Իմ համտեսած Հայաստանը. մաս 1 - Mediamax.am
Մարիա Լապուկը ռուսաստանյան «Օդնոկլասնիկի» սոցիալական ցանցի մամուլի քարտուղարն է: Պարզվում է, նրան այնքան է դուր գալիս Հայաստանում, որ Մաշան ցանկացավ մեզ համար փոքր հատուկ նախագիծ պատրաստել եւ մեր երկրի մասին պատմել նրանց, ովքեր երբեք այստեղ չեն եղել:
Մաշան գրում է այն վայրերի մասին, որոնք, ինչպես երբեմն թվում է մեզ՝ հայաստանցիներիս, այնքան էլ հետաքրքիր չեն օտարերկրացիների համար՝ Գառնի, Գեղարդ, Սեւան: Սակայն նա գրում է այնպիսի ջերմությամբ, որ այդ վայրեր այցելելու եւ տպավորությունները թարմացնելու ցանկություն առաջացավ նաեւ մեր խմբագրության շատ անդամների մոտ:
Մաշայի պատմվածները նկարազարդելու համար ընտրեցինք տաղանդավոր ռուս լուսանկարիչ Ալեքսանդր Տյագնի-Րյադնոյի նկարները` 2006թ. նա այցելել էր Հայաստան Մեդիամաքս-ի հրավերով: Այդ գործուղման արդյունքը եղավ 2006թ. նոյեմբերին Մոսկվայում կայացած Սաշայի «Տաք Հայաստան» լուսանկարների ցուցահանդեսը:
Նախագիծը բաղկացած է չորս մասից, այսօր ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում 1-ին մասը:
Մաս 1. Փորձել եւ զգալ Հայաստանը
Ես շատ հաճախ եմ այցելում Հայաստան` տարբեր գործերով: Ամեն ինչ սկսվեց գործուղումներից ռուսաստանյան բջջային օպերատորներից մեկում աշխատելիս: Դպրոցում աշխարհագրությունը ոչ այնքան լավ ուսումնասիրելու պատճառով ինձ թվում էր, որ Հայաստանը շատ հեռու է, բայց պարզվեց, որ Մոսկվայից Երեւան թռիչքը ընդամենը 2,5 ժամ է:
Մարիա Լապուկ
Լուսանկարը` անձնական աևխիվից:
Մինչ հայ ընկերներիս հետ ծանոթանալը ես չգիտեի, թե ինչպես է պետք դիմավորել հարազատներին եւ ընկերներին օդանավակայանում: Իսկ դա պետք է լինի այսպես. ամբողջ ընտանիքը գիշերը հավաքվում է եւ ուղեւորվում օդանավակայան: Բոլոր ամենասպասված չվերթները «Զվարթնոց» են ժամանում հենց գիշերը. մի քանի չվերթ Մոսկվայից, նաեւ Վիենայից, Վարշավայից (սրանք Հայաստանից ԱՄՆ եւ հակառակը ուղեւորվելու կարեւորագույն միջանկյալ կետերն են), Պրահայից: Եթե ցերեկը ֆորմալ գործերը (սահմանի հատում, ուղեբեռի ստացում) երեւանյան օդանավակայանում տեւում են ոչ ավել, քան 15 րոպե, ապա գիշերը դա կարող է մինչեւ մեկ ժամ տեւել, սակայն արժե սպասել հանուն այն պատկերի, որը քեզ սպասում է ժամանումների սրահում:
Ընտանիքը ամբողջ կազմով, կամ էլ ընկերները ծաղիկներով, թխվածքով, երգերով սպասում են հյուրին` ցնցող տեսարան է: Վստահեցնում եմ, երբեւէ ոչ մի տեղ եւ երբեք նման բան չեմ տեսել: Շատ եմ ցանկանում, որպեսզի ինձ հենց այդպես դիմավորեն, սակայն Մոսկվայում ավանդույթներն այլ են, օրինակ, Մոսկվայի մռայլ օդանավակայանում քեզ սպասում է տաքսու վարորդը` ցուցանակով: Գիշերային ժամանման եւս մեկ առավելություն` խորամանկ արեւելյան կիսալուսինը տեսնելու հնարավորությունը: Օդանավակայանից մինչեւ հյուրանոց ճանապարհին տեսնում ես լեռներ, անվերջ երկինք եւ «1000 ու 1 գիշեր» հեքիաթի կիսալուսինը: Ինչպե՞ս այդքանից հետո կարելի է չսիրահարվել այդ երկրին:
Ի դեպ, լեռների մասին. Արարատը մանկությունից ինձ համար լեռ էր Հայաստանում: Պատկերացրեք իմ հիասթափությունը, երբ իմացա, որ չեմ կարող ուղեւորվել նրա փեշերի մոտ, քանի որ սարը Թուրքիայի տարածքում է գտնվում: Այդպես է որոշել պատմությունը, սակայն ընկերներիցս ոչ մեկը չի հավատում դրան: Արարատը շատ ռուսաստանցիների (եւ ոչ միայն) համար ամենահայկական սարն է: Եվ Հայաստանի կողմից Արարատի ձնե գլխարկների տեսարանը ամենագեղեցիկն է:
Այսպես` հիասթափված Արարատ մագլցելու եւ Նոյան տապանը գտնելու հնարավորության բացակայությունից, արժե դիտարկել այլ տեսարժան վայրերը, որոնք Հայաստանում ավելի քան շատ են:  Ըստ իս, Հայաստանի զբոսաշրջային ներուժը թերագնահատած է: Այստեղ իրոք շատ բան կա տեսնելու, անելու, փորձելու, զգալու եւ, ի վերջո, ապրելու:
Ձմռանը այստեղ կարելի է սահել դահուկներով եւ սնոուբորդով, օգոստոսին լողալ աշխարհի ամենաբարձր լճերից մեկում, վայելել spa-ծառայությունները, փորձել գառան մսից պատրաստված 100 ճաշատեսակներ, լսել իսկական ջազ, դիտել հիասքանչ ժամանակակից արվեստ, գնել բազում էթնիկ զարդեր, գտնել հնագույն մետաղադրամներ, կամ էլ հնության այլ իրեր անձնական հավաքածուի համար եւ ճանապարհորդել աշխարհում ամենաերկար ճոպանուղով: Մոռացա Հայաստանի ճայերի մասին` այստեղ կարելի է ծանոթանալ այս գեղեցկության հետ, որը կարող է անգամ դեկորատիվ կոսմետիկայի գովազդում նկարահանվել:
Բացի այդ, կարելի է իմանալ ամեն ինչ Քրիստոնեություն առաջինը ընդունած երկրի մասին եւ հասկանալ, թե ինչպես կարելի է 1,5 հազար տարիների ընթացքում նույն այբուբենն օգտագործել: Ահա այդպես: Առնվազն երեք արձակուրդի համար զբաղմունք կա:

Уехать из Армении, чтобы вернуться: часть 1 - Mediamax.am
Маша пишет о местах, которые, как кажется жителям Армении, давно набили оскомину - Гарни, Гегард, Севан. Однако она рассказывает о них с такой теплотой и находит столь интересные углы зрения, что желание проехаться по этим местам и обновить впечатления возникло у многих членов нашей редакции.
Уверены, что после рассказов Маши многие решат раскрыть для себя Армению.
В качестве иллюстраций к рассказам Маши мы выбрали фотографии талантливого российского фотографа Александра Тягны-Рядно, который приезжал в Армению по приглашению Медиамакс в 2006 году. По итогам той поездки в ноябре 2006 года в московской галерее «Древо» состоялась выставка фотографий Саши - «Горячая Армения».
Представляем вашему вниманию первую часть спецпроекта «Уехать из Армении, чтобы вернуться».
Часть 1: попробовать и почувствовать Армению
Я очень часто летаю в Армению по совершенно разным делам. Началось все с командировок по время работы в одном из сотовых операторов. В силу моего не очень тщательного изучения географии в школе, мне казалось, что Армения – это где-то очень далеко, но оказалось, что полет в 2,5 часа долгим совсем не назовешь. А вот чудесные вещи со мной начинают происходить, как только я сажусь в самолет, следующий в Ереван. Но обо всем по порядку.
Мария Лапук
Фото: из личного архива.
До знакомства с моими армянскими друзьями я не знала, как нужно встречать близких и друзей в аэропорту. Правда! А должно это происходить вот так: вся семья собирается ночью и едет в аэропорт. Все самые долгожданные рейсы приземляется в “Звартноце” именно ночью: пара московских, Вена, Варшава (это главные транзитные точки для поездок из Армении в США и обратно), Прага. Если днем формальности в ереванском аэропорту (граница, багаж) занимают не более 15 минут, то ночью это может занять до часа, но ожидание стоит той картины, которая предстает на выходе в зону прилетов.
Вся семья или друзья ждут гостя на выходе с цветами, пирогами, песнями – зрелище потрясающее! Уверяю, больше нигде и никогда такого мне увидеть не удалось. Очень хочется, чтобы меня встречали именно так, хотя в Москве обычаи другие: например, таксист в промозглом аэропорту Москвы ждет тебя с табличкой. Еще один плюс ночного прилета – возможность увидеть хитрый восточный полумесяц. По дороге из аэропорта до гостиницы в программе бывают силуэты гор, бесконечный небосвод и месяц из сказки «1000 и 1 ночь». Ну как после этого можно не влюбиться в страну?
Кстати, про горы: Арарат с самого детства был для меня горой в Армении. Представьте мое разочарование, когда я узнала, что экскурсию к этой основе основ мне ждать не стоит - гора находится на территории Турции. Вот так распорядилась история, но никто из моих друзей в это не верит. Арарат для многих россиян (и не только) - самая армянская гора! И вид со стороны Армении на снежные шапки Арарата самый красивый!
Вот так, разочаровавшись в отсутствии возможности взобраться на Арарат и найти Ноев Ковчег, стоит присмотреться к другим достопримечательностям, коих в Армении предостаточно. Но мой взгляд, туристический потенциал Армении совершенно недооценен. Здесь действительно очень много того, что стоит посмотреть, сделать, попробовать, почувствовать и, наконец, прожить.
Например, зимой тут можно покататься на горных лыжах и сноубордах, в августе - плавать в одном из самых высокогорных озер мира, наслаждаться spa-процедурами, попробовать 100 блюд из баранины, послушать настоящий джаз, увидеть потрясающее современное искусство, накупить себе уйму этнических украшений, найти старинные монеты или другие предметы старины для своей коллекции и прокатиться на самой длинной в мире канатной дороге. Совсем забыла про армянскую чайку – тут можно познакомиться с этой красоткой, которой в пору сниматься в рекламе декоративной косметики.
А еще можно узнать все про первую страну, принявшую христианство, и понять, как можно использовать один алфавит на протяжении 1,5 тысяч лет. Вот так! Как минимум на 3 отпуска дел заготовлено!