ԱՄՆ-ն եւ Իրանի միջեւ «միջանկյալ» համաձայնագիրը հնարավոր է - Mediamax.am
Ներկայացնում ենք ամերիկացի քաղաքագետ, Eurasia Group-ի նախագահ Իեն Բրեմերի հոդվածը` գրված Project Syndicate-ի համար:
Ամերիկացի եւ իրանցի բանագնացները Օմանում անցկացրել են միջուկային բանակցությունների չորրորդ փուլը։ Կողմերի դիրքորոշումները հիմնարար հարցերի շուրջ դեռեւս հեռու են միմյանցից, նրանք տարբեր ակնկալիքներ ունեն, եւ նրանց ժամանակը սպառվում է։ Բայց առաջին անգամ երկար տարիների ընթացքում լավատեսության առիթ կա։ Այս պահի առանձնահատկությունը ոչ թե դիրքորոշումների անսպասելի մերձեցումն է, այլ այն ընդհանուր ըմբռնումը, որ դիվանագիտությունը նախընտրելի է հակամարտությունից։
Իրանը պնդում է, որ իր միջուկային ծրագիրը բացառապես քաղաքացիական բնույթ ունի, եւ ԱՄՆ հետախուզության վերջին գնահատականները վկայում են, որ ներկայում այն իսկապես միջուկային զենք չի ստեղծում։ Այնուամենայնիվ, Իրանի ուրանի հարստացման գործունեությունը զգալիորեն ընդլայնվել է այն բանից հետո, երբ Դոնալդ Թրամփը 2018 թվականին ԱՄՆ-ը դուրս բերեց Համատեղ համապարփակ գործողությունների ծրագրից (ՀՀԳԾ)։ Այսօր Իրանը շեմային միջուկային պետություն է՝ բավարար քանակությամբ 60%-ով հարստացված ուրանով, որպեսզի արտադրի վեց միջուկային մարտագլխիկ (եթե այն հարստացվի մինչեւ 90%), եւ ունակ է «սրընթաց անցում» կատարել ռումբին մոտավորապես վեց ամսվա ընթացքում (թեեւ զենքի ստեղծումը, հավանաբար, կտեւի մեկից երկու տարի)։
Արեւմուտքի մեծ մասի համար այսպիսի իրավիճակն անընդունելի է։ Եթե մինչեւ հունիսի վերջ դիվանագիտական առաջընթաց չգրանցվի, ԱՄՆ-ը ստիպված կլինի գործի դնել ՄԱԿ-ի պատժամիջոցների «վերականգնման» մեխանիզմը։ Բայց դա կոչնչացնի դիվանագիտական ջանքերի մնացորդները, կխրախուսի Իրանին դուրս գալ Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագրից եւ կբարձրացնի ռազմական հակամարտության ռիսկը։
Թրամփը համապարփակ գործարք է ցանկանում, որը դուրս կգա ՀՀԳԾ-ի շրջանակներից՝ սահմանափակելով ուրանի հարստացումը, զսպելով հրթիռային ծրագիրը եւ փոխելով Իրանի տարածաշրջանային վարքագիծը։ Բայց սա պատրանք է։ Իրանը չի համաձայնի իր միջուկային ծրագրի լիարժեք փակմանը, էլ չասած տարածաշրջանային դաշինքներից հրաժարարմանը՝ այն էլ առաջիկա շաբաթներին։ Թեհրանը չի հրաժարվի նաեւ ուրանի հարստացումից կամ բալիստիկ հրթիռների ստեղծումից, որոնք կենտրոնական դերակատարություն ունեն Իրանի զսպման ռազմավարության մեջ։
Բայց նույնիսկ այս սահմանափակ միջավայրում դիվանագիտական ուղին փակված չէ։ Երկու կողմերն էլ շահագրգռված են կնքել պակաս հավակնոտ համաձայնագիր՝ ռազմական հակամարտությունից խուսափելու համար։ Թրամփը հակված չէ նոր պատերազմներ սկսել։ Իրանի հարցում «բազեի»՝ ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայքլ Ուոլցի հրաժարականը ցուցադրական էր։ Ինչպես նաեւ Թրամփի հայտարարությունը Եմենի հութիների
հետ զինադադարի մասին։
Թրամփը նախընտրում է գործարքային ելքը, ինչպես եւ նրա Ծոցի դաշնակիցները, եւ նա գտնում է, որ լավագույն ժամանակն այսօր է, երբ Իրանը էապես թուլացած է։ Քանի որ նրա վարչակազմի ջանքերը Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ կրակի դադարեցման հասնելու հարցում դանդաղում են, իրանական հարցը նրան առաջարկում է լավագույն՝ եւ, հավանաբար, միակ շանսը դիվանագիտական հաջողության հասնել մինչեւ տարեվերջ։
Թեեւ Իրանը սկզբում մերժել էր պաշտոնական շփումները, նրա առաջնորդները ի վերջո հավանություն տվեցին Օմանի միջոցով անուղղակի բանակցություններին՝ ուղղակի բանակցությունների պատրաստակամություն ակնարկելով, եթե այնտեղ առաջընթաց լինի։ Իրանական ռեժիմն ընդունում է, որ շարունակվող տնտեսական եւ դիվանագիտական մեկուսացումը հանգեցնում է ավելի մեծ խնդիրների։ Իրանցի պաշտոնյաները պատժամիջոցների վերացումը դիտարկում են որպես անհրաժեշտ պայման տնտեսության դանդաղ փլուզումը կանգնեցնելու եւ հասարակական հնարավոր անհանգստությունը զսպելու համար։
Թեեւ իրանցիները Թրամփին դիտարկում են որպես թշնամական սուբյեկտ, ոմանք դիվանագիտական «հաղթանակների» հասնելու նրա ցանկությունը եւ նոր պատերազմներ սկսելու հարցում դժկամությունը հնարավորություն են համարում «շունչ քաշելու» համար ժամանակ շահել՝ առանց խոշոր զիջումների։ Թեեւ Իրանը ուղղակիորեն չի վերահսկում հութիներին, հաղորդումների համաձայն, այն ճնշում է գործադրել նրանց վրա, որպեսզի համաձայնեն կրակի դադարեցմանը։ Սա բարելավել է միջուկային բանակցությունների մթնոլորտը։
Խոչընդոտ է մնում Իրանի ուրանի հարստացման կարողությունը։ Թեհրանը մերժել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի առաջարկը՝ հարստացված ուրան ներկրել իր քաղաքացիական միջուկային ծրագրի համար, այլ ոչ թե հարստացնել այն երկրի ներսում։ Իսլամական հանրապետությունը հարստացումը դիտարկում է որպես անվիճելի ինքնիշխան իրավունք։ Այնուամենայնիվ, այն բաց է մնում պակաս հավակնոտ գործարքի համար, որը կսահմանափակեր հարստացումը, կապահովեր վերահսկողությունը Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության կողմից։
Սպիտակ տան վերջին հայտարարությունները նույնպես վկայում են ավելի մեծ ճկունության մասին։ Մայիսի 4-ին Թրամփը հայտարարել էր, որ իր գլխավոր նպատակն է կանխել Իրանի կողմից միջուկային զենքի ձեռքբերումը, այլ ոչ թե վերացնել նրա քաղաքացիական միջուկային ներուժը։ Մայիսի 7-ին փոխնախագահ Ջ. Դ. Վենսը կրկնել էր, որ Իրանը «կարող է ունենալ քաղաքացիական միջուկային էներգետիկա»։ Սա կարող է թույլ տալ կնքել «նեղ համաձայնագիր», որի հիմնական նպատակը կլինի դիվանագիտության պահպանումը ամռանից հետո։
Սա, իհարկե, Ամերիկայի համար ամենանախընտրելի տարբերակը չէ։ Թրամփը հայտնի է անհամբերությամբ եւ կասկածանքով կվերաբերվի նման գործարքին։ Բայց համապարփակ համաձայնագիրը միմյանց խորապես չվստահող կողմերի միջեւ չի կարող համաձայնեցվել երկուսուկես ամսվա ընթացքում։ Նրանից հետո, երբ Թրամփը սպառնաց ռմբակոծել Իրանը, եթե բանակցությունները ձախողվեն, ավելի համեստ գործարքը ռազմական հակամարտության միակ կենսունակ այլընտրանքն է։ Բարեբախտաբար, Թրամփը միշտ պատրաստակամություն է ցուցաբերել հեռանալ մաքսիմալիստական դիրքերից, եթե հնարավորություն ունի հայտարարելու քաղաքական հաղթանակի մասին։
Առաջընթացի դեպքում ԱՄՆ-ը կհետաձգեր պատժամիջոցների վերականգնումը կա՛մ ոչ պաշտոնական կերպով՝ ճնշում գործադրելով իր եվրոպական դաշնակիցների վրա, կա՛մ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նոր բանաձեւի որոնման միջոցով՝ ժամկետը երկարաձգելու համար։ ԱՄՆ-ի դաշնակիցները Եվրոպայում, եւ նույնիսկ Ռուսաստանն ու Չինաստանը կարող էին աջակցել այդպիսի քայլին, եթե այն ձեւակերպվեր որպես ճգնաժամից խուսափելու միջոց։ Այս մոտեցումը կպահպաներ պատժամիջոցների վերականգնման հնարավորությունը՝ դիվանագիտական ուղին բաց պահելով եւ կանխելով անմիջական էսկալացիան։
Ռազմական տարբերակը կմնար սեղանին։ ԱՄՆ-ը ընդլայնել է իր ուժերի տեղակայումը տարածաշրջանում, ինչը ծառայում է թե՛ որպես բանակցային լծակ, թե՛ որպես նախապատրաստություն հնարավոր օդային հարվածների համար բանակցությունների ձախողման դեպքում։
Հաջողության երաշխիքներ չկան։ Իրանը կարող է մերժել ԱՄՆ-ի պայմանները կամ ժամանակ ձգել՝ հուսալով նոր զիջումներ կորզել։ Թրամփը կարող է որոշել, որ զիջումները բավարար չեն, եւ փոխել ուղղությունը դեպի պատժամիջոցների վերականգնում։ Եթե բանակցությունները ձախողվեն, եւ ԱՄՆ-ը կամ Իսրայելը հարձակվեն Իրանի միջուկային օբյեկտների վրա, Իրանը կպատասխանի տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի ռազմական թիրախներին հարվածելով եւ իր
միջուկային ծրագրին ռազմական բաղադրիչ կհաղորդի։
Այս բոլոր սցենարները իրատեսական են։ Բայց, չնայած առկա ռիսկերին, դիվանագիտության ընթացիկ փուլը միջուկային դեէսկալացիայի ամենալուրջ հնարավորությունն է ՀՀԳԾ-ի փլուզումից 7 տարի անց։

США и Иран могли бы заключить «промежуточное» соглашение - Mediamax.am
Американские и  иранские переговорщики провели в Омане четвертый раунд ядерных переговоров. Позиции сторон по-прежнему далеки друг от друга по фундаментальным вопросам, у них разные ожидания, и у них заканчивается время. Но впервые за многие годы есть повод для оптимизма. Особенность этого момента заключается не в неожиданном сближении позиций, а в общем признании того, что дипломатия предпочтительнее конфронтации.
Иран настаивает на том, что его ядерная программа носит исключительно гражданский характер, и последние оценки разведки США заключатся в том, что в настоящее время он не создает ядерное оружие. Тем не менее, деятельность Ирана по обогащению урана значительно расширилась с тех пор, как Дональд Трамп вывел США из Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) в 2018 году. Сегодня Иран является пороговым ядерным государством с достаточным количеством урана, обогащенного до 60%, чтобы произвести шесть ядерных боеголовок (если его обогатить до 90%), и способностью «рвануть к бомбе» примерно за шесть месяцев (хотя создание оружия, вероятно, займет от одного до двух лет).
Для большей части Запада такая ситуация неприемлема. Без дипломатического прогресса к концу июня США будут вынуждены запустить механизм «восстановления» санкций ООН. Но это уничтожит остатки дипломатических усилий, побудит Иран выйти из Договора о нераспространении ядерного оружия и повысит риск военного конфликта.
Трамп хочет комплексной сделки, которая выходит за рамки СВПД в ограничении обогащения, сдерживании развития ракет и изменении регионального поведения Ирана. Но это фантазия. Иран не согласится на полное сворачивание своей ядерной программы, не говоря уже о разрушении своих региональных альянсов - тем более в ближайшие недели. Он также не откажется от обогащения урана или создания баллистических ракет, которые являются центральными в его стратегии сдерживания.
Но даже в этой ограниченной среде дипломатический путь остается открытым. Обе стороны имеют стимулы заключить менее амбициозное соглашение, чтобы избежать военной конфронтации. Трамп не склонен начинать новые войны. Недавнее увольнение его советника по национальной безопасности Майкла Уолца, «ястреба» по отношению к Ирану, было показательным. Так же как и его объявление о перемирии с хуситами в Йемене.
Трамп предпочитает договорной исход, как и его союзники в Персидском заливе, и он считает, что лучшее время сегодня, когда Иран существенно ослаблен. Поскольку усилия его администрации по посредничеству в прекращении огня между Россией и Украиной пробуксовывают, иранское досье предлагает ему лучший – и, возможно, единственный – шанс на крупный дипломатический успех до конца года.
Хотя Иран изначально отверг формальные контакты, его лидеры в конечном итоге одобрили непрямые переговоры через Оман, указывая на готовность к прямым переговорам, если там будет достигнут прогресс. Этот сдвиг отражает признание иранским режимом того, что продолжающаяся экономическая и дипломатическая изоляция несет всё большие издержки. Иранские чиновники рассматривают снятие санкций как необходимое условие для преодоления медленного коллапса экономики и сдерживания рисков для режима в случае волнений в обществе.
Хотя иранцы рассматривают Трампа как враждебного субъекта, некоторые считают его желание добиться дипломатических «побед» и его нежелание начинать новые войны возможностью добиться передышки без крупных уступок. Хотя Иран не контролирует хуситов напрямую, он, согласно сообщениям, оказал на них давление, чтобы они согласились на прекращение огня. Это улучшило атмосферу для ядерных переговоров.
Камнем преткновения является способность Ирана к обогащению урана. Он отверг предложение госсекретаря США Марко Рубио полагаться на импортный уран для своей гражданской ядерной программы, а не обогащать его внутри страны. Исламская республика рассматривает обогащение как неоспоримое суверенное право. Тем не менее, она остается открытой для более ограниченной сделки, которая ограничила бы обогащение, обеспечила бы верификацию со стороны Международного агентства по атомной энергии и предоставила бы достоверные гарантии того, что она не создает ядерное оружие.
Недавние заявления из Белого дома также стали свидетельством большей гибкости. 4 мая Трамп заявил, что его главная цель - предотвратить приобретение Ираном ядерного оружия, а не устранить его гражданский ядерный потенциал. 7 мая вице-президент Дж. Д. Вэнс повторил, что Иран «может иметь гражданскую ядерную энергетику». Это может позволить заключить «узкое соглашение», целью которого будет поддержание дипломатии после лета.
Это, конечно, не самый предпочтительный исход для Америки. Трамп известен своим нетерпением и будет скептически относиться к сделке, которая будет казаться разработанной с целью обвести его вокруг пальца. Но всеобъемлющее соглашение между сторонами, которые глубоко не доверяют друг другу, не может быть согласовано за два с половиной месяца. После того, как Трамп пригрозил бомбить Иран, если переговоры провалятся, более скромная сделка является единственной жизнеспособной альтернативой военной конфронтации. К счастью, Трамп всегда демонстрировал готовность отойти от максималистских позиций, если у него есть возможность заявить о политической победе.
В случае прогресса США отложили бы восстановление санкций либо неформально, через давление на своих европейских союзников, либо путем поиска новой резолюции Совета Безопасности ООН для продления срока. Союзники США в Европе, и даже Россия и Китай могли бы поддержать такой шаг, если бы он был сформулирован как способ избежать кризиса. Этот подход сохранил бы возможность восстановления санкций, сохраняя дипломатический путь открытым и предотвращая немедленную эскалацию.
Военный вариант остался бы на столе. США расширили развертывание своих сил в регионе, что служит как переговорным рычагом, так и подготовкой к потенциальным воздушным ударам в случае провала переговоров.
Гарантии успеха нет. Иран может отвергнуть условия США или тянуть время в надежде добиться дальнейших уступок. Трамп может решить, что уступки недостаточны, и сменить курс на восстановление санкций. Если переговоры рухнут, и США или Израиль атакуют ядерные объекты Ирана, Иран ответит ударом по военным целям США в регионе и перейдет к созданию своей ядерной программы для военных целей.
Все это реалистичные сценарии. Но, несмотря на эти риски, текущий раунд дипломатии представляет собой наиболее серьезную возможность для ядерной деэскалации с момента краха СВПД семь лет назад.