Ամերիկյան «փափուկ ուժի» ապագան - Mediamax.am
Ներկայացնում ենք Հարվարդի համալսարանի պատվավոր պրոֆեսոր, ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի նախկին օգնական Ջոզեֆ Ս. Նայ կրտսերի հոդվածը՝ գրված Project Syndicate-ի համար:
Ջոզեֆ Նայ
Ուժը թույլ է տալիս ուրիշներից ստիպել անել այն, ինչ դուք եք ուզում: Դրան կարելի է հասնել հարկադրանքով («մտրակ»), վճարով («բլիթ») կամ գրավչությամբ («մեղր»): Առաջին երկու մեթոդները կոշտ ուժի ձեւեր են, իսկ գրավչությունը՝ «փափուկ ուժ» է: Փափուկ ուժը ստեղծվում է երկրի մշակույթով, նրա քաղաքական սկզբունքներով, ինչպես նաեւ արտաքին քաղաքականությամբ: Կարճաժամկետ հեռանկարում կոշտ ուժը սովորաբար հաղթում է փափուկ ուժին: Բայց երկարաժամկետ առումով՝ հաճախ գերակշռում է փափուկ ուժը: Ստալինը մի անգամ ծաղրելով հարցրել է. «Իսկ քանի՞ դիվիզիա ունի Հռոմի Պապը»: Սակայն պապական իշխանությունը մինչ օրս կա, իսկ ստալինյան ԽՍՀՄ-ն վաղուց չքվել է:
Երբ դուք գրավիչ եք, կարող եք խնայել մտրակների եւ բլիթների վրա: Եթե դաշնակիցները ձեր մեջ բարություն են տեսնում եւ վստահում են ձեզ, ավելի հավանական է, որ նրանք կհետեւեն ձեր օրինակին: Եթե նրանք ձեզ համարեն անպատասխանատու եւ կոպիտ համարեն, ապա, ամենայն հավանականությամբ, կսկսեն ժամանակ ձգել եւ հնարավորության սահմաններում նվազեցնել փոխկախվածությունը: Լավ օրինակ է Սառը պատերազմի ժամանակների Եվրոպան: Մի նորվեգացի պատմաբան գրում էր, որ Եվրոպան բաժանվել է Խորհրդային եւ Ամերիկյան կայսրությունների միջեւ: Բայց նրանց միջեւ սկզբունքային տարբերություն կար՝ ամերիկյան կողմը «հրավերով կայսրություն» էր: Դա ակնհայտ դարձավ, երբ ԽՍՀՄ-ը ստիպված եղավ զորք մտցնել Բուդապեշտ՝ 1956 թվականին, եւ Պրահա՝ 1968 թվականին: ՆԱՏՕ-ն, հակառակը, ոչ միայն պահպանվեց, այլեւ ընդլայնեց իր կամավոր անդամների թիվը:
Ուժի գաղափարը ճիշտ հասկանալու համար հարկավոր է հաշվի առնել եւ՛ նրա կոշտ, եւ՛ փափուկ կողմերը: Մակիավելին գրում էր, որ իշխանավորի համար լավ է, երբ նրանից վախենում են, այլ ոչ թե սիրում: Բայց ավելի լավ է, երբ կա ե՛ւ մեկը, ե՛ւ մյուսը: Փափուկ ուժը հազվադեպ է բավարար լինում, իսկ նրա ազդեցությունը միանգամից չի դրսեւորվում, հետեւաբար, քաղաքական առաջնորդներն հաճախ գայթակղվում են կիրառել հարկադրանքի կոշտ ուժը: Սակայն միայն կոշտ ուժի կիրառումը կարող է ավելի բարձր գին ունենալ, քան նրա համակցումը փափուկ ուժի հետ: Բեռլինյան պատը փլվեց ոչ թե հրետանային գնդակոծության հետեւանքով, այն մուրճերով եւ բուլդոզերներով քանդեցին մարդիկ, ովքեր կորցրել էին հավատը կոմունիզմի նկատմամբ եւ որոնց գրավում էին արեւմտյան արժեքները:
Ամերիկան Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո դարձավ աշխարհի ամենահզոր երկիրը եւ փորձեց ամրապնդել իր արժեքները այսպես կոչված «ազատական միջազգային կարգում»: Այո, Ամերիկան միշտ չէ հետեւել իր ազատական սկզբունքներին, իսկ Սառը պատերազմի երկբեւեռությունը այս աշխարհակարգը սահմանափակում էր աշխարհի բնակչության միայն կեսով: Բայց հետպատերազմական համակարգը բոլորովին այլ տեսք կունենար, եթե «առանցքի» տերությունները հաղթեին Երկրորդ համաշխարհայինում եւ պարտադրեին իրենց արժեքները:
ԱՄՆ-ի նախկին նախագահները խախտում էին այս ազատական կարգի միայն առանձին ասպեկտները, իսկ Դոնալդ Թրամփը դարձավ առաջինը, ով սկզբունքորեն մերժում է փափուկ ուժի նշանակությունը արտաքին քաղաքականության մեջ: Փափուկ ուժից հրաժարվելու հետեւանքները լիովին կանխատեսելի են: Ժողովրդավարական դաշնակիցների (օրինակ՝ Դանիայի կամ Կանադայի) հարկադրանքը թուլացնում է վստահությունը մեր դաշինքների նկատմամբ: Սպառնալիքները Պանամայի նկատմամբ ամբողջ Լատինական Ամերիկայում արթնացնում են վախը իմպերիալիզմից: ԱՄՆ-ի միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ոչնչացումը, որը ստեղծվել էր նախագահ Ջոն Քենեդիի կողմից 1961 թվականին, ավերում է մեր երկրի բարի համբավը: «Ամերիկայի ձայնի» անջատումը նվեր էր ավտորիտար հակառակորդների համար: Բարեկամ երկրներին մաքսատուրքերով հարված հասցնելով՝ մենք անվստահելի երեւացինք: Երկրի ներսում խոսքի ազատությունը ճնշելու փորձերը թուլացնում են մեր հեղինակությունը: Ցուցակը կարելի է շարունակել:
Թրամփը Չինաստանն անվանում է Ամերիկայի հիմնական մարտահրավերը, իսկ Չինաստանն ակտիվորեն ներդրումներ է կատարում փափուկ ուժի մեջ՝ սկսած 2007 թվականից: Հենց այդ ժամանակ ԿԺՀ նախագահ Հու Ցզինթաոն՝ հանդես գալով Չինաստանի կոմկուսի անդամների առաջ, հայտարարել էր, որ երկիրը պետք է ավելի գրավիչ դառնա մյուսների համար: Այդուհանդերձ, Չինաստանն արդեն վաղուց բախվում է երկու մեծ խոչընդոտների: Առաջինը՝ նա տարածքային վեճեր ունի բազմաթիվ հարեւան երկրների հետ: Երկրորդը՝ Չինաստանի կոմկուսը պնդում է քաղաքացիական հասարակության նկատմամբ կոշտ վերահսկողության պահպանման վրա: Այս քաղաքականության թերությունները հաստատվում են հանրային կարծիքի հարցումներով, երբ տարբեր երկրներում մարդկանց հարցնում են, թե որ երկրներն են նրանք համարում գրավիչ: Այդուհանդերձ, կարելի է միայն գուշակել, թե ինչ ցույց կտան այս հարցումները առաջիկա տարիներին, եթե Թրամփը շարունակի նվազեցնել ԱՄՆ-ի փափուկ ուժը։
Այո, անցած տասնամյակների ընթացքում ԱՄՆ-ի փափուկ ուժն ունեցել է անկման եւ վերելքի շրջաններ: Վիետնամյան եւ Իրաքյան պատերազմների ժամանակ Ամերիկան բազմաթիվ երկրներում պոպուլյար չէր: Սակայն փափուկ ուժի աղբյուր են հանդիսանում նաեւ երկրի հասարակությունն ու մշակույթը, այլ ոչ միայն կառավարության գործողությունները: Նույնիսկ Վիետնամյան պատերազմի ժամանակ, երբ բազմաթիվ երկրներում մարդիկ երթեր էին անցկացնում ԱՄՆ-ի քաղաքականության դեմ, նրանք երգում էին քաղաքացիական իրավունքների պաշտպանության ամերիկյան օրհներգը՝ «Մենք կհաղթահարենք»:
Ամերիկյան ժողովրդավարությունը, ամենայն հավանականությամբ, կվերապրի  Թրամփի չորս տարվա կառավարումը: Երկիրը կայուն քաղաքական մշակույթ ունի, ինչպես նաեւ սահմանադրություն, որը զսպումներ եւ հակակշիռներ է ապահովում: Լուրջ հնարավորություններ կան, որ դեմոկրատները 2026 թվականի ընտրություններում կվերականգնեն վերահսկողությունը Ներկայացուցիչների պալատի հանդեպ: Բացի այդ, քաղաքացիական հասարակությունը դեռեւս ուժեղ է, իսկ դատարանները՝ անկախ: Բազմաթիվ կազմակերպություններ հայցեր են ներկայացրել՝ վիճարկելով Թրամփի որոշումները, իսկ շուկաները դժգոհ են նրա տնտեսական քաղաքականությունից:
Ամերիկյան փափուկ ուժը վերականգնվել է Վիետնամի եւ Իրաքի պատերազմներից, ինչպես նաեւ Թրամփի առաջին ժամկետից հետո: Բայց երբ վստահությունը կորսվում է, այն վերականգնելը դժվար է: Ուկրաինայի վրա հարձակումից հետո Ռուսաստանը կորցրեց գրեթե ամբողջ իր փափուկ ուժը, մինչդեռ Չինաստանը փորձում է լրացնել ցանկացած վակուում, որը ստեղծում է Թրամփը: ԿԺՀ նախագահ Սի Ցզինփինը վստահեցնում է, որ սկսվել է Արեւելքի վերելքը: Եթե Թրամփը կարծում է, որ կկարողանա մրցակցել Չինաստանի հետ եւ միաժամանակ պայթեցնել ԱՄՆ-ի դաշնակիցների վստահությունը, հայտարարել կայսերական հավակնությունների մասին, ոչնչացնել USAID գործակալությունը, անջատել «Ամերիկայի ձայնը», վիճարկել երկրի ներսում օրենքի գերակայությունը եւ հայտարարել ՄԱԿ-ի կազմակերպություններից դուրս գալու մասին, ապա նա սխալվում է: Չի կարելի ասել, որ նրա ավերածը վերականգնելն անհնար կլինի, սակայն դա թանկ կարժենա:

Будущее американской мягкой силы
Сила позволяет заставлять других делать то, что вы хотите. Этого можно добиться принуждением («кнут»), платой («пряник») или привлекательностью («мёд»). Первые два метода являются формами жёсткой силы, а привлекательность – это мягкая сила. Мягкая сила создаётся культурой страны, её политическими принципами, а также внешней политикой. В краткосрочной перспективе жёсткая сила обычно побеждает мягкую. Но в долгосрочной – часто преобладает мягкая сила. Иосиф Сталин однажды издевательски спросил: «А сколько дивизий у Папы Римского?». Но папство существует до сих пор, а сталинский СССР давно сгинул.
Когда вы привлекательны, вы можете экономить на кнутах и пряниках. Если союзники видят в вас добро и доверяют вам, они с большей вероятностью поддадутся на уговоры и последуют вашему примеру. Если же они сочтут вас безответственным хамом, они, скорее всего, начнут тянуть время и по возможности сокращать взаимозависимость. Хороший пример – Европа времён Холодной войны. Один норвежский историк писал, что Европа оказалась разделена на Советскую и Американскую империи. Но у них было принципиальное отличие: американская сторона была «империей по приглашению». Это стало очевидно, когда СССР был вынужден ввести войска в Будапешт в 1956 году и в Прагу в 1968 году. Напротив, блок НАТО не только сохранился, но и расширил число добровольных членов.
Для правильного понимания силы нужно учитывать как её жёсткие, так и мягкие аспекты. Макиавелли писал, что государю лучше, когда его боятся, а не любят. Но ещё лучше, когда есть и то, и другое. Мягкой силы редко бывает достаточно, а её эффект проявляется не сразу, поэтому у политических лидеров часто возникает соблазн применить жёсткую силу принуждения или платежей. Однако использование одной лишь жёсткой силы может быть сопряжено с более высокими издержками, чем в случае её комбинации с мягкой силой привлекательности. Берлинская стена рухнула не из-за артиллерийского обстрела; её разрушили молотками и бульдозерами люди, которые потеряли веру в коммунизм и которых притягивали западные ценности.
Америка после Второй мировой стала могущественнейшей страной в мире и попыталась закрепить свои ценности в так называемом «либеральном международном порядке». Да, Америка не всегда следовала своим либеральным принципам, а биполярность Холодной войны ограничивала этот мировой порядок лишь половиной мирового населения. Но послевоенная система выглядела бы совершенно иначе, если бы державы «оси» выиграли Вторую мировую и навязали свои ценности.
Предыдущие президенты США нарушали лишь отдельные аспекты этого либерального порядка, а Дональд Трамп стал первым, кто в принципе отвергает какое-либо значение мягкой силы во внешней политике. В числе его первых шагов после возвращения к власти стал выход из Парижского климатического соглашения и Всемирной организации здравоохранения, и это несмотря на очевидные угрозы, которые возникают из-за изменения климата и пандемий.
Последствия отказа администрации США от мягкой силы абсолютно предсказуемы. Принуждение демократических союзников (например, Дании или Канады) ослабляет доверие к нашим альянсам. Угрозы Панаме вновь пробуждают страх перед империализмом во всей Латинской Америке. Разгром Агентства США по международному развитию (USAID), созданного президентом Джоном Кеннеди в 1961 году, подрывает нашу репутацию доброй страны. Отключение «Голоса Америки» стало подарком авторитарным противникам. Ударив пошлинами по дружественным странам, мы стали выглядеть ненадёжными. Попытки подавить свободу слова внутри страны ослабляют наш авторитет. Список можно продолжать.
Трамп называет Китай главным вызовом Америке, а Китай активно инвестирует в мягкую силу, начиная с 2007 года. Именно тогда председатель КНР Ху Цзиньтао, выступая перед членами Компартии Китая, заявил, что стране нужно стать привлекательней для других. Впрочем, здесь Китай уже давно наталкивается на два крупных препятствия. Во-первых, у него сохраняются территориальные споры с множеством соседних стран. Во-вторых, КПК настаивает на сохранении жёсткого контроля над гражданским обществом. Издержки этой политики подтверждаются опросами общественного мнения, когда людей в разных странах мира спрашивают, какие страны они считают привлекательными. Впрочем, можно лишь гадать, что покажут эти опросы в ближайшие годы, если Трамп будет и дальше уменьшать мягкую силу США.
Да, за минувшие годы у мягкой силы США были периоды спада и подъёма. Во время Вьетнамской и Иракской войн Америка была непопулярна во многих странах. Однако источником мягкой силы являются общество и культура страны, а не только действия правительства. Даже во время Вьетнамской войны, когда во многих странах люди выходили на уличные марши протеста против политики США, они пели американский гимн защиты гражданских прав «Мы преодолеем». Открытое общество, допускающее протесты, можно записать в актив мягкой силы. Но сохранится ли мягкая сила американской культуры на фоне упадка мягкой силы властей в ближайшие четыре года?
Американская демократия, вероятно, переживёт четыре года правления Трампа. В стране есть стойкая политическая культура, а также конституция, формирующая сдержки и противовесы. Есть весомые шансы, что демократы вернут контроль над Палатой представителей на выборах 2026 года. Кроме того, гражданское общество по-прежнему сильно, а суды – независимы. Многие организации подали иски, оспаривая решения Трампа, а рынки сигнализируют о недовольстве его экономической политикой.
Американская мягкая сила восстановилась после глубокого спада во время войн во Вьетнаме и Ираке, а также после первого срока Трампа. Но когда доверие утрачено, его трудно вернуть. После вторжения в Украину Россия растеряла почти всю имевшуюся у неё мягкую силу, в то время как Китай старается заполнить любой вакуум, создаваемый Трампом. Председатель КНР Си Цзиньпин уверяет, что начался восход Востока над Западом. Если Трамп думает, что он сможет конкурировать с Китаем и одновременно подрывать доверие союзников США, заявлять об имперских амбициях, разрушать агентство USAID, выключать «Голос Америки», оспаривать верховенство закона внутри страны и объявлять о выходе из организаций при ООН, то он ошибается. Нельзя сказать, что восстановить то, что он разрушил, будет невозможно, но это будет дорого.