5 հարց ու պատասխան Եվրոպայի էներգետիկ ճգնաժամի մասին - Mediamax.am
Ամերիկյան եւ եվրոպական թերթերն ամեն օր հարյուրավոր հոդվածներ են հրապարակում Եվրոպայում էներգակիրների պակասորդի մասին: Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում 5 հարց ու պատասխան, որոնք կազմել ենք ամերիկյան The New York Times- ում եւ բրիտանական The Telegraph-ում հրապարակված հոդվածների հիման վրա:
1. Ի՞նչ է տեղի ունեցել:
Բնական գազի եւ ածխի գները Եվրոպայում եւ Ասիայում հասել են ռեկորդային մակարդակի, նավթի գները Ամերիկայում հասել են ռեկորդային բարձր մակարդակի վերջին յոթ տարվա ընթացքում, իսկ մեկ գալոնի դիմաց բենզինի գինը ԱՄՆ բենզալցակայաններում նախորդ տարվա համեմատ աճել է մեկ դոլարով:
Եթե գալիք ձմեռը սաստիկ լինի, ինչպես կանխատեսում են որոշ փորձագետներ, ապա աղքատ եւ նույնիսկ միջին խավի որոշ ներկայացուցիչներ չեն կարողանալու վճարել ջեռուցման դիմաց:
2. Ինչու՞ է դա տեղի ունեցել։
Խոշոր տնտեսությունները վերցրել են ջերմոցային գազերի արտանետումների նվազեցման պարտավորություն՝ ավելի կեղտոտ վառելիքի օգտագործումից հրաժարվելով: Երկրներից շատերը կատարում են այս անցումը ՝ չսպասելով, որ շուկան վերականգնվող աղբյուրներից բավականաչափ էներգիա արտադրելու հնարավորություն ունենա:
Քանի որ «անցումային» վառելիքը բոլորին չի բավարարում, նրանք փորձում են հնարավորինս շատ բնական գազ գնել, ինչի արդյունքում Ռուսաստանը հայտնվում է ծայրահեղ շահավետ դիրքերում, իսկ գազի գներն արագընթաց կերպով աճում են: Եվրոպական գազի գները վերջին տարվա ընթացքում աճել են գրեթե 500% -ով:
3. Արդյո՞ք մեղավորը COVID-19 է։
Համաճարակը խորը տնտեսական անկում առաջացրեց, ինչն էլ բերեց նավթի եւ գազի գների անկմանը: Դա, իր հերթին, ստիպեց բանկերին սառեցնել ներդրումները գազի եւ նավթի արդյունահանման ոլորտում: Սակայն տնտեսությունը սկսեց վերականգնվել կանխատեսվածից ավելի արագ, զուգահեռ վերականգնվեց էներգառեսուրսների պահանջարկը, սակայն արդյունաբերությունը չկարողացավ բավարարել այն:
4. Ի՞նչ կապ ունի Իրանը:
Թոմաս Ֆրիդմանը The New York Times-ի իր հոդվածում գրում է, որ այս էներգետիկ ճգնաժամը համընկնում է միջուկային համաձայնագրի վերականգնման շուրջ ԱՄՆ-ի եւ Իրանի բանակցությունների ճգնաժամի հետ, «որից Դոնալդ Թրամփը չմտածված կերպով դուրս եկավ 2018 թվականին»:
«Մեզ վրա ճնշում գործադրելու համար Իրանը վերսկսել է ուրանի հարստացումը այն մակարդակի վրա, որը, ըստ ամերիկյան պաշտոնյաների, թույլ կտա Թեհրանին մի քանի ամսվա ընթացքում ստանալ բավականաչափ նյութ մեկ ռումբ ստեղծելու համար: Ի՞նչ կլինի, եթե Միացյալ Նահանգները կամ Իսրայելը որոշեն, որ անհրաժեշտ է հարված հասցնել Իրանի միջուկային ծրագրին 1973 թվականից ի վեր ամենածանր էներգետիկ ձմռան պայմաններում: Իսկ ի՞նչ կլինի, եթե Իրանը պատասխանի Պարսից ծոցում, որտեղ գտնվում է Քաթարը՝ հեղուկ գազի աշխարհի խոշորագույն արտահանողը, ամերիկյան կամ արեւմտյան նավթատար տանկերների հրթիռակոծմամբ: Իրանը անսպասելիորեն նոր ազդեցության լծակ ձեռք բերեց. եթե հարձակվեք մեզ վրա, կսնանկացնեք ամբողջ աշխարհը: Եթե ես կարողացա գալ այս գաղափարին, ապա իրանցիներն էլ կարող են», - գրում է Ֆրիդմանը:
5. Ի՞նչ է ասում Պուտինը:
Վլադիմիր Պուտինը բացատրում է եվրոպական շուկաներում տիրող «հիստերիան եւ խառնաշփոթը» վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներին չափազանց կտրուկ անցմամբ: Նա ասել է, Արեւմուտքում տարածված էներգետիկ ճգնաժամի պատճառը «անհավասարակշիռ լուծումներն» են եւ «կտրուկ շարժումները»:
Հոկտեմբերի 6-ին Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է օգնել շուկաների կայունացմանը եւ կարող է այս տարի արտահանել գազի ռեկորդային ծավալներ: Նա հանձնարարել է կառավարությանը առաջարկություններ պատրաստել էներգետիկ շուկաների կայունացման վերաբերյալ:
«Եկեք մտածենք շուկայում առաջարկի հնարավոր ավելացման մասին, սակայն դա պետք է զգուշորեն արվի: Մեզ սպեկուլյատիվ աժիոտաժ պետք չէ», - ասել է Ռուսաստանի նախագահը:

Энергетический кризис в Европе: 5 вопросов и ответов - Mediamax.am
Американские и европейские газеты ежедневно публикуют сотни статей на тему дефицита энергоносителей в Европе. Предлагаем вашему вниманию 5 вопросов и ответов, составленных на основе статей, опубликованных в американской The New York Times и британской The Telegraph.
1.    Что случилось?
Цены на природный газ и уголь в Европе и Азии достигли рекордного уровня, цены на нефть в Америке достигли рекордного уровня за последние семь лет, а цены за галлон бензина на американских автозаправках выросли на доллар по сравнению с прошлым годом. Если грядущая зима окажется суровой, как прогнозируют некоторые эксперты, то некоторые представители бедных слоев населения или даже среднего класса будут не в состоянии платить за отопление.
2.    Почему так произошло?
Крупные экономики взяли на себя обязательство по сокращению выбросов парниковых газов в атмосферу путем постепенного отказа от использования более грязных видов топлива. Большинство стран осуществляют этот переход, не дожидаясь, пока рынок сможет производить достаточное количество энергии, получаемой из возобновляемых источников.
Поскольку «переходного» топлива на всех не хватает, все пытаются закупить как можно больше природного газа, вследствие чего Россия оказалась в чрезвычайно выгодном положении, а цены на газ стремительно растут. Европейские цены на газ за прошедший год выросли почти на 500%.
3.    Во всем виноват COVID-19?
Пандемия привела к глубокой рецессии, что спровоцировало падение цен на все сырье, включая нефть и газ. Это, в свою очередь, заставило банки заморозить инвестиции в новые мощности по добыче газа и нефти. Однако экономика восстановилась гораздо быстрее, чем прогнозировалось. Вместе с ней восстановился и спрос на энергоносители, но отрасль оказалась не в состоянии быстро нарастить обороты.
4.    А причем тут Иран?
Томас Фридман пишет в своей статье в The New York Times, что текущий энергетический кризис совпадает по времени с кризисом в переговорах между США и Ираном по поводу восстановления ядерного соглашения, «из которого Дональд Трамп бездумно вышел в 2018 году».
«Чтобы надавить на нас, Иран возобновил обогащение урана до такого уровня, который, по мнению американских чиновников, позволит Ирану получить достаточное количество материала для создания одной бомбы уже через несколько месяцев. Что если Соединенные Штаты или Израиль решат, что им необходимо нанести удар по ядерной программе Ирана посреди самой тяжелой зимы в смысле энергопоставок с 1973 года? И что если Иран ответит обстрелом американских или западных нефтяных танкеров в Персидском заливе, где находится Катар - крупнейший в мире экспортер сжиженного природного газа? У Ирана неожиданно появился новый рычаг воздействия: если вы нас атакуете, вы обанкротите весь мир. Если я смог прийти к этой мысли, иранцы тоже смогут», - пишет Фридман.
5.    Что говорит Путин?
Владимир Путин объясняет рекордный рост газовых цен, а также «истерику и неразбериху» на европейских рынках, слишком резким переходом на возобновляемые источники энергии. Он заявил, что причиной охватившего Запад энергетического кризиса являются «несбалансированные решения» и «резкие шараханья».
6 октября Владимир Путин сказал, что Россия готова помочь стабилизировать рынки и в этом году может экспортировать рекордные объемы газа. Он поручил правительству подготовить предложения о том, как стабилизировать энергетические рынки.
«Давайте продумаем о возможном увеличении предложения на рынке, но сделать это нужно аккуратно. Нам спекулятивный ажиотаж ни к чему», - сказал российский президент.