Թբիլիսիի Սուրբ Նորաշեն եկեղեցին
Հուլիսի 30-ին Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Արազ Ազիմովը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին կոչ էր արել մինչեւ տարեվերջ «ընդհանուր հայտարարի» գալ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում:
«Համանախագահները պետք է մինչեւ տարեվերջ որոշեն, թե ինչ է պետք անել: Հույս ունենք, որ նրանք լուրջ եւ վճռական քայլեր կանեն իրավիճակի հստակեցման համար», - ասել էր Արազ Ազիմովը:
Արազ Ազիմովը նաեւ հայտարարել էր, որ «Ռոբերտ Քոչարյանն ավելի շատ պաշտպանում է Լեռնային Ղարաբաղի հայկական համայնքի շահերը, քան արտահայտում է Հայաստանի դիրքորոշումը»։
«Երբեմն դա դուրս է գալիս ընդունելի շրջանակներից: Համարում եմ, որ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող խաղաղ բնակչությունն ավելի շատ ուզում է ապրել Ադրբեջանի կազմում», - ասել էր ադրբեջանցի դիվանագետը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 25-31
«Կեղծ գիտական քննարկում»
Հուլիսի 25-ին Վրաստանում Հայաստանի դեսպան Հովհաննես Մանուկյանն ասել էր, որ «մինչ եկեղեցիների պատկանելության մասին կեղծ գիտական քննարկում է ընթանում` դրանք քանդվում են, քանի որ փաստացի սեփականատեր չունեն»:
Հովհաննես Մանուկյանը Հովհաննես Մանուկյանը
«Հաճախ հրապարակումներում հանդիպում ենք չգիտես որտեղից վերցված հայկական կողմի «պահանջների» մասին: Հայկական կողմը պաշտոնապես խնդրել է վեց եկեղեցիներ վերադարձնել` 5 Թբիլիսիում, եւ մեկը Ախալցխայում, սակայն ինչ-որ եռանիշ թվեր են ներկայացվում, ասես մտածված` որպեսզի հասարակական կարծիքը տրամադրվի եկեղեցիների հնարավոր վերադարձի դեմ:
Թբիլիսիի Սուրբ Նորաշեն եկեղեցին Թբիլիսիի Սուրբ Նորաշեն եկեղեցին
Սակայն հիմա գլխավոր խնդիրն այն է, որ մինչ այդ եկեղեցիների պատկանելության հարցի շուրջ կեղծ գիտական քննարկում է ընթանում` դրանք քանդվում են, քանի որ փաստացի սեփականատեր չունեն», - ասել էր դեսպանը:

Armenian St. Norashen Church in Tbilisi
On July 30 Azerbaijani Deputy Foreign Minister Araz Azimov urged the OSCE Minsk Group Co-chairs by the end of the year to reach a “common stance” concerning the settlement of the conflict.
“By the end of the year the Co-chairs should get determined as to what to do. We hope that they will make serious and resolute steps to clarify of the situation,” Araz Azimov stated.
Araz Azimov also stated that “Robert Kocharian defends the interests of the Armenian community of Nagorno-Karabakh more than he expresses the position of Armenia.”
“Sometimes it oversteps the limits of the accepted. I believe that the peaceful population, which lives in Nagorno-Karabakh, has a greater desire to live within Azerbaijan,” the Azerbaijani diplomat stated.
•    10 YEARS AGO: JULY 25-31, 2012
“A pseudo-scientific” discussion
On July 25 Armenia's Ambassador to Georgia Hovhannes Manukyan said that "while a pseudo-scientific discussion is held on the issue of ownership of the Armenian churches, they are being destroyed as they don't have an actual owner."
Hovhannes Manukian Hovhannes Manukian
"One can often come across some unspecified demands of the Armenian side in the publications. Though the Armenian side has officially requested upon returning six churches, 5 being in Tbilisi and 1 in Artsakh, some 3-digit figures are noted as though on purpose in order to set the public opinion against the very fact of the possible return of the churches.
Armenian St. Norashen Church in Tbilisi Armenian St. Norashen Church in Tbilisi
But now the main problem is that while a pseudo-scientific discussion is held on the issue of the ownership of these churches, they are being destroyed as they don't have an actual owner," said the Ambassador.