«ԱՄՆ-ն պետք է ներդրում կատարի Փաշինյանի «Խաղաղության խաչմերուկում» - Mediamax.am
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում ամերիկյան The Hill պարբերականում հրապարակված Russia is losing its grip on the Caucasus - an opportunity for the US հոդվածի թարգմանությունը։ Հոդվածի հեղինակ Ջոզեֆ Էփշթայնը Յորքթաուն ինստիտուտի Թուրանի հետազոտական կենտրոնի տնօրենն է։
Ջոզեֆ Էփշթայն
150 տարուց ավելի Ռուսաստանը կառավարել է Հարավային Կովկասը «բաժանիր եւ տիրիր» գաղութային քաղաքականության սկզբունքով։ Մոսկվայի ճնշման վերջին Հայաստանի աջակցությունը վայելող անջատողական Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակն էր, որտեղ Ռուսաստանը միաժամանակ եւ՛ խթանում էր հակամարտությունը, եւ՛ հանդես էր գալիս որպես միջնորդ։
Այժմ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հստակ սահմաններ են գծում, եւ Ամերիկան  նրանց օգնելու պատմական հնարավորություն ունի։
Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ կապերը ազատ անկման մեջ են այն բանից հետո, երբ ռուս իրավապահները Եկատերինբուրգում բռնի ուժ գործադրեցին էթնիկ ադրբեջանցիների նկատմամբ։ Ադրբեջանի իշխանությունները հայտարարել են, որ երկու ադրբեջանցիների սպանությունը «էթնիկ դրդապատճառներ ուներ», ինչը, հավանաբար, համապատասխանում է իրականությանը։
Ի պատասխան Ադրբեջանը ձերբակալեց ռուսական պետական «Սպուտնիկ» լրատվամիջոցի խմբագիրներին՝ մեղադրելով նրանց ռուսական հետախուզության համար աշխատելու համար։ Այնուհետեւ Բաքուն ձերբակալեց եւս ութ ռուսի՝ թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության եւ կիբեռհանցագործության մեղադրանքներով։
Այս սրացումը տեղի է ունենում երկու երկրների միջեւ լարվածության ֆոնին, որը սկսվել էր 2024թ. դեկտեմբերին, երբ Մոսկվան խոցել էր ադրբեջանական քաղաքացիական ինքնաթիռը՝ սպանելով 38 մարդու։
Նախքան Եկատերինբուրգի դեպքերը Հայաստանը անտեսել էր Ռուսաստանի գլխավորած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության նիստը՝ միաժամանակ հայտարարելով Եվրամիության հետ պաշտպանական համագործակցության վերաբերյալ բանակցություններ սկսելու մասին։ Չնայած Երեւանը շարունակում է կախված լինել Ռուսաստանից տնտեսական եւ ռազմական առումներով, այն բազմաթիվ քայլեր է ձեռնարկել հարաբերությունները դիվերսիֆիկացնելու համար։
Երկու երկրների կողմից նման բացահայտ դիմադրությունը անհավանական կլիներ ընդամենը հինգ տարի առաջ։ Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի ազդեցության նվազմանը նպաստել է երկու իրադարձություն՝ Ադրբեջանի կողմից Ղարաբաղի վերադարձը եւ պատերազմը Ուկրաինայում։
Գրեթե 30 տարի շարունակ Ռուսաստանը օգտագործել է Ղարաբաղի հակամարտությունը՝ երկու երկրներում իր ազդեցությունը պահպանելու համար։ Մոսկվան նմանատիպ ռազմավարություններ էր կիրառել հետխորհրդային այլ հանրապետություններում՝ Ուկրաինայում, Մոլդովայում եւ Վրաստանում՝ օգտագործելով անջատողականության աջակցությունը։ Սակայն Ղարաբաղում Ռուսաստանը ճնշում էր գործադրում եւ՛ Հայաստանի, եւ՛ Ադրբեջանի վրա։
2020 եւ 2023 թվականներին Ղարաբաղը վերադարձնելու Ադրբեջանի հաջող գործողություններից հետո Ռուսաստանը կորցրեց իր ազդեցության հիմնական լծակը։ Եվ քանի որ այն ավելի շատ էր խրվում Ուկրաինայում, այլեւս չուներ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի վրա ազդելու նույն կարողությունը։
Միացյալ Նահանգները պետք է զգուշորեն ձգտեն աջակցել երկու գործընկերներին՝ առանց լարվածությունը սրելու։ Ճիշտ կլիներ Ռուսաստանին հակադրվել որպես մի ուժ, որը չի ձգտում ահաբեկել իր գործընկերներին։ Վաշինգտոնը կարող է երկու քայլ ձեռնարկել տարածաշրջանում իր ազդեցությունը մեծացնելու համար, որոնք սրացման չեն հանգեցնի։
Առաջինը՝ ներդրում կատարել Փաշինյանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության մեջ՝ Հայաստանը Միջին միջանցքում ներառելու համար՝ ենթակառուցվածքների զարգացման, տնտեսական ինտեգրման եւ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ խաղաղ դիվանագիտության միջոցով։ Նախագծում ներդրում կատարելով՝ Վաշինգտոնը կշարունակի զարգացնել Միջին միջանցքը, որը թույլ կտա ասիական ապրանքների տրանզիտ կազմակերպել դեպի Եվրոպա՝ շրջանցելով Ռուսաստանը եւ Իրանը, եւ կօգնի Հայաստանին պակաս կախված լինել Մոսկվայից։
Երկրորդ քայլը Ադրբեջանի եւ Իսրայելի հետ եռակողմ պաշտպանական համագործակցության զարգացումն է՝ իսրայելցի բարձրաստիճան խորհրդարանականները եւ վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի կողմից առաջարկած ռազմավարությունը։
Փաշինյանը ներքին մարտահրավերների է ենթարկվում Ռուսաստանի աջակցությունը վայելող եկեղեցուց եւ քաղաքական գործիչներից, որոնց նա մեղադրում է պետական հեղաշրջում կազմակերպելու մեջ: Հայաստանի կախվածությունը ռուսական էներգակիրներից չափազանց մեծ է մնում. Բնական գազի 83%-ը եւ նավթի 80%-ը Հայաստանը ներմուծում է Ռուսաստանից։
Տարածաշրջանում Մոսկվայի թուլացումը դռներ է բացում՝ ոչ թե նոր հեգեմոնների կամ նոր ճակատի, այլ տարածաշրջանի ինքնիշխանության նկատմամբ հարգանքի վրա կառուցված նոր գործընկերությունների համար։

«США должны инвестировать в инициативу Пашиняна «Перекресток мира»» - Mediamax.am
Автор статьи Джозеф Эпштайн является директором Туранского исследовательского центра Йорктаунского института.
Джозеф Эпштайн
На протяжении более 150 лет Россия правила Южным Кавказом через, проводя колониальную политику по принципу «разделяй и властвуй». Последней точкой давления Москвы стал конфликт вокруг поддерживаемого Арменией сепаратистского Карабаха, где Россия одновременно подпитывала конфликт и выступала посредником.
Теперь Армения и Азербайджан устанавливают четкие границы - и у Америки есть историческая возможность помочь им.
Отношения между Россией и Азербайджаном переживают свободное падение после того, как российская полиция провела репрессии против этнических азербайджанцев в Екатеринбурге. Власти Азербайджана заявили, что убийство двух азербайджанцев было «этнически мотивированном», каковым, вероятно, оно действительно было.
В ответ Азербайджан арестовал редакторов российского государственного СМИ «Спутник», обвинив их в работе на российскую разведку. Затем Баку арестовал еще восемь российских граждан по обвинениям в торговле наркотиками и киберпреступлениях.
Эта эскалация происходит на фоне напряженности между двумя странами, которая тлеет с декабря, когда Москва сбила азербайджанский гражданский самолет, лишив жизни 38 человек.
До убийства двух азербайджанцев Армения проигнорировала встречу возглавляемой Россией Организации Договора о коллективной безопасности, одновременно объявив о начале переговоров об оборонному сотрудничестве с Европейским союзом. Хотя Ереван все еще зависит от России в экономическом и военном смысле, он предпринял множество шагов для диверсификации отношений.
Такое открытое неповиновение со стороны обеих стран было бы немыслимым всего пять лет назад. Однако два события привели к снижению российского влияния на Южном Кавказе: возвращение Карабаха Азербайджаном и война в Украине.
Почти 30 лет Россия использовала конфликт вокруг поддерживаемой Арменией сепаратистской территории Карабаха для поддержания влияния на обе страны. Москва использовала аналогичные стратегии в постсоветских республиках Украины, Молдовы и Грузии, используя поддержку сепаратизма. Но в Карабахе Россия давила одновременно на Армению и Азербайджан.
После успешных азербайджанских операций по возвращению Карабаха в 2020 и 2023 годах Россия потеряла свой главный рычаг влияния. И поскольку она все больше увязала в Украине, у нее более не было прежней способности влиять на Армению и Азербайджан.
США должны осторожно стремиться поддержать обоих партнеров, не обостряя напряженность. Ключом было бы противопоставить себя России как благодетеля, который не стремится запугивать своих партнеров. Вашингтон может предпринять два шага для увеличения своего влияния в регионе, которые не приведут к эскалации.
Первый - инвестировать в инициативу Пашиняна «Перекресток мира» по включению Армении в Средний коридор через развитие инфраструктур, экономическую интеграцию и мирную дипломатию с Азербайджаном и Турцией. Инвестируя в проект, Вашингтон дополнительно развил бы Средний коридор, который позволил бы наладить транзит азиатских товаров в Европу в обход России и Ирана, и помог бы Армении стать менее зависимой от Москвы.
Второй шаг - развивать трехстороннее оборонное сотрудничество с Азербайджаном и Израилем, стратегию, предложенную высокопоставленными израильскими парламентариями и премьер-министром Биньямином Нетаньяху.
Пашинян сталкивается с внутренними угрозами от поддерживаемой Россией церкви и политиков, которых он обвинил в планировании переворота. Армянская зависимость от российской энергии остается критической уязвимостью - Армения импортирует 83 процента газа и 80 процентов нефти из Москвы.
Ослабление Москвы в регионе открывает дверь - не для новых гегемонов или нового фронта, а для новых партнерств, построенных на уважении к суверенитету региона.