• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 14-20
Փետրվարի 19-ին Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի նախագահներ Ժակ Շիրակն ու Ռոբերտ Քոչարյանը Փարիզի Լուվրում բացեցին «Սուրբ Հայաստան» (Armenia Sacra) ցուցահանդեսը:
Armenia Sacra ցուցահանդեսը ԼուվրումԲացման նախօրեին Հայաստանի նախագահի օգնական, Ֆրանսիայում Հայաստանի Տարվա հանձնակատար Վիգեն Սարգսյանը նշել էր, որ «Սուրբ Հայաստան» ցուցահանդեսը 2006 թվականի սեպտեմբերից Armenie mon amie («Հայաստանն իմ բարեկամն է») կարգախոսի ներքո անցկացվող Ֆրանսիայում Հայաստանի տարվա կենտրոնական իրադարձություններից է։
Armenia Sacra ցուցահանդեսը Լուվրում«Սուրբ Հայաստան» ցուցահանդեսը ներկայացնում էր IV-XVIII դարերի հայ արվեստի եւ մշակույթի գլուխգործոցներ։ Մասնավորապես, Լուվրի այցելուները կարող էին ծանոթանալ 32 հայկական խաչքարերի հետ, որոնք առաջին անգամ էին նման քանակությամբ ցուցադրվում Հայաստանի սահմաններից դուրս։
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 14-20
Օսկանյանն անդամակցում է ԲՀԿ-ին
Փետրվարի 14-ին Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ դիմում է ներկայացրել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությանն անդամակցելու համար։
Վարդան Օսկանյանն ու Գագիկ ԾառուկյանըԼուսանկարը` Ֆոտոլուր
«Այդ որոշումը կայացրել եմ, քանի որ համոզված եմ, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, այլ քաղաքական ուժերի հետ միասին, կարող է քաղաքական մրցակցության շնորհիվ ապահովել ազատ և արդար ընտրություններ, հետևաբար նաև նոր խորհրդարան՝ քաղաքական ուժերի նոր դասավորությամբ։ Լինելով Սիվիլիթաս հիմնադրամի խորհրդի նախագահ՝ տարբեր առիթներով ես պարբերաբար արտահայտել եմ իմ տեսակետները Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների և զարգացումների վերաբերյալ։ Այսօր գտնում եմ, որ ժամանակն է, որ ավելի ակտիվ մասնակցություն ունենամ երկրի քաղաքական գործընթացներին», - ասել էր Օսկանյանը:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 14-20
ՀՀԿ ցուցակը
Փետրվարի 15-ին հրապարակվել էր Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության համամասնական ցուցակը ապրիլի 2-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում:
Առաջին տասնյակում ընդգրկված էին.
1. Վիգեն Սարգսյան՝ ՀՀ ՊՆ ղեկավար
2. Տարոն Մարգարյան՝ Երեւանի քաղաքապետ
3. Արփինե Հովհաննիսյան՝ ՀՀ արդարադատության նախարար
4. Արա Բաբլոյան՝ ԱԺ պատգամավոր
5. Արմեն Ամիրյան՝ ՀՀ մշակույթի նախարար
6. Արմեն Աշոտյան՝ ՀՀԿ փոխնախագահ
7. Էդուարդ Շարմազանով՝ ԱԺ նախագահի տեղական
8 .Մարգարիտ Եսայան՝ ԱԺ պատգամավոր
9 .Սամվել Ֆարմանյան՝ ԱԺ պատգամավոր
10. Կարեն Ավագյան՝ ԱԺ պատգամավոր
«Չենք խոստանում, որ Հայաստանը դարձնելու ենք դրախտ»
Փետրվարի 18-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ Հայաստանը
«կանգնած է լուրջ վերափոխման, կերպարանափոխման շեմին»:
Սերժ Սարգսյանը 2017թ. փետրվարի 18-ինԼուսանկարը` ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայություն
«Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը գալիք ընտրություններին ներկայանալու է պինդ թիմով, գործիչներով, ովքեր ժողովրդի քվեն ստանալու դեպքում պատրաստ են լինելու Մոսկվայի, Բրյուսելի, Վաշինգտոնի ամբիոններից, աշխարհի առաջատար լրատվականների եթերներից, բոլոր հնարավոր եւ անհնար հարթակներից տեղ հասցնել Հայաստանի ձայնը: Նրանք պատրաստ են լինելու ամենօրյա աշխատանքով Սահմանադրությունը կյանք դարձնել, իրենց հավատամքը ցանկացած բանավեճում առաջ են տանելու մտքի, հռետորության եւ կամքի ուժով միայն։
Նրանք մարդկանց չեն խաբելու, չեն ասելու, որ մի տարի հետո Հայաստանը դարձնելու են դրախտ, չեն ասելու, որ եթե քվեն տաք իրենց, իրենք մեր ժողովրդին հոսանքն ու գազն անվճար են տալու, չեն ասելու, որ մենք երիտասարդներին բանակ չենք տանելու: Նրանք ասելու են այն, ինչ ի վիճակի են լինելու անել: Նրանք ասելու են, որ ամեն օր մեր երկիրն առաջ են տանելու», - ասել էր Հայաստանի նախագահը:
Համանախագահներն «ավելի շատ ճկունություն» են ակնկալում
Փետրվարի 17-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել փետրվարի 16-ին Մյունխենում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ հանդիպումներից հետո:
«Համանախագահները վերահաստատել են, որ խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի, եւ պատերազմը լուծման տարբերակ լինել չի կարող: Նրանք կողմերին կոչ են արել զսպվածություն ցուցաբերել եւ իրենց ժողովուրդներին պատրաստել խաղաղությանը եւ ոչ թե պատերազմի: Համանախագահները նաեւ կողմերին կոչ են արել խստորեն պահպանել 1994/95 թվականների զինադադարի համաձայնագրերը», - ասված էր հայտարարության մեջ:
Միջնորդները նաեւ հիշեցրել էին 2011 թվականի մայիսին Դովիլում ԱՄՆ, Ռուասաստանի եւ Ֆրանսիայի նախագահների հայտարարությունն այն մասին, որ ուժի կիրառումը ավելի շատ տառապանքներ ու ավերածություններ կբերի եւ կարժանանա միջազգային հանրության դատապարտմանը: Նրանք նաեւ կողմերին են ներկայացրել իրենց կարծիքները՝ 2016 թվականին Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված համաձայնությունների իրագործման ուղղությամբ:
«Համանախագահները շեշտել են, որ կողմերը պետք է ավելի շատ ճկունություն դրսեւորեն եւ վերսկսեն համապարփակ բանակցությունները՝ երկարատեւ լուծմանը որքան հնարավոր է շուտ հասնելու համար», - ասված էր հայտարարության մեջ:
Սերժ Սարգսյանը հիշեցնում է Աղդամի, Ֆիզուլիի եւ այլ շրջանների կորուստը
Փետրվարի 18-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ Ադրբեջանի «բոլոր հնարավոր սադրանքները արժանի հակահարված են ստանալու»:
«Այսօր Ադրբեջանում ոմանք պատրանքներ ունեն, թե իբր ընտրությունների վրա կենտրոնացած Հայաստանը լինելու է շատ զբաղված, հետեւաբար եւ խոցելի: Պատրանքների վրա հիմնված քաղաքականությունը ապագա չունի եւ չի կարող ունենալ: Ձեզնից շատերը հիշում են, թե 90-ական թվականների սկզբներին, երբ շաբաթը մեկ Ադրբեջանում պաշտպանության նախարար էր փոխվում, նրանցից յուրաքանչյուրն իր պարտականությունն էր համարում ելույթ ունենալ եւ ասել, որ մի քանի օր հետո ինքը Ստեփանակերտում թեյ է խմելու: Բայց, ինչպես պատմությունը ցույց տվեց՝ ձեր եւ մեր ժողովրդի այլ հերոս զավակների ջանքերով այնպես ստացվեց, որ նրանք ոչ միայն Ստեփանակերտում թեյ չխմեցին, այլ զրկվեցին Աղդամում, Ֆիզուլիում, Ջաբրայիլում, Կուբաթլիում, Քարվաճառում եւ այլ վայրերում թեյ խմելու հնարավորությունից», - նկատել էր Սերժ Սարգսյանը:
«Անկեղծ եմ ասում, որ մենք Ադրբեջանին տառապանք չենք ցանկանում, սակայն եւ ոչ մեկին թույլ չենք տա տենչալ մեր ժողովրդի տառապանքը: Արցախի խնդիրը հայ ժողովրդի գործն է. ինչպես որ Արցախի ժողովուրդը որոշի, հենց այդպես էլ կլինի Արցախի ապագան», - շեշտել էր Հայաստանի նախագահը:
«Անառողջ մրցակցություն» չի լինելու
Փետրվարի 20-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «մեր ներքին թերությունները թուրքերն ու ադրբեջանցիները չեն ստեղծում»:
«Այն մտայնությունը, թե մենք դատապարտված ենք ձախողման, քանի դեռ Ղարաբաղի հարցը լուծված չէ, եւ Թուրքիայի կողմից շրջափակումը վերացված չէ, անընդունելի է: Մեր ներքին թերությունները թուրքերն ու ադրբեջանցիները չեն ստեղծում: Մեր երկրի կառավարման թերությունները նրանց հետ որեւէ առնչություն չունեն եւ նրանց պատճառով չեն: Մեր հասարակական կյանքի կազմակերպման եւ լավ կառավարման խնդիրներն ազգային անվտանգության խնդիրներ են: Թերի կառավարումն ուղղակի ազդում է ազգային անվտանգության եւ երկրի պաշտպանունակության վրա: Հենց այդ պատճառով մենք նախաձեռնեցինք Սահմանադրության բարեփոխման գործընթացը: Մեր երկիրն այդպիսով թեւակոխել է բեկումնային փոփոխությունների փուլ: Գիտեմ, որ ձեզնից շատերը որոշ մտահոգություններ ունեն սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում ոչ պատերազմական ժամանակաշրջանում Գերագույն գլխավոր հրամանատարի պաշտոնի վերացման կապակցությամբ: Այո, 2018 թվականից, երբ նոր Սահմանադրությունն ամբողջովին ուժի մեջ մտնի, այլեւս նման պաշտոն նախատեսված է միայն պատերազմի ժամանակ:
Սերժ Սարգսյանը 2017թ. փետրվարի 20-ինԼուսանկարը` ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայություն
Նոր Սահմանադրությամբ մեր պետությունն անցնում է կառավարման խորհրդարանական ձեւի: Վարչապետի լիազորություններն ու հնարավորությունները ազգային անվտանգության եւ պաշտպանության առումով լինելու են շատ ավելի լայն, քան այն, ինչ կիսանախագահական համակարգի պայմաններում վերապահված է այսօրվա նախագահին՝ Գերագույն գլխավոր հրամանատարին: Նպատակը հետեւյալն է. մեկտեղ կենտրոնացնել պատասխանատվությունը եւ լիազորությունները: Այսպիսով մենք բացառել ենք «համակեցության» պայմաններում նախագահի ու վարչապետի անառողջ մրցակցության հնարավորությունը: Կարծում եմ՝ սա շատ կարեւոր է», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը, ելույթ ունենալով Զինված ուժերի ղեկավար կազմի օպերատիվ հավաքի մասնակիցների առջեւ:

Вардан Осканян и Гагик Царукян
19 февраля в парижском Лувре президенты Армении и Франции Роберт Кочарян и Жак Ширак открыли выставку Armenia Sacra («Святая Армения»).
На выставке Armenia Sacra в Лувре На выставке Armenia Sacra в Лувре
Накауне открытия помощник президента Армении, комиссар Года Армении во Франции Виген Саргсян отмечал, что выставка «Святая Армения» является одним из центральных событий в рамках Года Армении во Франции, который проходит с сентября 2006 года по слоганом Armenie mon amie [Армения – мой друг].
На выставке «Святая Армения» были представлены шедевры армянского искусства и культуры IV-XVIII вв. В частности, посетители Лувра, могли ознакомиться с 32-я армянскими хачкарами [камень-крест], которые впервые были выставлены за пределами Армении в таком количестве.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 14-20 ФЕВРАЛЯ 2012 ГОДА
Осканян вступил в партию «Процветающая Армения»
14 февраля экс-министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил, что представил заявление о вступлении в партию «Процветающая Армения».
Вардан Осканян и Гагик Царукян Вардан Осканян и Гагик Царукян
«Я принял данное решение, так как уверен, что благодаря политической конкуренции партия «Процветающая Армения» вместе с другими политическими силами сможет обеспечить свободные и честные выборы и, следовательно, новый парламент с новой расстановкой политических сил. Являясь председателем совета фонда «Сивилитас», я периодически по различным поводам  выражал свое мнение по поводу событий в Армении. Сегодня я считаю, что пришло время принять более активное участие в политических процессах страны», - заявил Осканян.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 14-20 ФЕВРАЛЯ 2017 ГОДА
Список РПА
15 февраля был опубликован пропорциональный список Республиканской партии Армении (РПА) на парламентских выборах 2 апреля.
Виген Саргсян Виген Саргсян
В первую десятку списка РПА вошли:
1. Виген Саргсян, министр обороны Армении
2. Тарон Маркарян, мэр Еревана
3. Арпине Ованнисян, министр юстиции Армении
4. Ара Баблоян, депутат парламента
5. Армен Амирян, министр культуры Армении
6. Армен Ашотян, вице-председатель РПА
7. Эдуард Шармазанов, вице-спикер парламента
8.Маргарит Есаян, депутат парламента
9.Самвел Фарманян, депутат парламента
10. Карен Авагян, депутат парламента.
«Не будем обещаем превратить Армению в рай»
18 февраля президент Армении Серж Саргсян заявил, что «Армения стоит на пороге серьезной трансформации».
Серж Саргсян 18 февраля 2017 года Серж Саргсян 18 февраля 2017 года
«Республиканская партия Армении идет на предстоящие выборы с сильной командой, с деятелями, которые готовы, получив поддержку народа, озвучивать позицию Армении с трибун в Москве, Брюсселе, Вашингтоне, в эфире мировых СМИ. Они будут готовы ежедневным трудом воплощать в жизнь Конституцию, а свои принципы в любых спорах продвигать только силой мысли, риторики и воли. Они не будут обманывать людей и говорить, что через год превратят Армению в рай. Не будут давать ложных обещаний о том, что если голосовать за них, то электричество и газ станут бесплатными.
Не будут говорить, что молодежь не станут забирать в армию. Они будут говорить лишь то, что в силах осуществить. Они будут говорить, что будут вести нашу страну вперед каждый день», - сказал президент.
Посредники ждут «большей гибкости»
17 февраля сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили с заявлением после встречи с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана в Мюнхене 16 февраля.
«Сопредседатели подтвердили, что мирному урегулированию нет альтернативы, и война не может быть решением проблемы. Они призвали стороны проявлять сдержанность и готовить свои общества к миру, а не к войне. Сопредседатели также призвали стороны строго придерживаться соглашений 1994-95гг. о прекращении огня», - говорилось в заявлении.
Посредники напомнили также о принятом в мае 2011 года в Довиле заявлении президентов США, России и Франции, в котором говорилось, что применение силы принесет больше страдания и разрушений, а также удостоится осуждения мирового сообщества. Они также представили сторонам свои мнения относительно выполнения договоренностей, достигнутых в 2016 году на встречах в Вене и Санкт-Петербурге.
«Сопредседатели подчеркнули, что сторонам нужно проявить больше гибкости и начать всеобъемлющие переговоры для скорейшего достижения долгосрочного решения», - отмечалось в заявлении.
Серж Саргсян напомнил Баку о потере Агдама, Физули и других районов
18 февраля президент Армении Серж Саргсян заявил сегодня, что все возможные провокации Азербайджана получат достойный ответ.
«Сегодня в Азербайджане некоторые питают иллюзии, будто Армения будет слишком сфокусирована на выборах и, следовательно, уязвима. Политика, основанная на иллюзиях, не имеет и не может иметь будущего. Многие из вас помнят, как в начале 90-х, когда в Азербайджане раз в неделю менялся министр обороны, каждый из них считал своим долгом выступить и заявить, что будет через несколько дней пить чай в Степанакерте. Но, как показала история, благодаря вам и другим героическим сынам нашего народа, получилось так, что они не только не пили чай в Степанакерте, но и лишились возможность пить чай в Агдаме, Физули, Джабраиле, Кубатлу, Карвачаре и других местах», -  отметил Серж Саргсян.
«На самом деле, мы не желаем Азербайджану страданий, но и никому не позволим желать страданий нашему народу. Проблема Арцаха - дело армянского народа. Как арцахский народ решит, так и сложится судьба Арцаха», - подчеркнул президент Армении.
«Нездоровой конкуренции» не будет
20 февраля президент Армении Серж Саргсян сказал, что «не турки и не азербайджанцы создают наши внутренние проблемы».
«Уверенность, что мы обречены на неудачи, пока не решен вопрос Карабаха и не снята блокада со стороны Турции, недопустима. Наши внутренние проблемы создают не турки и не азербайджанцы. Недостатки управления в нашей стране никак с ними не связаны и ими не обусловлены.  Вопросы организации нашей общественной жизни и проблемы хорошего управления являются проблемами национальной безопасности. Плохое управление прямо сказывается на национальной безопасности и обороноспособности страны. Именно поэтому мы инициировали процесс реформирования Конституции. Таким образом, наша страна вступила в этап решающих перемен. Знаю, что у многих из вас возникли беспокойства в связи с упразднением должности Верховного главнокомандующего в невоенное время. Да, с 2018 года, когда новая Конституция полностью вступит в силу, такая должность будет существовать только в военное время.
Серж Саргсян 20 февраля 2017 года Серж Саргсян 20 февраля 2017 года
По новой Конституции наше государство переходит на парламентскую форму правления. Полномочия и возможности премьер-министра в плане национальной безопасности и обороны будут намного шире, чем при полупрезидентской форме правления имеет сегодня президент – Верховный главнокомандующий. Цель следующая: сфокусировать в одних руках ответственность и полномочия. Таким образом, мы исключили возможность нездоровой конкуренции, какая бывает между президентом и премьер-министром в условиях «сосуществования». Думаю, это очень важно», - сказал Серж Саргсян, выступая перед участниками оперативного совещания руководства Вооруженных сил Армении.