2022 թվականի փետրվարի 22-ին Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Իլհամ Ալիեւը Կրեմլում ստորագրեցին ՌԴ եւ Ադրբեջանի դաշնակցային փոխգործակցության մասին հռչակագիրը:
1. Արդյո՞ք ճիշտ է, որ Մոսկվան եւ Բաքուն պայմանավորվել են միմյանց ռազմական օգնություն տրամադրել:
«Կողմերը զարգացնում են երկկողմ ռազմաքաղաքական համագործակցություն, որը համապատասխանում է ազգային շահերին եւ ուղղված չէ երրորդ երկրների դեմ»,- ասվում է փաստաթղթում։
Մոսկվան եւ Բաքուն իսկապես պայմանավորվել են անհրաժեշտության դեպքում միմյանց ռազմական օգնություն տրամադրել:
«Անվտանգությունն ապահովելու, խաղաղությունն ու կայունությունը պահպանելու համար Ռուսաստանի Դաշնությունը եւ Ադրբեջանական Հանրապետությունը կարող են դիտարկել ՄԱԿ-ի կանոնադրության, առանձին միջազգային պայմանագրերի հիման վրա միմյանց ռազմական օգնություն տրամադրելու հնարավորությունը՝ հաշվի առնելով կողմերից յուրաքանչյուրի գործող միջազգային իրավական պարտավորությունները»,- ասված է հռչակագրի տեքստում։
2. Ե՞րբ են կողմերը անհապաղ խորհրդակցություններ վարելու:
«Ռուսաստանի Դաշնությունը եւ Ադրբեջանական Հանրապետությունը պատրաստակամություն են հայտնում անհապաղ խորհրդակցություններ անցկացնել այնպիսի իրավիճակի ծագման դեպքում, որը, կողմերից մեկի կարծիքով, կարող է վտանգ ներկայացնել խաղաղությանը, խաթարել խաղաղությունը կամ ազդել կողմերից մեկի անվտանգության շահերի վրա, ինչպես նաեւ նման իրավիճակի վտանգի դեպքում՝ դրա կարգավորման նպատակով»,- նշվում է հռչակագրում։
Կողմերը ձեռնպահ են մնում ցանկացած գործողությունից, որը, երկրներից մեկի կարծիքով, վնասում է երկու պետությունների ռազմավարական գործընկերությանը եւ դաշնակցային հարաբերություններին։ Այդ նպատակով նրանք «արտաքին գործերի նախարարությունների միջոցով ստեղծում են խորհրդակցությունների մշտական մեխանիզմ»։
3. Ո՞ւմ գործունեությունն են կասեցնելու Մոսկվան եւ Բաքուն:
«Ռուսաստանի Դաշնությունը եւ Ադրբեջանական Հանրապետությունը իրենց տարածքներում վճռականորեն կասեցնում են կազմակերպությունների եւ անհատների գործունեությունը` ուղղված մյուս կողմի պետական ինքնիշխանության, անկախության եւ տարածքային ամբողջականության դեմ»,- ասվում է փաստաթղթում։
4. Ինչպես են կողմերը պայքարելու ահաբեկչության դեմ:
«Ռուսաստանի Դաշնությունը եւ Ադրբեջանական Հանրապետությունը միավորում են իրենց ջանքերը միջազգային ահաբեկչության, ծայրահեղականության եւ անջատողականության, անդրազգային կազմակերպված հանցավորության, զենքի, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, մարդկանց թրաֆիքինգի, տեղեկատվական եւ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների ոլորտում հանցագործությունների, ինչպես նաեւ անվտանգության այլ նոր մարտահրավերների դեմ պայքարելու եւ չեզոքացնելու համար»,- ասվում է փաստաթղթում։
5. Ի՞սկ տնտեսության ոլորտում:
«Ռուսաստանի Դաշնությունը եւ Ադրբեջանական Հանրապետությունը զերծ կմնան ցանկացած տնտեսական գործունեություն իրականացնելուց, որն ուղղակի կամ անուղղակի վնաս կհասցնի մյուս կողմի շահերին»,- ասվում է փաստաթղթում։
Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվել են նաեւ համագործակցել տնտեսական բարեփոխումների իրականացման եւ փոխգործակցության խորացման, ստանձնած բոլոր պարտավորությունների համաձայն բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու ապրանքների եւ ծառայությունների ազատ տեղաշարժի համար։
«Կողմերը կդիտարկեն ատոմային էներգետիկայի խաղաղ օգտագործման ոլորտում փոխշահավետ համագործակցության զարգացման հնարավորությունները»,- ասվում է փաստաթղթում։

On February 22, 2022 Presidents of Russia and Azerbaijan Vladimir Putin and Ilham Aliyev signed in Kremlin Declaration on Allied Interaction between the RF and Azerbaijan.
1. Is it true that Moscow and Baku have agreed to provide each other with military assistance?
“The parties develop bilateral military-political cooperation that meets national interests and is not directed against third countries,” the document reads.
The parties have really agreed on the need to provide each other with military assistance.
“In order to ensure security, maintain peace and stability, the Russian Federation and the Republic of Azerbaijan may consider the possibility of providing each other with military assistance on the basis of the UN Charter, separate international treaties and taking into account the existing international legal obligations of each of the parties,” the declaration reads.
2. When will the parties hold urgent consultations?
“The Russian Federation and the Republic of Azerbaijan express their readiness to hold urgent consultations in the event of a situation that, in the opinion of one of the parties, may pose a threat to peace, disrupt the peace or affect the security interests of one of the parties, as well as in the event of a threat of such a situation arising, for the purpose of its settlement,” the declaration says.
The parties refrain from any actions that, in the opinion of one of the parties, damage the strategic partnership and allied relations of the two states. To this end, they are “establishing a permanent mechanism of consultations through the ministries of foreign affairs of the two countries.”
3. Whose activities will Moscow and Baku suppress?
“The Russian Federation and the Republic of Azerbaijan resolutely suppress on their territories the activities of organizations and persons directed against the state sovereignty, independence and territorial integrity of the other party,” the document says.
4. How will Moscow and Baku counter terrorism?
Russia and Azerbaijan will also join efforts in countering international terrorism, cybercrimes and other new security challenges.
“The Russian Federation and the Republic of Azerbaijan join their efforts in countering and neutralizing the threats of international terrorism, extremism and separatism, transnational organized crime, illicit trafficking in weapons, narcotic drugs and their precursors, human trafficking and crimes in the field of information and communication technologies, as well as other new security challenges. In this context, the Parties exchange information and closely cooperate in identifying and suppressing the channels for financing this illegal activity,” the document reads.
5. And what about economy?
“The Russian Federation and the Republic of Azerbaijan will refrain from carrying out any economic activity that causes direct or indirect damage to the interests of the other party,” the document notes.
Russia and Azerbaijan have agreed to cooperate in the implementation of economic reforms and to deepen economic interaction, create favorable conditions for the free movement of goods and services in accordance with the assumed obligations.
“The parties will consider the possibilities of developing mutually beneficial cooperation in the field of the peaceful use of atomic energy,” the declaration reads.