5 փաստ ռուսաստանցի խաղաղապահների նոր հրամանատարի մասին - Mediamax.am
2021 թվականի սեպտեմբերի 25-ին Ռուսաստանի Հարավային ռազմական օկրուգի հրամանատարի տեղակալ, գեներալ -լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովը Հայաստանի պաշտպանության նախարարին ներկայացրեց Արցախում ՌԴ խաղաղապահ ուժերի նորանշանակ հրամանատար, Ռուսաստանի հերոս, գեներալ-լեյտենանտ Գենադի Անաշկինին:
1. Քանի՞ տարեկան է Գենադի Անաշկինը:
2021 թվականի դեկտեմբերի 17-ին Գենադի Անաշկինը կդառնա 53 տարեկան: Նա ծնվել է Կույբիշեւ քաղաքում (այժմ ՝ Սամարա): 1987 թվականի հունիսին զորակոչվել է Խորհրդային բանակ եւ ծառայել է Գերմանիայում խորհրդային ուժերի խմբում:
1989 թվականի օգոստոսին ընդունվել է Րյազանի բարձրագույն օդադեսանտային հրամանատարական ուսումնարան, որը 1993 թվականին ավարտելուց հետո ծառայության է անցել 337-րդ գվարդիական պարաշյուտային դեսանտային գնդում:
2. Ո՞ր էլիտար ստորաբաժանման հրամանատարն է եղել Գենադի Անաշկինը:
2012թ. օգոստոսից մինչեւ 2014թ. օգոստոսը Գենադի Անաշկինը ղեկավարել է 31-րդ գվարդիական առանձին օդադեսանտային գրոհային բրիգադը:
3. Ինչի՞ համար է Գենադի Անաշկինը Ռուսաստանի հերոսի կոչման արժանացել:
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի հրամանագրով 2008 թվականի սեպտեմբերի 5-ին գնդապետ Գենադի Անաշկինին շնորհվել էր Ռուսաստանի Դաշնության հերոսի կոչում ՝ Հարավային Օսիայում եւ Վրաստանում մարտական գործողությունների ժամանակ ցուցաբերած խիզախության եւ սխրանքի համար: Այդ ժամանակ նա ղեկավարում էր 104-րդ գվարդիական դեսանտային գրոհային գունդը:
4. Ինչի՞ համար են Ուկրաինայի իրավապահ մարմինները մեղադրում Գենադի Անաշկինին:
Ուկրաինայի դատախազության տվյալներով՝ 2014-ի մարտին 31-րդ առանձին դեսանտային գրոհային բրիգադի հրամանատարը եւ շուրջ 50 զինծառայողներ շրջափակել եւ արգելափակել էին A2320 զորամասը (Ուկրաինայի ռազմածովային ուժերի 36-րդ առափնյա պաշտպանության առանձին բրիգադը):
5. Խաղաղապահ ի՞նչ գործողությունների է մասնակցել Գենադի Անաշկինը:
1999թ. դեկտեմբերից մինչեւ 2000թ. օգոստոս Գենադի Անաշկինը Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի Հանրապետությունում խաղաղապահ ուժերի կազմում  գործող պարաշյուտային դեսանտային գումարտակի հրամանատարն էր:

5 фактов о новом командующем российскими миротворцами - Mediamax.am
25 сентября 2021 года заместитель командующего Южным военным округом России генерал-лейтенант Рустам Мурадов представил министру обороны Армении новоназначенного командующего Миротворческими силами Российской Федерации в Арцахе, героя Российской Федерации, генерал-лейтенанта Геннадия Анашкина.
1.    Сколько лет Геннадию Анашкину?
17 декабря 2021 года Геннадию Анашкину исполнится 53 года. Он родился в городе Куйбышев (ныне - Самара). В июне 1987 года был призван на службу в ряды Советской Армии, которую проходил в Группе советских войск в Германии.
В августе 1989 года поступил в Рязанское высшее воздушно-десантное командное училище, по окончании которого в 1993 году был направлен на службу в 337-й гвардейский парашютно-десантный полк.
2.    Каким элитным подразделением командовал Геннадий Анашкин?
С августа 2012 года по август 2014 Геннадий Анашкин командовал 31-й гвардейской отдельной десантно-штурмовой бригадой.
3.    За что Геннадий Анашкин получил звание Героя России?
Указом президента РФ полковнику Геннадию Анашкину 5 сентября 2008 года было присвоено звание Героя Российской Федерации за мужество и героизм, проявленные при выполнении воинского долга в ходе боевых действий на территории Южной Осетии и Грузии – в то время он командовал 104-м гвардейским десантно-штурмовым полком.
4.    За что правоохранительные органы Украины обвиняют Геннадия Анашкина?
По данным прокуратуры Украины, в марта 2014 года командир 31 отдельной гвардейской десантно-штурмовой бригады и около 50 военнослужащих под его руководством окружили и заблокировали военную часть А2320 (36-ю отдельную бригаду береговой обороны военно-морских сил Украины).
5.    В каких миротворческих операциях принимал участией Геннадий Анашкин?
С декабря 1999 по август 2000 года Геннадий Анашкин командовал парашютно-десантным батальоном в составе миротворческих сил в Республике Босния и Герцеговина.