Օր առաջին. 2001թ. ապրիլի 4
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Հեյդար Ալիեւի հանդիպումը Քի Ուեսթում մեկնարկեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Քոլին Փաուելի մասնակցությամբ:
Հանդիպման սկզբում Հեյդար Ալիեւն ընթերցեց երկար մի տեքստ, որում կրկնեց Ադրբեջանի բոլոր սովորական մեղադրանքները Հայաստանի հասցեին: Մասնավորապես, նա Հայաստանն անվանեց «ագրեսոր եւ Լեռնային Ղարաբաղում անջատողականության կազմակերպիչ»: Ադրբեջանի նախագահը հայտարարեց նաեւ, որ կարգավորման ողջ ժամանակահատվածում Հայաստանի դիրքորոշումն ապակառուցողական է եղել: Հեյդար Ալիեւը դժգոհություն հայտնեց նաեւ այն կապակցությամբ, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները զբաղեցրել են «պասիվ եւ սպասողական դիրքորոշում»:
Ի պատասխան` ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ասաց.
«Ես մինչեւ Ֆլորիդա երկար ճանապարհ եմ եկել ոչ թե այստեղ քարոզչությամբ զբաղվելու կամ միջնորդների համար դաստիարակի դերում հանդես գալու համար: Ես եկել եմ կառուցողական աշխատանքի եւ լուծումներ որոնելու նպատակով»:
ԱՄՆ պետքարտուղար Քոլին Փաուելը հայտարարեց, որ զարմացած չէ Հեյդար Ալիեւի կոշտ հայտարարությամբ:
«Ես երկու կողմերից սպասում էի իրենց դիրքորոշումների արտահայտում: Նախագահ Ալիեւն արտահայտեց իր մոտեցումները շատ հստակ եւ բավականին երկար ժամանակում: Նախագահ Քոչարյանն արտահայտվեց ավելի ուղղակի»,- նշեց նա:
Քոլին Փաուելը հայտարարեց, որ վաղ է համարում խոսել ԱՄՆ նախագահ Ջորջ Բուշի հետ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Հեյդար Ալիեւի հանդիպումը կազմակերպելու մասին:
«Բանակցությունները լինելու են շատ, շատ բարդ: Նախագահ Բուշն այս շաբաթ շատ ուշադիր հետեւելու է դրանց ընթացքին, եւ կարծում եմ, եթե հետագայում որոշակի փուլում հաջողություն նկատվի, Միացյալ Նահանգների նախագահը ցանկություն կհայտնի հանդիպել Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարներին: Դա կլինի այս շաբաթ, թե ապագայում, ես չգիտեմ»,- ասաց Քոլին Փաուելը:
«Ես ընդամենը մեկական հանդիպում եմ ունեցել նախագահներից յուրաքանչյուրի հետ: Մենք դեռ չենք սկսել պլենար քննարկումները: Կարծում եմ, որ այս իրավիճակում սխալ կլինի, եթե ես սկսեմ բնութագրել բանակցային տարբեր դիրքորոշումները»,- հայտարարեց Փաուելը:
Քոլին Փաուելը նշեց, որ քննարկվում են հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ բազմաթիվ գաղափարներ: «Դրանցից մի քանիսը Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները քննարկել են Մինսկի խմբի համանախագահների, Ժակ Շիրակի եւ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Ես դրանք չէի որակավորի որպես հին կամ նոր առաջարկներ: Կա որոշակի խնդիրների ընդհանուր ըմբռնում, եւ կան կետեր, որոնց շուրջ համաձայնությունը բացակայում է: Հենց դրանք ենք մենք քննարկելու առաջիկա օրերի ընթացքում»,- պարզաբանեց պետքարտուղարը:

День первый - 4 апреля 2001 года
Встреча президентов Армении и Азербайджана Роберта Кочаряна и Гейдара Алиева в Ки Весте началась при участии сопредседателей Минской группы ОБСЕ и госсекретаря США Колина Паэулла.
В начале встречи Гейдар Алиев зачитал длинный текст, в котором повторил все обычные обвинения Азербайджана в адрес Армении. В частности, он назвал Армению «агрессором и организатором сепаратизма в Нагорном Карабахе». Президент Азербайджана заявил также, что за все время урегулирования позиция Армении была неконструктивной. Гейдар Алиев выразил недовольство и тем фактом, что сопредседатели Минской группы заняли «пассивную и выжидательную позицию».
В ответ президент Армении Роберт Кочарян сказал: «Я проделал столь долгий путь во Флориду не для того, чтобы заниматься здесь пропагандой или выступать в роли наставника для посредников. Я приехал для конструктивной работы и поиска решений».
Госсекретарь США Колин Пауэлл заявил, что не был удивлен жестким заявлением Гейдара Алиева.
«Я ожидал от обеих сторон представления своих позиций. Президент Алиев изложил свои подходы очень четко и в течение достаточно долгого времени. Президент Кочарян высказался прямее», - отметил он.
Колин Пауэлл заявил, что считает преждевременным говорить об организации встречи Роберта Кочаряна и Гейдара Алиева с президентом США Джорджем Бушем.
«Переговоры будут очень, очень трудными. Президент Буш на этой неделе будет очень внимательно наблюдать за их ходом, и я думаю, что если в будущем, на определенном этапе, будет достигнут успех, президент Соединенных Штатов выразит желание встретиться с главами Армении и Азербайджана. Случится ли это на этой неделе или когда-нибудь в будущем, я не знаю»,- сказал Колин Пауэлл.
«Я провел всего по одной встрече с каждым из президентов. Мы пока не начинали пленарных обсуждений. Думаю, что в этой ситуации будет неправильно, если я начну характеризовать разные переговорные позиции»,- заявил Пауэлл.
Он отметил, что обсуждается много идей по урегулированию конфликта. «Некоторые из них президенты Армении и Азербайджана обсуждали с сопредседателями Минской группы, с Жаком Шираком и Владимиром Путиным. Я не стал бы квалифицировать их как старые или новые предложения. Есть общее понимание некоторых вопросов, и есть пункты, по которым согласия нет. Именно это мы и будем обсуждать в течение ближайших дней»,- пояснил госсекретарь.