Ներկայացնում ենք պաշտոնաթող թուրք դիվանագետ, Ստամբուլի EDAM վերլուծական կենտրոնի ղեկավար եւ Carnegie Europe-ի ավագ գիտաշխատող Սինան Յուլգենի հոդվածը՝ գրված Project Syndicate-ի համար:
Սինան Յուլգեն
Ցնցումների դարաշրջանում քաղաքական առաջնորդները պետք է կենսական որոշումներ կայացնեն ազգային շահերը պաշտպանելու համար։ Այդ որոշումները հաճախ ձեւավորվում են պատմական հիշողության ազդեցության ներքո։ Այդպես է Թուրքիայի դեպքում՝ երկիրն այսօր գնահատում է Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական պատերազմի հնարավոր հետեւանքները։
Թուրքիան ու Իրանը դարեր շարունակ կիսում են տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքության ընդհանուր ըմբռնումը։ Նրանց սահմանը Մերձավոր Արեւելքի ամենահին անընդհատ ճանաչված ընդհանուր սահմաններից մեկն է, իսկ երկու երկրների միջեւ խաղաղությունը 1639 թվականից ի վեր չի խաթարվել։
Սա, անշուշտ, չի նշանակում, որ նրանք դաշնակիցներ են։ Հատկապես 1979 թվականի Իսլամական հեղափոխությունից հետո երկու երկրների շահերը բազմիցս սուր կերպով բախվել են, եւ նրանք պայքար են մղել տարածաշրջանային ազդեցության համար։ Այնուամենայնիվ, նրանց մրցակցությունը միշտ անուղղակի է մնացել՝ ձգտելով տարածաշրջանային դինամիկան ծառայեցնել իրենց շահերին, նրանք հետեւողականորեն խուսափել են ուղիղ դիմակայունությունից:
Թուրքիայի եւ Իրանի ԱԳ նախարարներ Աբաս Արաղչին ու Հաքան ՖիդանըԼուսանկարը` REUTERS
Դա հատկապես ցայտուն դրսեւորվեց Սիրիայում։ Երբ 2011-ին Բաշար Ասադի վարչակարգի դեմ բողոքի ալիք բարձրացավ, Թուրքիան բացահայտորեն աջակցեց ռեժիմի տապալման կողմնակիցներին։ Իսկ Իրանը դարձավ Ասադի հենասյուներից մեկը՝ հնարավոր դարձնելով, որ վերջինս ավելի քան 10 տարի դիմանա քաղաքացիական պատերազմում։ Միայն 2022-ի վերջին՝ Իրանի արտաքին ազդեցության թուլացումից հետո, ընդդիմադիր ուժերին Թուրքիայի աջակցությամբ հաջողվեց կոտրել ռեժիմի դիմադրությունը եւ վերջնականապես տապալել Ասադների դինաստիան։
Այսօր Թուրքիան այնքան հաստատակամ է Իրանի հետ ուղղակի բախումից խուսափելու հարցում, որ հնարավորինս մեղմ արձագանքեց Իրանի բալիստիկ հրթիռներով հարվածին, որը, ենթադրաբար, կարող էր խոցել Թուրքիայի հարավում գտնվող Ինջիրլիք ավիաբազան, եթե չլինեին ՆԱՏՕ-ի հակաօդային պաշտպանության համակարգերը։ Էրդողանի կառավարությունը թերահավատ է Իրանում ռեժիմի փոփոխության հնարավորության նկատմամբ, հատկապես եթե այդ գործընթացը ղեկավարում են Միացյալ Նահանգները։ Եթե Բարաք Օբաման՝ ռազմավարական ողջամտությունն ու հաշվարկված մոտեցումն արժեւորող նախագահը, բավականաչափ կամք ու հետեւողականություն չունեցավ Սիրիայում ռեժիմ փոխելու համար, ինչպե՞ս կարող է Դոնալդ Թրամփի քաոտիկ վարչակազմը հաջողության հասնել Իրանում։
Ավելին, նույնիսկ եթե ԱՄՆ-ն կարողանա տապալել իրանական ռեժիմը, իշխանության կազմակերպված փոխանցումը չափազանց կասկածելի հեռանկար է թվում։ Թուրքիայի համար ամենամռայլ սցենարը Իրանի փլուզումն է։
Ինչ քաոս էլ Իրանում հրահրեն ԱՄՆ-ն ու Իսրայելը, Թուրքիան ստիպված կլինի կրել դրանց հետեւանքները, առաջին հերթին՝ գաղթականների հոսքը։ Այն լուրջ հարված կհասցնի թուրքական տնտեսությանը, որն այժմ ջանում է զսպել գնաճը։
Այս ռիսկերի գնահատումն էր, որ Թուրքիային դրդեց ձեռնամուխ լինել ընթացիկ հակամարտության կանխարգելմանը, ներառյալ ԱՄՆ-ի ու Իրանի միջեւ բանակցություններին միջնորդ դառնալու առաջարկը։ Երբ այդ ջանքերը արդյունք չտվեցին, նախաձեռնությունն անցավ Օմանին, ապա՝ Շվեյցարիային։ Հիմա Թուրքիայի նպատակն է հնարավորինս արագ կանգնեցնել բռնությունը՝ նախքան իրանական ռեժիմի ամբողջական փլուզումը։
Սակայն Թուրքիայի շահերից բխում է նաեւ, որ հակամարտությունը չավարտվի իրանական ռեժիմի հաղթանակով։ Հաղթած Իսլամական Հանրապետությունն, անկասկած, ավելի մեծ թափ կհաղորդի իր հավակնություններին՝ դուրս կգա Միջուկային զենքի չտարածման համաձայնագրից եւ կարագացնի քայլերը միջուկային տերություն դառնալու ճանապարհին կամ առնվազն շեմային կարգավիճակ ձեռք բերելու համար։ Իսկ միջուկային Իրանը կփշրի տարածաշրջանային ուժային հավասարակշռությունը, որն այժմ ձեւավորվում է Թուրքիային ձեռնտու ուղղությամբ։
Ուստի Թուրքիայի համար նախընտրելի ելքը Իրանի հավակնությունների ու ներուժի կառավարելի թուլացումն է։ Կարեւոր օրինակ կարող է ծառայել Վենեսուելայի նախադեպը. Նիկոլաս Մադուրոյին իշխանությունից հեռացնելով՝ ԱՄՆ-ը իշխանության ղեկը փոխանցեց ոչ թե ընդդիմությանը, այլ ռեժիմի ներկայացուցիչներից կազմված ճկուն կառավարիչներին:
Թուրքիան, ըստ ամենայնի, մոտ ժամանակներս ջանքեր կնախաձեռնի Իրանի ներսում նման ճկուն առանցքային դերակատարներ հայտնաբերելու ուղղությամբ։ Ճիշտ պահին Թուրքիան կարող է փորձել կապ հաստատել նրանց եւ միջազգային խաղացողների միջեւ։

Синан Юльген - бывший турецкий дипломат, глава стамбульского аналитического центра EDAM и старший научный сотрудник Carnegie Europe.
Синан Юльген
В эпоху потрясений политическим лидерам приходится принимать ключевые решения для защиты национальных интересов своих стран. Эти решения нередко формируются под влиянием институциональной исторической памяти. Именно так обстоит дело с Турцией сегодня, когда она осмысливает вероятные последствия американо-израильской войны с Ираном.
Турция и Иран разделяют понимание региональной геополитики, уходящее корнями в века. Их граница - одна из старейших непрерывно признанных общих границ на Ближнем Востоке, а мир между двумя странами сохраняется с 1639 года.
Разумеется, Турцию и Иран нельзя назвать союзниками. Их интересы нередко кардинально расходились - особенно после Исламской революции 1979 года, и они не раз вступали в борьбу за региональное влияние. Однако их стратегическое соперничество всегда разворачивалось опосредованно: стремясь склонить региональную динамику в свою пользу, обе стороны последовательно избегали прямого столкновения.
Главы МИД Ирана и Турции Аббас Арагчи и Хакан ФиданФото: REUTERS
Это наглядно проявилось в Сирии. Когда в 2011 году вспыхнули массовые протесты против режима Башара Асада, Турция открыто поддержала смену режима. Иран же стал ключевым союзником Асада, помогая ему выстоять в течение более десяти лет гражданской войны. Лишь после того, как внешнее влияние Ирана ослабло в конце 2022 года, оппозиционным силам - при поддержке Турции - удалось переломить ход конфликта и в итоге свергнуть династию Асадов.
Сегодня Турция настолько привержена курсу на избежание прямой конфронтации с Ираном, что даже преуменьшила значение иранского удара баллистическими ракетами, который, по имеющимся данным, мог поразить авиабазу Инджирлик на юге страны, если бы не системы противовоздушной обороны НАТО. Правительство Эрдогана скептически оценивает реалистичность смены режима в Иране - особенно если этот процесс возглавят Соединённые Штаты. Если у президента Барака Обамы, ценившего взвешенное стратегическое планирование, не хватило ни терпения, ни решимости осуществить смену режима в Сирии, как хаотичная администрация Дональда Трампа способна добиться успеха в Иране?
Даже если США и сумеют свергнуть иранский режим, упорядоченный переход власти крайне маловероятен. Для Турции крах иранского государства - наихудший сценарий.
Какой бы хаос ни породили США и Израиль в Иране, Турции придётся иметь дело с последствиями - включая массовый приток беженцев. От Исламской революции 1979 года до войны в Персидском заливе 1990–1991 годов и сирийской гражданской войны - смена режима в турецком соседстве, равно как и провальные попытки её осуществить, неизменно ложилась на страну тяжёлым бременем в сфере безопасности и гуманитарной сфере.
Приток беженцев из Ирана создаст и серьёзную нагрузку на турецкую экономику - в момент, когда страна пытается обуздать инфляцию. Затяжная нестабильность в Иране способна существенно осложнить эти усилия.
Острое осознание этих угроз побудило Турцию предпринять усилия по предотвращению нынешнего конфликта, в том числе предложить посредничество в переговорах между США и Ираном. Когда эти усилия не принесли результата, инициативу перехватил Оман, а обречённые переговоры переместились в Швейцарию. Теперь Турция стремится как можно скорее остановить насилие - прежде чем иранский режим рухнет.
Однако если предотвращение затяжного конфликта и распада Ирана отвечает жизненно важным интересам Турции, не менее важным для неё является и то, чтобы исход войны не обернулся победой режима. Торжествующая Исламская Республика несомненно осмелеет - и выйдет из Договора о нераспространении ядерного оружия, ускорив путь к статусу ядерной державы или хотя бы государства, стоящего на пороге ядерного обладания. Ядерный Иран опрокинет региональный баланс сил, который в последнее время складывается в пользу Турции.
Предпочтительный для Турции исход - управляемая деградация иранских амбиций и потенциала. Полезным может оказаться венесуэльский прецедент. Когда США отстранили президента Николаса Мадуро, они привели к власти не оппозиционное правительство, а позволили занять его место гибкой группе управленцев из числа действующего режима.
В ближайшие недели усилия Турции, по всей видимости, будут направлены на выявление и установление контактов с ключевыми фигурами внутри Ирана, отвечающими этим критериям. В нужный момент Турция может попытаться связать их с соответствующими международными игроками.