուղղությամբ Ադրբեջանի տարածքով ապրանքներ տեղափոխելու հարցում։ Եթե Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգիծը չկառուցվեր, դա անհնար կլիներ»,- ասել էր Ադրբեջանի նախագահը։
6. Ի՞նչ էր ձեռնարկվել «ֆուտբոլային դիվանագիտության» շրջանակներում:
2008 թվականին Գյումրի-Կարս երկաթուղու հայկական 12-կիլոմետրանոց հատվածում վերանորոգման աշխատանքներ կատարվեցին, որոնք սոսկ խորհրդանշական նշանակություն ունեին:
7. Որո՞նք են երկաթուղու վերագործարկման հեռանկարները:
2024 թվականի հուլիսին Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման հարցով հատուկ ներկայացուցիչներ Ռուբեն Ռուբինյանը եւ Սերդար Քըլըչը պայմանավորվել էին երկաթուղու տեխնիկական վիճակի համատեղ գնահատում անցկացնելու մասին:
2024 թվականի դեկտեմբերին Վալետայում ԵԱՀԿ-ի նախարարների խորհրդի նիստում ելույթ ունենալով՝ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ասել էր.
«Մենք շարունակում ենք երկխոսությունը մեր թուրք գործընկերների հետ եւ իրականացնում որոշ գործնական քայլեր, այդ թվում՝ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ կամուրջի, ինչպես նաեւ Գյումրի-Կարս երկաթգծով սահմանային անցման տեխնիկական պահանջների համատեղ գնահատում»:
2025 թվականի սեպտեմբերին Ռուբինյանը եւ Քըլըչը հանդիպել էին Երեւանում եւ պայմանավորվել, որ երկու երկրների համապատասխան մարմինները կկատարեն անհրաժեշտ տեխնիկական ուսումնասիրությունները՝ Գյումրի–Կարս երկաթուղու եւ էլեկտրահաղորդիչ գծի վերականգնման ու գործարկման համար։
Ակնհայտ է, որ Կարս-Գյումրի երկաթուղին կարող է վերագործարկվել միայն Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների լիարժեք հաստատումից հետո:
Տարբեր գնահատականներով՝ երկաթուղու հայկական հատվածի վերականգնման համար կպահանջվի մոտ 1 տարի եւ շուրջ 30 մլն դոլար:

МИД Армении сообщил, что 28 ноября Армения и Турция провели второй этап технических обсуждений вопросов восстановления и эксплуатации железной дороги Гюмри-Карс. Представители соответствующих ведомств двух стран встретились на пограничном пункте Ахурян–Акьяка на армяно-турецкой границе и в городе Гюмри.
Представляем 7 вопросов и ответов о железной дороге.
1. Когда и зачем была построена железная дорога?
После русско-турецкой войны 1877–1878 годов Российская империя получила территории Карсской области и Батуми. Карс стал стратегически важным форпостом на границе с Османской империей, и железнодорожное сообщение требовалось для укрепления российского военного присутствия.
Решение о строительстве железнодорожной линии Тбилиси-Александрополь (ныне Гюмри)-Карс было принято царским правительством в мае 1895 года.
Строительство стартовало в 1896 году под руководством инженера Евгения Вурцеля. 7 февраля 1899 года первый поезд прибыл в Александрополь из Тбилиси. К декабрю того же года был завершён и участок дороги, ведущий до Карса.
В 1902 году была достроена ветка Александрополь-Ереван, а в 1906 году железнодорожное сообщение продлили до Джульфы на границе с Ираном, что существенно расширило транспортные возможности региона.
2. Что изменилось после Первой мировой войны?
После того как Карс перешел Турции, часть железной дороги на турецкой территории была изменена с российской широкой колеи (1520 мм) на стандартную европейскую (1435 мм). Это создало необходимость перевалки грузов на границе.
В период СССР участок Гюмри-Карс был единственным прямым железнодорожным сообщением между Советским Союзом и Турцией.
3. Какими были объёмы перевозок?
В середине 1980-х годов через границу ежегодно перевозилось около 65 000 тонн грузов, а к 1989 году объемы достигли своего максимума - примерно 180 000 тонн.
Пассажирское сообщение в 1980-е годы также было активным. По маршруту Москва-Догукапы курсировали регулярные пассажирские поезда, и станция Ленинакан (Гюмри) ежедневно принимала до 30 составов.
4. Почему и когда закрылась железная дорога?
Турция закрыла границу с Арменией и прекратила железнодорожное сообщение в 1993 году в знак солидарности с Азербайджаном. Пограничный переход Ахурян-Догукапы был законсервирован.
5. Что стало альтернативой и что говорил Алиев?
В 2005 году Турция, Азербайджан и Грузия подписали соглашение о строительстве железной дороги Баку-Тбилиси-Карс в обход Армении.
Железная дорога Баку-Тбилиси-Карс общей протяженностью 826 км была введена в эксплуатацию 30 октября 2017 года.
Выступая в январе 2025 года на совещании с членами правительства, президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что США выступали против строительства железнодорожной магистрали Баку-Тбилиси-Карс.
«Мы столкнулись с большим сопротивлением, когда хотели реализовать этот проект. Сейчас я могу сказать об этом. Особенно возражали против этого Соединенные Штаты Америки. Причина была в их проармянской политике, потому что считалось, что этот проект оставляет в стороне Армению.
Мы несколько лет вели переговоры с грузинской стороной и наконец смогли прийти к договоренности. Я лично неоднократно обсуждал этот вопрос с высокопоставленными представителями американского государства и говорил им, что они не должны чинить нам препятствий. Это стратегический проект для нас, которым в будущем воспользуются другие страны, в том числе и их союзники. Жизнь показала, что мы, как всегда, были правы. Сегодня партнеры Америки в Европе проявляют большой интерес к железной дороге Баку-Тбилиси-Карс. Вообще они проявляют большой интерес и к транспортировке грузов из Центральной Азии в Европу, и в обратном направлении через территорию Азербайджана. Если бы железная дорога Баку-Тбилиси-Карс не была построена, это было бы совершенно невозможно», - говорил президент Азербайджана.
6. Что предпринималось в рамках «футбольной дипломатии»?
В 2008 году на армянском 12-километровом участке железной дороги Гюмри-Карс были начаты ремонтные работы, носившие сугубо символический характер.
7. Каковы перспективы восстановления железной дороги?
В июле 2024 года специальные представители по нормализации отношений Армении и Турции Рубен Рубинян и Сердара Кылыч договорились о проведении совместной оценки технического состояния железной дороги.
Выступая в декабре 2024 года на заседании совета министров ОБСЕ в Валлетте, министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил: «Мы продолжаем диалог с нашими турецкими партнерами и предпринимаем практические шаги, включая совместную оценку состояния моста между Арменией и Турцией, а также технических требований для пограничного перехода через железную дорогу Гюмри-Карс».
В сентябре 2025 года Рубинян и Кылыч встретились в Ереване и договорились, что соответствующие органы обеих стран проведут необходимые технические исследования для восстановления и ввода в эксплуатацию железной дороги и линии электропередачи Гюмри-Карс.
Очевидно, что железная дорога Карс-Гюмри может быть восстановлена только после полноценного установления дипломатических отношений между Арменией и Турцией.
По разным оценкам, для восстановления армянского участка железной дороги потребуется примерно 1 год и около $ 30 млн.