Գյումրի-Կարս երկաթուղին՝ 7 հարց ու պատասխան - Mediamax.am
2025թ. նոյեմբերի 28-ին Հայաստանի եւ Թուրքիայի ներկայացուցիչները հանդիպել էին Հայաստան-Թուրքիա սահմանի Ախուրիկ-Աքյաքա անցակետում եւ Հայաստանի Գյումրի քաղաքում՝ Գյումրի-Կարս երկաթգծի վերականգնման եւ շահագործմանն ուղղված տեխնիկական քննարկումների երկրորդ փուլն անկացնելու նպատակով:
Ներկայացնում ենք 7 հարց ու պատասխան երկաթուղու մասին:
1. Ե՞րբ եւ ինչ նպատակով է կառուցվել երկաթուղին:
1877-1878 թթ. ռուս-թուրքական պատերազմից հետո Ռուսական կայսրությունը ստացավ Կարսի մարզի եւ Բաթումի տարածքները: Կարսը ռազմավարական առումով կարեւոր բերդաքաղաք դարձավ Օսմանյան կայսրության հետ սահմանին, եւ երկաթուղային հաղորդակցությունը անհրաժեշտ էր ռուսական ռազմական ներկայությունը ամրապնդելու համար:
Թբիլիսի-Ալեքսանդրապոլ (այժմ՝ Գյումրի)-Կարս երկաթուղային գծի կառուցման մասին որոշումը կայսերական կառավարությունը կայացրել էր 1895 թվականի մայիսին:
Շինարարությունը մեկնարկեց 1896 թվականին՝ ինժեներ Եվգենի Վուրցելի ղեկավարությամբ: 1899 թվականի փետրվարի 7-ին առաջին գնացքը Թբիլիսիից ժամանեց Ալեքսանդրապոլ: Նույն տարվա դեկտեմբերին ավարտվեց նաեւ Կարս տանող ճանապարհահատվածը:
1902 թվականին կառուցվեց Ալեքսանդրապոլ-Երեւան ճյուղը, իսկ 1906 թվականին երկաթուղային հաղորդակցությունը երկարացվեց մինչեւ Ջուլֆա՝ Իրանի հետ սահման, ինչը զգալիորեն ընդլայնեց տարածաշրջանի տրանսպորտային հնարավորությունները:
2. Ի՞նչ փոխվեց Առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո:
Թուրքիայի տիրապետության տակ Կարսի անցումից հետո թուրքական տարածքում երկաթուղու մի մասը փոխվեց ռուսական լայն գծից (1520 մմ) ստանդարտ եվրոպական գծի (1435 մմ): Դա սահմանին բեռների վերաբեռնման անհրաժեշտություն առաջացրեց:
ԽՍՀՄ տարիներին Գյումրի-Կարս հատվածը եղել է Խորհրդային Միության եւ Թուրքիայի միջեւ միակ ուղիղ երկաթուղային հաղորդակցությունը:
3. Ինչպիսի՞ն էին փոխադրումների ծավալները:
1980-ականների կեսերին տարեկան փոխադրվում էր մոտ 65,000 տոննա բեռ, իսկ 1989 թվականին ծավալները հասան առավելագույն ցուցանիշին՝ մոտ 180,000 տոննա:
Ուղեւորափոխադրումները 1980-ականներին եւս ակտիվ էին: Մոսկվա-Դողուկապը երթուղով կանոնավոր ուղեւորափոխադրումներ էին կատարվում, եւ Լենինական (Գյումրի) կայարանը ամեն օր ընդունում էր մինչեւ 30 կազմ:
4. Ե՞րբ եւ ինչու դադարեց գործել երկաթուղին:
Թուրքիան փակեց Հայաստանի հետ սահմանը եւ դադարեցրեց երկաթուղային հաղորդակցությունը 1993 թվականին՝ ի նշան համերաշխության Ադրբեջանի հետ: Ախուրյան-Դողուկապը անցակետը կոնսերվացվեց:
5. Ի՞նչն այլընտրանք դարձավ եւ ի՞նչ էր ասում Ալիեւը:
2005 թվականին Թուրքիան, Ադրբեջանը եւ Վրաստանը ստորագրեցին Հայաստանը շրջանցող Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու կառուցման մասին համաձայնագիր:
826 կմ ընդհանուր երկարությամբ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղին շահագործման հանձնվեց 2017 թվականի հոկտեմբերի 30-ին:
2025 թվականի հունվարին ելույթ ունենալով տրանսպորտային հարցերին նվիրված խորհրդակցությանը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ասել էր, որ ԱՄՆ-ն դեմ էր Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու կառուցմանը։
«Մենք մեծ դիմադրության բախվեցինք, երբ ցանկանում էինք իրականացնել այս նախագիծը: Հիմա կարող եմ խոսել այդ մասին։ Դրան հատկապես դեմ էին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները։ Պատճառը դարձյալ նրանց հայամետ  քաղաքականությունն էր՝ իրենց կարծիքով, Հայաստանը դուրս էր մնում է այդ նախագծից։
Մենք մի քանի տարի բանակցել ենք վրացական կողմի հետ եւ վերջապես կարողացել ենք համաձայնության գալ։ Ես անձամբ բազմիցս քննարկել եմ այս հարցը ամերիկյան կառավարության բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հետ եւ ասել, որ նրանք չպետք է խոչընդոտներ ստեղծեն մեզ համար։ Դա մեզ համար ռազմավարական նախագիծ է, որը հետագայում կօգտագործեն այլ երկրներ, այդ թվում՝ նրանց դաշնակիցները։ Կյանքը ցույց տվեց, որ մենք, ինչպես միշտ, ճիշտ էինք։ Այսօր Եվրոպայում Ամերիկայի գործընկերները մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերում Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու նկատմամբ։ Ընդհանրապես նրանք մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերում Կենտրոնական Ասիայից Եվրոպա եւ հակառակ ուղղությամբ Ադրբեջանի տարածքով ապրանքներ տեղափոխելու հարցում։ Եթե Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգիծը չկառուցվեր, դա անհնար կլիներ»,- ասել էր Ադրբեջանի նախագահը։
6. Ի՞նչ էր ձեռնարկվել «ֆուտբոլային դիվանագիտության» շրջանակներում:
2008 թվականին Գյումրի-Կարս երկաթուղու հայկական 12-կիլոմետրանոց հատվածում վերանորոգման աշխատանքներ կատարվեցին, որոնք սոսկ խորհրդանշական նշանակություն ունեին:
7. Որո՞նք են երկաթուղու վերագործարկման հեռանկարները:
2024 թվականի հուլիսին Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման հարցով հատուկ ներկայացուցիչներ Ռուբեն Ռուբինյանը եւ Սերդար Քըլըչը պայմանավորվել էին երկաթուղու տեխնիկական վիճակի համատեղ գնահատում անցկացնելու մասին:
2024 թվականի դեկտեմբերին Վալետայում ԵԱՀԿ-ի նախարարների խորհրդի նիստում ելույթ ունենալով՝ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ասել էր.
«Մենք շարունակում ենք երկխոսությունը մեր թուրք գործընկերների հետ եւ իրականացնում որոշ գործնական քայլեր, այդ թվում՝ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ կամուրջի, ինչպես նաեւ Գյումրի-Կարս երկաթգծով սահմանային անցման տեխնիկական պահանջների համատեղ գնահատում»:
2025 թվականի սեպտեմբերին Ռուբինյանը եւ Քըլըչը հանդիպել էին Երեւանում եւ պայմանավորվել, որ երկու երկրների համապատասխան մարմինները կկատարեն անհրաժեշտ տեխնիկական ուսումնասիրությունները՝ Գյումրի–Կարս երկաթուղու եւ էլեկտրահաղորդիչ գծի վերականգնման ու գործարկման համար։
Ակնհայտ է, որ Կարս-Գյումրի երկաթուղին կարող է վերագործարկվել միայն Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների լիարժեք հաստատումից հետո:
Տարբեր գնահատականներով՝ երկաթուղու հայկական հատվածի վերականգնման համար կպահանջվի մոտ 1 տարի եւ շուրջ 30 մլն դոլար:

Armenia’s Foreign Affairs Ministry reported that on November 28, Armenia and Turkey held the second stage of technical discussions regarding the restoration and operation of the Gyumri-Kars railway. Representatives of the relevant agencies from both countries met at the Aghurian-Akyaka border checkpoint on the Armenia-Turkey border and in the city of Gyumri.
Here are 7 questions and answers about the railway.
1. When and why was the railway built?
After the Russo-Turkish War of 1877-1878, the Russian Empire gained the territories of the Kars region and Batumi. Kars became a strategically important outpost on the border with the Ottoman Empire, and a railway was needed to strengthen the Russian military presence.
The decision to build the Tbilisi-Alexandropol (now Gyumri)-Kars railway was made by the imperial government in May 1895.
Construction began in 1896 under the direction of engineer Evgeni Wurzel. On February 7, 1899, the first train arrived in Alexandropol from Tbilisi. By December of the same year, the section of the railway leading to Kars was also completed.
In 1902, the Alexandropol-Yerevan branch was completed, and in 1906, railway service was extended to Joulfa on the border with Iran, significantly expanding the region’s transportation capabilities.
2. What changed after World War I?
After Turkey took Kars, part of the railway on Turkish territory was converted from the Russian broad gauge (1520 mm) to the standard European gauge (1435 mm). This created the need for transshipment of cargo at the border.
During the Soviet period, the Gyumri-Kars section was the only direct railway connection between the Soviet Union and Turkey.
3. What were the volumes of transportation?
In the mid-1980s, about 65,000 tons of cargo were transported across the border annually, and by 1989, volumes reached their peak – approximately 180,000 tons.
Passenger traffic in the 1980s was also active. Regular passenger trains ran along the Moscow-Doğukapı route, and the Leninakan (Gyumri) station received up to 30 trains daily.
4. Why and when was the railway closed?
Turkey closed its border with Armenia and suspended railway communication in 1993 in solidarity with Azerbaijan. The Aghurian-Doğukapı border crossing was put out of operation.
5. What became the alternative, and what did Aliyev say?
In 2005, Turkey, Azerbaijan, and Georgia signed an agreement to build the Baku-Tbilisi-Kars railway, bypassing Armenia.
The Baku-Tbilisi-Kars railway, with a total length of 826 km, was commissioned on October 30, 2017.
Speaking in January 2025 at a meeting with government members, Azerbaijani President Ilham Aliyev stated that the United States had opposed the construction of the Baku-Tbilisi-Kars railway.
“We faced significant resistance when we wanted to implement this project. I can reveal this now - particularly, the United States opposed it. The reason was their pro-Armenian stance, as it was believed that this project would bypass Armenia.
We negotiated with the Georgian side for several years and finally managed to reach an agreement. I personally discussed this issue with US high-ranking officials on several occasions, telling them not to obstruct us. This is a strategic project for us, which in the future will benefit other countries, including their allies. Time has proven that, as always, we were right. Today, US partners in Europe have shown great interest in the Baku-Tbilisi-Kars railroad. In general, they are highly interested in the transportation of goods between Central Asia and Europe and in the opposite direction through the territory of Azerbaijan. Had this railway not been built, such transport routes would have been impossible,” the Azerbaijani president said then.
6. What was done as part of “football diplomacy”?
In 2008, repair work began on the 12-kilometer Armenian section of the Gyumri-Kars railway, which was purely symbolic in nature.
7. What are the prospects for restoring the railway communication?
In July 2024, special envoys for normalizing relations between Armenia and Turkey, Ruben Rubinyan and Serdar Kılıç, agreed to conduct a joint assessment of the technical condition of the railway.
Speaking in December 2024 at a meeting of the OSCE Council of Ministers in Valletta, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan stated: “We continue the dialogue with our Turkish counterparts and take some practical steps which include joint assessment of the bridge between Armenia and Turkey as well as the technical requirements for the border crossing by the Gyumri-Kars railway.”
In September 2025, Rubinyan and Kılıç met in Yerevan and agreed that the relevant authorities of both countries would carry out the necessary technical studies for the restoration and commissioning of the Gyumri-Kars railway and power line.
It is clear that the Kars-Gyumri railway can only be restored after the full establishment of diplomatic relations between Armenia and Turkey.
According to various estimates, restoring the Armenian section of the railway would take about one year and cost approximately $30 million.