Քաղաքապետարանը հերքում է «Դոլմամա»-ի շենքի քանդման լուրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանի քաղաքապետարանը հերքել է լրատվամիջոցներով շրջանառվող տեղեկատվությունն այն մասին, որ առաջիկայում նախատեսվում է Աբովյան, Պուշկին եւ Նալբանդյան փողոցների միջանկյալ հատվածում, որը ներառում է նաեւ «Դոլմամա» ռեստորանը, իրականացնել շենքերի ապամոնտաժման աշխատանքներ:
Այս մասին ասված է քաղաքապետարանի տարածած հաղորդագրությունում:
«Այս հարցի հետ կապված հարկ ենք համարում տեղեկացնել, որ դեռեւս 2008թ. օգոստոսին, ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշմամբ, վերը նշված հատվածը ճանաչվել է հանրային գերակա շահ: Տարածքը ձեռքբերող «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ընկերությունն առ այսօր իրականացնում է առկա գույքերի ձեռքբերման գործընթաց, եւ տարածքի կառուցապատման հետ կապված որեւէ նախագիծ մինչ օրս չի ներկայացրել Երեւանի քաղաքապետարան: Համապատասխանաբար, տվյալ տարածքի շենքերի քանդման կամ ապամոնտաժման թույլտվություններ չեն տրամադրվել»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Երեւանի քաղաքապետարանում ընդգծել են, որ տվյալ տարածքում առկա են 4 հուշարձան-շենքեր, որոնց պահպանման հետ կապված քաղաքապետարնի դիրքորոշումը հստակ է՝ «դրանք պահպանվելու են նույն տեղում»:

Мэрия Еревана опровергла сообщения о сносе здания «Долмамы» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Ереванская мэрия опровергла появившуюся в СМИ информацию о планах по демонтажу зданий на участке, соединяющем улицы Абовяна, Пушкина и Налбандяна, среди которых - здание ресторана «Долмама».
Об этом говорится в сообщении, распространенном пресс-службой мэрии.
«Считаем необходимым сообщить, что еще в августе 2008 года соответствующим решением правительства Армении вышеуказанный участок был признан подлежащим освоению. Компания «Локал Дивелоперз», которая приобрела участок, до сих пор находится в процессе оформления прав на недвижимость, и никаких проектов по застройке участка в мэрию Еревана пока не представляла. Соответственно, никаких разрешений на снос или демонтаж зданий на этом участке не выдавалось», - говорится в сообщении.
В ереванской мэрии подчеркнули, что на данном участке есть четыре здания-памятника, «которые останутся на своем месте».