Թբիլիսիի Սուրբ Նորաշեն եկեղեցին
Հուլիսի 30-ին Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Արազ Ազիմովը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին կոչ էր արել մինչեւ տարեվերջ «ընդհանուր հայտարարի» գալ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում:
«Համանախագահները պետք է մինչեւ տարեվերջ որոշեն, թե ինչ է պետք անել: Հույս ունենք, որ նրանք լուրջ եւ վճռական քայլեր կանեն իրավիճակի հստակեցման համար», - ասել էր Արազ Ազիմովը:
Արազ Ազիմովը նաեւ հայտարարել էր, որ «Ռոբերտ Քոչարյանն ավելի շատ պաշտպանում է Լեռնային Ղարաբաղի հայկական համայնքի շահերը, քան արտահայտում է Հայաստանի դիրքորոշումը»։
«Երբեմն դա դուրս է գալիս ընդունելի շրջանակներից: Համարում եմ, որ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող խաղաղ բնակչությունն ավելի շատ ուզում է ապրել Ադրբեջանի կազմում», - ասել էր ադրբեջանցի դիվանագետը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 25-31
«Կեղծ գիտական քննարկում»
Հուլիսի 25-ին Վրաստանում Հայաստանի դեսպան Հովհաննես Մանուկյանն ասել էր, որ «մինչ եկեղեցիների պատկանելության մասին կեղծ գիտական քննարկում է ընթանում` դրանք քանդվում են, քանի որ փաստացի սեփականատեր չունեն»:
Հովհաննես Մանուկյանը Հովհաննես Մանուկյանը
«Հաճախ հրապարակումներում հանդիպում ենք չգիտես որտեղից վերցված հայկական կողմի «պահանջների» մասին: Հայկական կողմը պաշտոնապես խնդրել է վեց եկեղեցիներ վերադարձնել` 5 Թբիլիսիում, եւ մեկը Ախալցխայում, սակայն ինչ-որ եռանիշ թվեր են ներկայացվում, ասես մտածված` որպեսզի հասարակական կարծիքը տրամադրվի եկեղեցիների հնարավոր վերադարձի դեմ:
Թբիլիսիի Սուրբ Նորաշեն եկեղեցին Թբիլիսիի Սուրբ Նորաշեն եկեղեցին
Սակայն հիմա գլխավոր խնդիրն այն է, որ մինչ այդ եկեղեցիների պատկանելության հարցի շուրջ կեղծ գիտական քննարկում է ընթանում` դրանք քանդվում են, քանի որ փաստացի սեփականատեր չունեն», - ասել էր դեսպանը:

Армянская церковь Св. Норашен в Тбилиси
30 июля замминистра иностранных дел Азербайджана Араз Азимов призвал сопредседателей Минской группы ОБСЕ прийти до конца года к «общему мнению» относительно урегулирования карабахского конфликта.
«Сопредседатели должны до конца года определить - что делать. Надеемся, что они сделают серьезные и решительные шаги для прояснения ситуации», - сказал Араз Азимов.
Араз Азимов заявил также, что «Роберт Кочарян больше защищает интересы армянской общины Нагорного Карабаха, чем выражает позицию Армении».
«Порой это выходит за рамки принятого. Считаю, что мирное население, которое проживает в Нагорном Карабахе, больше хочет жить в составе Азербайджана», - говорил азербайджанский дипломат.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 25-31 ИЮЛЯ 2012 ГОДА
«Псевдонаучная дискуссия»
25 июля посол Армении в Грузии Ованес Манукян сказал, что «пока вокруг вопроса о принадлежности армянских церквей ведется псевдонаучная дискуссия, они разрушаются, поскольку не имеют фактического хозяина».
Ованес Манукян Ованес Манукян
«Часто в публикациях приходится сталкиваться с невесть откуда взятыми требованиями армянской стороны. Хотя армянская сторона официально попросила о возвращении шести церквей, 5 - в Тбилиси, и одной в - Ахалцихе, называются какие-то трехзначные цифры, как будто намеренно, чтобы настроить общественное мнение против самого факта возможного возвращения церквей.
Армянская церковь Св. Норашен в Тбилиси Армянская церковь Св. Норашен в Тбилиси
Но сейчас главная проблема в том, что пока вокруг вопроса о принадлежности этих церквей ведется псевдонаучная дискуссия, они разрушаются, поскольку не имеют фактического хозяина», - сказал посол.