Իմ համտեսած Հայաստանը. մաս 1 - Mediamax.am
Մարիա Լապուկը ռուսաստանյան «Օդնոկլասնիկի» սոցիալական ցանցի մամուլի քարտուղարն է: Պարզվում է, նրան այնքան է դուր գալիս Հայաստանում, որ Մաշան ցանկացավ մեզ համար փոքր հատուկ նախագիծ պատրաստել եւ մեր երկրի մասին պատմել նրանց, ովքեր երբեք այստեղ չեն եղել:
Մաշան գրում է այն վայրերի մասին, որոնք, ինչպես երբեմն թվում է մեզ՝ հայաստանցիներիս, այնքան էլ հետաքրքիր չեն օտարերկրացիների համար՝ Գառնի, Գեղարդ, Սեւան: Սակայն նա գրում է այնպիսի ջերմությամբ, որ այդ վայրեր այցելելու եւ տպավորությունները թարմացնելու ցանկություն առաջացավ նաեւ մեր խմբագրության շատ անդամների մոտ:
Մաշայի պատմվածները նկարազարդելու համար ընտրեցինք տաղանդավոր ռուս լուսանկարիչ Ալեքսանդր Տյագնի-Րյադնոյի նկարները` 2006թ. նա այցելել էր Հայաստան Մեդիամաքս-ի հրավերով: Այդ գործուղման արդյունքը եղավ 2006թ. նոյեմբերին Մոսկվայում կայացած Սաշայի «Տաք Հայաստան» լուսանկարների ցուցահանդեսը:
Նախագիծը բաղկացած է չորս մասից, այսօր ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում 1-ին մասը:
Մաս 1. Փորձել եւ զգալ Հայաստանը
Ես շատ հաճախ եմ այցելում Հայաստան` տարբեր գործերով: Ամեն ինչ սկսվեց գործուղումներից ռուսաստանյան բջջային օպերատորներից մեկում աշխատելիս: Դպրոցում աշխարհագրությունը ոչ այնքան լավ ուսումնասիրելու պատճառով ինձ թվում էր, որ Հայաստանը շատ հեռու է, բայց պարզվեց, որ Մոսկվայից Երեւան թռիչքը ընդամենը 2,5 ժամ է:
Մարիա Լապուկ
Լուսանկարը` անձնական աևխիվից:
Մինչ հայ ընկերներիս հետ ծանոթանալը ես չգիտեի, թե ինչպես է պետք դիմավորել հարազատներին եւ ընկերներին օդանավակայանում: Իսկ դա պետք է լինի այսպես. ամբողջ ընտանիքը գիշերը հավաքվում է եւ ուղեւորվում օդանավակայան: Բոլոր ամենասպասված չվերթները «Զվարթնոց» են ժամանում հենց գիշերը. մի քանի չվերթ Մոսկվայից, նաեւ Վիենայից, Վարշավայից (սրանք Հայաստանից ԱՄՆ եւ հակառակը ուղեւորվելու կարեւորագույն միջանկյալ կետերն են), Պրահայից: Եթե ցերեկը ֆորմալ գործերը (սահմանի հատում, ուղեբեռի ստացում) երեւանյան օդանավակայանում տեւում են ոչ ավել, քան 15 րոպե, ապա գիշերը դա կարող է մինչեւ մեկ ժամ տեւել, սակայն արժե սպասել հանուն այն պատկերի, որը քեզ սպասում է ժամանումների սրահում:
Ընտանիքը ամբողջ կազմով, կամ էլ ընկերները ծաղիկներով, թխվածքով, երգերով սպասում են հյուրին` ցնցող տեսարան է: Վստահեցնում եմ, երբեւէ ոչ մի տեղ եւ երբեք նման բան չեմ տեսել: Շատ եմ ցանկանում, որպեսզի ինձ հենց այդպես դիմավորեն, սակայն Մոսկվայում ավանդույթներն այլ են, օրինակ, Մոսկվայի մռայլ օդանավակայանում քեզ սպասում է տաքսու վարորդը` ցուցանակով: Գիշերային ժամանման եւս մեկ առավելություն` խորամանկ արեւելյան կիսալուսինը տեսնելու հնարավորությունը: Օդանավակայանից մինչեւ հյուրանոց ճանապարհին տեսնում ես լեռներ, անվերջ երկինք եւ «1000 ու 1 գիշեր» հեքիաթի կիսալուսինը: Ինչպե՞ս այդքանից հետո կարելի է չսիրահարվել այդ երկրին:
Ի դեպ, լեռների մասին. Արարատը մանկությունից ինձ համար լեռ էր Հայաստանում: Պատկերացրեք իմ հիասթափությունը, երբ իմացա, որ չեմ կարող ուղեւորվել նրա փեշերի մոտ, քանի որ սարը Թուրքիայի տարածքում է գտնվում: Այդպես է որոշել պատմությունը, սակայն ընկերներիցս ոչ մեկը չի հավատում դրան: Արարատը շատ ռուսաստանցիների (եւ ոչ միայն) համար ամենահայկական սարն է: Եվ Հայաստանի կողմից Արարատի ձնե գլխարկների տեսարանը ամենագեղեցիկն է:
Այսպես` հիասթափված Արարատ մագլցելու եւ Նոյան տապանը գտնելու հնարավորության բացակայությունից, արժե դիտարկել այլ տեսարժան վայրերը, որոնք Հայաստանում ավելի քան շատ են:  Ըստ իս, Հայաստանի զբոսաշրջային ներուժը թերագնահատած է: Այստեղ իրոք շատ բան կա տեսնելու, անելու, փորձելու, զգալու եւ, ի վերջո, ապրելու:
Ձմռանը այստեղ կարելի է սահել դահուկներով եւ սնոուբորդով, օգոստոսին լողալ աշխարհի ամենաբարձր լճերից մեկում, վայելել spa-ծառայությունները, փորձել գառան մսից պատրաստված 100 ճաշատեսակներ, լսել իսկական ջազ, դիտել հիասքանչ ժամանակակից արվեստ, գնել բազում էթնիկ զարդեր, գտնել հնագույն մետաղադրամներ, կամ էլ հնության այլ իրեր անձնական հավաքածուի համար եւ ճանապարհորդել աշխարհում ամենաերկար ճոպանուղով: Մոռացա Հայաստանի ճայերի մասին` այստեղ կարելի է ծանոթանալ այս գեղեցկության հետ, որը կարող է անգամ դեկորատիվ կոսմետիկայի գովազդում նկարահանվել:
Բացի այդ, կարելի է իմանալ ամեն ինչ Քրիստոնեություն առաջինը ընդունած երկրի մասին եւ հասկանալ, թե ինչպես կարելի է 1,5 հազար տարիների ընթացքում նույն այբուբենն օգտագործել: Ահա այդպես: Առնվազն երեք արձակուրդի համար զբաղմունք կա:

Maria is writing about places which have become quite habitual for people living in Armenia- Garni, Geghard, Sevan. But she tells her story so warmly and finds so interesting angles that many from our editorial staff expressed a desire to visit these places again.
We believe that after reading Masha’s stories many will decide to discover Armenia for themselves again.
To make Masha’s stories more vivid we have chosen the pictures of Alexander Tyagny-Ryadno, a Russian photographer who visited Armenia on Mediamax’s invitation in 2006. Following this trip, an exhibition of his photographs entitled “Hot Armenia” was organized in “Drevo” Moscow Art Gallery in November 2006.
Here is the first part of our special project “To leave Armenia to return again”.
Part 1: To try and to feel Armenia
I’m visiting Armenia very often on various occasions. Everything began from a business trip at the time when I was working at one of the Russian mobile operators. As far as I was not very much interested in geography during my school years, I always thought that Armenia was a situated somewhere very far away. But it turned out that the 2,5-hour flight was not that long, and wonderful things begin to occur to me as soon as I get in the plane to Yerevan.
Maria Lapuk
Before meeting with my Armenian friends I didn’t know how to meet friends and relatives at the airport. Yes, it’s true. It should happen this way: the whole family is going to the airport. All the long-awaited flights are landing at “Zvartnots” at night: from Moscow, Vienna, Warsaw (these are the main transit routes to fly to Armenia from USA and back), Prague. If formalities at Yerevan airport (luggage, border) last about 15 minutes in the daytime, they may take up to an hour in the nighttime, but the wait is worth the picture you will see at the arrival zone.
The whole family is waiting for a guest with flowers, pies, songs- this is a striking scene. I assure you, I have never seen something like this anywhere else. I wish I were met this way, though habits in Moscow differ: for example a taxi driver at a dank Moscow airport is waiting for you with a placard. The other benefit of arriving at night is that you can see the subtle eastern half-moon. On my way from the airport to hotel I saw the silhouettes of mountains, the endless sky and the moon from “Thousand and one nights” tales. Well, how can you not fall in love with a country after seeing all this?
Photo: Alexander Tyagny-Ryadno
By the way, a few words about mountains: for me, Ararat has always been a mountain in Armenia. Imagine my disappointment when I learned that I won’t be able to make a tour to Ararat because it’s situated on the territory of Turkey. So ordered history, but many of my friends don’t believe it. For many Russians, Mount Ararat is the most Armenian mountain! And the view from Armenia of the snowy cap of Mount Ararat is also the most beautiful one!
So, deeply disappointed in the lack of a possibility to climb Mount Ararat and find the Noah’s Ark, you should go and see other attractions in Armenia. There is really a lot to see, to do, to try, to feel and finally to enjoy in Armenia.
For example, in winter you can go skiing and snowboarding; in august - swim in one of the world’s most high-mountain lakes, enjoy spa procedures, taste 100 mutton dishes, listen to true jazz, see the fantastic modern art, buy yourself a lot of ethnic jewelry, find ancient coins and other antique items for your collection and enjoy a breath-taking ride on the world’s longest ropeway. I have almost forgotten about the Armenian seagull - you can find this beauty here, which can even appear in decorative makeup advertisements.
You can also learn everything about the world’s first country that adopted Christianity as national religion and understand how an alphabet can be used over 1500 years. This is it! You have a lot of things to do in Armenia during you next vacations.