ԱՄՆ-ն եւ Իրանի միջեւ «միջանկյալ» համաձայնագիրը հնարավոր է - Mediamax.am
Ներկայացնում ենք ամերիկացի քաղաքագետ, Eurasia Group-ի նախագահ Իեն Բրեմերի հոդվածը` գրված Project Syndicate-ի համար:
Ամերիկացի եւ իրանցի բանագնացները Օմանում անցկացրել են միջուկային բանակցությունների չորրորդ փուլը։ Կողմերի դիրքորոշումները հիմնարար հարցերի շուրջ դեռեւս հեռու են միմյանցից, նրանք տարբեր ակնկալիքներ ունեն, եւ նրանց ժամանակը սպառվում է։ Բայց առաջին անգամ երկար տարիների ընթացքում լավատեսության առիթ կա։ Այս պահի առանձնահատկությունը ոչ թե դիրքորոշումների անսպասելի մերձեցումն է, այլ այն ընդհանուր ըմբռնումը, որ դիվանագիտությունը նախընտրելի է հակամարտությունից։
Իրանը պնդում է, որ իր միջուկային ծրագիրը բացառապես քաղաքացիական բնույթ ունի, եւ ԱՄՆ հետախուզության վերջին գնահատականները վկայում են, որ ներկայում այն իսկապես միջուկային զենք չի ստեղծում։ Այնուամենայնիվ, Իրանի ուրանի հարստացման գործունեությունը զգալիորեն ընդլայնվել է այն բանից հետո, երբ Դոնալդ Թրամփը 2018 թվականին ԱՄՆ-ը դուրս բերեց Համատեղ համապարփակ գործողությունների ծրագրից (ՀՀԳԾ)։ Այսօր Իրանը շեմային միջուկային պետություն է՝ բավարար քանակությամբ 60%-ով հարստացված ուրանով, որպեսզի արտադրի վեց միջուկային մարտագլխիկ (եթե այն հարստացվի մինչեւ 90%), եւ ունակ է «սրընթաց անցում» կատարել ռումբին մոտավորապես վեց ամսվա ընթացքում (թեեւ զենքի ստեղծումը, հավանաբար, կտեւի մեկից երկու տարի)։
Արեւմուտքի մեծ մասի համար այսպիսի իրավիճակն անընդունելի է։ Եթե մինչեւ հունիսի վերջ դիվանագիտական առաջընթաց չգրանցվի, ԱՄՆ-ը ստիպված կլինի գործի դնել ՄԱԿ-ի պատժամիջոցների «վերականգնման» մեխանիզմը։ Բայց դա կոչնչացնի դիվանագիտական ջանքերի մնացորդները, կխրախուսի Իրանին դուրս գալ Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագրից եւ կբարձրացնի ռազմական հակամարտության ռիսկը։
Թրամփը համապարփակ գործարք է ցանկանում, որը դուրս կգա ՀՀԳԾ-ի շրջանակներից՝ սահմանափակելով ուրանի հարստացումը, զսպելով հրթիռային ծրագիրը եւ փոխելով Իրանի տարածաշրջանային վարքագիծը։ Բայց սա պատրանք է։ Իրանը չի համաձայնի իր միջուկային ծրագրի լիարժեք փակմանը, էլ չասած տարածաշրջանային դաշինքներից հրաժարարմանը՝ այն էլ առաջիկա շաբաթներին։ Թեհրանը չի հրաժարվի նաեւ ուրանի հարստացումից կամ բալիստիկ հրթիռների ստեղծումից, որոնք կենտրոնական դերակատարություն ունեն Իրանի զսպման ռազմավարության մեջ։
Բայց նույնիսկ այս սահմանափակ միջավայրում դիվանագիտական ուղին փակված չէ։ Երկու կողմերն էլ շահագրգռված են կնքել պակաս հավակնոտ համաձայնագիր՝ ռազմական հակամարտությունից խուսափելու համար։ Թրամփը հակված չէ նոր պատերազմներ սկսել։ Իրանի հարցում «բազեի»՝ ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայքլ Ուոլցի հրաժարականը ցուցադրական էր։ Ինչպես նաեւ Թրամփի հայտարարությունը Եմենի հութիների
հետ զինադադարի մասին։
Թրամփը նախընտրում է գործարքային ելքը, ինչպես եւ նրա Ծոցի դաշնակիցները, եւ նա գտնում է, որ լավագույն ժամանակն այսօր է, երբ Իրանը էապես թուլացած է։ Քանի որ նրա վարչակազմի ջանքերը Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ կրակի դադարեցման հասնելու հարցում դանդաղում են, իրանական հարցը նրան առաջարկում է լավագույն՝ եւ, հավանաբար, միակ շանսը դիվանագիտական հաջողության հասնել մինչեւ տարեվերջ։
Թեեւ Իրանը սկզբում մերժել էր պաշտոնական շփումները, նրա առաջնորդները ի վերջո հավանություն տվեցին Օմանի միջոցով անուղղակի բանակցություններին՝ ուղղակի բանակցությունների պատրաստակամություն ակնարկելով, եթե այնտեղ առաջընթաց լինի։ Իրանական ռեժիմն ընդունում է, որ շարունակվող տնտեսական եւ դիվանագիտական մեկուսացումը հանգեցնում է ավելի մեծ խնդիրների։ Իրանցի պաշտոնյաները պատժամիջոցների վերացումը դիտարկում են որպես անհրաժեշտ պայման տնտեսության դանդաղ փլուզումը կանգնեցնելու եւ հասարակական հնարավոր անհանգստությունը զսպելու համար։
Թեեւ իրանցիները Թրամփին դիտարկում են որպես թշնամական սուբյեկտ, ոմանք դիվանագիտական «հաղթանակների» հասնելու նրա ցանկությունը եւ նոր պատերազմներ սկսելու հարցում դժկամությունը հնարավորություն են համարում «շունչ քաշելու» համար ժամանակ շահել՝ առանց խոշոր զիջումների։ Թեեւ Իրանը ուղղակիորեն չի վերահսկում հութիներին, հաղորդումների համաձայն, այն ճնշում է գործադրել նրանց վրա, որպեսզի համաձայնեն կրակի դադարեցմանը։ Սա բարելավել է միջուկային բանակցությունների մթնոլորտը։
Խոչընդոտ է մնում Իրանի ուրանի հարստացման կարողությունը։ Թեհրանը մերժել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի առաջարկը՝ հարստացված ուրան ներկրել իր քաղաքացիական միջուկային ծրագրի համար, այլ ոչ թե հարստացնել այն երկրի ներսում։ Իսլամական հանրապետությունը հարստացումը դիտարկում է որպես անվիճելի ինքնիշխան իրավունք։ Այնուամենայնիվ, այն բաց է մնում պակաս հավակնոտ գործարքի համար, որը կսահմանափակեր հարստացումը, կապահովեր վերահսկողությունը Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության կողմից։
Սպիտակ տան վերջին հայտարարությունները նույնպես վկայում են ավելի մեծ ճկունության մասին։ Մայիսի 4-ին Թրամփը հայտարարել էր, որ իր գլխավոր նպատակն է կանխել Իրանի կողմից միջուկային զենքի ձեռքբերումը, այլ ոչ թե վերացնել նրա քաղաքացիական միջուկային ներուժը։ Մայիսի 7-ին փոխնախագահ Ջ. Դ. Վենսը կրկնել էր, որ Իրանը «կարող է ունենալ քաղաքացիական միջուկային էներգետիկա»։ Սա կարող է թույլ տալ կնքել «նեղ համաձայնագիր», որի հիմնական նպատակը կլինի դիվանագիտության պահպանումը ամռանից հետո։
Սա, իհարկե, Ամերիկայի համար ամենանախընտրելի տարբերակը չէ։ Թրամփը հայտնի է անհամբերությամբ եւ կասկածանքով կվերաբերվի նման գործարքին։ Բայց համապարփակ համաձայնագիրը միմյանց խորապես չվստահող կողմերի միջեւ չի կարող համաձայնեցվել երկուսուկես ամսվա ընթացքում։ Նրանից հետո, երբ Թրամփը սպառնաց ռմբակոծել Իրանը, եթե բանակցությունները ձախողվեն, ավելի համեստ գործարքը ռազմական հակամարտության միակ կենսունակ այլընտրանքն է։ Բարեբախտաբար, Թրամփը միշտ պատրաստակամություն է ցուցաբերել հեռանալ մաքսիմալիստական դիրքերից, եթե հնարավորություն ունի հայտարարելու քաղաքական հաղթանակի մասին։
Առաջընթացի դեպքում ԱՄՆ-ը կհետաձգեր պատժամիջոցների վերականգնումը կա՛մ ոչ պաշտոնական կերպով՝ ճնշում գործադրելով իր եվրոպական դաշնակիցների վրա, կա՛մ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նոր բանաձեւի որոնման միջոցով՝ ժամկետը երկարաձգելու համար։ ԱՄՆ-ի դաշնակիցները Եվրոպայում, եւ նույնիսկ Ռուսաստանն ու Չինաստանը կարող էին աջակցել այդպիսի քայլին, եթե այն ձեւակերպվեր որպես ճգնաժամից խուսափելու միջոց։ Այս մոտեցումը կպահպաներ պատժամիջոցների վերականգնման հնարավորությունը՝ դիվանագիտական ուղին բաց պահելով եւ կանխելով անմիջական էսկալացիան։
Ռազմական տարբերակը կմնար սեղանին։ ԱՄՆ-ը ընդլայնել է իր ուժերի տեղակայումը տարածաշրջանում, ինչը ծառայում է թե՛ որպես բանակցային լծակ, թե՛ որպես նախապատրաստություն հնարավոր օդային հարվածների համար բանակցությունների ձախողման դեպքում։
Հաջողության երաշխիքներ չկան։ Իրանը կարող է մերժել ԱՄՆ-ի պայմանները կամ ժամանակ ձգել՝ հուսալով նոր զիջումներ կորզել։ Թրամփը կարող է որոշել, որ զիջումները բավարար չեն, եւ փոխել ուղղությունը դեպի պատժամիջոցների վերականգնում։ Եթե բանակցությունները ձախողվեն, եւ ԱՄՆ-ը կամ Իսրայելը հարձակվեն Իրանի միջուկային օբյեկտների վրա, Իրանը կպատասխանի տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի ռազմական թիրախներին հարվածելով եւ իր
միջուկային ծրագրին ռազմական բաղադրիչ կհաղորդի։
Այս բոլոր սցենարները իրատեսական են։ Բայց, չնայած առկա ռիսկերին, դիվանագիտության ընթացիկ փուլը միջուկային դեէսկալացիայի ամենալուրջ հնարավորությունն է ՀՀԳԾ-ի փլուզումից 7 տարի անց։

Negotiators from the United States and Iran have just convened in Oman for their fourth round of nuclear talks. The two sides remain far apart on fundamental questions, they have diverging expectations, and they are running out of time. But for the first time in years, there is cause for optimism. What distinguishes this moment is not a sudden convergence of positions but a shared recognition that diplomacy is preferable to confrontation.
Iran insists that its nuclear program is strictly for civilian purposes, and the latest US intelligence assessment concludes that it is not currently building a nuclear weapon. Nonetheless, Iran’s enrichment activities have expanded significantly since Donald Trump withdrew the United States from the 2015 Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) in 2018. Today, Iran is a threshold nuclear state with enough 60%-enriched uranium to produce six nuclear weapons (if enriched to 90%), and the ability to “dash to a bomb” in about six months (though weaponizing a device would probably take between one and two years).
For much of the West, this situation is unacceptable. Without diplomatic progress by the end of June, the US will be compelled to trigger a “snapback” of United Nations sanctions. But that would destroy what remains of the diplomatic track, prompt Iran to withdraw from the Nuclear Non-Proliferation Treaty, and escalate the risk of a military conflict.
Trump wants a comprehensive deal that goes beyond the JCPOA in curtailing enrichment, restraining missile development, and modifying Iran’s regional behavior. But this is a fantasy. Iran will not agree to a full rollback of its nuclear program, let alone dismantle its regional alliances – and especially not in the next few weeks. Nor will it give up enrichment or ballistic missile capabilities that are central to its deterrence posture.
Yet even in this constrained environment, a diplomatic path remains open. Both sides have incentives to accept a more limited agreement to avoid military confrontation. Trump, for all his fire and fury, is disinclined to start new wars. His recent removal of National Security Adviser Michael Waltz, an Iran hawk, was telling. So was his announcement, on May 6, of a ceasefire with the Houthi rebels in Yemen.
Trump prefers a negotiated outcome, as do his Gulf allies, and he believes that there has never been a better time to get one, now that Iran has been so substantially weakened. With his administration’s efforts to broker a Russian-Ukrainian ceasefire faltering, the Iran file offers his best – and perhaps only – chance for a major diplomatic success before the end of the year.
Although Iran initially rejected formal engagement, its hard-liners ultimately approved indirect talks via Oman, indicating a willingness to engage in direct negotiations if progress is made there. This shift reflects the Iranian regime’s recognition that continued economic and diplomatic isolation carries increasing costs. Iranian officials view sanctions relief as essential to reversing the slow collapse of the economy and containing risks to the regime from social unrest.
While the Iranians regard Trump as a hostile actor, some see his desire to secure diplomatic “wins” – and his reluctance to launch new wars – as an opportunity to obtain a reprieve without offering major concessions. Though Iran does not directly control the Houthis, it did reportedly press them to agree to the ceasefire, which addressed a key US concern – Iran’s support for regional proxies – and improved the mood for nuclear talks.
The sticking point is Iran’s enrichment capability. It has rejected US Secretary of State Marco Rubio’s suggestion that it rely on imported uranium for its civilian nuclear program, rather than enriching domestically. The Islamic Republic views enrichment as a non-negotiable sovereign right. Still, it remains open to a more limited deal that would cap enrichment, ensure verification by the International Atomic Energy Agency, and provide credible assurances that it is not building a nuclear weapon.
Recent statements from the White House have also shown greater flexibility. On May 4, Trump said his main goal is to prevent Iran from acquiring a nuclear weapon, not to eliminate its civilian nuclear capacity. And on May 7, Vice President J.D. Vance reiterated that Iran “can have civil nuclear power,” but not an enrichment program that brings it close to a weapons capability. This distinction – between civilian use under strict limits and weaponization potential – could allow for a narrow agreement aimed at keeping diplomacy alive past the summer.
This is not America’s preferred outcome, of course. Trump is notoriously impatient and will be skeptical of a deal that appears designed to string him along. But a comprehensive agreement between parties that deeply mistrust each other cannot be negotiated in two and a half months. With Trump having already threatened to bomb Iran if talks fail, a more modest deal is the only viable alternative to military confrontation. Fortunately, Trump has always shown a willingness to shift away from maximalist positions when he can claim a political victory.
If progress is made, the US would defer the sanctions snapback, either informally, by pressuring its European allies, or by seeking a new UN Security Council resolution to extend the deadline. US allies in Europe, and even Russia and China, could support such a move if it is framed as a way to avoid a crisis. This approach would preserve the option of a snapback, while keeping the diplomatic track open and holding off immediate escalation.
The military option would remain on the table. The US has expanded deployments in the region, and B-2 stealth bombers capable of carrying munitions designed to penetrate hardened targets – such as Iran’s enrichment facilities at Fordow and Natanz – are in place. These deployments serve both as negotiating leverage and as preparation for potential air strikes in case the talks fail.
There is no guarantee of success. Iran may reject US terms or overplay its hand, dragging its feet in the hope of extracting further concessions. Trump may decide that the concessions are insufficient and shift course toward a snapback, or worse. If negotiations collapse and the US or Israel attacks Iran’s nuclear facilities, Iran will retaliate against US military targets in the region and move to weaponize its nuclear program.
These are all realistic scenarios. But despite these risks, the current round of diplomacy represents the most serious opportunity for nuclear de-escalation since the collapse of the JCPOA seven years ago.