2022 թվականի փետրվարի 22-ին Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Իլհամ Ալիեւը Կրեմլում ստորագրեցին ՌԴ եւ Ադրբեջանի դաշնակցային փոխգործակցության մասին հռչակագիրը:
1. Արդյո՞ք ճիշտ է, որ Մոսկվան եւ Բաքուն պայմանավորվել են միմյանց ռազմական օգնություն տրամադրել:
«Կողմերը զարգացնում են երկկողմ ռազմաքաղաքական համագործակցություն, որը համապատասխանում է ազգային շահերին եւ ուղղված չէ երրորդ երկրների դեմ»,- ասվում է փաստաթղթում։
Մոսկվան եւ Բաքուն իսկապես պայմանավորվել են անհրաժեշտության դեպքում միմյանց ռազմական օգնություն տրամադրել:
«Անվտանգությունն ապահովելու, խաղաղությունն ու կայունությունը պահպանելու համար Ռուսաստանի Դաշնությունը եւ Ադրբեջանական Հանրապետությունը կարող են դիտարկել ՄԱԿ-ի կանոնադրության, առանձին միջազգային պայմանագրերի հիման վրա միմյանց ռազմական օգնություն տրամադրելու հնարավորությունը՝ հաշվի առնելով կողմերից յուրաքանչյուրի գործող միջազգային իրավական պարտավորությունները»,- ասված է հռչակագրի տեքստում։
2. Ե՞րբ են կողմերը անհապաղ խորհրդակցություններ վարելու:
«Ռուսաստանի Դաշնությունը եւ Ադրբեջանական Հանրապետությունը պատրաստակամություն են հայտնում անհապաղ խորհրդակցություններ անցկացնել այնպիսի իրավիճակի ծագման դեպքում, որը, կողմերից մեկի կարծիքով, կարող է վտանգ ներկայացնել խաղաղությանը, խաթարել խաղաղությունը կամ ազդել կողմերից մեկի անվտանգության շահերի վրա, ինչպես նաեւ նման իրավիճակի վտանգի դեպքում՝ դրա կարգավորման նպատակով»,- նշվում է հռչակագրում։
Կողմերը ձեռնպահ են մնում ցանկացած գործողությունից, որը, երկրներից մեկի կարծիքով, վնասում է երկու պետությունների ռազմավարական գործընկերությանը եւ դաշնակցային հարաբերություններին։ Այդ նպատակով նրանք «արտաքին գործերի նախարարությունների միջոցով ստեղծում են խորհրդակցությունների մշտական մեխանիզմ»։
3. Ո՞ւմ գործունեությունն են կասեցնելու Մոսկվան եւ Բաքուն:
«Ռուսաստանի Դաշնությունը եւ Ադրբեջանական Հանրապետությունը իրենց տարածքներում վճռականորեն կասեցնում են կազմակերպությունների եւ անհատների գործունեությունը` ուղղված մյուս կողմի պետական ինքնիշխանության, անկախության եւ տարածքային ամբողջականության դեմ»,- ասվում է փաստաթղթում։
4. Ինչպես են կողմերը պայքարելու ահաբեկչության դեմ:
«Ռուսաստանի Դաշնությունը եւ Ադրբեջանական Հանրապետությունը միավորում են իրենց ջանքերը միջազգային ահաբեկչության, ծայրահեղականության եւ անջատողականության, անդրազգային կազմակերպված հանցավորության, զենքի, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, մարդկանց թրաֆիքինգի, տեղեկատվական եւ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների ոլորտում հանցագործությունների, ինչպես նաեւ անվտանգության այլ նոր մարտահրավերների դեմ պայքարելու եւ չեզոքացնելու համար»,- ասվում է փաստաթղթում։
5. Ի՞սկ տնտեսության ոլորտում:
«Ռուսաստանի Դաշնությունը եւ Ադրբեջանական Հանրապետությունը զերծ կմնան ցանկացած տնտեսական գործունեություն իրականացնելուց, որն ուղղակի կամ անուղղակի վնաս կհասցնի մյուս կողմի շահերին»,- ասվում է փաստաթղթում։
Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվել են նաեւ համագործակցել տնտեսական բարեփոխումների իրականացման եւ փոխգործակցության խորացման, ստանձնած բոլոր պարտավորությունների համաձայն բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու ապրանքների եւ ծառայությունների ազատ տեղաշարժի համար։
«Կողմերը կդիտարկեն ատոմային էներգետիկայի խաղաղ օգտագործման ոլորտում փոխշահավետ համագործակցության զարգացման հնարավորությունները»,- ասվում է փաստաթղթում։

22 февраля 2022 года президенты России и Азербайджана Владимир Путин и Ильхам Алиев подписали в Кремле Декларацию о союзническом взаимодействии РФ и Азербайджана.
1. Правда, что Москва и Баку договорились оказывать друг другу военную помощь?
«Стороны развивают двустороннее военно-политическое сотрудничество, отвечающее национальным интересам и не направленное против третьих стран», - говорится в документе.
Стороны действительно договорились при необходимости оказывать друг другу военную помощь.
«В целях обеспечения безопасности, поддержания мира и стабильности Российская Федерация и Азербайджанская Республика могут рассмотреть возможность предоставления друг другу военной помощи на основании Устава ООН, отдельных международных договоров и с учетом существующих международно-правовых обязательств каждой из сторон», - говорится в декларации.
2. Когда стороны будут проводить безотлагательные консультации?
«Российская Федерация и Азербайджанская Республика выражают готовность к проведению безотлагательных консультаций в случае возникновения ситуации, которая, по мнению одной из сторон, может создать угрозу миру, нарушить мир или затронуть интересы безопасности одной из сторон, а также в случае угрозы возникновения такой ситуации в целях ее урегулирования», - указывается в декларации.
Стороны воздерживаются от любых действий, наносящих, по мнению одной из стран, ущерб стратегическому партнерству и союзническим отношениям двух государств. В этих целях они «создают постоянно действующий механизм консультаций по линии министерств иностранных дел».
3. Чью деятельность будут пресекать Москва и Баку?
«Российская Федерация и Азербайджанская Республика решительно пресекают на своих территориях деятельность организаций и лиц, направленную против государственного суверенитета, независимости и территориальной целостности другой стороны», - говорится в документе.
4. Как Москва и Баку будут бороться с терроризмом?
Россия и Азербайджан намерены объединить усилия в борьбе с международным терроризмом, киберпреступлениями и другими вызовами безопасности.
«Российская Федерация и Азербайджанская Республика объединяют свои усилия в противодействии и нейтрализации угроз международного терроризма, экстремизма и сепаратизма, транснациональной организованной преступности, незаконного оборота оружия, наркотических средств и их прекурсоров, торговли людьми и преступлений в сфере информационно-коммуникационных технологий, а также других новых вызовов безопасности», - сказано в документе.
5. Что насчет экономики?
«Российская Федерация и Азербайджанская Республика будут воздерживаться от осуществления любой экономической деятельности, наносящей прямой или косвенный ущерб интересам другой стороны», - отмечается в документе.
Россия и Азербайджан договорились взаимодействовать в осуществлении экономических реформ и углублять взаимодействие, создавать благоприятные условия для свободного передвижения товаров и услуг в соответствии со всеми взятыми на себя обязательствами.
«Стороны будут рассматривать возможности развития взаимовыгодного сотрудничества в области мирного использования атомной энергии», - говорится в декларации.