• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 14-20
Փետրվարի 19-ին Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի նախագահներ Ժակ Շիրակն ու Ռոբերտ Քոչարյանը Փարիզի Լուվրում բացեցին «Սուրբ Հայաստան» (Armenia Sacra) ցուցահանդեսը:
Armenia Sacra ցուցահանդեսը ԼուվրումԲացման նախօրեին Հայաստանի նախագահի օգնական, Ֆրանսիայում Հայաստանի Տարվա հանձնակատար Վիգեն Սարգսյանը նշել էր, որ «Սուրբ Հայաստան» ցուցահանդեսը 2006 թվականի սեպտեմբերից Armenie mon amie («Հայաստանն իմ բարեկամն է») կարգախոսի ներքո անցկացվող Ֆրանսիայում Հայաստանի տարվա կենտրոնական իրադարձություններից է։
Armenia Sacra ցուցահանդեսը Լուվրում«Սուրբ Հայաստան» ցուցահանդեսը ներկայացնում էր IV-XVIII դարերի հայ արվեստի եւ մշակույթի գլուխգործոցներ։ Մասնավորապես, Լուվրի այցելուները կարող էին ծանոթանալ 32 հայկական խաչքարերի հետ, որոնք առաջին անգամ էին նման քանակությամբ ցուցադրվում Հայաստանի սահմաններից դուրս։
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 14-20
Օսկանյանն անդամակցում է ԲՀԿ-ին
Փետրվարի 14-ին Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ դիմում է ներկայացրել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությանն անդամակցելու համար։
Վարդան Օսկանյանն ու Գագիկ ԾառուկյանըԼուսանկարը` Ֆոտոլուր
«Այդ որոշումը կայացրել եմ, քանի որ համոզված եմ, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, այլ քաղաքական ուժերի հետ միասին, կարող է քաղաքական մրցակցության շնորհիվ ապահովել ազատ և արդար ընտրություններ, հետևաբար նաև նոր խորհրդարան՝ քաղաքական ուժերի նոր դասավորությամբ։ Լինելով Սիվիլիթաս հիմնադրամի խորհրդի նախագահ՝ տարբեր առիթներով ես պարբերաբար արտահայտել եմ իմ տեսակետները Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների և զարգացումների վերաբերյալ։ Այսօր գտնում եմ, որ ժամանակն է, որ ավելի ակտիվ մասնակցություն ունենամ երկրի քաղաքական գործընթացներին», - ասել էր Օսկանյանը:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 14-20
ՀՀԿ ցուցակը
Փետրվարի 15-ին հրապարակվել էր Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության համամասնական ցուցակը ապրիլի 2-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում:
Առաջին տասնյակում ընդգրկված էին.
1. Վիգեն Սարգսյան՝ ՀՀ ՊՆ ղեկավար
2. Տարոն Մարգարյան՝ Երեւանի քաղաքապետ
3. Արփինե Հովհաննիսյան՝ ՀՀ արդարադատության նախարար
4. Արա Բաբլոյան՝ ԱԺ պատգամավոր
5. Արմեն Ամիրյան՝ ՀՀ մշակույթի նախարար
6. Արմեն Աշոտյան՝ ՀՀԿ փոխնախագահ
7. Էդուարդ Շարմազանով՝ ԱԺ նախագահի տեղական
8 .Մարգարիտ Եսայան՝ ԱԺ պատգամավոր
9 .Սամվել Ֆարմանյան՝ ԱԺ պատգամավոր
10. Կարեն Ավագյան՝ ԱԺ պատգամավոր
«Չենք խոստանում, որ Հայաստանը դարձնելու ենք դրախտ»
Փետրվարի 18-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ Հայաստանը
«կանգնած է լուրջ վերափոխման, կերպարանափոխման շեմին»:
Սերժ Սարգսյանը 2017թ. փետրվարի 18-ինԼուսանկարը` ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայություն
«Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը գալիք ընտրություններին ներկայանալու է պինդ թիմով, գործիչներով, ովքեր ժողովրդի քվեն ստանալու դեպքում պատրաստ են լինելու Մոսկվայի, Բրյուսելի, Վաշինգտոնի ամբիոններից, աշխարհի առաջատար լրատվականների եթերներից, բոլոր հնարավոր եւ անհնար հարթակներից տեղ հասցնել Հայաստանի ձայնը: Նրանք պատրաստ են լինելու ամենօրյա աշխատանքով Սահմանադրությունը կյանք դարձնել, իրենց հավատամքը ցանկացած բանավեճում առաջ են տանելու մտքի, հռետորության եւ կամքի ուժով միայն։
Նրանք մարդկանց չեն խաբելու, չեն ասելու, որ մի տարի հետո Հայաստանը դարձնելու են դրախտ, չեն ասելու, որ եթե քվեն տաք իրենց, իրենք մեր ժողովրդին հոսանքն ու գազն անվճար են տալու, չեն ասելու, որ մենք երիտասարդներին բանակ չենք տանելու: Նրանք ասելու են այն, ինչ ի վիճակի են լինելու անել: Նրանք ասելու են, որ ամեն օր մեր երկիրն առաջ են տանելու», - ասել էր Հայաստանի նախագահը:
Համանախագահներն «ավելի շատ ճկունություն» են ակնկալում
Փետրվարի 17-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել փետրվարի 16-ին Մյունխենում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ հանդիպումներից հետո:
«Համանախագահները վերահաստատել են, որ խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի, եւ պատերազմը լուծման տարբերակ լինել չի կարող: Նրանք կողմերին կոչ են արել զսպվածություն ցուցաբերել եւ իրենց ժողովուրդներին պատրաստել խաղաղությանը եւ ոչ թե պատերազմի: Համանախագահները նաեւ կողմերին կոչ են արել խստորեն պահպանել 1994/95 թվականների զինադադարի համաձայնագրերը», - ասված էր հայտարարության մեջ:
Միջնորդները նաեւ հիշեցրել էին 2011 թվականի մայիսին Դովիլում ԱՄՆ, Ռուասաստանի եւ Ֆրանսիայի նախագահների հայտարարությունն այն մասին, որ ուժի կիրառումը ավելի շատ տառապանքներ ու ավերածություններ կբերի եւ կարժանանա միջազգային հանրության դատապարտմանը: Նրանք նաեւ կողմերին են ներկայացրել իրենց կարծիքները՝ 2016 թվականին Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված համաձայնությունների իրագործման ուղղությամբ:
«Համանախագահները շեշտել են, որ կողմերը պետք է ավելի շատ ճկունություն դրսեւորեն եւ վերսկսեն համապարփակ բանակցությունները՝ երկարատեւ լուծմանը որքան հնարավոր է շուտ հասնելու համար», - ասված էր հայտարարության մեջ:
Սերժ Սարգսյանը հիշեցնում է Աղդամի, Ֆիզուլիի եւ այլ շրջանների կորուստը
Փետրվարի 18-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ Ադրբեջանի «բոլոր հնարավոր սադրանքները արժանի հակահարված են ստանալու»:
«Այսօր Ադրբեջանում ոմանք պատրանքներ ունեն, թե իբր ընտրությունների վրա կենտրոնացած Հայաստանը լինելու է շատ զբաղված, հետեւաբար եւ խոցելի: Պատրանքների վրա հիմնված քաղաքականությունը ապագա չունի եւ չի կարող ունենալ: Ձեզնից շատերը հիշում են, թե 90-ական թվականների սկզբներին, երբ շաբաթը մեկ Ադրբեջանում պաշտպանության նախարար էր փոխվում, նրանցից յուրաքանչյուրն իր պարտականությունն էր համարում ելույթ ունենալ եւ ասել, որ մի քանի օր հետո ինքը Ստեփանակերտում թեյ է խմելու: Բայց, ինչպես պատմությունը ցույց տվեց՝ ձեր եւ մեր ժողովրդի այլ հերոս զավակների ջանքերով այնպես ստացվեց, որ նրանք ոչ միայն Ստեփանակերտում թեյ չխմեցին, այլ զրկվեցին Աղդամում, Ֆիզուլիում, Ջաբրայիլում, Կուբաթլիում, Քարվաճառում եւ այլ վայրերում թեյ խմելու հնարավորությունից», - նկատել էր Սերժ Սարգսյանը:
«Անկեղծ եմ ասում, որ մենք Ադրբեջանին տառապանք չենք ցանկանում, սակայն եւ ոչ մեկին թույլ չենք տա տենչալ մեր ժողովրդի տառապանքը: Արցախի խնդիրը հայ ժողովրդի գործն է. ինչպես որ Արցախի ժողովուրդը որոշի, հենց այդպես էլ կլինի Արցախի ապագան», - շեշտել էր Հայաստանի նախագահը:
«Անառողջ մրցակցություն» չի լինելու
Փետրվարի 20-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «մեր ներքին թերությունները թուրքերն ու ադրբեջանցիները չեն ստեղծում»:
«Այն մտայնությունը, թե մենք դատապարտված ենք ձախողման, քանի դեռ Ղարաբաղի հարցը լուծված չէ, եւ Թուրքիայի կողմից շրջափակումը վերացված չէ, անընդունելի է: Մեր ներքին թերությունները թուրքերն ու ադրբեջանցիները չեն ստեղծում: Մեր երկրի կառավարման թերությունները նրանց հետ որեւէ առնչություն չունեն եւ նրանց պատճառով չեն: Մեր հասարակական կյանքի կազմակերպման եւ լավ կառավարման խնդիրներն ազգային անվտանգության խնդիրներ են: Թերի կառավարումն ուղղակի ազդում է ազգային անվտանգության եւ երկրի պաշտպանունակության վրա: Հենց այդ պատճառով մենք նախաձեռնեցինք Սահմանադրության բարեփոխման գործընթացը: Մեր երկիրն այդպիսով թեւակոխել է բեկումնային փոփոխությունների փուլ: Գիտեմ, որ ձեզնից շատերը որոշ մտահոգություններ ունեն սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում ոչ պատերազմական ժամանակաշրջանում Գերագույն գլխավոր հրամանատարի պաշտոնի վերացման կապակցությամբ: Այո, 2018 թվականից, երբ նոր Սահմանադրությունն ամբողջովին ուժի մեջ մտնի, այլեւս նման պաշտոն նախատեսված է միայն պատերազմի ժամանակ:
Սերժ Սարգսյանը 2017թ. փետրվարի 20-ինԼուսանկարը` ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայություն
Նոր Սահմանադրությամբ մեր պետությունն անցնում է կառավարման խորհրդարանական ձեւի: Վարչապետի լիազորություններն ու հնարավորությունները ազգային անվտանգության եւ պաշտպանության առումով լինելու են շատ ավելի լայն, քան այն, ինչ կիսանախագահական համակարգի պայմաններում վերապահված է այսօրվա նախագահին՝ Գերագույն գլխավոր հրամանատարին: Նպատակը հետեւյալն է. մեկտեղ կենտրոնացնել պատասխանատվությունը եւ լիազորությունները: Այսպիսով մենք բացառել ենք «համակեցության» պայմաններում նախագահի ու վարչապետի անառողջ մրցակցության հնարավորությունը: Կարծում եմ՝ սա շատ կարեւոր է», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը, ելույթ ունենալով Զինված ուժերի ղեկավար կազմի օպերատիվ հավաքի մասնակիցների առջեւ:

• 15 YEARS AGO: FEBRUARY 14-20, 2007
On February 19 presidents Jacques Chirac and Robert Kocharian participated in the opening of the “Saint Armenia” /Armenia Sacra/ exhibition in the Paris Louvre.
Armenia Sacra exhibition On the eve of the event, Armenia’s president’s aid, Commissioner of Year of Armenia in France Vigen Sargsyan said that the exhibition is one of the key events as part of the Year of Armenia in France which is underway from 2006 under the motto “Armenie mon amie” (Armenia – my friend).
Armenia Sacra exhibition The exhibition presented masterpieces of Armenian art and culture of the 4th-18th centuries. In particular, the visitors of the Louvre could get familiarized with 32 Armenian khachkars [cross-stones], which were exhibited for the first time outside of Armenia in such a quantity.
• 10 YEARS AGO: FEBRUARY 14-20, 2012
Oskanian joins Prosperous Armenia Party
On February 14 former Armenian foreign minister Vartan Oskanian stated that
he submitted an application for membership to the Prosperous Armenia Party.
Vardan Oskanian and Gagik TsarukianPhoto: Photolure
“I make this decision convinced that the Prosperous Armenia Party, together with other political parties, is able to, through political competition, secure free and fair elections, and thus, a new National Assembly with a new configuration of political forces. As Chairman of the Board of the Civilitas Foundation, I had, on various occasions, expressed my views on events and developments in Armenia. Today, I believe it is time to become more actively involved in our political processes,” Oskanian stated.
• 5 YEARS AGO: FEBRUARY 14-20, 2017
RPA list
On February 15 the Republican Party of Armenia published its proportional representation list for April 2 parliamentary elections.
The top ten in the list were:
1. Vigen Sargsyan, Minister of Defense
2. Taron Margaryan, Yerevan Mayor
3. Arpine Hovhannisyan, Minister of Justice
4. Ara Babloyan, MP
5. Armen Amiryan, Minister of Culture
6. Armen Ashotyan, Vice President of RPA
7. Eduard Sharmazanov, Deputy Speaker of the National Assembly
9. Samvel Farmanyan, MP
10. Karen Avagyan, MP.
“We won’t promise to make Armenia heaven in a year”
On February 18 President of Armenia Serzh Sargsyan said that Armenia “is standing on the verge of serious transformation.”
Serzh Sargsyan on February 18, 2017Photo: Armenian President’s press office
“The Republican Party of Armenia will bring a strong team to the upcoming elections, presenting political figures who are ready to make Armenia’s voice heard at the tribunes in Moscow, Brussels, Washington, the world media and all and any platforms, if they are elected.
They will be ready to realize the Constitution with their daily efforts, and they will push their beliefs forward only through the power of thought, rhetoric and will in any dispute. They won’t lie, saying they will make Armenia a heaven in one year.
They won’t say they will make electricity and gas free if you vote for them, and they won’t say they will conscript no young man. They will only state what they’ll be able to accomplish. They will say that they’ll advance our country every day,” Armenian President said.
Mediators waiting for “greater flexibility”
On February 17 the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group issued a statement following the February 16 meeting with Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers in Munich.
“The Co-Chairs reiterated that there is no alternative to a peaceful solution to the conflict and that war is not an option, and called upon the sides to exercise restraint on the terrain as well as in their public communications and to prepare their population for peace and not for war. The Co-Chairs also urged the Sides to adhere strictly to the 1994/95 ceasefire agreements that constitute the foundation of the cessation of hostilities,” the statement reads.
The Co-Chairs recalled the May 2011 joint statements of their Presidents in Deauville emphasizing that the use of force would only bring more suffering and devastation and would be condemned by the international community. The Co-Chairs shared their views with the Sides on the steps which should be taken toward implementing decisions from the 2016 Summits in Vienna and St. Petersburg aimed at stabilizing the situation in the conflict zone.
“The Co-Chairs stressed to the Ministers the need to demonstrate greater flexibility and to resume comprehensive negotiations on reaching a lasting settlement as soon as possible,” the statement read.
Serzh Sargsyan reminds Baku about loss of Aghdam and Fizuli
On February 18 President of Armenia Serzh Sargsyan said that “all possible provocations of Azerbaijan will meet corresponding counter actions.”
“Some people in Azerbaijan have illusions about the elections in Armenia, thinking we’ll be very busy and therefore, vulnerable. A provocation-based policy has and can have no future. Many of you remember that in early 1990s, when Azerbaijan changed Defense Minister every week, each of them thought his duty to make a statement, saying that he would be drinking tea in Stepanakert a few days later. However, as the history proved, thanks to you and other brave children of our nation they didn’t just have no tea party in Stepanakert, but also lost the chance to drink tea in Aghdam, Fizuli, Jabrayil, Qubadli, Karvachar and some other places,” Serzh Sargsyan said.
“I say with all honesty that we don’t wish suffering upon Azerbaijan, but we won’t allow anyone to wish suffering upon our people. The issue of Artsakh is the business of Armenian people: as the Artsakh Armenians decide, so their future will be,” Armenian President stressed.
“No unhealthy competition”
On February 20 Armenian President Serzh Sargsyan said that “neither Turks, nor Azerbaijanis created our internal shortcomings.”
“It is unacceptable to think that we are condemned to failure unless NK issue is settled and Turkish blockade is eliminated. Neither Turks, nor Azerbaijanis created our internal shortcomings, and they have nothing to do with our problems in the country’s governance. Problems in organizing our social life and properly governing our country basically introduce national security issues. Poor governance directly affects our security and defense. That is why we initiated constitutional reforms, which brought our country into the stage of crucial changes. I know that many of you have concerns about elimination of the position of the Supreme Commander-in-Chief in peacetime. When the new Constitution comes into force in 2018, this position will only be available in wartime.
Serzh Sargsyan on February 20, 2017Photo: Armenian President’s press office
This new Constitution shifts Armenia to parliamentary model of governance. Nevertheless, Armenian Prime Minister will have broader powers and possibilities in terms of national security and defense than those of Commander-in-Chief and President in semi-presidential system. We aim at focusing responsibilities and powers to exclude the unhealthy competition between the President and the Prime Minister under conditions of “coexistence”. I think that it is very important,” Serzh Sargsyan said delivering a speech at operative meeting of the Armenian Armed Forces senior staff.