Ալիեւը հաստատել է, որ Վենսը բարձրացրել է հայ գերիների խնդիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հաստատել է, որ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը Բաքու կատարած այցի ընթացքում բարձրացրել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախկին ղեկավարների հավանական ներման հարցը:
Ալիեւն այս մասին ասել է Մյունխենում France 24 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, որի ամբողջական տեքստը ներկայացրել է Ազերթաջ գործակալությունը:
Ներկայացնում ենք հարցազրույցի այդ հատվածը:
– Կցանկանայի անդրադառնալ Ձեր երկրի ռազմական դատարանի որոշմանը, որը խիստ դատավճիռներ է կայացրել Ղարաբաղյան տարածաշրջանի 13 անձանց նկատմամբ, այդ թվում՝ ցմահ բանտարկություն նախկին ղեկավարին: Հաղորդագրություններ կային, որ ԱՄՆ փոխնախագահը բարձրացրել է այս հարցը եւ, հնարավոր է, խնդրել է Ձեզ ներել նրանց՝ որպես տարածաշրջանում խաղաղություն հասնելու միջոց: Բարձրացրե՞լ է նա այդ հարցը եւ մտադի՞ր եք դա անել:
– Փոխնախագահի հետ մի քանի ժամ տեւած հանդիպման ժամանակ այլ հարցերի հետ նա բարձրացրել է նաեւ այդ հարցը, եւ ես ներկայացրել եմ այդ հարցում Ադրբեջանի դիրքորոշումը, եւ դրանով ավարտվել է: Մենք հիմնականում քննարկել ենք երկկողմ հարաբերությունները, տարածաշրջանային զարգացումները, TRIPP-ը եւ Հայաստանի հետ պաշտոնական խաղաղության հաստատման հեռանկարները: Ինչ վերաբերում է Ձեր նշած անձանց, ապա դրանք անջատողական ռեժիմի ղեկավարներն են, որը ապօրինաբար գործել է Ադրբեջան ինքնիշխան պետության տարածքում, որի ճանաչում է ողջ միջազգային հանրությունը, այդ թվում՝ Հայաստանը: Երկար տարիների ընթացքում այս մարդիկ ադրբեջանցիների եւ Ադրբեջանի դեմ բոլոր ռազմական հանցագործությունների ոգեշնչողներն էին, եւ նրանք պատասխանատվության են ենթարկվել: Նրանք ձերբակալվել են Ղարաբաղում մեր ռազմական գործողության արդյունքում եւ պատասխանատվության են ենթարկվել: Նրանց տրամադրվել էին պաշտպաններ: Դատական գործընթացը եղել է ամբողջությամբ թափանցիկ:
Նրանց հանցագործությունները ապացուցվել են վկաների բազմաթիվ ցուցմունքներով: Իսկ նրանց նկատմամբ որեւէ իրավախախտում գործելու մասին խոսք անգամ լինել չի կարող:
– Իսկ Դուք կարո՞ղ եք ինչ-որ բան անել այդ առումով, պարոն նախագահ:
– Ի՞նչ նկատի ունեք:
– Շրջել էջը եւ ներել նրանց կամ նման ինչ-որ բան: Դա Ձեր կողմից բարի կամքի ժեստ կլիներ: Դա Ձեր լիազորությունների շրջանակում է:
– Գիտեք, այդ մարդիկ լուրջ հանցագործություններ են գործել մարդկության դեմ: Պատկերացրեք Նյուրնբերգյան դատավարությունը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո, եւ դրա ավարտից երկու ամիս անց, երբ նացիստական բոլոր  ղեկավարներին մահապատժի են դատապարտում, ինչ-որ մեկը գալիս եւ խնդրում է ազատ արձակել նրանց:
– Այսինքն՝ Ձեր համար դա նույնն է:
– Այո, ճիշտ այդպես: Նույնիսկ ավելի վատ, շատ ավելի վատ: Նրանց հանցագործությունները նույնիսկ ավելի վատ էին, քան այն, ինչ գործել են նացիստները Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ:
– Բայց էջը շրջելու տեսանկյունից գուցե կարեկցանք եք զգո՞ւմ հայերի նկատմամբ, ովքեր ստիպված եղան լքել Ղարաբաղը վերջին պատերազմի արդյունքում:
– Այս հարցում մեր դիրքորոշումը եղել է հստակ: Այն բազմիցս հնչեցվել է՝ մենք առաջարկել ենք Ղարաբաղում բնակվող բոլոր հայերին դիմել Ադրբեջանի քաղաքացիություն կամ աշխատանքային թույլտվություն ստանալու համար: Մենք Ղարաբաղի հայերի ներկայացուցիչների հետ փոխգործակցության մի քանի փուլ ենք ունեցել, բայց նրանք նախընտրել են Հայաստան մեկնել: Մեզ մոտ կան հարյուր հազարավոր ադրբեջանցիներ, որոնք արտաքսվել են ներկայիս Հայաստանի տարածքից եւ ենթարկվել են էթնիկ զտումների, բայց հայկական կառավարությունը երբեք նրանց վերադառնալու որեւէ առաջարկություն չի արել: Կարծում եմ, որ մենք պետք է այս հարցը քննարկենք փոխադարձության տեսանկյունից: Վերադառնալու իրավունքը համընդհանուր իրավունք է, եւ, իհարկե, Ադրբեջանը անպայման կպահպանի այդ իրավունքը, եթե համապատասխան դիմում ստանանք: Բայց միաժամանակ, հաշվի առնելով, որ մենք 30 տարի պատերազմել ենք Հայաստանի հետ եւ 30 տարի նրանք գրաված են պահել մեր տարածքը, մենք ակնկալում ենք նմանատիպ վերաբերմունք հարյուր հազարավոր ադրբեջանցիների նկատմամբ, որոնց կոչում ենք արեւմտյան ադրբեջանցիներ, եւ նրանց հնարավորություն տալ վերադառնալ ներկայիս Հայաստանի տարածք:

Aliyev confirmed that Vance raised the issue of Armenian captives - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. President of Azerbaijan Ilham Aliyev confirmed that US Vice President J.D. Vance during his visit to Baku raised the issue of possible pardoning of former leaders of the Nagorno-Karabakh Republic.
Aliyev said this in Munich in an interview with France 24 television channel, the full text of which is provided by AZERTAC agency.
We present this excerpt from the interview.
- I want to get to a decision by the military court in your country that handed out harsh prison sentences to 13 officials of the Nagorno-Karabakh region, including life imprisonment for the former leader. There were reports that the U.S. Vice President talked about the issue and asked you maybe to grant them a pardon as a way to seek peace in the region. Did he do this, and will you do this?
- During the interaction with the Vice President, which lasted for several hours, among other issues, this issue was also raised by him, and I expressed Azerbaijan's position on this issue, and that was it. We mainly discussed bilateral relations, regional development, TRIPP, and prospects for formal peace with Armenia. With respect to these people whom you mentioned, these are the leaders of the illegal separatist regime, which illegally functioned on our territory, on the territory of the sovereign Azerbaijani state, recognized as such by the entire international community, including Armenia.
For many years, these people were masterminds of all the war crimes against Azerbaijanis and Azerbaijan, and they were brought to justice. They were detained in Karabakh as a result of our military operation and brought to justice. They were provided with lawyers. The trial was absolutely transparent. Their crimes were proven by the testimonies of witnesses, numerous testimonies, and there is no question about suspicion of wrongdoing.
- But could you do something about this, Mr. President?
- What do you mean?
- Turn the page and grant them clemency or something. You could make a gesture. This is within your powers.
- You know, these people committed serious crimes against humanity. Imagine after the Second World War, the Nuremberg trials, and all those Nazi leaders, who were sentenced to death, in two months some would come and say, please release them.
- It's the same for you?
- Yes, absolutely. It's even worse, even worse. Their crimes were even worse than what the Nazis did during World War II.
- But in terms of turning the page, do you also maybe have some compassion for the Armenians who had to leave Karabakh as a result of the latest war?
- Our position on that issue was very clear. It was articulated many times, including publishing on the website that we offered all Armenians who lived in Karabakh to apply for citizenship or to apply for a work permit. We had several rounds of interactions with the representatives of Karabakh Armenians, but they preferred to choose to leave for Armenia. We have hundreds of thousands of Azerbaijanis who have been deported and ethnically cleansed from the territory of today's Armenia, but never did the Armenian government offer any kind of proposals for them to come back. I think we need to treat this issue from a reciprocal point of view. The right of return is a universal right, and, of course, Azerbaijan will definitely observe this right if we have such an application. But at the same time, taking into account that we were at war with Armenia for 30 years, and for 30 years they were occupying our territory, we expect the same attitude toward hundreds of thousands of Azerbaijanis, who we call Western Azerbaijanis, to be able to return to today's Armenia.