Ալեքսեյ Պոմիգալովը եւ Ալեքսանդր Անդրեեւը
Երկրորդ աշխարհամարտից հետո Խորհրդային Հայաստանի ղեկավարներին հաջողվեց Մոսկվային համոզել, որ Հայաստանում հնարավոր է ու պետք է զարգացնել տեխնոլոգիաները: Արդյունքում ստեղծվեցին հայկական գիտահետազոտական կենտրոններ, որոնք շատ արագ վերածվեցին առաջատար ինստիտուտների։
Այդ տարիների գիտական մտքի ու դրա համատեքստում Երեւանի պատմության, ճարտարապետության ու մշակույթի մասին պատմող «Մարդիկ եւ մեքենաները. հայկական առաջին համակարգիչների ստեղծման պատմությունը» գիրքը ներկայացվել է Newmag հրատարակչության Winter Fest-ի ընթացքում:
Գրքի գլխավոր գործընկերը DataArt ՏՏ ընկերությունն է, հեղինակները՝ DataArt-ի աշխատակիցներ Ալեքսեյ Պոմիգալովը, Ալեքսանդր Անդրեեւը եւ Իլյա Կորոբովը:
DataArt ընկերությունը տարիներ առաջ ստեղծել է առցանց թանգարան, որում ներկայացված է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման ընթացքն Արեւելյան Եվրոպայում ու հետխորհրդային երկրներում: Newmag հրատարակչության հետ համագործակցությամբ, թանգարանում ներկայացված ինֆորմացիան դրա ստեղծողները վերածել են գրքի:
«Փորձել ենք այդ տարիների պատմությունն այնպես ներկայացնել, որ հետաքրքիր լինի ցանկացած մարդու: Պարտադիր չէ, որ ընթերցողն առնչություն ունենա ինժեներական գործին, ծրագրավորմանը կամ ՏՏ այլ ուղղվածությանը», - Newmag Winter Fest-ի ժամանակ ասել է հեղինակներից Ալեքսեյ Պոմիգալովը:
Ալեքսեյ Պոմիգալովը Ալեքսեյ Պոմիգալովը
«Թեեւ մենք հայ չենք, այլազգի ենք, բայց կարծում ենք՝ գիրքը լավ իմաստով հայրենասիրական է ստացվել», - կատակել է հեղինակներից Ալեքսանդր Անդրեեւը:
Ալեքսեյ Պոմիգալովը եւ Ալեքսանդր Անդրեեւը Ալեքսեյ Պոմիգալովը եւ Ալեքսանդր Անդրեեւը
Newmag Winter Fest-ին ներկա ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը կարեւորել է նման աշխատանքներն ու հիշել DataArt միջազգային ընկերության ղեկավարների հետ իր առաջին հանդիպումը՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի պաշտոնում.
Հակոբ Արշակյանը Հակոբ Արշակյանը
«Այսօր DataArt-ը Հայաստանում 250-ից ավելի աշխատակից ունեցող մեծ ընկերություն է ու ուշագրավ է, որ ստեղծում է գիրք Մերգելյանի ինստիտուտի մասին, որով տպավորված եկել էր Հայաստան», - նշել է Հակոբ Արշակյանը:
Գիրքը գրվել է ռուսերենով եւ թարգմանվել հայերեն: Հեղինակների խոսքով՝ գրքի վրա աշխատանքի ընթացքում լեզվական բարդություններ չեն եղել, քանի որ Խորհրդային Հայաստանում մեքենաշինության վերաբերյալ ամբողջ ինֆորմացիան հիմնականում ռուսերենով էր:
Դավիթ Սարգսյանը Դավիթ Սարգսյանը
«Գիրքը տեխնիկական գիտությունների մասին չէ, սա պատմություն է, որը ցույց է տալիս մի կարեւոր դրույթ՝ առանց անցյալի չկա ապագա, ու այսօր մեր ձեռքբերումները հենվում են հենց այս ֆանտաստիկ պատմության վրա», - ասել է գրքի թարգմանիչ Դավիթ Սարգսյանը:
Գրքում մեքենաշինական գործընթացներից բացի, ներկայացված է այդ տարիների պատմական ու մշակութային համատեքստը: Անդրադարձ կա հայրենադարձությանը, Երեւանի ճարտարապետությանն ու քաղաքի զարգացմանը:
«50-ականների, 60-ականների Հայաստանում զարմանալի կերպով համընկան մի քանի գործոններ: Առաջինը՝ հայրենադարձությունն էր. ամբողջ աշխարհից մարդիկ վերադառնում էին հայրենիք ու Հայաստանը դառնում էր մի փոքրիկ հանրապետություն, որն անմիջական կապ ուներ աշխարհի հետ, ու այդ կապը պայմանավորված չէր Մոսկվայով: Երկրորդ գործոնը հանճարեղ գիտնականների ի հայտ գալն էր», - ասել է Ալեքսանդր Թամանյանի անվան Ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն, լրագրող Մարկ Գրիգորյանը, որի բազմաթիվ մեկնաբանություններ տեղ են գտել գրքում:
«Հանճարներից մեկը Սերգեյ Մերգելյանն էր, երկրորդը՝ Վիկտոր Համբարձումյանը, եւ երրորդ գիտական հանճարները Ալիխանյան եղբայրներն էին: Այդ տարիներին Սերգեյ Մերգելյանն ու Ալիխանյան եղբայրները սկսեցին Մոսկվայից, Լենինգրադից եւ Կիեւից Հայաստան հրավիրել այն այլախոհ մասնագետներին, որոնց հնարավորություն չէին տալիս զբաղվել գիտությամբ: Հայաստան սկսեցին գալ տաղանդավոր գիտնականներ՝ իրենց հետ բերելով այլախոհություն, մտքի ազատություն, իսկ առանց մտքի ազատության չկա գիտություն»:
Գրքի ներկայացումը վարող «Մեդիամաքս» մեդիա ընկերության տնօրեն Արա Թադեւոսյանը հիշել է այդ տարիների ֆիզիկների ու «լիրիկների» մշտական «բախումը».
«Անձնական գաղտնիք բացեմ՝ Մարկ Գրիգորյանն իմ դպրոցական ուսուցիչն էր, ու ինձ համար անակնկալ էր իմանալ, որ նա, իմ կարծիքով մինչեւ ուղն ու ծուծը լինելով հումանիտար, որոշ ժամանակ աշխատել է Երեւանի ավտոմատ կառավարման համակարգերի գիտահետազոտական ինստիտուտում (ԵրԱԿՀԳՀԻ)»:
Մարկ Գրիգորյանն էլ նշել է՝ այո՛, կոնֆլիկտը կար, բայց ֆիզիկներն ու «լիրիկները» նաեւ անհավանական ընկերներ էին:
Զարմանալի չէ, որ գրքի առաջին էջերին բանաստեղծ Իոսիֆ Բրոդսկու եւ Ալիխանյան եղբայրների լուսանկարն է՝ Երեւանի Ֆիզիկայի ինստիտուտին կից Գիտավանում:
«Ֆիզիկներն ու լիրիկները կարող էին ժամերով վիճել՝ ի՞նչն է ավելի կարեւոր՝ ծովագնացության ռոմանտիկա՞ն, թե՞ ճշգրիտ թվերը, որոնք կարող են մեզ տիեզերք հասցնել: Հենց այս վեճերն էին հանգեցնում անհավանական ընկերության», - հիշել է Մարկ Գրիգորյանը:
«Եթե վերադառնամ 60-ականների, 70-ականների Հայաստանի ազատության միջավայրին, պետք է նշեմ երեք վայր, որտեղ կարելի էր անկարելին: Առաջինն աբսուրդային կհնչի՝ «КГБ» ակումբն էր. դե երեւի КГБ-ն հոգնել էր վազել բոլոր այլախոհների հետեւից ու մտածել՝ ավելի լավ է ինքնակամ գան մեզ մոտ: Հիշում եմ՝ այն ժամանակ կատակում էինք, թե երբ Վիսոցկին իմացել է, որ Երեւանում ելույթ է ունեցել «КГБ» ակումբում, շոկ է ապրել: Երկրորդ նման վայրը Արվեստի գործիչների հայկական տունն էր, երրորդը՝ Ֆիզիկայի ինստիտուտի Մշակույթի տունը: Այս երեք տեղերում էին հանդիպում ֆիզիկներն ու լիրիկները, եւ կարելի էր անկարելին», - ասել է նա:

Алексей Помигалов и Александр Андреев
После Второй мировой войны руководству Советской Армении удалось убедить Москву в том, что технологии в Армении можно и нужно развивать. В результате были созданы армянские исследовательские центры, которые быстро превратились в ведущие научные институты.
Рассказывающая в контексте научной мысли тех лет об истории, архитектуре и культуре Еревана книга «Люди и машины: история создания первых армянских компьютеров» была представлена на фестивале Winter Fest издательства Newmag.
Главный партнер книги - IT-компания DataArt, авторы - сотрудники DataArt Алексей Помигалов, Александр Андреев и Илья Коробов.
Несколько лет назад компания DataArt создала онлайн-музей, который представляет развитие информационных технологий в странах Восточной Европы и постсоветского пространства. В сотрудничестве с издательством Newmag информация, представленная в музее, была преобразована его создателями в книгу.
«Мы постарались представить историю тех лет так, чтобы это было интересно любому, а не только читателю, имеющему отношение к инженерии, программированию или какой-либо другой области ИТ», - сказал Алексей Помигалов.
Алексей Помигалов Алексей Помигалов
«Хоть мы и иностранцы, но, на наш взгляд, книга получилась патриотичной в самом хорошем смысле этого слова», - пошутил один из авторов Александр Андреев.
Алексей Помигалов и Александр Андреев Алексей Помигалов и Александр Андреев
Присутствовавший на Newmag Winter Fest вице-спикер парламента Армении Акоп Аршакян отметил особую важность подобных работ и вспомнил свою первую встречу с руководителями DataArt в качестве министра высокотехнологичной промышленности Армении.
Акоп Аршакян Акоп Аршакян
«Сегодня у DataArt более 250 сотрудников в Армении и примечательно, что компания иницирует издание книги об институте Мергеляна, история которого стала одним из мотив решения о начале работе в Армении», - отметил Акоп Аршакян.
Книга написана на русском и переведена на армянский. По словам авторов, при работе над книгой языковых сложностей не было, так как вся информация о машиностроении в Советской Армении была в основном на русском языке.
Давид Саргсян Давид Саргсян
«Книга не о технических науках, это рассказ, в котором показан важный тезис: без прошлого нет будущего, и наши сегодняшние достижения основаны на этой фантастической истории», - сказал переводчик книги Давид Саргсян.
В книге богато представлен историко-культурный контекст тех лет. В частности, освещаются вопросы репатриации, архитектуры Еревана и развития города.
«В 50-60-х годах в Армении удивительным образом совпало несколько факторов. Во-первых, это репатриация. Люди со всего мира стали возвращаться на родину, и Армения стала маленькой республикой, имевшей прямую связь с миром, и связь эта не была обусловлена Москвой. Вторым фактором стало появление гениальных ученых», - рассказал директор Национального музея-института архитектуры имени Александра Таманяна, журналист Марк Григорян, чьи многочисленные комментарии включены в книгу.
«Одним из гениев был Сергей Мергелян, вторым – Виктор Амбарцумян, третьими – братья Алиханяны. В те годы Сергей Мергелян и братья Алиханяны стали приглашать в Армению специалистов-диссидентов из Москвы, Ленинграда и Киева, которым не давали возможности заниматься наукой. В Армению стали приезжать талантливые ученые, неся с собой инакомыслие, свободу мысли - ведь без свободы мысли нет науки», - заметил Марк Григорян.
Ара Тадевосян Ара Тадевосян
Ведущий презентацию книги директор медиа-компании «Медиамакс» Ара Тадевосян напомнил о постоянном «противостоянии» физиков и «лириков» в советские годы.
«Открою небольшой секрет: Марк Григорян был моим школьным учителем, и для меня было открытием узнать, что он, в моем представлении – гуманитарий до мозга костей, в советское время работал в «Ереванском научно-исследовательском институте автоматизированных систем управления (ЕрНИИАСУ)».
Марк Григорян Марк Григорян
Марк Григорян согласился, что без споров не обходилось, но физики и «лирики» в то же время были большими друзьями.
Неудивительно, что на первых страницах книги можно видеть фотографию поэта Иосифа Бродского и братьев Алиханянов, сделанную в «научном городке» при Ереванском институте физики.
«Физики и «лирики» могли часами спорить о том, что важнее - романтика свободного плавания или точные числа, которые могут доставить нас в космос», - заметил Марк Григорян.
«Возвращаясь к атмосфере свободы, то в Армении 60-70-х годах было три места, где запретное было разрешено. Как бы абсурдно это не звучало, первым таким местом был клуб КГБ. Наверное, КГБ надоело гоняться за диссидентами и они решили, что лучше пусть те сами добровольно к ним ходят. Говорят, когда Высоцкий узнал, что его выступление в Ереване прошло в клубе КГБ, он был в шоке. Вторым таким местом был Дом деятелей искусства Армении, а третьим – Дом культуры при Институте физики. Физики и «лирики» встречались в этих трех местах, и именно там невозможное становилось возможным», - рассказал Марк Григорян.