Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ «միջազգային հարաբերությունների համակարգում օրենքի ուժի տեղը զիջում է ուժեղի իրավունքին»։
Ինչպես հաղորդում է Անատոլիական գործակալությունը, ելույթ ունենալով նախարարների կաբինետի նիստից հետո ՝ Էրդողանը նշել է, որ քննարկվել են «լրացուցիչ միջոցները, որոնք անհրաժեշտ է ձեռնարկել, որպեսզի Թուրքիան բարենպաստ կերպով հաղթահարի այս անկայուն ժամանակաշրջանը»։
«Խաղաղության վրա կողմնորոշված արտաքին քաղաքականությամբ մենք կդիմակայենք ցանկացած փորձի, որը կարող է անկայունության հանգեցնել մեր տարածաշրջանում»,- նշել է նա։
Սիրիայի իրավիճակի մասին խոսելիս Թուրքիայի նախագահը ընդգծել է.
«Մենք պատրաստ ենք անել ամեն լարվածության հետագա նվազեցման համար։
«Ժամանակ ձգելը, դիմադրելը՝ թաքնվելով տարբեր պատրվակների հետեւում, ոչ մեկին օգուտ չի բերի։ Ահաբեկչության դարաշրջանը մեր տարածաշրջանում ամբողջությամբ ավարտվել է։ Հրադադարի եւ ամբողջական ինտեգրման համաձայնագրի պահանջները պետք է արագ կատարվեն, ոչ ոք այլեւս չպետք է սխալվի իր հաշվարկներում»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը։

Эрдоган: «место силы закона в мировой системе отношений заполняет право сильного» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что «место силы закона в мировой системе отношений заполняет право сильного».
Как сообщает Анатолийское агентство, выступая после заседания кабинета министров в Анкаре, Эрдоган отметил, что обсуждались «дополнительные меры, которые необходимо предпринять, чтобы Турция благополучно пережила этот неспокойный период».
«С внешней политикой, ориентированной на мир, мы будем и впредь противостоять любым попыткам, которые могут привести к нестабильности в нашем регионе», - отметил он.
Говоря о ситуации в Сирии, президент Турции подчеркнул:
«Мы готовы сделать все, что от нас зависит, для дальнейшего снижения напряженности».
«Никому не принесет пользы тянуть время, сопротивляться, прячась за различными предлогами. Эпоха террора в нашем регионе полностью закончилась. Требования соглашения о перемирии и полной интеграции должны быть быстро выполнены, никто не должен больше ошибаться в своих расчетах», - сказал презилент Турции.