Ալիեւ. «Թշնամին պետք է միշտ վախենա մեզանից, ինչպես վախենում է այսօր» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ «Խոջալուի ցեղասպանությունը գործած ավազակները պատասխան են տվել դատարանի առջեւ»։
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, փետրվարի 26-ին «Խոջալուի շրջանի հասարակության ներկայացուցիչների» հետ հանդիպմանն Իլհամ Ալիեւը, մասնավորապես, ասել է.
«Խոջալուի ցեղասպանությունը արյունոտ ռազմական հանցագործություն է, որը հայկական պետությունը, հայ ֆաշիստները գործել են ադրբեջանցիների, մարդկության դեմ։ Պատասխանատվությունը կրում է հայկական պետությունը։
Հայրենական պատերազմի եւ հակաահաբեկչական գործողության արդյունքում ռազմական հանցագործների մի մասը ոչնչացվեց Ադրբեջանի Զինված ուժերի կողմից, մյուս մասը, մասնավորապես, անջատողականների առաջնորդ համարվող տարրերը, տարբեր ժամանակներում ձերբակալվեցին եւ բերվեցին դատարան»։
Ադրբեջանի նախագահը նաեւ հայտարարել է.
«2023 թվականին ընդամենը մի քանի ժամ տեւած հակաահաբեկչական գործողության արդյունքում խունտայի անօրինական ռեժիմը ոչնչացվեց, օկուպանտները վտարվեցին մեր հողերից, մեր հողերում անօրինականորեն տեղաբաշխված 15-հազարանոց հայկական բանակը զինաթափվեց եւ հանձնվեց։ Սա վերջին մեխն էր հայկական անջատողականության դագաղի մեջ։ Հենց այդ ժամանակ վերականգնվեց  արդարությունը Խոջալուի համար։
Մենք երբեք չպետք է մոռանանք հայկական պետության վայրագությունները։ Մենք երբեք չպետք է մոռանանք մեր պատմությունը, պետք է զգոն լինենք, միշտ պետք է ուժեղ լինենք, թշնամին միշտ պետք է վախենա մեզանից, ինչպես վախենում է այսօր։ Հենց այդ վախի շնորհիվ է, որ ադրբեջանական ժողովուրդն այսօր ապրում է խաղաղության մեջ»։

Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «бандиты, совершившие Ходжалинский геноцид, ответили перед судом».
Как сообщает Trend, выступая 26 февраля на встрече с «представителями общественности Ходжалинского района», Ильхам Алиев, в частности, сказал
«Ходжалинский геноцид - это кровавое военное преступление, совершенное армянским государством, армянскими фашистами против азербайджанцев, против человечности, против человечества. Ответственность за это несет армянское государство.
В результате Отечественной войны и антитеррористической операции часть военных преступников была уничтожена Вооруженными силами Азербайджана, остальная часть, в частности элементы, считавшиеся лидерами сепаратистов, в разное время были задержаны и предстали перед судом».
Президент Азербайджана также заявил:
«В 2023 году в результате антитеррористической операции, которая длилась всего несколько часов, незаконный режим хунты был уничтожен, оккупанты были изгнаны с наших земель, 15-тысячная армянская армия, незаконно размещенная на наших землях, была разоружена и сдалась. Это был последний гвоздь в гроб армянского сепаратизма. Именно тогда была обеспечена справедливость для Ходжалы.
Мы никогда не должны забывать зверства армянского государства. Мы никогда не должны забывать нашу историю, мы должны быть бдительными, всегда должны быть сильными, враг всегда должен бояться нас, так же, как боится сегодня. Именно благодаря этому страху азербайджанский народ сегодня живет в мире».