Ալիեւի «անձնական վենդետան» եւ Վարդանյանի «սարսափելի սխալը» - Mediamax.am
Ռուբեն Վարդանյանը եւ Վլադիմիր Պուտինը 2006թ. սեպտեմբերի 21-ին ՝ՍԿՈԼԿՈՎՈ կառավարման դպրոցի հիմնարկեքին
Ռուբեն Վարդանյանը 2008 թվականին
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում շվեյցարական Le Temps պարբերականում հրապարակված «Une vendetta personnelle» : l’Azerbaïdjan condamne à 20 ans de prison le dirigeant du Haut-Karabakh Ruben Vardanian հոդվածի թարգմանությունը։
Ալեքսանդր Լեւի
Vae victis («Վա՛յ պարտվածներին»)։ Հենվելով անտիկ շրջանից եկող այս ասույթի վրա՝ Բաքվի ռազմական տրիբունալը հայ միլիարդատեր Ռուբեն Վարդանյանին՝ Լեռնային Ղարաբաղի կառավարության վերջին ղեկավարին, դատապարտեց 20 տարվա ազատազրկման։ Այսպիսով, նա համալրեց Ադրբեջանի կողմից գերեվարված անջատողական ղեկավարների երկար ցուցակը. նախկին նախագահներ, նախարարներ եւ բարձրաստիճան զինվորականներ, որոնց մեծ մասը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման՝ Բաքվի իշխանություններին մարտահրավեր նետելու համար։
Համաշխարհային էլիտայի շրջանակում
Նրանց մեջ Ռուբեն Վարդանյանը, անշուշտ, ամենահայտնի անձնավորությունն է։
Դեռ մի քանի տարի առաջ արտասովոր ճակատագրի տեր այս մարդը պտտվում էր համաշխարհային էլիտայի շրջանակներում՝ շնորհիվ իր «Ավրորա» հիմնադրամի, որն ստեղծվել էր ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության եւ նույնանուն հեղինակավոր մրցանակն էր շնորհում ականավոր գործիչներին՝ մարդասիրական գործունեության համար։ Նրան կարելի էր տեսնել Նյու Յորքում, Երեւանում եւ Լոնդոնում՝ Էլի Վիզելի, Շիրին Էբադիի, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնի եւ ամերիկացի դերասան Ջորջ Քլունիի կողքին, ովքեր նրա ընտրող հանձնախմբի անդամներն էին։
Երբ մի քանի տարի առաջ հանդիպել էի նրան Երեւանում եւ Ստեփանակերտում՝ կարճ կյանք ունեցած «Արցախի Հանրապետության» (այդպես են հայերն անվանում Լեռնային Ղարաբաղը) մայրաքաղաքում, Ռուբեն Վարդանյանը գրեթե ներողություն էր խնդրում ցուցաբերված շքեղ ընդունելության համար.
«Գիտեք, երբ կարիքի մեջ ես ապրել եւ զգում ես, որ ողջ ես, առատության ձգտում է առաջանում»,- ասում էր նա՝ նկատի ունենալով հայ ժողովրդի անցյալի տառապանքները։ Այդ պահին նրա կարողությունը գնահատվում էր գրեթե 1,2 միլիարդ դոլար։
Ռուբեն Վարդանյանն անձամբ, իհարկե, չէր ապրել այդ ամենը։ Ծնված լինելով 1968 թվականին Երեւանում՝ այն ժամանակվա Հայկական ԽՍՀ մայրաքաղաքում, նա 17 տարեկանից բնակվում էր Մոսկվայում, որտեղ փայլուն ավարտել էր տնտեսագիտական ֆակուլտետը։ Նախքան 1991 թվականին դիպլոմ ստանալը, նա արդեն հիմնադրել էր «Տրոյկա Դիալոգը»՝ ռուսական առաջին ներդրումային հիմնադրամը։ Նա Ռուսաստանում առաջիններից էր, ով լիցենզիա էր ստացել ֆոնդային շուկայում աշխատելու համար եւ մինչ օրս համարվում է այդ ոլորտի ռահվիրան։
Ռուբեն Վարդանյանը 2008 թվականին Ռուբեն Վարդանյանը 2008 թվականին
«Նա հսկայական ավանդ է ներդրել Ռուսաստանում եւ նույնիսկ նախկին ԽՍՀՄ բոլոր երկրներում շուկայական տնտեսության կայացման գործում։ Նա հարյուրավոր միլիարդների ներդրումներ է ներգրավել եւ դրել ֆոնդային շուկայի հիմքերը»,- ասում է իշխող կուսակցության ազդեցիկ պատգամավոր եւ պետական հեռուստատեսության քաղաքական թոք-շոուի հաղորդավար Եվգենի Պոպովը։ Նրա խոսքով՝ Ռուբեն Վարդանյանը «սարսափելի սխալ» գործեց՝ հրաժարվելով ռուսական քաղաքացիությունից։ «Հակառակ դեպքում մենք այսօր կարող էինք նրան օգնել»,- հավելում է Պոպովը։
Արցախի բանտարկյալների ճակատագիրը
Հենց Մոսկվայում է նրա ճակատագիրը, ըստ ամենայնի, ամենամեծ արձագանք հարուցում։ Նույնիսկ Երեւանը Հարավային Կովկասում այսօր ծավալվող բարդ հավասարման մեջ զերծ է մնում մեկնաբանություններից, որոնք կարող են բարդացնել ամերիկյան վարչակազմի կողմից նախաձեռնված հարեւան Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացը։
Փետրվարի 9-ից 11-ը ԱՄՆ փոխնախագահն այցելել էր Երեւան եւ Բաքու՝ «դրամայնացնելու» այդ միջնորդությունը, ինչը Սպիտակ տան ներկայիս տիրոջ լեզվով նշանակում է շահավետ առեւտրային եւ պաշտպանական գործարքների ստորագրում երկու կողմերի հետ։ Նրանց ճակատագիրը, ում Հայաստանում անվանում են «Արցախի բանտարկյալներ», չի շոշափվել կամ շոշափվել է միայն հպանցիկ։ Իլհամ Ալիեւը, ով հոր մահից ի վեր երկաթյա ձեռքով կառավարում է Ադրբեջանը, մնաց անդրդվելի՝ նրանց կարգավիճակը համեմատելով Նյուրնբերգյան դատավարության դատապարտյալների վիճակի հետ։
«Դա իսկական անձնական վենդետա է։ Բաքվի տերը չհանդուրժեց այն, որ Ռուբեն Վարդանյանը բազմիցս անձնական մարտահրավեր էր նետել իրեն, այդ թվում՝ իր բանտախցից», - պարզաբանում է ֆրանսիացի փորձագետ Տիգրան Եկաւեանը։ Հայաստանում Ռուբեն Վարդանյանը նույնպես դժբախտաբար հակադրվել էր բարեփոխիչ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։
«Նման բաներն այնտեղ չեն ներում, թեեւ շարքային հայերը համերաշխ են բանտարկյալների ճակատագրի հարցում», - շարունակում է փորձագետը։
Ռուբեն Վարդանյանը կապեր ուներ Վաշինգտոնում, բայց առաջին հերթին՝ Մոսկվայում, որտեղ նա դասվում էր ռուսական մայրաքաղաքի ամենանշանավոր «օլիգարխ-բարերարների» շարքին։ «Նա խիզախ եւ պարկեշտ մարդ է։ Նա կհաղթահարի նաեւ այս փորձությունը։ Սա վերջը չէ», - ասել է մեկ այլ ազդեցիկ մեկնաբան՝ քաղաքագետ Ֆյոդոր Լուկյանովը։
Չնայած Կրեմլի լռությանը եւ Ուկրաինայի պատերազմի պատճառով Ռուսաստանի մեկուսացմանը կովկասյան գործերից, ոմանց կարծիքով, Մոսկվան կարող է դերակատարում ունենալ նրա ազատ արձակման հնարավոր բանակցություններում։ «Դժվար է հավատալ, որ Ռուբեն Վարդանյանը հաջորդ քսան տարին կանցկացնի անազատության մեջ։ Հաշվի առնելով նրա վաղեմի ընկերական կապերը ռուսական իզթեբլիշմենթի հետ՝ Մոսկվան կարող է անսպասելի խաղացող դառնալ նրա ազատ արձակման գործում», - կարծում է մեկ այլ պաշտոնական քաղաքագետ՝ Իլյա Գրաշչենկոն։

Vae victis («горе побеждённым»). Опираясь на этот приговор, восходящий к античности, военный трибунал Баку приговорил армянского миллиардера Рубена Варданяна - последнего главу правительства Нагорного Карабаха к 20 годам заключения. Таким образом, он пополнил длинный список руководителей сепаратистов, захваченных Азербайджаном: бывшие президенты, министры и высокопоставленные военные - большинство из них приговорены к пожизненному заключению за то, что бросили вызов бакинским властям.
В кругу мировой элиты
Среди них Рубен Варданян, безусловно, является наиболее известной фигурой. Ещё несколько лет назад этот человек с неординарной судьбой вращался в кругах мировой элиты благодаря своему фонду «Аврора», созданному в память о геноциде армян и присуждающему одноимённую престижную премию выдающимся личностям за гуманитарную деятельность. Его можно было видеть в Нью-Йорке, Ереване и Лондоне, рядом с Эли Визелем, Ширин Эбади, бывшим президентом Ирландии Мэри Робинсон и американским актёром Джорджем Клуни - членами его отборочного комитета.
Когда я встречался с ним несколько лет назад в Ереване и Степанакерте - столице недолго просуществовавшей «Республики Арцах» (так армяне называют Нагорный Карабах), - Рубен Варданян почти извинялся за пышность оказанного приёма.
«Знаете, когда ты испытал нужду во всём и ощущаешь себя выжившим, возникает стремление к изобилию», - говорил он, имея в виду страдания армянского народа в прошлом. В тот момент его состояние оценивалось почти в 1,2 миллиарда долларов.
Рубен Варданян лично, конечно, не пережил всего этого. Родившийся в 1968 году в Ереване, тогдашней столице Армянской ССР, он живёт в Москве с 17 лет, где блестяще окончил экономический факультет. Ещё до получения диплома в 1991 году он основал «Тройку Диалог» - первый российский инвестиционный фонд. Он стал одним из первых в России, кто получил лицензию на работу на фондовом рынке, и по сей день считается пионером в этой области.
Рубен Варданян в 2008 годуФото: REUTERS
«Он внёс огромный вклад в становление рыночной экономики в России и даже во всех странах бывшего СССР. Он привлёк сотни миллиардов инвестиций и заложил основы фондового рынка, - говорит о нём влиятельный депутат правящей партии и ведущий политического ток-шоу на государственном телевидении Евгений Попов. По его словам, Рубен Варданян совершил «чудовищную ошибку», отказавшись от российского гражданства. «Иначе сегодня мы могли бы ему помочь», - добавляет Попов.
Судьба узников Арцаха
Именно в Москве его судьба, по всей видимости, вызывает наибольший резонанс. В сложном уравнении, разворачивающемся сегодня на Южном Кавказе, даже Ереван воздерживается от комментариев, способных осложнить мирный процесс с соседним Азербайджаном, инициированный американской администрацией.
С 9 по 11 февраля вице-президент США побывал в Ереване и Баку, чтобы «монетизировать» это посредничество - что на языке нынешнего хозяина Белого дома означает подписание выгодных торговых и оборонных контрактов с обеими сторонами. Судьба тех, кого в Армении называют «узниками Арцаха», не была затронута - или лишь вскользь. Ильхам Алиев, железной рукой управляющий Азербайджаном со смерти своего отца, остался непреклонным, сравнив их положение с участью осуждённых Нюрнбергского процесса.
Рубен Варданян Фото: Pan Photo
«Это настоящая личная вендетта. Бакинский хозяин не стерпел того, что Рубен Варданян неоднократно бросал ему личный вызов - в том числе из своей камеры», - объясняет французский эксперт Тигран Егавян. В Армении Рубен Варданян имел также несчастье вступить в противостояние с премьер-министром-реформатором Николом Пашиняном.
«Такое там не прощают - хотя рядовые армяне солидарны с судьбой этих заключённых», - продолжает эксперт.
У Рубена Варданяна были связи в Вашингтоне, но прежде всего - в Москве, где он входил в число наиболее заметных «олигархов-филантропов» российской столицы. «Это мужественный и порядочный человек. Он преодолеет и это испытание. Это не конец», - сказал другой весьма влиятельный комментатор политолог Фёдор Лукьянов.
Несмотря на молчание Кремля и отстранение России от кавказских дел в связи с войной на Украине, некоторые полагают, что Москва могла бы сыграть роль в возможных переговорах об его освобождении. «С трудом верится, что Рубен Варданян проведёт следующие двадцать лет в заключении. Принимая во внимание его давние дружеские связи с российским истеблишментом, Москва может оказаться неожиданным игроком в его освобождении», - считает другой официальный политолог Илья Гращенко.