Իեն Գիլանը Deep Purple-ի նոր ալբոմի, «ծննդաբերելու» եւ Պավարոտիի «խանդի» մասին - Mediamax.am
Songwriting for Songwriters փոդքաստին տված հարցազրույցում Deep Purple-ի լեգենդար վոկալիստ Իեն Գիլանը պատմել է խմբի նոր ալբոմի մասին, որի թողարկումը նախատեսված է 2026-ի հունիսին, աշխատանքային գործելաոճի եւ երգերի տեքստերը գրելու մասին:
«Մարդկության կերպարանափոխությունը»
Նոր ալբոմի մասին դեռ շատ բան ասել չեմ կարող, բայց այն շատ լավատեսական է լինելու։
Կա մի ընդհանուր թեմա՝ բավականին ազատ հայեցակարգային գաղափար է մարդկության վերջի մասին, բայց ամեն ինչ այդքան մռայլ չէ, որքան կարող է թվալ:
Իրականում այն շատ հուսադրող է: Խոսքը մարդկության՝ դեպի մետաֆիզիկական վիճակի անցման, մեր հաջորդ մարմնավորման կամ կերպարանափոխության մասին է:
Աշխատանքային գործելաոճը
Deep Purple-ի աշխատանքային գործելաոճը տասնամյակներ շարունակ գրեթե չի փոխվել:
Մենք որեւէ տեղ ենք մեկնում 7-10 օրով եւ ամեն օր հաճախում ստուդիա. սկսում ենք կեսօրին, ավարտում՝ 18:00-ին: 15:00-ին էլ թեյի ընդմիջում ենք անում:
Դա նման է աշխատանքի գնալուն: Տղաները պարզապես սկսում են նվագել, եւ զարգանում է իմպրովիզացիան: Բլյուզ, ռոք, սոուլ՝ այն ամենը, ինչ այդ պահին կարող է գալ նրանց մտքին:
Փաստացի դա մի շաբաթ տեւող ջեմ-սեշն է: Ժամանակ առ ժամանակ մեկը մյուսին գլխով է անում ու ասում. «Լավ է, սա արժե պահել»: Վերջում մենք թողնում ենք մոտ 30 գաղափար, որոնց վրա շարունակում ենք աշխատել:
«Բացարձակ ազատություն»
Տեքստեր գրելիս ես բացարձակ ազատ եմ, բայց, բնականաբար, կա տրամադրության խնդիր: Այն պետք է համահունչ լինի երգերին: Հատկապես վերջին տարիներին ինձ դուր է գալիս ալբոմի համար մեկ ընդհանուր հայեցակարգ ունենալ, որն ամեն ինչ կապում է իրար: Նախորդ ալբոմը կոչվում էր «=1», եւ այն կյանքի դժվարություններից իմ հիասթափության մասին էր:
Երգեր գրելու մոտեցումս ավելի շատ նման է պատմություններ պատմելուն: Ես ոգեշնչվում եմ Ջոն Լիրիից եւ այլ գրողներից: Նրանք շատ են:
Ինձ համար յուրաքանչյուր երգ մի փոքրիկ պատմություն է: Բայց դուք խիստ սահմանափակված եք ժամանակի մեջ. երգը սովորաբար տեւում է 3-4 րոպե:
«Դա նման է ծննդաբերության»
Մենք նոր ենք ավարտել Deep Purple-ի նոր ալբոմը, եւ ես ասում էի, որ դա նման է նրան, ինչ տղամարդը կարող էր զգալ, եթե ծննդաբերելու ունակություն ունենար: Հավանաբար, նույնքան ցավոտ է:
Շարունակելով այս համեմատությունը՝ կարելի է ասել, որ երգերը ձերն են այնքան ժամանակ, քանի դեռ դրանք չեք «ծննդաբերել», իսկ հետո դրանք հանրության սեփականություն են դառնում: Եվ մարդիկ են ձեզ ասելու՝ ուզո՞ւմ են նորից լսել դրանք, թե ոչ: Եվ եթե նրանք ուզում են լսել այդ երգերը անդադար, դուք ստիպված եք լինելու կատարել դրանք մինչեւ ձեր կյանքի վերջը:
Պավարոտիի «խանդը»
Ռոք երաժշտության մեջ մենք մեծ ազատության ունենք։ Ինձ բախտ է վիճակվել մի քանի անգամ ելույթ ունենալ Լուչանո Պավարոտիի հետ:
Մի անգամ նա ինձ ասաց. «Իեն, ես վեց անգամ լսել եմ, թե ինչպես ես կատարում «Smoke on the Water»-ը, եւ վեցն էլ տարբեր էին։ Այնքա՜ն եմ քեզ նախանձում։ Եթե հանդգնեմ թեկուզ չնչին փոփոխություն անել որեւէ հայտնի արիայում, ինձ կխաչեն»։

Иен Гиллан о новом альбоме Deep Purple, «родах» и ревности Паваротти - Mediamax.am
В интервью подкасту Songwriting for Songwriters вокалист Deep Purple Иен Гиллан рассказал о новом альбоме Deep Purple, выход которого запланирован на июнь 2026 года, рабочей практике и своем подходе к написанию текстов.
«Метаморфоза человечества»
Пока не могу рассказать многого о новом альбоме, но, по сути, он очень оптимистичен.
Скажем так, есть общая тема. Это довольно свободная концептуальная идея о конце человечества, но не такая мрачная, как это звучит. На самом деле, она очень оптимистична. Речь идет о метаморфозе человечества в метафизическое состояние, о нашем следующем воплощении.
Рабочая практика
Рабочая практика Deep Purple практически не менялась.
Мы приезжаем куда-нибудь на 7-10 дней и ходим в студию каждый день - начинаем в полдень, заканчиваем в 18:00, делая перерыв на чай в 15:00.
Это как ходить на работу. Ребята просто начинают играть, и происходит импровизация. Блюз, рок, соул – любое, что приходит им в голову.
По сути, это такой джем-сешн, который продолжается примерно неделю. И время от времени кто-то кивает другому и говорит: «Хорошо, это стоит сохранить» – идею, настроение, ритм, последовательность или что-то в этом роде, и мы записываем это. Следующая сессия примерно такая же. В конце концов мы сокращаем все примерно до 30 идей, с которыми потом продолжаем работать.
«Полная свобода»
У меня полная свобода в плане написания текстов, но, очевидно, есть вопрос настроения. И оно должно соответствовать песням. Особенно в последние годы мне нравится иметь концепцию для альбома, которая связывает все воедино. Последний альбом назывался «=1», и он был о моем разочаровании сложностями жизни.
Мой подход к написанию песен больше похож на рассказ историй. Я обращаюсь к Джону Лири и другим писателям. Конечно, их много.
Для меня каждая песня должна быть короткой историей. Но вы очень ограничены во времени – песня обычно длится 3-4 минуты.
«Это как роды»
Мы только что закончили новым альбом Deep Purple, и я говорил, что это, наверное, максимально приближено к тому, что мужчина мог бы почувствовать при родах. Вероятно, порой это почти так же больно.
Продолжая эту аналогию, можно сказать, что песни являются вашими, пока вы их не родили, а затем они становятся публичной собственностью. И люди будут говорить вам, хотят ли они слышать их снова. И если они хотят слышать их неустанно, вам придется исполнять их до конца своей жизни.
«Ревность» Паваротти
В рок-музыке мы обладаем большой свободой. Мне посчастливилось пару раз выступать с Паваротти. И он сказал мне однажды: «Иен, я 6 раз слышал, как ты поешь Smoke on the Water, и каждый раз это было по-разному. Я так тебе завидую. В мире оперы, если я посмею поменять интерпретацию какой-либо знаменитой арии, меня распнут».