Թուրքիան ցանկանում է ռազմաբազա ունենալ Սիրիայի կենտրոնական մասում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է, որ Թուրքիան ցանկանում է ռազմաբազա ունենալ Սիրիայի կենտրոնական մասում։
Ելույթ ունենալով Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի լսումներին՝ Ռուբիոն ասել է.
«Այս կամ այն փուլում Սիրիայի անցումային իշխանությունները պետք է որոշեն՝ թույլատրե՞լու են արդյոք օտարերկրյա ռազմական բազաների տեղակայում։ Դա վերաբերում է Ռուսաստանին, բայց պոտենցիալ՝ նաեւ Թուրքիային, որը նույնպես ցանկանում է դա, հատկապես երկրի կենտրոնական մասում», - նշել է Ռուբիոն։
ԱՄՆ պետքարտուղարը նշել է, որ Իսրայելի ղեկավարությունը «մտահոգված է Սիրիայում թուրքական ներկայությամբ»։
Ապրիլի սկզբին Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել էր, որ իր երկիրը դեմ կլինի Սիրիայում թուրքական ռազմական բազաների տեղակայմանը։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Ռուբիոն նաեւ հայտարարել է, որ Սիրիայի ներկայիս կառավարությունը կարող է փլուզվել ընդամենը մի քանի շաբաթից։
«Մեր գնահատմամբ՝ անցումային կառավարությունը, հաշվի առնելով իր առջեւ ծառացած մարտահրավերները, հնարավոր է, մի քանի շաբաթ է հեռու պոտենցիալ փլուզումից եւ լայնածավալ քաղաքացիական պատերազմից, որը կարող է բերել երկրի տրոհմանը։ Մենք պետք է օգնենք նրանց։ Մենք ուզում ենք, որ այս կառավարությունը հաջողության հասնի, քանի որ այլընտրանքը լայնածավալ քաղաքացիական պատերազմն ու քաոսն է, որը, բնականաբար, անկայունացնելու է ամբողջ տարածաշրջանը», - ասել է Ռուբիոն։

Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США Марко Рубио заявил, что Турция хотела бы иметь военную базу в центральной части Сирии.
Выступая на слушаниях в комитете по иностранным делам Сената Конгресса США, Рубио сказал:
«На том или ином этапе переходные власти Сирии должны будут принять решение о том, разрешат ли они размещать иностранные военные базы. Это касается России, но потенциально также Турции, которая тоже этого хочет, особенно в центральной части страны», - отметил Рубио.
Госсекретарь США заметил, что израильское руководство «обеспокоено турецким присутствием» в Сирии.
В начале апреля премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что его страна будет противодействовать появлению в Сирии турецких военных баз.
Как сообщает ТАСС, Рубио также заявил, что нынешнему правительству Сирии уже через несколько недель может грозить коллапс.
«Ппо нашей оценке, переходная власть, учитывая стоящие перед ней вызовы, находится, возможно, в нескольких неделях от потенциального краха и полномасштабной гражданской войны, которая будет иметь грандиозные масштабы и в целом приведет к расколу страны. Нам нужно им помогать. Мы хотим, чтобы это правительство добилось успеха, потому что альтернативой этому является полномасштабная гражданская война и хаос, которые, естественно, приведут к дестабилизации всего региона», - заявил Рубио.