Ռիչարդ Պենյան կարդում է Գալուստ Գալստյանի վկայությունը
Ռիչարդ Պենյան Նյու-Յորքի կինոփառատոնի նախկին ծրագրային տնօրենն է, Կոլումբիայի համալսարանի Արվեստների դպրոցի պրոֆեսորը:
«100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Գալուստ Գալստյանի վկայությունից:
Արաբկիր քաղաքի հայ բնակչության տեղահանությունը ու կոտորածը վերապրած Գալուստ Գալստյանի վկայությունը
1917, հունիսի 21
Բաբերդ, Որբերի դպրոց
Այդ օրը մենք շուրջ երեք ժամ քայլեցինք եւ հասանք անապատային լեռան ստորոտին: Այնտեղ ոչ հաց կար, ոչ` ջուր: Իրականում ջուր կար, սակայն ժանդարմները այն չէին տալիս մեզ: Նրանք իրենց ծարավը հագեցնելուց հետո մեզանից փող պահանջեցին, որպեսզի թույլ տան մենք էլ խմենք:
Այդ սարսափելի գիշերը նույնպես անցավ: Տեղահանության վերջին`11-րդ օրվա առավոտն էր: Մենք սկսեցինք բարձրանալ այդ ճանապարհով, մագլցեցինք բլուրը, այնուհետեւ` հսկա լեռը եւ հասանք մի հովտի:
Լեռների ստորոտում գյուղեր ու կանաչ պարտեզներ էին, որտեղ հազարավոր մարդիկ մրջյունների պես խռնվել էին: Մեզ տարան նրանց մոտ:
Մենք անցանք գյուղերն ու կիրճերը: Բավականին վաղ էր ու 11 օր անտանելի կյանքից հետո քարավանը վերջին անգամ կանգ առավ այն գյուղերում, որոնք մենք հեռվից տեսնում էինք: Սաստիկ շոգ էր, մեր մարմինները ողողված էին քրտինքով ու արյամբ, փոշու պատճառով մեր դեմքերը տձեւ էին դարձել: Կարծես գերեզմաններից ելած արարածներ լինեինք:

Ричард Пенья читает свидетельство Галуста Галстяна
Ричард Пенья - профессор школы искусств Колумбийского университета, бывший программный директор Нью-Йоркского кинофестиваля.
Для проекта «100 секунд» он прочитал отрывок из свидетельства Галуста Галстяна, пережившего Геноцид.
Свидетельство Галуста Галстяна, пережившего депортацию и погром армянского населения города Арабкир
21 июня 1917 г.
Баберд, Школа для сирот
В тот день мы шли примерно три часа и дошли до пустынного подножия горы. Там не было ни хлеба, ни воды. На самом деле вода была, но жандармы не давали нам ее. Напившись сами, они требовали у нас денег, чтобы позволить нам немного попить.
Эта страшная ночь тоже прошла. Был утро последнего, 11-го дня депортации. Мы начали подниматься по тропе, забрались на холм, потом на огромную гору и вышли в долину.
У подножия гор были села, зеленые сады, где тысячи людей смешались как муравьи. Нас повели к ним.
Мы прошли села и ущелья. После 11 дней невыносимой жизни мы наконец остановились в селах, которые нам были видны издали. Было невыносимо жарко: наши тела были покрыты потом и кровью, из-за пыли наши лица стали бесформенными. Мы напоминали покойников, вышедших из могил.