Կիրակի առավոտյան Նոր Արմավիրի փողոցները դատարկ են ու գրեթե անձայն։ Առաջինը մոդեռնիստական ոճով շենքն է գրավում մեր ուշադրությունը. Նոր Արմավիրի մշակույթի տունն է։
Նոր Արմավիրի Մշակույթի տունըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Կայանում ենք համայնքապետարանի շենքի մոտ, որի դիմացի մայթին գեղեցիկ բնակելի տուն է։ Մինչ մենք ուսումնասիրում ենք այն, կարմիր տաքսին՝ կին վարորդով, կանգնում է տան դիմաց, մեքենայից մի կին է դուրս գալիս, մտնում տուն եւ մի քանի րոպե անց վերադառնում։ Մինչ կհասնենք երկու կանանց, մեքենան տեղից պոկվում է։
Տան դարպասը նորից բացվում է, դուրս է գալիս ճերմակ մազերով տղամարդը՝ ձեռքին դույլ եւ քայլերն ուղղում դեպի տանը կից շինություն, որի կիսաբաց դռնից գոլորշի է դուրս գալիս։
Տղամարդը մեզ բարեւում է խռպոտ ձայնով ու մտնում ներս, մենք հետեւում ենք նրան։ Մթության միջից չորս մեծ աչքեր են պսպղում, հորթուկները՝ տեսնելով տիրոջը, աշխուժանում են։ Տղամարդը դույլը դատարկում է եւ դուրս գալիս։
- Ին՞չ եք անում հիմա,- փորձում եմ անհարմար լռությունը կոտրել նույնքան անհարմար հարցով։ Տղամարդը միանգամից հասկանում է իրավիճակն ու դիմում խորամանկության։
- Սպասում եմ գնաք՝ գոմը մաքրեմ,- նույն խռպոտ ձայնով ծիծաղում է նա։
Մնացականը 65 տարեկան է, երեք որդի ունի, որոնցից միջնեկ տղան դրկից հարեւանն է, մեկը՝ ծնողների հետ, մյուսն էլ Արմավիրում (Հոկտեմբերյան) է ապրում։
- Կինս հիմնականում տան գործերով է զբաղվում։ 42 տարի է՝ աշխատում եմ երկաթի ձուլարանում։ Տղաներիցս մեկը 20 տարի պայմանագրային սահմանապահ էր, հիմա թոշակի է անցել։ Մյուս տղաներս արտագնա աշխատանքով են գումար վաստակում։ Մենք այգիներ ունենք, անասնապահությամբ չենք զբաղվում, միայն մի քանի կենդանի ենք պահում, որ մեր տան միսն ուտենք։ Գյուղում մարդիկ հիմնականում հողագործությամբ եւ այգեգործությամբ են զբաղված։ Այս տարի, օրինակ, խաղողի ընդունումը շատ բարդ էր, գործարանները, որ մեզանից գնում էին խաղողը, փակվեցին։
Մնացականն ասում է, որ խորհրդային տարիներին կյանքն ավելի լավ էր, որովհետեւ գործարաններ կային, մարդիկ աշխատանք ունեին, գումար էին վաստակում եւ լավ ապրում, իսկ հիմա գյուղացու միակ գումարի աղբյուրը գյուղատնտեսությունն ու անասնապահությունն են։
Գյուղական կյանքը
Այգեգործությունը, բանջարաբուծությունն ու անասնապահությունը Նոր Արմավիրի բնակիչների հիմնական զբաղվածությունն են։ Ավելի քան 2000 բնակիչ ունեցող համայնքում հիմնական աշխատատեղերը դպրոցը, բուժկետը, մշակույթի տունը, համայնքային կենտրոնն ու մանկապարտեզն են։
Նոր Արմավիր համայնքի ղեկավար Արթուր Ավետիսյանը ծիծաղելով ասում է՝ գյուղում ծնունդներն այնքան են ավելացել, որ չեն հասցնում ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել, հետո ավելացնում, որ մահերն էլ պակաս չեն։
Արթուր ԱվետիսյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Համայնքի ամենամեծ խնդիրներից մեկը ոռոգման եւ խմելու ջրի բացակայությունն է։
- Այնքան վատ է, որ ժողովուրդն ուղղակի հիասթափվել է հող մշակելուց։ Հիմա ոռոգման ջրի խորքային հորեր ենք սարքում, դեռեւս հոսանքի հարցերն ենք կարգավորում, գարնանը տրանսֆորմատորները կտեղադրենք։ Պիտի օգնեն, միայն համայնքի միջոցներով չենք կարողանա անել։ Ես կարծում եմ, որ համայնքների խոշորացումը նման հարցեր կարգավորելու առումով կարող է լավ ազդեցություն ունենալ։ Պիտի որ լավ լինի։
Գյուղում խմելու համար արտեզյան (ստորգետնյա) ջուրն են օգտագործում։ Մաքուր չէ, բայց գյուղացիները սովոր են, խմում են։ Միայն մի քանի տուն կա, որ խմելու մաքուր ջուր են գնում։
Գյուղացիները պատմում են, որ վերջին մի քանի տարում համայնքը լուսավորվել է, գազաֆիկացվել, դպրոցն արդեն ջեռուցվում է, մանկապարտեզ ունեն, ուր հաճախել կարող են նաեւ հարեւան գյուղերի երեխաները։ Դպրոցն ունի 220 աշակերտ, մանկապարտեզը՝ մոտ 70 սան։
Արթուր Ավետիսյանի հետ զրուցում ենք համայնքապետարանի դիմաց, հետո նա առաջարկում է զրույցը շարունակել ավելի գրավիչ վայրում։
Համայնքապետի խորհրդավորությունից հասկանում ենք, որ վայրը, ուր ուղեւորվում ենք հիմա, անակնկալներով լի է լինելու։
Տունը՝ դամբարանների վրա
Վանի թագավորության վարչատնտեսական եւ պաշտամունքային կենտրոն համարված Արգիշտիխինիլի քաղաքից ընդամենը մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա գտնվող Հովհաննիսյանների տան դարպասներից այն կողմ մեզ է դիմավորում կենսուրախ երիտասարդ կինը։ Այնուհետեւ բացվող տեսարանում հսկայական կարասն է։
Արաքսյա Կարապետյանը, ոգեւորությամբ, ցույց է տալիս իրենց տան բակից հայտնաբերված գտածոները, ապա փայլող աչքերով սկսում պատմությունը։
Արաքսյա ԿարապետյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
- Վերջերս մեր տանը կից թոնրատուն էինք ուզում կառուցել։ Թոնրի տեղը մի քիչ փորելուց հետո կարմիր գույնի քարերի հանդիպեցինք։ Անմիջապես կապվեցինք Արգիշտիխինիլիի հնավայրը պեղող արշավախմբի հետ, պեղումները գտան սրբավայր, կեցավայր, կարասներով բազմաթիվ թաղումներ, այդ թվում՝ այս մեծ կարասով թաղումը։ Այդ թաղումների հետ հայտնաբերեցին մահացածների գույքը, զարդերը։ Դրանք տարան Էրեբունու թանգարան, իսկ մեր այգում որոշ նմուշներ են հիմա ցուցադրված՝ բաց երկնքի տակ։ Տարիների ընթացքում մեր տան բակում պեղումների տարածքն ընդլայնվեց, մինչեւ հիմա էլ պեղումները շարունակվում են, մեզ մոտ էլ միտք առաջացավ՝ հյուրատուն եւ թանգարան կառուցել այստեղ։
Արաքսյայի ամուսինն այս գաղափարն իրագործելու համար որոշել է արտագնա աշխատանքի մեկնել Ռուսաստան։ Պահանջվող գումարը, համայնքի ղեկավար Արթուր Ավետիսյանի խոսքով, մոտ $1 մլն է։
- Եթե թանգարանն ու հյուրատունը կառուցվեց, գյուղում զբոսաշրջիկները կավելանան, կյանքը միանգամից կփոխվի։ Վերջերս ամերիկացի զբոսաշրջիկների հիսուն հոգանոց խումբ եկավ, աղբահանություն արեցին հնավայրում, հիացած գնացին,- ասում է Արթուր Ավետիսյանը։
Նոր Արմավիրի դպրոցըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Նա ավելացնում է, որ 2019թ․-ին ճանապարհներն են ասֆալտապատել, ինչը եւս դրական ազդակ է եղել։ Մյուս կարեւոր բանը, որ պակասում է, հյուրատներն են։ Գյուղի բնակիչները սկսել են իրենց տները վերածել հյուրատան, այս առումով էլ պետք է բարձորակ ծառայություններ լինեն։ Համայնքապետը հույս է հայտնում, որ միջազգային կառույցները, որոնք ներդրումներ են անում գյուղական համայնքների կյանքի աշխուժացման մեջ, կնկատեն իրենց համայնքն ու աջակցության ծրագրեր կիրականացնեն։
Արաքսյան էլ ավելացնում է, որ իրենց օրինակով կարող է ասել, թե ինչքան կարեւոր են ներդրումները։ Անցյալ ամռանը փորձել են տան որոշ հատվածը հյուրատան վերածել, որոշ զբոսաշրջիկների ընդունել են, բայց միեւնույն ժամանակ նույն տարածքում ապրել եւ հյուրեր ընդունելն այդքան էլ հարմար չի եղել, ուստի հասկացել են, որ ավելի ճիշտ կլինի փորձել տանը կից հյուրատուն կառուցել։ Մի քանի կազմակերպությունների դիմել են, բայց դեռեւս ներդրումներ չեն կարողացել հայթայթել։
- Եթե ներդրումներ լինեն, Արգիշտիխինիլիի հնավայրը, մեր տան բակի պեղումները թանգարանի տեսքով կարողանանք ներկայացնել մարդկանց, վստահաբար, մենք զբոսաշրջային կենտրոն կդառնանք եւ զարգացման նոր հնարավորություններ կբացվեն։ Մեր ընտանիքի համար սա ոչ միայն բիզնես, այլեւ սիրելի ու ոգեշնչող գործով զբաղվելու հնարավորություն է, ամուսինս ու երեխաներս շատ հետաքրքրվում են հնագիտությամբ, խնամքով են վերաբերվում ամեն մի գտածոյին։
Լեւոնն ու ՀրայրըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Մինչ Արաքսյան խոսում է մեզ հետ, բակ են դուրս գալիս նրա տղաներն ու հաստատում մոր խոսքերը՝ ասելով, որ երկուսն էլ որոշել են հնագետ դառնալ։ Լեւոնն ու Հրայրը պայծառ աչքերով պատմում են իրենց բակից հայտնաբերված գտածոների մասին․
- Շատ ենք ուզում, որ մեր բակում թանգարան լինի, որպեսզի շատերը գան եւ տեսնեն այս ամենը։
Դամբարանադաշտը
Ինչպես Հովհաննիսյանների տան, այնպես էլ Նոր Արմավիր գյուղի այլ տարածքները ծածկում են Արգիշտիխինիլիի դամբարանադաշտը, որտեղ 2012թ․-ից պեղումներ է անում Նոր Արմավիրի արշավախումբը։
Հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, Նոր Արմավիրի հնագիտական արշավախմբի ղեկավար Սիմոն Հմայակյանն ասում է, որ Հովհաննիսյանների տնամերձ այգում 1980-ականներին մեկ կարասային թաղում են հայտնաբերել, որի մեջ 4 անձ էր հուղարկավորված, ինչպես նաեւ մեկ քարե դագաղ (սարկոֆագ), որի մեջ հուղարկավորությունը կատարված է դիակիզման ծիսակարգով։
Սիմոն Հմայակյանը՝ Հովհաննիսյանների տան բակումԼուսանկարը` Սիմոն Հմայակյանի արխիվից
- Դիակիզված հանգուցյալը եղել էր իր հագուստով եւ զարդերով, վերջիններն այրված վիճակում հայտնաբերեցինք։ Հովհաննիսյանների արդեն հաջորդ սերունդն իրենց այգում նյութեր գտավ եւ մեզ տեղյակ պահեց։ 2012թ․-ից ի վեր՝ բազմաթիվ շինություններ են պեղվել իրենց տնամերձ այգում՝ պարիսպ, փարախ, ինչպես նաեւ դամբարաններ։
«Էրեբունի» թանգարանի ցուցահանդեսիցԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Ընդհանրապես, Նոր Արմավիրի տարածքում տարբեր ծիսակարգերով հուղարկավորություններ են հաստատագրել՝ դիակիզում, դիամասնատում եւ այլն։ Դրանցից յուրաքանչյուրն իր մեկնաբանությունն ունի՝ կապված բնակչության հավատալիքների, էթնիկական պատկանելության հետ։ Սեպագիր արձանագրությունների եւ հնագիտական նյութի ուսումնասիրությունները հնարավորություն են տալիս նաեւ որոշել ովքեր եւ ինչ կենցաղով են ապրել Արգիշտիխինիլի քաղաքում։ Բնակիչները լեռնաշխարհի հարավ-արեւմուտքից բերված, ամենայն հավանականությամբ՝ մեծամասամբ հայախոս մարդիկ են եղել։
ԱրգիշտիխինիլիումԼուսանկարը` Մեդիամաքս
- Կարող եմ ասել, որ Արգիշտի Ա արքան մեծ ուշադրություն էր դարձնում քաղաքին, բնակչությանը, ծիսակարգին, պաշտամունքին։
Սիմոն Հմայակյանն ասում է, որ հայտնաբերված բոլոր նյութերը հանձնում են Էրեբունի թանգարանին, իսկ հնավայրի համար երեք տեղամասից՝ Լեւոնի (Հովհաննիսյան) այգուց հայտնաբերված նյութերի հիման վրա Երեւանի հիմնադրման պատմության «Էրեբունի» թանգարանում ցուցահանդես է բացվել։
Կյանքը հնի եւ նորի արանքում
Սուրբ Դավթի բլրի վրա տեղակայված Արգիշտիխինիլի ամրոցի ճանապարհին համայնքային գերեզմանատունն է, Արցախյան վերջին պատերազմում զոհվածների համար կառուցվող պանթեոնն ու վերջին տարիներին կառուցված մատուռը։
Զինվորական հագուստով տղամարդը, տեսնելով մեզ, ընդառաջ է գալիս։
- Իմ պապերը եկել են Արեւմտյան Հայաստանից։ Երեք-չորս ընտանիքով են հիմնադրել գյուղը։ Աշխատասեր մարդիկ են եղել, շենացրել են այս վայրերը։ Հիմա էլ լավ գյուղ է, իրար հետ համախմբված։ Ապրում են եզդիներ եւ հայեր,- պատմում է Եղիա Անսուրյանը, ում հանգուցյալ կինն ասորի է եղել։ Պատմում է, որ 43 տարի դպրոցում ֆիզիկա է դասավանդել, երեխաներ ունի, երկու տղաները Ռուսաստանում են ապրում, դուստրը՝ Երեւանում։ Ասում է՝ հիմա օգնում է համայնքապետին՝ հետեւում եւ խնամում է գերեզմանատան շրջակա տարածքը։
Եղիա ԱնսուրյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Քիչ անց Եղիան հայացքով ցույց է տալիս հնավայրն ու ասում, որ շատ լավ է հիշում, թե ինչ ոգեւորությամբ էին հնագետները պեղումներ անում։
ԱրգիշտիխինիլումԼուսանկարը` Մեդիամաքս
- Արգիշտիխինիլի քաղաքի արեւմտյան ամրոցը, որ գտնվում է Սուրբ Դավիթ Բլրի վրա, Հայաստանի ամենանշանավոր հնավայրերից մեկն է։ Այստեղ պեղումները կատարվել են 1960-ականներից սկսած՝ Հարություն Մարտիրոսյանի գլխավորած արշավախմբի կողմից, այնուհետեւ պեղումները շարունակել է Ռաֆայել Թորոսյանի ղեկավարած արշավախումբը,- ասում է Սիմոն Հմայակյանը, ով նաեւ այդ արշավախմբերի անդամն է եղել։
Պեղումների ընթացքում բացահայտվել է, որ ամրոցի տարածքը բնակեցված է դեռեւս եղել մ․թ․ա 4-3-րդ հազարամյակներում, այնուհետեւ այդտեղ ձեւավորվել է ուշ Բրոնզի-վաղ Երկաթի դարի մի ամրոց-բնակավայր, իսկ դրանից հետո արդեն՝ Ուրարտական ժամանակաշրջանում, «մաքրվել է» հին ամրոցն ու փոխարենը կառուցվել է Արգիշտիխինիլի քաղաքի արեւմտյան ամրոցը։
Սիմոն Հմայակյանը Լուսանկարը` Սիմոն Հմայակյանի արխիվից
Ուրարտական ժամանակաշրջանում Արգիշտիխինիլին կառուցապատվել է Արգիշտի Ա եւ Սարդուրի Բ արքաների օրոք։ Արգիշտիխինիլին երկամրոց քաղաք էր, մեկը գտնվում էր Սուրբ Դավթի, մյուսը՝ Արմավիր բլրի վրա։
- Կառուցվել է պալատ, ջրամբար։ Արգիշտի Ա-ն ջրանցքներ է անցկացրել, որպեսզի մոտակա հողատարածքները ոռոգվեն։ Արգիշտիխինիլի քաղաքում հիմնադրվել են ավելի քան 20 պաշտամունքային կառույցներ, այսինքն՝ վարչական կենտրոն լինելուց զատ՝ նաեւ պաշտամունքային հզոր կենտրոն է եղել։ Պեղումներով նաեւ պարիսպներ, պալատական շինություն եւ մի քանի շենքեր, կոյուղի են բացվել։ Հետաքրքիր է այն, որ հրապարակը սալահատակված է եղել մանր գլաքարերով։
Հնագետները, ուսումնասիրությունների արդյունքում, կարողացել են շատ լավ պատկերացում կազմել քաղաքի մասին։ Սուրբ Դավթի բլուրը, ինչպես ասում է Սիմոն Հմայակյանը, նոր ծաղկում է ապրել Բագրատունիների օրոք, այստեղ շատ հարուստ եւ աշխատասեր մարդկանցով մի գյուղ է եղել՝ մոտ 200-300 տարի, որն ավերվել է մոնղոլական արշավանքների ժամանակ։ Այս բլուրը մինչ այժմ ուխտավայր է։ Արմավիր բլուրը հետաքրքիր կյանք է ունեցել հետուրարտական ժամանակաշրջանում, երբ դարձել է Երվանդունիների թագավորության մայրաքաղաքը։
-Եթե Արգիշտիխինիլիում չի հայտնաբերվել տաճարը, ապա Արմավիր բլրի վրա Սուսի կոչվող՝ Խալդի աստծուն ձոնված տաճար, որը հելենիստական շրջանում, վերակառուցվել է Արեւի եւ Լուսնի տաճարի, հետագայում այդտեղ կառուցվել է եկեղեցի։ Մինչեւ 1936թ․-ն այն ուխտատեղի էր։
Այս երկու բլուրների միջեւ ընկած հատվածում Նոր Արմավիրի արշավախումբը պաշտամունքային կառույց է հայտնաբերել 2020թ․-ին։
Հրաժեշտից առաջ. դժվար կյանքն ու լավ ապրելու ուղին
Երբ արդեն պատրաստվում ենք դուրս գալ գյուղից, մեքենան անցնում է տան կողքով, որի դիմաց փողոցն է ավլում միջին տարիքի կինը։ Քիչ անց արդեն նրանց բակում ենք։
Մարինեն եւ ՋեմմանԼուսանկարը` Մեդիամաքս
- Ես հարեւան գյուղում եմ ծնվել, 32 տարի առաջ այս գյուղ հարս եմ եկել։ Հիմա տանը երկուսով ենք ապրում՝ ես ու սկեսուրս,- ասում է Մարինեն՝ բակ կանչելով սկեսրոջը՝ Ջեմմային։
ՋեմմանԼուսանկարը` Մեդիամաքս
77-ամյա Ջեմման ասում է, որ դժվար կյանք է ունեցել, ամուսինը շուտ է մահացել, ու ինքը սկեսուրի հետ է 5 երեխային մեծացրել։
- Իմ կյանքից ոչինչ չեմ հասկացել։ Հիմա էլ կյանքը հեշտ չէ։
ՄարինենԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Մարինեն էլ պատմում է, որ երկու երեխա ունի՝ դուստր եւ որդի։ Աղջիկն ամուսնացած է, Երեւանում է ապրում, իսկ տղան Ռուսաստանում է։
- Ամուսինս՝ հոր նման, շուտ է մահացել, մեր տան հոգսը, արդեն 5 տարի, որդուս ուսերին է։ Կարիքից դրդված արտագնա աշխատանքի է մեկնել։ Մեր գյուղի ջահելների մեծ մասն է դրսում աշխատում, ամռան ամիսներին գյուղում միայն տարեց մարդկանց կտեսնեք։ Ամուսինս էլ էր արտագնա աշխատանքով զբաղված, անգամ դստերս վերջին զանգին ու որդուս բանակ ճանապարհելուց չկարողացավ գալ։
Մեքենան շարժվում է՝ հետեւում թողնելով «Նոր Արմավիր» ցուցանակն ու օդում կախված օրորվող վերջին բառերը, որ Մարինեն մեզ ասում է իրենց հրաժեշտ տալուց առաջ. «Եթե աշխատատեղ, գործարան ստեղծեն, գյուղերի վիճակն այսքան վատ չի լինի, մեր երեխաներն էլ մեր կողքին կապրեն ու կաշխատեն»։

On Sunday morning, the streets of Nor Armavir are empty and almost silent. The first is the modernist style building that catches our attention. It is the House of Culture of New Armavir.
Nor Armavir House of CulturePhoto: Simon Hamayakyan’s archive
We park near the community office building on the opposite side of which is a beautiful residential house. While we were studying it, a red taxi with a woman driver stops in front of the house, a woman gets out of the car, approaches the house and returns in a few minutes. Before we can reach these two women the car drives away.
The gate of the house opens again, a white-haired man comes out with a bucket in his hand and heads to the building next to the house, from partially opened door of which steam was coming out.
The man greets us with a hoarse voice and enters the building, we follow him. Four big eyes are shining through the darkness. Seeing their owner the calves become lively. The man empties the bucket and goes out.
- What are you doing now? – I am trying to break the inconvenient silence with similarly inconvenient question. The man immediately understands the situation and uses tactics.
- I am waiting for you to go, for me to clean the barn, - he laughs with the same hoarse voice.
Mnatsakan is 65, he has 3 sons, the middle-aged lives next door, the other with the parents and the third one in Armavir (Hoktemberyan).
- My wife is mainly doing housework. I have been working in an iron foundry for 42 years. One of my sons was a contract border guard for 20 years, he has retired now. The other two sons are earning money by working abroad. We have gardens, we are not engaged in cattle-breeding, we are keeping just a few animals to eat the meat. People in the village are mainly dealing with agriculture and gardening. This year for example there were some difficulties with the grape, the plants that were purchasing the grape from us closed.
Mnatsakan said the life was better during the soviet years – there were a lot of plants and people had jobs, were earning money and lived well, while now the only source of income of the villager is agriculture and cattle-breeding.
Rural life
Gardening, agriculture and cattle-breeding are the main occupation of the residents of Nor Armavir. The main jobs in the community with 2,000 residents, are in the school, medical point, house of culture, community center and the kindergarten.
The head of the community of Nor Armavir Artur Avetisyan says laughing that the birth rate in the community has grown to the level that they do not manage to provide the financial assistance, then adds that the deaths are not less either.
Artur AvetisyanPhoto: Mediamax
One of the biggest problems of the community is the lack of irrigation and drinking water.
- It is so bad that the people are simply disappointed in cultivating land. Now we are building deep wells for irrigation water, we are yet settling the electricity issues and will install transformers in spring. They should help, we will not afford it with community funds only.
I think the enlargement of communities can have a good impact in terms of settling such issues. I think everything will be fine.
Artesian (underground) water is used for drinking in the village. It is not clean, but the villagers are used to it, they drink it. There are only a few houses that buy clean drinking water.
The villagers say that in the last few years the community has been lighted, connected to gas network, the school is already heated, they have a kindergarten, where children from neighboring villages can also attend. The school has 220 students, about 70 children attend the kindergarten.
We are talking with Artur Avetisyan in front of the community office, then he offers to continue the conversation in a more attractive place.
From the mysterious look of the community head, we understand that the place we are going to now will be full of surprises.
The house on the tombs
A cheerful young woman greets us outside the gates of the Hovhannisyans’ house, just a few hundred meters from the town of Argishtikhinili, which is considered the administrative and religious center of the Kingdom of Van. Then we see a huge pot in the scene that opened in front of us.
Araksya Karapetyan shows with great enthusiasm the findings from the yard of their house, and begins the story with her eyes shining.
Araksya KarapetyanPhoto: Mediamax
- Active excavations were underway in the area of our house for the past 5 years. Recently we wanted to build a tonratun next to our house. While digging the place for tonir we came across red stones. We immediately got in touch with the expedition that excavated the ancient site of Argishtikhinili, the excavations found a sanctuary, a residence, many burials in jars, including the burial in this large jar. With those burials, the property and jewelry of the dead were found. They took them to the Erebuni Museum, and some of our samples are now on display in the open air. Over the years, the excavation area in the yard of our house expanded, and the excavations are still going on, and we had the idea to build a guesthouse and a museum here.
To bring this idea to life Araksya’s husband decided to leave for Russia to work. The head of the community Artur Avetisyan said $1million will be needed for it.
- If the museum and guesthouse are built the number of tourists in the village will grow and the life will immediately change. Recently a group of 50 American tourists came here, they removed garbage at the ancient site and left admired, - Artur Avetisyan said.
Nor Armavir schoolPhoto: Mediamax
He adds that in 2019 the roads were asphalted which was another positive impetus. The other important thing that is missing here is guesthouses. The residents of the village have started turning their houses into guesthouses and in this regard as well high quality services should be provided. The head of the community voiced hope that the international organizations which make investments in the revitalization of rural communities will notice their community and carry out support programs.
Araksya adds that with their example they may say how important the investments are. Last summer they tried to turn part of their house into guesthouse, hosted few tourists but to live and host guests at the same time in the same place was not so convenient and they realized that it would be more right to build guesthouse next to the house. They have applied to few organizations but could not find investments.
- In case of investments, we will present to people the ancient site of Argishtikhinili, the excavations in our yard in the form of a museum, we will surely become a tourist center and new development opportunities will open. For our family, this is not only a business, but also an opportunity to do something we love and what we are inspired with, my husband and children are very interested in archeology, they take care of everything they find.
Levon and HrayrPhoto: Mediamax
While Araksya is speaking with us, her sons come out to the yard and confirm their mother’s words, saying that they both have decided to become archeologists. Levon and Hrayr with bright eyes tell us about the finds they have discovered in the yard.
- We really want a museum in our yard so that many people come and see all this.
Mausoleum
Both the Hovhannisyans’ house and other areas of Nor Armavir village cover the Argishtikhinili mausoleum where Nor Armavir expedition has been excavating since 2012.
Simon Hmayakyan, a senior fellow at the Institute of Archeology and Ethnography and leader of the New Armavir archaeological expedition, says a jar with four people was found in the Hovhannisyans’ garden in the 1980s, as well as a stone coffin (sarcophagus) where the burial was performed with a cremation ritual.
Simon Hmayakyan ՝ in the yard of Hovhannisyan’s housePhoto: Mediamax
- The cremated person was wearing clothes and jewelry, we have discovered them burnt. Already the next generation of Hovhannisyan family found materials in their garden and informed us. Since 2012 numerous constructions were excavated in their garden.
From exhibition in Erebuni MuseumPhoto: Mediamax
Burials with different rituals in the territory of New Armavir were confirmed: cremation, dismemberment, etc. Each of them has its own interpretation related to the beliefs of the population, ethnic belonging. Studies of cuneiform inscriptions and archeological material also provide an opportunity to determine who lived in Argishtikhinili and what kind of household they had. The inhabitants were brought from the south-west of the highlands, most likely, they were mainly Armenian-speaking people.
In Argishtikhinili Photo: Mediamax
- I can say that King Argishti I paid great attention to the town, its residents, rituals, worshipping.
Simon Hmayakyan says all the discovered materials are handed over to the Erebuni Museum where an exhibition was conducted based on the materials found in Levon’s (Hovhannisyan) garden from number 3 site of the ancient site.
Life between new and old
On the way to Argishtikhinili Fortress on St. David’s Hill is the community cemetery, the pantheon built for those killed during the last NK war and the chapel built in recent years.
The man in military clothes, seeing us, comes forward.
- My grandparents came from Western Armenia. The village was founded by three or four families. They were hard-working people, they built these places. Now too it is a good village, a united one. Yezidis and Armenians live here, - says Yeghia Ansuryan, whose late wife was an Assyrian. He says that he taught physics at school for 43 years, has children, the two sons live in Russia, the daughter is in Yerevan. He says that now he is helping the community head, watching and taking care of the area around the cemetery.
Yeghia AnsuryanPhoto: Mediamax
A bit later Yeghia shows with his look the ancient site and says that he remembers very well with what enthusiasm the archeologists were doing the excavations.
- The western fortress of Argishtikhinili, located on St. David’s Hill, is one of the most remarkable ancient sites in Armenia. The excavations have been carried out here since the 1960s led by Harutyun Martirosyan, and then they continued by an expedition led by Rafael Torosyan, - says Simon Hmayakyan, who was also a member of those expeditions.
Excavations have revealed that the area of the fortress was still inhabited in the 4th-3rd millenniums BC, then a Late Bronze-Early Iron Age fortress-settlement was formed there, and after that, already in the period of Urartu the old fortress was “cleaned” and instead the western fortress of the Argishtikhinili town was built.
Simon Hmayakyan Photo: Mediamax
In the period of Urartu Argishtikhinili was built during the reign of Argishti I and Sarduri II kings. Argishtikhinili was town with two fortresses, one of which was on St. David Hill and the other on Armavir Hill.
- A palace and a reservoir were built. Argishti I built canals to irrigate the nearby lands. More than 20 religious structures were established in the town of Argishtikhinili, that is, in addition to being an administrative center, it was also a powerful religious center. Excavations also opened fences, a palace building, several buildings, a sewer. It is interesting that the square was paved with small stones.
As a result of studies, the archaeologists have been able to get a very good picture of the town. St. David Hill, as Simon Hmayakyan says, flourished during the Bagratuni period. There were very rich and hard-working people in the village for about 200-300 years, which was destroyed during the Mongol invasions. This hill is still a place of pilgrimage. Armavir Hill had an interesting life in the post-Urartian period, when it became the capital of the Yervanduni Kingdom.
- Though the temple was not found in Argishtikhinili, on the Armavir Hill, a temple named Susi dedicated to the God Khaldi was found. In the Hellenistic period it was rebuilt as a temple of the Sun and the Moon. Later a church was built there. It was a place of pilgrimage until 1936.
In the territory between these two hills, in 2020 the New Armavir expedition discovered a religious structure.
Before saying goodbye: hard life and the way to live well
While leaving the village, the car passes by the house, in front of which a middle-aged woman is sweeping the street. A little later we are already in their yard.
Marine and JemmaPhoto: Mediamax
- I was born in the neighboring village, I married and came here 32 years ago. Now two of us live in the house – me and my mother-in-law, - Marine says, calling out her mother-in-law Jemma.
JemmaPhoto: Mediamax
77-year-old Jemma says she had a difficult life, her husband died early, and she and her mother-in-law raised 5 children.
- I have not understood anything from my life. Now too the life is not easy.
MarinePhoto: Mediamax
Marine says she has two children, a daughter and a son. Her daughter is married, lives in Yerevan, and her son is in Russia.
- My husband, like his father, died early, for already 5 years my son is taking care of the house. He went to work abroad as we were in need. Most of the young people in our village work abroad, during the summer months you will see only elderly people in the village. My husband was working abroad too, he could not even come to daughter’s last bell and send his son to the army.
The car moves, leaving behind the “New Armavir” sign and the last words hovering in the air, which Marine tells us before saying goodbye: “If they create jobs and factories, the situation in the villages will not be so bad, and our children will live and work near us.”
The current article was produced with UNFPA support. The views expressed in this article are solely of the authors and do not necessarily represent those of UNFPA. ![]()