Գրքում ինձ համար բաց է հակամարտության տնտեսական կողմի վերլուծությունը։ Իմ համոզմամբ՝ խոսույթները հաճախ փոփոխվում էին տնտեսական եւ ռազմական իրավիճակների հետ։ Լավ արդյունքի հասնելու համար պետք է նախապես ապահովել տնտեսական եւ ռազմական հիմքերը։
Չարդարացված ակնկալիքները. Ռուսաստանի քաղաքականությունը Ղարաբաղում
Նարեկ Սուքիասյան, «Ռուսաստանը եւ Ղարաբաղը» հոդվածի հեղինակ
Ռուսաստանը չէր պատրաստվում լուծել հակամարտությունը հօգուտ կողմերից մեկի՝ ի վնաս մյուսի։
Ավանդական պնդումն այն մասին, որ «Ռուսաստանը մեզ օգնության կգա», սկսեց փոխվել 2016-ի ապրիլյան պատերազմից հետո։ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, լրագրողներից մեկի հարցին՝ «արդյո՞ք մենք ակնկալիք ունեինք, որ Ռուսաստանը մեզ օգնության կգար», պատասխանեց՝ «երազելը վնաս չէ»։
Հեղափոխությունից հետո, հատկապես 2020-ի հուլիսին տավուշյան դեպքերից հետո, մեզ մոտ պատկերացում ձեւավորվեց, թե Թուրքիան չի ներգրավվելու պատերազմում։ Ունեինք վստահություն, որ տավուշյան դեպքերի հաջողությունները հնարավոր կլինի արտածել ավելի մեծ պատերազմում։
Ես հոդվածին մոտեցել եմ այն տեսական պրիզմայով, որն ասում է, որ եթե ունես արտաքին սպառնալիք, դրա դեմ կա երկու միջոց՝ կամ պայքարել սեփական ուժերով, կամ փնտրել դաշնակիցներ։ Մենք վստահ էինք, որ ինքնուրույն կարող ենք լուծել այդ հարցը
Անօդաչուների դերակատարությունը
Գրքում ռազմական թեմային անդրադարձ կա երկու հեղինակի կողմից՝ Ժիրայր Ամիրխանյանի, որը վերլուծել է ռազմական բարեփոխումները հայկական բանակում մինչեւ 2020 թվականը, եւ Լեոնիդ Ներսիսյանի, որն ուսումնասիրել է անօդաչու թռչող սարքերի (դրոնների) դերը Արցախյան եւ ռուս-ուկրաինական պատերազմներում։
Ամենամեծ քննադատություններից մեկը, որն ուղղված է Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը, վերաբերում է նրան, որ մենք ոչ միայն չունեինք համապատասխան անօդաչու միջոցներ, այլեւ պատրաստ չէինք դրանց հարձակումներին։ Շատ հաճախ մենք մեծ թվով կորուստներ ենք ունեցել այն պատճառով, որ տարակենտրոնացում չկար։
Լեոնիդ Ներսիսյան, «Ղարաբաղյան երկրորդ եւ ռուս-ուկրաինական պատերազմների ռազմական կատարողականն ու ձախողումները» հոդվածի հեղինակ
Այսօր մարտադաշտում շատ ավելի կարեւոր է, որ բոլոր բաղադրիչները՝ հրետանին, հետեւակը, տանկերը, ավիացիան եւ դրոնները, աշխատեն միասին։ Ադրբեջանը բավականին արդյունավետ կերպով կապել էր դրոնները հետախուզական փոքր խմբերի եւ հրետանու աշխատանքի հետ։ Ռուս-ուկրաինական պատերազմում էլ կողմերն այս մոտեցումն ունեն։
Ռուս-ուկրաինական պատերազմի առաջին ամիսներին, երբ Ռուսաստանը փորձեց արագ հաղթանակի հասնել, «բայրաքթարների» օգտագործումն որոշակի արդյունքներ տվեցին։ Երբ Ռուսաստանը անցավ ավելի լուրջ պատերազմի, պարզ դարձավ, որ դրոններին կարելի է խոցել հակաօդային պաշտպանության տարբեր միջոցներով։
2020 պատերազմում առաջին օրերին ունեցանք շատ ծանր կորուստներ, որովհետեւ մեր հակաօդային պաշտպանության համակարգերը ճիշտ չէին գործում։
Արտակ Ալեքսանյան
Սա աշխատություն է, որը խնամքով եւ փորձագիտական մոտեցմամբ տալիս է հարցի պատասխանը՝ ինչո՞ւ պարտվեցինք: Ես կարծում եմ, որ կգա ժամանակը, եւ փորձագետները նաեւ կպատասխանեն հարցին՝ ո՞վ է մեղավոր։
Գրքի անգլերեն տարբերակը կհրատարակվի աշնանը Լոնդոնում։