• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2005 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 1-8
Եվրոպայում ԱՄՆ զինված ուժերի հրամանատար, գեներալ Ջեյմս Ջոնսը մարտի 1-ին հայտարարել էր Միացյալ Նահանգների համար Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի «աճող կարեւորության» մասին:
Ելույթ ունենալով ԱՄՆ Սենատի զինված ուժերի հարցերով կոմիտեում, գեներալ Ջոնսն ասել էր.
Ջեյմս Ջոնսը Լուսանկարը` REUTERS
«Չնայած, որ Կովկասը ծվատում են էթնիկական հակամարտությունները, եւ նա վարակված է կաշառակերությամբ եւ հանցավորությամբ, անցած տարի այդ տարածաշրջանի մի շարք մասերում էական ժողովրդավարական առաջընթաց է արձանագրվել: Կովկասն աճող նշանակություն ունի մեր շահերի համար: Նրա օդային միջանցքն առանցքային «կյանքի ճանապարհ» էր դարձել Աֆղանստանում կոալիցիոն ուժերի եւ Եվրոպայում մեր ռազմակայանների միջեւ: Կովկասի տարածքով փոխադրվող կասպիական նավթը կարող է առաջիկա 5 տարիների ընթացքում ապահովել նավթի համաշխարհային արդյունահանման աճի 25 տոկոսը, իսկ Կասպից տարածաշրջանի էներգակիրները թույլ կտան դիվերսիֆիկացնել Եվրոպայի էներգաապահովման աղբյուրները: Այս տարածաշրջանը աշխարհագրական հենակետ է ժողովրդավարությունը եւ ազատ շուկայական տնտեսությունը դեպի Կենտրոնական եւ Հարավ-Արեւելյան Ասիա տարածելու համար»:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 1-8
Հանդիպում Բաթումում
Փետրվարի 28-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բաթումում հանդիպել էր իր գործընկեր Միխայիլ Սաակաշվիլիի հետ:
Վերջինս նշել էր, որ Վրաստանը միշտ էլ ուրախանում է Հայաստանի հաջողություններով եւ ցավում նրա խնդիրների համար: «Ես կարծում եմ, այսպիսի անամպ հարաբերությունները, այսպիսի մտերմիկ համագործակցությունը ոչ միայն մեր վաստակն է, թեեւ մեծ է նաեւ մեր դերը, այն, առաջին հերթին, մեր ժողովուրդների վաստակն է: Ամռանն այս քաղաք շատ հայեր են այցելում, մարդիկ նրանց ուրախությամբ են հյուրընկալում: Այստեղ ապրում են նաեւ շատ էթնիկ հայեր, կա հայկական եկեղեցի: Բոլոր էթնիկ խմբերը համերաշխ են ապրում, եւ մենք շատ հպարտ ենք դրա համար ու համարում ենք այն մեր ձեռքբերումը»,- հայտարարել էր Վրաստանի նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը եւ Միխայիլ Սաակաշվիլին Բաթումում Լուսանկարը` ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայություն
Մարտի 1-ին Սարգսյանը եւ Սաակաշվիլին ամփոփել էին այցի արդյունքները:
«Մենք պայմանավորվել ենք ինտեգրել մեր տնտեսությունները, ավելի հաճախ շփվել, ավելի մեծ ջանքեր գործադրել մեր ժողովուրդների էլ ավելի մերձեցման ուղղությամբ»,- շեշտել էր Վրաստանի նախագահը: «Մենք պետք է ավելի սերտորեն աշխատենք, շատ լրջորեն մտածենք ինտեգրացիոն գործընթացների մասին: Ես համոզված եմ, որ այս տարին մեր հարաբերությունների համար կդառնա բեկումնային»,- նշում էր Սերժ Սարգսյանը:
Դիվերսիա Տավուշում
Մարտի 3-ի լույս 4-ի գիշերը՝ 5-6 հոգուց բաղկացած դիվերսիոն խումբը Ադրբեջանի տարածքից ներխուժել էր ՀՀ Տավուշի մարզի Կոթի գյուղի մերձակայք:
Հայկական կողմի հատուկ միջոցառումների արդյունքում խումբը վնասազերծվել էր: ՀՀ տարածքում հայտնաբերվել էր մեկ դի, դիվերսիոն խմբի մյուս անդամը մահացել էր հիվանդանոցի ճանապարհին, մեկ այլ մարմին էլ գտնվում էր չեզոք գոտում:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 1-8
Ծառուկյանը հեռանում է
Մարտի 5-ին «Բարգավաճ Հայաստան» (ԲՀԿ) կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանն հայտարարել էր, որ հեռանում է ակտիվ քաղաքականությունից եւ վայր է դնում կուսակցության նախագահի ու խմբակցության ղեկավարի լիազորությունները:
«Այսօր եկել է այն պահը, երբ ես որոշում եմ կայացրել այլեւս չզբաղվել ակտիվ քաղաքականությամբ, վայր դնել կուսակցության նախագահի եւ խմբակցության ղեկավարի լիազորությունները: Սա չի եղել հեշտ որոշում, սա երկար մտորումների արդյունք է: Սա իմ անձնական որոշումն է, եւ ես ակնկալում եմ, որ դուք ըմբռնումով կմոտենաք: Ես հեռանում եմ ակտիվ քաղաքականությունից: Ես այլեւս կուսակցության նախագահ չեմ: Բայց ես շարունակելու եմ օգտակար լինել իմ երկրին եւ իմ ժողովրդին: Դա կարվի այլ ոլորտներում, այլ բնագավառներում: Ես կշարունակեմ կառուցել իմ երկրում եկեղեցիներ, դպրոցներ, մարզասրահներ, օգնել մշակույթի եւ գիտության մարդկանց: Բայց ես դա կանեմ որպես հայ, որպես Հայաստանի քաղաքացի»,- հայտարարել էր նա ԲՀԿ արտահերթ համագումարում:
Գագիկ Ծառուկյանը Լուսանկարը` ԲՀԿ
«Իմ խնդրանքն է ձեզ՝ ինձ այլեւս քաղաքական հարցերով չդիմել, ես չեմ խառնվելու ձեր որեւէ որոշմանը: Ես որեւէ կապ այլեւս չունեմ ԲՀԿ-ի հետ: Դուք քիչ հետո կընտրեք նոր նախագահ, նոր ղեկավար մարմիններ, եւ կուսակցության ճակատագիրն այսուհետ ձեր ձեռքերում է: Սա իմ վերջնական որոշումն է»,- հավելել էր նա:
Չնայած «վերջնական որոշմանը», Գագիկ Ծառուկյանը շարունակում է զբաղվել քաղաքականությամբ:
Օսկանյանը եւս հեռանում է
Մարտի 5-ին ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանն ասել էր, որ հեռանում է ԲՀԿ-ից՝ գիտակցելով դրա անհաջողության մեջ պատասխանատվության իր բաժինը:
«Նրանք, ովքեր չարախնդում են կուսակցության շուրջ ստեղծված իրավիճակի վրա, առաջին հերթին պետք է լուրջ մտահոգություն ունենան երկրում ստեղծված քաղաքական վիճակի համար: Այստեղ խնդիրը ոչ թե ԲՀԿ-ն է, այլ նրա եւ նրա ղեկավարի նկատմամբ վերջին շրջանում իրականացված միջոցները:
Վարդան Օսկանյանը Լուսանկարը` Ֆոտոլուր
Իշխանական բոլոր լծակների կամայական, խտրական եւ հակասահմանադրական օգտագործումը առաջին հերթին մեծ հարված էր Հայաստանի միջազգային հեղինակությանը: Երկրորդը, որ ավելի կարեւոր է. այդ գործողությունները կոտրեցին հայ ժողովրդի` երկրում անհապաղ արմատական փոփոխություններ իրականացնելու հույսը` դրանից բխող բոլոր հետեւանքներով»,- ասված էր Օսկանյանի հայտարարության մեջ:

Серж Саргсян и Михаил Саакашвили в Батуми
Командующий вооруженными силами США в Европе генерал Джеймс Джонс заявил о «растущей важности» региона Южного Кавказа для Соединенных Штатов.
Выступая 1 марта с докладом о задачах европейского командования в Комитете Сената США по вооруженным силам, генерал Джонс заявил:
Джеймс Джонс Джеймс Джонс
«Несмотря на то, что Кавказ раздирают этнические конфликты, и он поражен коррупцией и преступностью, в минувшем году в ряде частей этого региона был отмечен существенный прогресс в направлении демократии. Кавказ имеет растущее значение для наших интересов. Его воздушный коридор стал ключевой «дорогой жизни» между коалиционными войсками в Афганистане и нашими базами в Европе. Каспийская нефть, транспортируемая через Кавказ, может обеспечить 25 процентов роста мировой добычи нефти в последующие 5 лет, а энергоресурсы Каспия диверсифицируют источники энергообеспечения Европы. Этот регион является географической опорной точкой для распространения демократии и свободной рыночной экономики в страны Центральной и Юго-Восточной Азии».
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 1-8 МАРТА 2010 ГОДА
Встреча в Батуми
28 февраля президент Армении Серж Саргсян со своим грузинским коллегой Михаилом Саакашвили в Батуми.
Михаил Саакашвили отметил, что Грузия всегда с радостью разделяет успехи Армении и сопереживает относительно проблем, с которыми сталкивается соседняя страна.
«Я считаю, что безоблачность в наших взаимоотношениях и двухстороннее сотрудничество не только наша заслуга, несмотря на значительность нашей роли, но в первую очередь это заслуга наших народов. Летом в Батуми приезжает много армян, которых с гостеприимством встречают местные жители. Здесь проживает также много этнических армян, действует армянская церковь. Все этнические группы проживают в мире и согласии, и мы считаем это нашим достижением»,- заявил глава грузинского государства.
Серж Саргсян и Михаил Саакашвили в Батуми Серж Саргсян и Михаил Саакашвили в Батуми
1 марта Серж Саргсян и Михаил Саакашвили подвели итоги визита.
«Мы договорились интегрировать наши экономики, чаще общаться, прилагать больше усилий для большего сближения наших народов», - сказал президент Грузии. «Нам следует теснее работать, очень серьезно думать об интеграционных процессах. Уверен, что этот год станет переломным для наших отношений», - отметил Серж Саргсян.
Диверсия в Тавуше
Диверсионная группа из 5-6 человек проникла в ночь с 3 по 4 марта с территории Азербайджана в окрестности села Коти Тавушской области Армении.
В результате специальных мер армянской стороны группа была обезврежена. Один погибший был обнаружен на армянской стороне, другой скончался по дороге в больницу, еще один труп находился в нейтральной зоне.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 1-8 МАРТА 2015 ГОДА
Гагик Царукян уходит
5 марта глава партии «Процветающая Армения» (ППА) Гагик Царукян заявил о своем уходе из активной политики и сложении с себя обязанностей председателя партии и руководителя парламентской фракции.
«Сегодня настал момент, когда я решил больше не заниматься активной политикой и сложить с себя обязанности председателя партии и руководителя фракции. Это было непростое решение, принятое в результате долгих размышлений. Это мое личное решение, и я надеюсь, что вы с пониманием отнесетесь к нему. Я ухожу из активной политики. Я больше не являюсь председателем партии. Но я продолжу приносить пользу своей стране и своему народу. Это будет происходить в других сферах, в других направлениях. Я продолжу строить в своей стране церкви, школы, спортзалы, помогать людям искусства и науки. Но я буду делать это как армянин, как гражданин Армении», - заявил он на внеочередном съезде ППА.
Гагик Царукян Гагик Царукян
«Моя просьба к вам – больше не обращайтесь ко мне с политическими вопросами, я не будут вмешиваться в ваши решения. Я больше не имею никакого отношения к ППА. Чуть позже вы выберете нового председателя, новый руководящий орган: судьба партии отныне в ваших руках. Это мое окончательное решение», - добавил он.
Несмотря на «окончательное решение», Гагик Царукян продолжает заниматься политикой.
Вардан Осканян уходит
5 марта экс-глава МИД Армении Вардан Осканян сказал, что уходит из партии «Процветающая Армения», осознавая свою долю вины в ее неудаче.
«Те, кто злорадствует в связи со случившимся с партией, в первую очередь должны быть серьезно озабочены сложившейся в стране политической ситуацией. Здесь проблема не в ППА, а в осуществленных в последнее время действиях против партии и ее лидера.
Произвольное, дискриминационное и антиконституционное использование всех рычагов власти в первую очередь подрывает международный авторитет Армении. Во-вторых, что еще важнее, эти действия разбили надежду народа на немедленные и коренные изменения в стране, со всеми вытекающими отсюда последствиями», - говорилось в заявлении.