Թրամփն ասել է, որ Ասադին տապալել է «շատ խելացի» Էրդողանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Թուրքիան վերահսկում է Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ Ասադին տապալած ուժերին։
«Սիրիա մտած մարդիկ վերահսկվում են Թուրքիայի կողմից»,- ասել է նա նախագահական ընտրություններում հաղթելուց հետո իր առաջին մամուլի ասուլիսում։
«Եվ դա նորմալ է, դա պայքարի այլ տեսակ է», - ասել է Թրամփը:
«Ռուսաստանը թուլացել էր, Իրանը թուլացել էր։ Էրդողանը շատ խելացի մարդ է, նա իր մարդկանց ուղարկեց այնտեղ տարբեր ձեւերով եւ տարբեր անուններով, նրանք մտան եւ ամեն ինչ վերցրեցին իրենց վերահսկողության տակ»,- հավելել է Դոնալդ Թրամփը։
«Ոչ ոք չգիտի, թե ինչ կլինի այդ տարածաշրջանում, ով է ի վերջո կառավարելու: Կարծում եմ, որ դա կլինի Թուրքիան: Թուրքիան շատ խելացի է, Էրդողանը շատ խելացի մարդ է եւ շատ կոշտ», - ասել է նա։
«Թուրքիան մեծ ուժ է։ Էրդողանն այն մարդն է, ում հետ ես լեզու էի գտնում։ Նա ստեղծել է շատ ուժեղ, հզոր բանակ», - նշել է Թրամփը։
«Նախագահ Էրդողանն իմ ընկերն է։ Նա մարդ է, որին հավանում եւ հարգում եմ: Կարծում եմ՝ նա էլ է ինձ հարգում», - ասել է Դոնալդ Թրամփը։

Трамп назвал Эрдогана «другом» и заявил, что тот стоит за свержением Асада - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Избранный президент США Дональд Трамп заявил, что Турция контролирует силы, которые свергли президента Сирии Башара Асада.
«Те люди, которые вошли в Сирию, контролируются Турцией», - сказал он на первой пресс-конференцией после победы на президентских выборах. «И это нормально, это другой способ вести борьбу», - отметил Трамп.
«Россия ослабла, Иран ослаб. Эрдоган - очень умный человек, он отправил своих людей туда разными способами и под разными именами, они вошли, и взяли все под контроль», - добавил Дональд Трамп.
«Никто не знает, каким будет исход в этом регионе, кто в конечном итоге будет править. Думаю, что это будет Турция. Турция очень умна, он очень умный человек и очень жесткий. Турция осуществила недружественное поглощение без значительных человеческих жертв», - сказал новый американский лидер.
«Турция - это большая сила. Эрдоган -  человек, с которым я ладил. Он создал очень сильную, мощную армию», - отметил Трамп.
«Президент Эрдоган - мой друг. Это человек, который мне нравится и которого я уважаю. Думаю, он тоже меня уважает», - заявил Дональд Трамп.