Իլհամ Ալիեւը եւ Վլադիմիր Պուտինը Կրեմլում 2024թ․ ապրիլի 22-ին
Ադրբեջանին հաջողվեց անել այն, ինչը մինչեւ վերջերս անհնար էր թվում հետխորհրդային տարածքում։ Բաքուն ոչ միայն հասավ Ղարաբաղից ռուս խաղաղապահների ժամկետից շուտ դուրսբերմանը, այլեւ համատեղեց այդ գործընթացը Իլհամ Ալիեւի Մոսկվա կատարած այցի հետ, որն անցավ շատ ջերմ մթնոլորտում։ ՌԴ իշխանություններն ու քարոզիչները չդատապարտեցին Ադրբեջանի ղեկավարին Ռուսաստանին տարածաշրջանից դուրս մղելու համար, այլ ընդհակառակը, ամեն կերպ արդարացնում էին այդ քայլը։ Նրանք մեղավոր նշանակեցին Հայաստանի ղեկավարությանը եւ Նիկոլ Փաշինյանին, որը «ճանաչել է Ադրբեջանը 1991 թվականի սահմաններում» եւ վստահել է Բրյուսելին ու Վաշինգտոնին, ինչը, ըստ Կրեմլի տրամաբանության, լավ բանի բերել չի կարող։
Սակայն Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի այս ցուցադրական մտերմությունը ամենեւին չի նշանակում, որ նրանք այժմ մերձավոր դաշնակիցներ են, եւ Բաքուն պատրաստ է Մոսկվային փոխադարձ զիջումների գնալ։ Ավելի շուտ Կրեմլը հասկացել է, որ Ղարաբաղի հարցը փակված է եւ որոշել է չփչացնել հարաբերությունները հաղթողի հետ։ Իսկ Բաքուն այժմ ուղիղ երկխոսություն է հաստատում Երեւանի հետ, եւ առայժմ բավականին արդյունավետ:
Տեֆլոնային գործընկերը
Ադրբեջանը եւս մեկ անգամ ապացուցեց, որ դիվանագիտական եւ ռազմական ջանքերի պատշաճ համադրմամբ հնարավոր է ոչ միայն դադարեցնել տարածքային հակամարտությունը Մոսկվայի կամքին հակառակ, այլեւ ժամանակից շուտ վերջ դնել ռուսական ռազմական ներկայությունը տարածաշրջանում։ Մինչեւ վերջերս թվում էր, որ եթե Մոսկվան ինչ-որ տեղ տեղակայում է իր խաղաղապահներին, նրանք այնտեղ մնում են գրեթե ընդմիշտ՝ լինի դա Աբխազիան, Հարավային Օսիան կամ Մերձդնեստրը։ Սակայն Ղարաբաղը ցույց տվեց, որ լինում են նաեւ հակառակ օրինակներ՝ երբ Ռուսաստանը ակնհայտորեն մտնում էր երկար ժամանակով, բայց ստիպված եղավ հեռանալ ժամանակից շուտ եւ անհասկանալի արդյունքներով։
Ավելին, Կրեմլն ամեն կերպ փորձում է համոզել թե՛ ռուս հասարակությանը, թե՛ արտաքին աշխարհին, որ ադրբեջանական կողմից բողոքներ չունի։ Մոսկվայի հավաստիացմամբ, ամեն ինչ ընթանում է ըստ պլանի, զորախումբը կատարել է իր բոլոր խնդիրները, որոնցից գլխավորը խաղաղ բնակչության պաշտպանությունն էր, ուստի կարող է հեռանալ։ Եվ ընդհանրապես, դուրս գալու որոշումը, ըստ Պեսկովի, ընդունվել է համատեղ եւ կապված է ոչ թե ինչ-որ մեկի կամքի հետ, այլ «փոխված իրողությունների»։
Սակայն Ռուսաստանը համառորեն անպատասխան է թողնում այն հարցը, թե ով թույլ տվեց, որ այդ իրողությունները փոխվեն, եթե 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրով հայերի եւ ադրբեջանցիների միջեւ շփման գիծն ընդհանրապես չպետք է փոփոխության ենթարկվեր։ Ըստ էության, այն ամենը, ինչ տեղի էր ունենում Ղարաբաղում 2022 թվականի դեկտեմբերից ի վեր, հնարավոր դարձավ Ադրբեջանին խանգարելու Ռուսաստանի անկարողության պատճառով։ Եվ ամեն ինչ Փաշինյանի վրա բարդելու Մոսկվայի փորձերը դժվար թե որեւէ մեկին համոզիչ թվան։
Ռուսաստանն այն աստիճանի է փորձում խուսափել Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում որեւէ տհաճությունից, որ նույնիսկ չհիշեց սեպտեմբերին զոհված խաղաղապահներին։ Ադրբեջանն ընդունել է իր մեղքը, Ալիեւը ներողություն է խնդրել, սակայն հետաքննության արդյունքները չեն հրապարակվել։
Ապրիլի 22-ին կայացած Ալիեւի այցը Մոսկվա նույնպես կառուցված էր այնպես, որ ոչինչ չհիշեցնի խաղաղապահների դուրսբերման մասին։ Փոխարենը հիմնական շեշտը դրվել էր Ադրբեջանի առաջնորդի հոր՝ Հեյդար Ալիեւի արժանիքների վրա, ով 50 տարի առաջ գլխավորում էր Բայկալ-Ամուրյան երկաթուղու կառուցման կառավարական հանձնաժողովը։ Խորհրդային ժամանակաշրջանի ժառանգների հանդիպման հովվերգական մթնոլորտը քննադատության տեղ չէր թողնում։
Եվ սա Ադրբեջանի հանդեպ ահռելի թվով դժգոյությունների ֆոնին, որոնք կուտակվել են նույնիսկ Կրեմլի հանդեպ լոյալ տրամադրված Z-հայրենասերների շրջանում։ Տելեգրամյան ալիքներն անընդհատ կշտամբում են Բաքվին Ուկրաինայի հանդեպ անթաքույց համակրանքի համար։ Անգամ կառավարամետ ադրբեջանական լրատվամիջոցներն են նյութեր են պատրաստում Ուկրաինայի զինված ուժերի շարքերում կռվող ադրբեջանցի կամավորների մասին։ Վրդովմունք են առաջացնում նաեւ Ադրբեջանի կողմից Կիեւին զենք մատակարարելու եւ Ռուսաստանում ադրբեջանական սփյուռքի հետ տեղի ունեցող միջադեպերի մասին լուրերը։ Այդուհանդերձ, Ալիեւը մնում է Կրեմլի «տեֆլոնային» գործընկերը, որին Ռուսաստանի իշխանությունները որեւէ դժգոհություն չեն հայտնում։
Գրեթե առանց միջնորդների
Լրատվամիջոցների համար հովվերգական պատկերի եւ կուլիսներում մնացած իրական հակասությունների միջեւ այս հակասությունը օրինաչափ հարց է առաջացնում։ Ինչո՞ւ է Կրեմլը, որն այդքան խանդոտ է հետխորհրդային տարածքում իր ռազմական ներկայության հարցում, այդքան հանգիստ եւ նույնիսկ բարեհաճորեն արձագանքում այն փաստին, որ Բաքուն ակտիվորեն ապամոնտաժում է այդ ներկայության տարրերից մեկը։
Իլհամ Ալիեւը եւ Վլադիմիր Պուտինը Կրեմլում 2024թ․ ապրիլի 22-ին Իլհամ Ալիեւը եւ Վլադիմիր Պուտինը Կրեմլում 2024թ․ ապրիլի 22-ին
Գիտակցելով ղարաբաղյան կարգավորման սեփական սցենարի փլուզումը, երբ ռուս խաղաղապահները պետք է գրեթե անորոշ ժամանակով մնային տարածաշրջանում, Մոսկվան ի սկզբանե փորձեց նոր կիրառություն գտնել իր զորախմբի համար Հարավային Կովկասում: Առանձին հայտարարություններից դատելով՝ քննարկվել էր այն Հայաստանում որպես ՀԱՊԿ երկարաժամկետ առաքելություն տեղակայման տարբերակը, սակայն Փաշինյանը հրապարակայնորեն հրաժարվեց ռուս խաղաղապահներին ընդունելուց։
Վերջինը, ինչով Ռուսաստանը փորձեց արդարացնել խաղաղապահների ներկայությունը Ղարաբաղում, ականազերծումն էր։ Սակայն դա ակնհայտորեն այն խնդիրը չէ, որը երկու հազար մարդու եւ մոտ 400 միավոր տեխնիկայի ներկայություն է պահանջում։ 15-րդ առանձին հրաձգային բրիգադի զինծառայողների մեծ մասը, որտեղից խաղաղապահներ էին հավաքագրվել 2020 թվականին, արդեն վաղուց պատերազմում է Ուկրաինայում։ Ղարաբաղից դուրս բերվող մարդիկ եւ տեխնիկան, ամենայն հավանականությամբ, նույնպես ուկրաինական ճակատ կգնան։
Արդյունքում Ռուսաստանը ստիպված եղավ դուրս բերել իր զինվորականներին Ղարաբաղից՝ առանց Ադրբեջանի կողմից փոխհատուցում ստանալու։ Մոսկվան մեկուսացված է մնում է հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացից։ Այո, Կրեմլը եւ Բաքուն կարող են գրեթե միաժամանակ կշտամբել Երեւանին Արեւմուտքի հետ մերձեցման փորձերի համար, սակայն Հարավային Կովկասում ռուսական դիվանագիտության ամրապնդման կամ ռուս-ադրբեջանական տանդեմ ստեղծելու նշաններ չկան։
Հայաստանի հետ սահմանամերձ չորս գյուղերը Ադրբեջանին հանձնելու մասին պայմանավորվածությունները (դրանք պատկանում էին Ադրբեջանական ԽՍՀ-ին եւ բնակեցված էին եղել ադրբեջանցիներով, սակայն հիմնովին ավերվել էին առաջին Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ), ինչպես նաեւ սահմանային առաջին հենասյուների տեղադրումը տեղի էին ունեցել առանց Ռուսաստանի մասնակցության՝ ուղիղ երկխոսության շրջանակներում։ Նախորդ տարվանից հայ-ադրբեջանական կարգավորման հարցում հաստատված «ո՛չ Ռուսաստան, ո՛չ Արեւմուտք» մոտեցումը կայուն է թվում։
Առանց միջնորդների ձեռք բերված պայմանավորվածություններն առայժմ բավականին խելամիտ ու կենսունակ են թվում։ Չորս գյուղերի շուրջ սահմանի սահմանազատման ժամանակ կողմերը նախապես պատրաստակամություն էին հայտնել փոխանակել փոքր տարածքներ, որոնցով անցնում են կարեւոր ճանապարհներ (Հայաստանի համար կենսականորեն կարեւոր Երեւան-Թբիլիսի մայրուղին): Եթե փոխանակումը հաջող լինի, դա նշանակալի նախադեպ կդառնա։
Լավատեսություն է ներշնչում նաեւ այն կետը, որ կողմերը «սահմանազատման գործընթացում հիմնվելու են 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա»։ Դա պետք է խանգարի Ադրբեջանին հետագայում դիմել 1940-ականների, 1950-ականների եւ 1960-ականների քարտեզներին, որոնցում Ադրբեջանական ԽՍՀ-ը տարածքն փոքր-ինչ ավելի մեծ էր:
Մյուս կողմից, Ադրբեջանը շարունակում է քննադատել Հայաստանին բանակն ուժեղացնելու ցանկացած փորձի համար եւ պատրաստ է պահում Զանգեզուրի միջանցքի թեման։ Այսինքն՝ Բաքուն եւ Երեւանն իսկապես առաջին անգամ պայմանավորվել են ինչ-որ օգտակար բանի շուրջ՝ առանց արտաքին օգնության, բայց կարող է պարզվել, որ դա պարզապես ժամանակավոր է եւ ցուցադրական, որից հետո կսկսվեն արդեն ծանոթ խնդիրները։
Սակայն կարգավորման հարցում Ռուսաստանի միջնորդական դերը ամեն դեպքում կթուլանա՝ չնայած Մոսկվայի ծիսական խոստումներին՝ հասնելու 2020 թվականի համաձայնագրերի իրականացմանը։ Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու ռուսական փորձերը՝ նրան վախեցնելով Ուկրաինայի ճակատագրով, դժվար թե օգնեն. Ադրբեջանը նույնպես չի ցանկանում Ռուսաստանին տեսնել միջնորդի դերում։
Վիրավորվածի ժեստ
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի երկկողմ համագործակցությանը, այստեղ նույնպես չկան նկատելի զիջումներ, որոնք Բաքուն կաներ Մոսկվային՝ հանուն խաղաղապահների դուրսբերման։ Հավանաբար, Ուկրաինայում պատերազմը եւ Արեւմուտքում մեկուսացումը Ռուսաստանին հասցրել են մի իրավիճակի, երբ այն չի կարող իրեն թույլ տալ ռիսկի ենթարկել նույնիսկ համեմատաբար փոքր համատեղ նախագծերը հարեւանների հետ:
Օրինակ, Ադրբեջանի տարածքով ռուսական նավթի եւ գազի արտահանումը զգալիորեն աճել է այն բանից հետո, երբ Մոսկվան զրկվեց եվրոպական շուկաների մեծ մասից: Գազի դեպքում խոսքը տարեկան մոտավորապես 1 մլրդ խմ-ի մասին է։ Ձմռանը դա թույլ է տալիս Ադրբեջանին ավելի շատ գազ ուղարկել արտահանման՝ ներքին կարիքները ծածկելով Ռուսաստանից ներմուծված գազով։
Նախապատերազմյան 2021 թվականին Ռուսաստանը խողովակաշարերով արտահանել էր 206 միլիարդ խորանարդ մետր գազ, բայց պատերազմական ժամանակ արտահանման նույնիսկ նման համեստ աճը, ինչպես Ադրբեջանի դեպքում, կարեւոր է դառնում Մոսկվայի համար։
Նման իրավիճակ է նաեւ նավթի դեպքում։ Արեւմուտքի պատժամիջոցները շրջանցելու ուղիներ փնտրելով՝ 2023 թվականին Ադրբեջան ռուսական նավթի մատակարարումները քառապատկվեցին՝ հասնելով տարեկան 1,2 միլիոն տոննայի։ Կողմերը նաեւ պայմանավորվում են ընդլայնել նավթամուղը, որպեսզի այդ թիվը հասցվի 4 միլիոն տոննայի: Նույնիսկ այս դեպքում Ադրբեջանը իր վրա կվերցնի Եվրոպա նախապատերազմյան մատակարարումների ընդամենը մի քանի տոկոսը, սակայն հիմա Մոսկվայի համար նման ծավալն ավելի լավ է, քան ոչինչը։ Մանավանդ որ Ադրբեջանից նավթի եւ գազի առյուծի բաժինը արտահանվում է Թուրքիա, իսկ այս երկրի հետ հարաբերությունները Ռուսաստանի համար կենսական նշանակություն ունեն Արեւմուտքի պատժամիջոցների համատեքստում։
Վերջապես, Ադրբեջանը Ռուսաստանի համար անփոխարինելի գործընկեր է դարձել դեպի Իրան եւ հետագայում Պարսից ծոցի նավահանգիստներ տարանցման համար: Պատահական չէ, որ «Հյուսիս-Հարավ» երկաթուղին եղել է Ալիեւի եւ Պուտինի վերջին բանակցությունների օրակարգի հիմնական կետերից մեկը։ Երկու նախագահների հանդիպումը ԲԱՄ-ը կառուցողների հետ եւս ակնարկում է, որ Ադրբեջանով անցնող երկաթուղին այսօրվա Ռուսաստանի համար պակաս կարեւոր չէ, քան ԲԱՄ-ը ԽՍՀՄ համար։
Մոսկվայի կողմից Անխոհեմ կլիներ վտանգի ենթարկել այս ամենը եւ ներքաշվել Բաքվի հետ հակամարտության մեջ, առավել եւս, որ Ղարաբաղում խաղաղապահների ներկայությունն ավելի շատ սկզբունքի հարց էր։ Անգամ եթե նրանք այնտեղ մնային մինչեւ 2025 կամ նույնիսկ մինչեւ 2030 թվականը, չէին կարող որեւէ ազդեցություն ունենալ տարածաշրջանի իրավիճակի վրա։ Ընդհակառակը, նրանց շարունակական ներկայությունը մշտական տհաճ հիշեցում կլիներ, որ Ռուսաստանը, չնայած Ղարաբաղում իր կոնտինգենտին, դադարել է որեւէ դեր խաղալ Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ բանակցություններում: Իսկ հիմա զինվորականների դուրսբերումը կարելի է ներկայացնել որպես վիրավորվածի ժեստ. Արեւմուտքին ծախված Փաշինյանը չգնահատեց Մոսկվայի հոգատարությունը եւ հիմա թող ինքը զբաղվի հետեւանքներով, մինչ Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը միասին կառուցում են ապագայի տրանսպորտային միջանցքը։

Цена новой дружбы. Почему Россия так легко вывела миротворцев из Карабаха - Mediamax.am
Азербайджану удалось сделать то, что еще недавно казалось на постсоветском пространстве немыслимым. Баку не только добился досрочного вывода российских миротворцев из Карабаха, но и совместил этот процесс с визитом Ильхама Алиева в Москву, который прошел в на редкость теплой атмосфере. Российские власти и пропагандисты не стали осуждать азербайджанского лидера за выдавливание России из региона, а, наоборот, изо всех сил оправдывали такое положение вещей. Виновным они назначили армянское руководство и Никола Пашиняна, который «сам признал Азербайджан в границах 1991 года» и доверился Брюсселю с Вашингтоном, что, по логике Кремля, не может довести до добра.
Однако эта демонстративная близость России и Азербайджана вовсе не означает, что они теперь близкие союзники и Баку готов идти Москве на встречные уступки. Скорее, Кремль осознал, что карабахский вопрос закрыт, и решил не портить отношения с победителем. А диалог с Ереваном Баку теперь налаживает напрямую - и пока что вполне эффективно.
Тефлоновый партнер
Азербайджан в очередной раз доказал, что при должном сочетании дипломатических и военных усилий можно не только завершить территориальный конфликт вопреки воле Москвы, но и досрочно свернуть российское военное присутствие в регионе. Еще недавно казалось, что если Москва размещает где-то своих миротворцев, то они остаются там чуть ли не навсегда - будь то Абхазия, Южная Осетия или Приднестровье. Но Карабах показал, что бывают и обратные примеры - когда Россия явно входила надолго, а уходить вынуждена досрочно и с непонятными результатами.
Мало того, Кремль всячески старается убедить и российское общество, и внешний мир, что у него нет никаких претензий к азербайджанской стороне. По заверениям Москвы, все идет по плану, контингент выполнил все поставленные задачи, главной из которых была защита гражданского населения, а потому может уходить. Да и вообще, решение о выводе, по словам Пескова, было принято совместно и связано не с чьей-то волей, а с «изменившимися реалиями».
При этом Россия упорно оставляет за кадром вопрос о том, кто именно позволил этим реалиям измениться, если по соглашению от 9 ноября 2020 года линия соприкосновения между армянами и азербайджанцами вообще не должна была двигаться. По сути, все, что происходило в Карабахе с декабря 2022 года, стало возможным из-за неспособности России помешать Азербайджану. И попытки Москвы свалить все на Пашиняна вряд ли могут кого-то убедить.
Россия настолько старается избежать любых трений в отношениях с Азербайджаном, что не стала вспоминать даже о тех миротворцах, которые погибли в сентябре прошлого года. Азербайджан признал свою вину, Алиев принес извинения, но никаких результатов расследования с тех пор так и не опубликовали.
Состоявшийся 22 апреля визит Алиева в Москву тоже был выстроен так, чтобы ничто не напоминало о происходившем в это время выводе миротворцев. Вместо этого главный фокус сделали на заслугах отца азербайджанского лидера Гейдара Алиева, который 50 лет назад возглавлял правительственную комиссию по строительству Байкало-Амурской магистрали. Идиллическая атмосфера встречи наследников советской эпохи не оставляла пространства для критики.
И все это несмотря на огромное количество претензий, которые накопились к Азербайджану даже у лояльных Кремлю Z-патриотов. Провоенные телеграм-каналы постоянно ругают Баку за нескрываемое сочувствие Украине - материалы об азербайджанских добровольцах, воюющих в рядах ВСУ, в Азербайджане делают даже провластные СМИ. Также возмущение вызывают слухи об азербайджанских поставках Киеву оружия и инциденты с азербайджанской диаспорой внутри России. Тем не менее Алиев остается для Кремля тефлоновым партнером, к которому российские власти не предъявляют претензий.
Почти без посредников
Этот контраст между идиллической картинкой для СМИ и массой реальных противоречий, остающихся за кадром, вызывает закономерный вопрос. Почему Кремль, так ревностно относящийся к своему военному присутствию на постсоветском пространстве, настолько спокойно и даже благожелательно реагирует на то, что Баку активно демонтирует один из элементов этого присутствия?
Осознав крах собственного сценария карабахского урегулирования, в котором российские миротворцы должны были оставаться в регионе фактически бессрочно, Москва поначалу пыталась найти своему контингенту какое-то новое применение на Южном Кавказе. Судя по отдельным заявлениям, обсуждался вариант их долгосрочного размещения в Армении в качестве миссии ОДКБ, но Пашинян публично отказался принимать российских миротворцев на армянской территории.
Последнее, чем Россия пыталась оправдать присутствие миротворцев в Карабахе, было разминирование. Но это явно не та задача, которая требует участия двух тысяч человек и около 400 единиц техники. Большинство военнослужащих 15-й отдельной стрелковой Александрийской бригады, откуда набирали миротворцев в 2020 году, давно воюют в Украине. Теперь высвободившаяся в Карабахе российская техника и люди с большой вероятностью тоже отправятся на украинский фронт.
В итоге России пришлось выводить своих военных из Карабаха, не получив от Азербайджана никакой компенсации. Москва как была, так и остается отодвинутой от процесса армяно-азербайджанского урегулирования. Да, Кремль и Баку могут чуть ли не синхронно ругать Ереван за попытки сближения с Западом, но никаких признаков усиления российской дипломатии на Южном Кавказе или создания российско-азербайджанского тандема не видно.
Договоренности о передаче Азербайджану четырех сел на границе с Арменией (они принадлежали Азербайджанской ССР и были населены азербайджанцами, но были полностью разрушены во время Первой карабахской войны), а также установка первых пограничных столбов между странами прошли без какого-либо участия России - в рамках прямого диалога. Сама же встреча проходила прямо на границе. Подход «ни России, ни Запада», установившийся в армяно-азербайджанском урегулировании в прошлом году, выглядит устойчивым.
Сами договоренности, достигнутые без посредников, пока выглядят довольно разумными и жизнеспособными. В ходе делимитации границы вокруг четырех сел стороны предварительно выразили готовность обменяться небольшими территориями, через которые проходят важные дороги (а для Армении - и вовсе жизненно важная трасса Ереван - Тбилиси). Если обмен пройдет успешно, то станет значимым прецедентом.
Пункт о том, что стороны «в процессе делимитации будут основываться на Алма-Атинской декларации 1991 года», тоже вселяет оптимизм. Он должен помешать Азербайджану в дальнейшем апеллировать к картам 1940-х, 1950-х и 1960-х годов, на которых Азербайджанская ССР была немного больше.
С другой стороны, Азербайджан по-прежнему критикует Армению за любые попытки усилить армию и держит наготове тему Зангезурского коридора. То есть Баку и Ереван действительно впервые договорились о чем-то полезном без внешней помощи, но это вполне может оказаться лишь временной показухой, после чего начнутся знакомые проблемы.
Однако посредническая роль России в урегулировании в любом случае будет сходить на нет, несмотря на ритуальные обещания Москвы добиться реализации соглашений 2020 года. Российские попытки давить на Армению, пугая ее судьбой Украины, вряд ли помогут - Азербайджан тоже не хочет видеть Россию в качестве посредника.
Момент для обиды
Что касается двустороннего сотрудничества России и Азербайджана, то тут тоже не просматривается заметных уступок, которые Баку сделал Москве ради вывода миротворцев. Скорее, дело в том, что война в Украине и изоляция на Западе загнали Россию в ситуацию, когда она не может позволить себе рисковать даже сравнительно небольшими совместными проектами с соседями.
Например, российский экспорт нефти и газа через Азербайджан заметно вырос после того, как Москва потеряла доступ к большей части европейских рынков. В случае с газом речь идет примерно об 1 млрд кубометров в год. В зимнее время это позволяет Азербайджану отправлять больше газа на экспорт, закрывая внутренние потребности импортом из России. В довоенном 2021 году Россия экспортировала по трубопроводам 206 млрд кубометров, но в военные времена даже такой скромный прирост экспорта, как в случае с Азербайджаном, оказывается для Москвы важным.
Похожая ситуация с нефтью. В поисках путей обхода западных санкций российские поставки нефти в Азербайджан в 2023 году выросли в четыре раза - до 1,2 млн тонн в год. Плюс стороны договариваются о расширении нефтепровода, чтобы довести эту цифру до 4 млн тонн. Даже в этом случае Азербайджан примет на себя лишь несколько процентов от довоенных поставок в Европу, но теперь для Москвы и такие масштабы лучше, чем ничего. Тем более что львиная доля нефти и газа из Азербайджана идет в Турцию, а отношения с этой страной для России жизненно важны в условиях западных санкций.
Наконец, Азербайджан стал для России незаменимым партнером для транзита в Иран и далее в порты Персидского залива. Неслучайно железная дорога «Север - Юг» была одним из главных пунктов повестки на недавних переговорах Путина с Алиевым. Да и встреча двух президентов со строителями БАМа тоже должна намекать, что железная дорога через Азербайджан имеет для сегодняшней России не меньшее значение, чем имел в свое время БАМ для СССР.
Рисковать всем этим и ввязываться в конфликт с Баку было бы для Москвы неразумно, тем более что присутствие миротворцев в Карабахе было скорее делом принципа. Оставайся они там хоть до 2025-го, хоть до 2030 года, никакого влияния на ситуацию в регионе они оказать не могли. Наоборот, их сохраняющееся присутствие было бы постоянным неприятным напоминанием о том, что Россия, несмотря на контингент в Карабахе, перестала играть какую-либо роль в переговорах между Ереваном и Баку. А сейчас вывод военных можно подать как жест обиженного: продавшийся Западу Пашинян не оценил заботу Москвы и теперь пусть сам расхлебывает последствия, пока Россия и Азербайджан вместе строят транспортный коридор будущего.