«Եվրոպական քաղաքական համայնքի» գագաթնաժողովը. 3 հարց ու պատասխան - Mediamax.am
2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում տեղի կունենա «Եվրոպական քաղաքական համայնքի» առաջին գագաթնաժողովը, որի գլխավոր իրադարձություններից մեկը կարող է լինել Թուրքիայի նախագահի եւ Հայաստանի վարչապետի հանդիպումը։
1. Ո՞ւմ նախաձեռնությունն է:
2022 թվականի մայիսի 9-ին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնը առաջարկել էր ստեղծել նոր քաղաքական միություն, որում կարող են ընդգրկվել ԵՄ-ից դուրս գտնվող երկրները, օրինակ՝ Ուկրաինան։
«Բոլորս շատ լավ գիտակցում ենք, որ Ուկրաինայի՝ ԵՄ-ին միանալու գործընթացը կտեւի մի քանի տարի, իսկ իրականում, միգուցե, մի քանի տասնամյակ»,- ասել էր Մակրոնը։
«Եվրամիությունը, հաշվի առնելով ինտեգրման մակարդակը եւ ձգտումները, կարճաժամկետ հեռանկարում չի կարող եվրոպական մայրցամաքի կառուցվածքայնացնելու միակ միջոցը լինել: Մենք պետք է ճանապարհ գտնենք մտածելու մեր Եվրոպայի, մեր միասնության, կայունության մասին՝ չթուլացնելով ԵՄ ներսում կառուցված մտերմությունը»,- ասել էր Մակրոնը։
«Ես դա կանվանեի Եվրոպական քաղաքական համայնք»,- ասել էր Ֆրանսիայի նախագահը։ Նրա խոսքով, նման կազմակերպությունը «թույլ կտա եվրոպական ժողովրդավարություններին, որոնք հավատարիմ են մեր հիմնարար արժեքներին, նոր հարթակ գտնել քաղաքական համագործակցության համար, ինչպես նաեւ անվտանգության, էներգետիկայի, տրանսպորտի, ներդրումների, ենթակառուցվածքների եւ մարդկանց տեղաշարժի ոլորտներում»:
2022 թվականի հունիսի վերջին Եվրամիության պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարները Բրյուսելում կայացած գագաթնաժողովում քննարկել էին Մակրոնի առաջարկը եւ պայմանավորվել էին առաջ տանել այն։
2. Ովքե՞ր են մասնակցելու Պրահայի գագաթնաժողովին։
ԵՄ-ի 27 անդամ-երկրների եւ ԵՄ անդամ չհանդիսացող 17 երկրների առաջնորդներ՝ Մեծ Բրիտանիայի, Նորվեգիայի, Ուկրաինայի, Ալբանիայի, Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի, Վրաստանի, Իսլանդիայի, Կոսովոյի, Լիխտենշտեյնի, Մոլդովայի, Չեռնոգորիայի, Հյուսիսային Մակեդոնիայի, Սերբիայի, Շվեյցարիայի եւ Թուրքիայի:
3. Ինչպիսի՞ն է Հայաստանի դիրքորոշումը։
Հայաստանի իշխանությունները հրապարակային կերպով չեն մեկնաբանել «Եվրոպական քաղաքական համայնք» ստեղծելու Ֆրանսիայի նախագահի նախաձեռնությունը։

Европейское политическое сообщество и саммит в Праге: 3 вопроса и ответа - Mediamax.am
6 октября 2022 года в Праге состоится первый саммит «Европейского политического сообщества», одним из главным событий которого может стать встреча президента Турции и премьер-министра Армении.
1.Чья инициатива?
Президент Франции Эмманюэль Макрон 9 мая 2022 года предложил создать новый политический союз, в который можно будет принимать страны, не входящие в ЕС, например, Украину.
«Мы все прекрасно знаем, что процесс, позволяющий Украине присоединиться к ЕС, займет несколько лет, в действительности, возможно, несколько десятилетий», - сказал Макрон.
«Европейский союз, учитывая его уровень интеграции и стремлений, не может быть в краткосрочной перспективе единственным средством структурирования европейского континента. Мы должны найти способ думать о нашей Европе, нашем единстве, стабильности, не ослабляя близость, построенную внутри ЕС», - говорил Макрон.
«Я назвал бы этом Европейским политическим сообществом», - сказал президент Франции. По его словам, такая организация «позволила бы европейским демократическим странам, придерживающимся наших основных ценностей, найти новое пространство для политического сотрудничества, а также - в сфере безопасности, энергетики, транспорта, инвестиций, инфраструктуры и передвижения людей».
В конце июня 2022 года главы государств и правительств Евросоюза на саммите в Брюсселе обсудили предложение Макрона и договорились продвигать этот проект.
2. Кто примет участие в саммите в Праге?
Лидеры 27 стран-членов ЕС и 17 не входящих в ЕС стран: Великобритании, Норвегии, Украины, Албании, Армении, Азербайджана, Боснии и Герцеговины, Грузии, Исландии, Косово, Лихтенштейна, Молдовы, Черногории, Северной Македонии, Сербии, Швейцарии и Турции.
3. Какова позиция Армении?
Власти Армении публично не комментировали инициативу президента Франции о формировании «Европейского политического сообщества».