5 փաստ ռուսաստանցի խաղաղապահների նոր հրամանատարի մասին - Mediamax.am
2021 թվականի սեպտեմբերի 25-ին Ռուսաստանի Հարավային ռազմական օկրուգի հրամանատարի տեղակալ, գեներալ -լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովը Հայաստանի պաշտպանության նախարարին ներկայացրեց Արցախում ՌԴ խաղաղապահ ուժերի նորանշանակ հրամանատար, Ռուսաստանի հերոս, գեներալ-լեյտենանտ Գենադի Անաշկինին:
1. Քանի՞ տարեկան է Գենադի Անաշկինը:
2021 թվականի դեկտեմբերի 17-ին Գենադի Անաշկինը կդառնա 53 տարեկան: Նա ծնվել է Կույբիշեւ քաղաքում (այժմ ՝ Սամարա): 1987 թվականի հունիսին զորակոչվել է Խորհրդային բանակ եւ ծառայել է Գերմանիայում խորհրդային ուժերի խմբում:
1989 թվականի օգոստոսին ընդունվել է Րյազանի բարձրագույն օդադեսանտային հրամանատարական ուսումնարան, որը 1993 թվականին ավարտելուց հետո ծառայության է անցել 337-րդ գվարդիական պարաշյուտային դեսանտային գնդում:
2. Ո՞ր էլիտար ստորաբաժանման հրամանատարն է եղել Գենադի Անաշկինը:
2012թ. օգոստոսից մինչեւ 2014թ. օգոստոսը Գենադի Անաշկինը ղեկավարել է 31-րդ գվարդիական առանձին օդադեսանտային գրոհային բրիգադը:
3. Ինչի՞ համար է Գենադի Անաշկինը Ռուսաստանի հերոսի կոչման արժանացել:
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի հրամանագրով 2008 թվականի սեպտեմբերի 5-ին գնդապետ Գենադի Անաշկինին շնորհվել էր Ռուսաստանի Դաշնության հերոսի կոչում ՝ Հարավային Օսիայում եւ Վրաստանում մարտական գործողությունների ժամանակ ցուցաբերած խիզախության եւ սխրանքի համար: Այդ ժամանակ նա ղեկավարում էր 104-րդ գվարդիական դեսանտային գրոհային գունդը:
4. Ինչի՞ համար են Ուկրաինայի իրավապահ մարմինները մեղադրում Գենադի Անաշկինին:
Ուկրաինայի դատախազության տվյալներով՝ 2014-ի մարտին 31-րդ առանձին դեսանտային գրոհային բրիգադի հրամանատարը եւ շուրջ 50 զինծառայողներ շրջափակել եւ արգելափակել էին A2320 զորամասը (Ուկրաինայի ռազմածովային ուժերի 36-րդ առափնյա պաշտպանության առանձին բրիգադը):
5. Խաղաղապահ ի՞նչ գործողությունների է մասնակցել Գենադի Անաշկինը:
1999թ. դեկտեմբերից մինչեւ 2000թ. օգոստոս Գենադի Անաշկինը Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի Հանրապետությունում խաղաղապահ ուժերի կազմում  գործող պարաշյուտային դեսանտային գումարտակի հրամանատարն էր:

5 facts about the new commander of Russian peacekeeping forces in Artsakh - Mediamax.am
On September 25, 2021 Deputy Commander of Russian Southern Military Okrug, Lieutenant-General Rustam Muradov presented to Armenia’s Minister of Defense Arshak Karapetyan the newly appointed commander of Russian peacekeeping forces in Artsakh, Russia’s hero, Lieutenant-General Gennady Anashkin.
1.    How old is Genady Anashkin?
On December 17, 2021 Gennady Anashkin will become 53. He was born in the city of Kuibyshev (now Samara). In June 1987 he was called to service in the Soviet Army which he passed in the Group of Soviet troops in Germany.
In August 1989 he entered Ryazan Higher Airborne Command School after graduation of which, in 1993, was assigned to serve in 337 Guard Parachute-Airborne Regiment.
2.    What elite division did Gennady Anashkin command?
From August 2012 to August 2014 Gennady Anashkin commanded 31st Separate Guard Air-Assault Brigade.
3.    What for did Gennady Anashkin receive the title of Hero of Russia?
With the decree of the President of the Russian Federation on September 5, 2008 Gennady Anashkin was awarded the title of Hero of the Russian Federation for courage and heroism shown in implementation of military service during combat actions on the territory of South Ossetia and Georgia. At that time he was the commander of 104th Guard Air-Assault Regiment.
4.    What do the Ukrainian law enforcement bodies accuse Gennady Anashkin of?
According to the Ukrainian prosecutor’s office, in March 2014, the commander of the 31st Separate Guard Air-Assault Brigade, with over 50 servicemen under his commandership, surrounded and blocked A3320 (36th separate brigade of coastal defense of Ukraine’s naval forces).
5.    In what peacekeeping operations was Gennady Anashkin engaged?
From December 1999 to August 2000 Gennady Anashkin commanded Parachute Battalion as part of peacekeeping forces in the Republic of Bosnia and Herzegovina.