«Դիզայն մտածելակերպ»-ը հայկական նորարարությունների շուկայում
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում անցկացվում է «Պատրաստվիր նորարարության, Հայաստան» նախագիծը, որի նպատակների մասին պատմել է ծրագրի ղեկավար Արման Առաքելյանը։
Նախագծի ամբողջական անվանումն է՝ «Ստեղծարար միտք. Պատրաստվիր նորարարության, Հայաստան»։ Ամերիկյան համալսարանը ծրագրին դիմել է Մեծ Բրիտանիայի Նորթամբրիայի համալսարանի (Northumbria University) դիզայնի դպրոցի հետ համատեղ: Այս գործակցությունը նոր չէ, բրիտանացի պրոֆեսորներից մեկի հետ ՀԱՀ-ը գործակցում է դեռեւս 2012-ից։
Ծրագրի հիմնական նպատակը՝ «դիզայն մտածելակերպով» իրականացվող նորարարությունների ստեղծման՝ գործնական գիտելիքների փոխանցումն է։
Այն Նորթամբրիայի համալսարանը մշակել եւ իրականացնում է 2009-ից։
«Դիզայն մտածելակերպը»
«Դիզայն մտածելակերպ» («Design Thinking») ասելիս, թվում է, թե այն վերաբերում է միայն դիզայներներին, կամ էլ ոճաբաններին։
Իրականում, «դիզայն մտածելակերպ»-ը վերջին մի քանի տարում թրենդային դարձած մտածողության տեսակ է, որը փորձարկել եւ կիրառել են արվեստի, գրականության, երաժշտության, գիտության, տեխնիկայի, բիզնես ոլորտի բոլոր հանճարեղ ու հայտնի դեմքերը։
«Դիզայներական մտածելակերպը» սովորեցնում եւ օգնում է համակարգել մտքերը, սովորել եւ փորձել նորարարություններ, կիրառել այդ ամենը, երբ ստեղծագործական գործընթացներում, կյանքում եւ նույնիսկ քաղաքական որոշումներ կայացնելիս անհրաժեշտ են նորարարական լուծումներ։
«Դիզայն մտածելակերպի» քաղաքականությունն ու մեթոդաբանությունն է կիրառվում Apple, Google, Samsung and GE  ընկերություններում։ Այն պարտադիր դասավանդվող առարկա է Սթենֆորդի, Հարվարդի եւ Նորթամբրիայի համալսարաններում։
Մի քանի ուղղություն
Առաջինը ստարտափերով զբաղվող մարդկանց հետ աշխատանքն է։ Նրանք ճարտարապետներ են, երաժիշտներ, քանդակագործներ, արվեստի ներկայացուցիչներ։ Ծրագիրը բացատրում է, թե ինչպես կարող են իրենց ստեղծագործ մտքերը վերածել ստեղծարար ոլորտի ստարտափերի։
Մասնակիցները նախ սովորում են պլանավորել քայլերի հաջորդականությունը, հետո պարզեցնում են անելիքները, մշակում քաղաքականությունը։ Գործնական բոլոր առաջադրանքներում կիրառվում է Նորթամբրիայի համալսարանի մշակած կրթական մոդելը։
Երկրորդ ուղղությունն աշխատանքն է դասընթացավարների հետ։
Դասընթացավարները
Ծրագրով նախատեսված են հանդիպումներ Նորթամբրիայի համալսարանի դասախոս-պրոֆեսորների հետ։ Սեմինար-դասախոսությունների շարք են անցկացրել  «դիզայն-մտածողության» առաջատար մասնագետներ Նիք Սփենսերը եւ Նիլ Սմիֆը։
Վերջերս համալսարանում էր ոլորտի լավագույն մասնագետ Միշել Ռասքը (Michele Rusk)։ Նա աշխատել է Նիդեռլանդների, Անգլիայի եւ Իռլանդիայի կառավարությունների հետ։
Ամերիկյան համալսարանում Միշելը ուսուցանում է «Քաղաքականությունների մշակման դիզայն մտածողություն»-ը։ Նրա դասընթացի մասնակիցները կրթության եւ գիտության նախարարությունից են՝ վարչության պետեր եւ գլխավոր մասնագետներ։
Արման Առաքելյանը Արման Առաքելյանը
«Այս մասնագետներն անմիջական մասնակցություն ունեն կրթական քաղաքականության մշակման գործում: Աշխատարանի ամենամեծ ներդրումը կարող է դառնալ այն, որ մեր ապագա կրթական քաղաքականությունը լինի շատ ավելի մարդակենտրոն եւ ավելի շատ հաշվի առնի «մարդկային» խնդիրները», - կարծում  է ծրագրի ղեկավար Արման Առաքելյանը։

American University of Armenia is implementing “Get Ready to Innovate Armenia” program in the scope of the British Council’s Creative Spark, and Mediamax sat down with head of the program Arman Arakelyan to learn the details.
About the program
The full name of the program is “Creative Spark: Get Ready to Innovate Armenia”. The American University is cooperating with School of Design of Northumbria University in the scope of the program. The collaboration is not new, as American University has worked with one of the Northumbria professors since 2012.
The main objective of the program is to teach practical skills to people creating innovations based on design thinking. Northumbria University implements it since 2009.
Design Thinking
When we say “design thinking”, we assume it is a practice that only concerns designers or stylists.
Actually, this term describes an emerging way of thinking that has been tested and used by all original and famous figures in art, literature, science, music, technology and business.
Design thinking teaches to organize your mind, learn and try innovative things and use all that when it is necessary to find an innovative solution for a creative process, life in general, and even politics.
The policy and methodology of design thinking are applied in Apple, Google, Samsung and GE. It is a part of curriculum in Stanford, Harvard and Northumbria universities.
The areas of focus
The first area of focus is the work with startup founders. They are architects, musicians, sculptors, people of art. The program teaches them how to turn their creative ideas into creative startups.
First they learn to form an action plan and then they simplify the tasks and define a policy. For all practical tasks we use the model developed by Northumbria University.
The second area of focus is the work with trainers.
The trainers
The program includes meetings with lecturers from Northumbria University. Leading experts in Design Thinking Nick Spencer and Neil Smith have already held several seminars for the trainers.
Recently American University hosted top expert of the field Michele Rusk, whose work experience includes collaborations with the governments of the Netherlands, England and Ireland.
At American University she teaches design thinking in policy making. Rusk’s students are employees of the Armenian Ministry of Education and Science, heads of departments and chief experts.
Arman ArakelyanPhoto: Mediamax
“These specialists are directly involved in the making of educational policies. The biggest contribution of the workshop can be that future educational policies in Armenia are more people-oriented and allow much more consideration for the human issues,” said head of “Creative Spark: Get Ready to Innovate Armenia” Arman Arakelyan.