• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2005 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 1-8
Եվրոպայում ԱՄՆ զինված ուժերի հրամանատար, գեներալ Ջեյմս Ջոնսը մարտի 1-ին հայտարարել էր Միացյալ Նահանգների համար Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի «աճող կարեւորության» մասին:
Ելույթ ունենալով ԱՄՆ Սենատի զինված ուժերի հարցերով կոմիտեում, գեներալ Ջոնսն ասել էր.
Ջեյմս Ջոնսը Լուսանկարը` REUTERS
«Չնայած, որ Կովկասը ծվատում են էթնիկական հակամարտությունները, եւ նա վարակված է կաշառակերությամբ եւ հանցավորությամբ, անցած տարի այդ տարածաշրջանի մի շարք մասերում էական ժողովրդավարական առաջընթաց է արձանագրվել: Կովկասն աճող նշանակություն ունի մեր շահերի համար: Նրա օդային միջանցքն առանցքային «կյանքի ճանապարհ» էր դարձել Աֆղանստանում կոալիցիոն ուժերի եւ Եվրոպայում մեր ռազմակայանների միջեւ: Կովկասի տարածքով փոխադրվող կասպիական նավթը կարող է առաջիկա 5 տարիների ընթացքում ապահովել նավթի համաշխարհային արդյունահանման աճի 25 տոկոսը, իսկ Կասպից տարածաշրջանի էներգակիրները թույլ կտան դիվերսիֆիկացնել Եվրոպայի էներգաապահովման աղբյուրները: Այս տարածաշրջանը աշխարհագրական հենակետ է ժողովրդավարությունը եւ ազատ շուկայական տնտեսությունը դեպի Կենտրոնական եւ Հարավ-Արեւելյան Ասիա տարածելու համար»:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 1-8
Հանդիպում Բաթումում
Փետրվարի 28-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բաթումում հանդիպել էր իր գործընկեր Միխայիլ Սաակաշվիլիի հետ:
Վերջինս նշել էր, որ Վրաստանը միշտ էլ ուրախանում է Հայաստանի հաջողություններով եւ ցավում նրա խնդիրների համար: «Ես կարծում եմ, այսպիսի անամպ հարաբերությունները, այսպիսի մտերմիկ համագործակցությունը ոչ միայն մեր վաստակն է, թեեւ մեծ է նաեւ մեր դերը, այն, առաջին հերթին, մեր ժողովուրդների վաստակն է: Ամռանն այս քաղաք շատ հայեր են այցելում, մարդիկ նրանց ուրախությամբ են հյուրընկալում: Այստեղ ապրում են նաեւ շատ էթնիկ հայեր, կա հայկական եկեղեցի: Բոլոր էթնիկ խմբերը համերաշխ են ապրում, եւ մենք շատ հպարտ ենք դրա համար ու համարում ենք այն մեր ձեռքբերումը»,- հայտարարել էր Վրաստանի նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը եւ Միխայիլ Սաակաշվիլին Բաթումում Լուսանկարը` ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայություն
Մարտի 1-ին Սարգսյանը եւ Սաակաշվիլին ամփոփել էին այցի արդյունքները:
«Մենք պայմանավորվել ենք ինտեգրել մեր տնտեսությունները, ավելի հաճախ շփվել, ավելի մեծ ջանքեր գործադրել մեր ժողովուրդների էլ ավելի մերձեցման ուղղությամբ»,- շեշտել էր Վրաստանի նախագահը: «Մենք պետք է ավելի սերտորեն աշխատենք, շատ լրջորեն մտածենք ինտեգրացիոն գործընթացների մասին: Ես համոզված եմ, որ այս տարին մեր հարաբերությունների համար կդառնա բեկումնային»,- նշում էր Սերժ Սարգսյանը:
Դիվերսիա Տավուշում
Մարտի 3-ի լույս 4-ի գիշերը՝ 5-6 հոգուց բաղկացած դիվերսիոն խումբը Ադրբեջանի տարածքից ներխուժել էր ՀՀ Տավուշի մարզի Կոթի գյուղի մերձակայք:
Հայկական կողմի հատուկ միջոցառումների արդյունքում խումբը վնասազերծվել էր: ՀՀ տարածքում հայտնաբերվել էր մեկ դի, դիվերսիոն խմբի մյուս անդամը մահացել էր հիվանդանոցի ճանապարհին, մեկ այլ մարմին էլ գտնվում էր չեզոք գոտում:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 1-8
Ծառուկյանը հեռանում է
Մարտի 5-ին «Բարգավաճ Հայաստան» (ԲՀԿ) կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանն հայտարարել էր, որ հեռանում է ակտիվ քաղաքականությունից եւ վայր է դնում կուսակցության նախագահի ու խմբակցության ղեկավարի լիազորությունները:
«Այսօր եկել է այն պահը, երբ ես որոշում եմ կայացրել այլեւս չզբաղվել ակտիվ քաղաքականությամբ, վայր դնել կուսակցության նախագահի եւ խմբակցության ղեկավարի լիազորությունները: Սա չի եղել հեշտ որոշում, սա երկար մտորումների արդյունք է: Սա իմ անձնական որոշումն է, եւ ես ակնկալում եմ, որ դուք ըմբռնումով կմոտենաք: Ես հեռանում եմ ակտիվ քաղաքականությունից: Ես այլեւս կուսակցության նախագահ չեմ: Բայց ես շարունակելու եմ օգտակար լինել իմ երկրին եւ իմ ժողովրդին: Դա կարվի այլ ոլորտներում, այլ բնագավառներում: Ես կշարունակեմ կառուցել իմ երկրում եկեղեցիներ, դպրոցներ, մարզասրահներ, օգնել մշակույթի եւ գիտության մարդկանց: Բայց ես դա կանեմ որպես հայ, որպես Հայաստանի քաղաքացի»,- հայտարարել էր նա ԲՀԿ արտահերթ համագումարում:
Գագիկ Ծառուկյանը Լուսանկարը` ԲՀԿ
«Իմ խնդրանքն է ձեզ՝ ինձ այլեւս քաղաքական հարցերով չդիմել, ես չեմ խառնվելու ձեր որեւէ որոշմանը: Ես որեւէ կապ այլեւս չունեմ ԲՀԿ-ի հետ: Դուք քիչ հետո կընտրեք նոր նախագահ, նոր ղեկավար մարմիններ, եւ կուսակցության ճակատագիրն այսուհետ ձեր ձեռքերում է: Սա իմ վերջնական որոշումն է»,- հավելել էր նա:
Չնայած «վերջնական որոշմանը», Գագիկ Ծառուկյանը շարունակում է զբաղվել քաղաքականությամբ:
Օսկանյանը եւս հեռանում է
Մարտի 5-ին ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանն ասել էր, որ հեռանում է ԲՀԿ-ից՝ գիտակցելով դրա անհաջողության մեջ պատասխանատվության իր բաժինը:
«Նրանք, ովքեր չարախնդում են կուսակցության շուրջ ստեղծված իրավիճակի վրա, առաջին հերթին պետք է լուրջ մտահոգություն ունենան երկրում ստեղծված քաղաքական վիճակի համար: Այստեղ խնդիրը ոչ թե ԲՀԿ-ն է, այլ նրա եւ նրա ղեկավարի նկատմամբ վերջին շրջանում իրականացված միջոցները:
Վարդան Օսկանյանը Լուսանկարը` Ֆոտոլուր
Իշխանական բոլոր լծակների կամայական, խտրական եւ հակասահմանադրական օգտագործումը առաջին հերթին մեծ հարված էր Հայաստանի միջազգային հեղինակությանը: Երկրորդը, որ ավելի կարեւոր է. այդ գործողությունները կոտրեցին հայ ժողովրդի` երկրում անհապաղ արմատական փոփոխություններ իրականացնելու հույսը` դրանից բխող բոլոր հետեւանքներով»,- ասված էր Օսկանյանի հայտարարության մեջ:

• 15 YEARS AGO: MARCH 1-8, 2005
Commander of the United States European Command, General James Jones highlighted the “increasing importance” of the South Caucasus for the United States.
Speaking before the Senate Armed Forces Committee on March 1, 2005, he noted:
James Jones Photo: REUTERS
“Although the Caucasus is torn by ethnic conflict and is also plagued with corruption and crime, some parts of the region have made remarkable progress toward democracy and sound governance in the last year. The Caucasus is increasingly important to our interests. Its air corridor has become a crucial lifeline between coalition forces in Afghanistan and our bases in Europe. Caspian oil, carried through the Caucasus, may constitute as much as 25 percent of the world’s growth in oil production over the next five years, while Caspian hydrocarbons will diversify Europe’s sources of energy. This region is a geographical pivot point in the spread of democracy and free market economies to the states of Central and Southwest Asia.”
• 10 YEARS AGO: MARCH 1-8, 2010
The meeting in Batumi
On February 28, 2010 Armenian President Serzh Sargsyan met his Georgian counterpart Mikheil Saakashvili in Batumi.
Saakashvili noted that Georgia was always happy for Armenia’s achievements and empathized with the neighboring country when it faced issues. “I believe that serenity in our relations and bilateral cooperation is not only our merit, despite the importance of our role. It is first of all the achievement of our peoples. In summer there are many Armenians arriving in Batumi, who are hosted with hospitability by the locals. There are also many ethnic Armenians residing here, there is an Armenian church. All ethnic groups live in peace and consent, and we consider this our achievement,” he said.
Serzh Sargsyan and Mikheil Saakashvili in Batumi Photo: Armenian president’s press service
The two presidents summed up the results of the visit on March 1.
“We have agreed to integrate our economies, communicate more, and make more efforts to bring our nations even closer,” said Saakashvili. “We need to cooperate close and consider seriously the integration processes. I believe this year will be a turning point in our relations,” said Sargsyan.
The subversion in Tavush
An Azerbaijani subversion group of 5-6 infiltrated the outskirts of Koti village in Armenia (Tavush marz) in the night of March 3.
The Armenian side undertook measures to neutralize the group. One of the group members was found dead in the territory of Armenia, another died on the way to the hospital, and one more was found dead in the neutral zone.
• 5 YEARS AGO: MARCH 1-8, 2015
Gagik Tsarukyan resigns
On March 5, 2015 leader of Prosperous Armenia Party (PAP) Gagik Tsarukyan stated that he quit active politics and resigned the powers of the chairman of the party and the leader of the corresponding parliament group.
“Today is the day I have decided to quit active politics and resign the powers of the party’s chairman and the group leader. This decision was not easy – it’s a result of long reflections. It’s my personal decision, and I hope you will understand it. I quit active politics. I am no longer the chairman of the party. But I will continue to be useful for my country and my people. It will be done in other spheres and areas. I will continue to build churches, schools and sports grounds in my country, and will back cultural figures and scholars. But I will do it as an Armenian, as a citizen of Armenia,” he said at an extraordinary party meeting.
Gagik Tsarukyan Photo: PAP
“My request to you is not to turn to me on political matters any more – I will not interfere with any of your decisions. I am no longer associated with PAP. You will soon elect a new chairman, a new executive board and from now on the fate of the party is in your hand. This is my final decision,” he added.
Despite the “final decision”, Gagik Tsarukyan is still active as a politician.
Vardan Oskanyan is out
On the same day former Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan announced he was leaving the ranks of Prosperous Armenia Party members due to his share of responsibility in its failure.
Vardan Oskanyan Photo: Photolure
“Those who are gloating over the situation around the party should first of all be concerned about the political situation in the country. Not the PAP but the measures taken against PAP and its leader are the main issue. Arbitrary, discriminative and anti-constitutional enforcement of all the levers of power was first of all a huge blow to Armenia’s international reputation. The second and more important thing is that these actions broke the Armenian people’s hope for immediate fundamental changes in the country with all its consequences,” he said in a statement.