Բաքուն շարունակում է լարել հարաբերությունները Ֆրանսիայի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հուլիսի 17-ից 18-ը Բաքվում կանցկացվի «Ֆրանսիայի կողմից գաղութացված տարածքների անկախության համար շարժումների առաջին համագումարը»։
Ադրբեջանական Trend գործակալությունը հայտնում է, որ «համագումարին կմասնակցեն հանուն Կորսիկայի, Մելանեզիայի, Պոլինեզիայի, Կարիբյան եւ Անտիլյան կղզիների անկախության համար պայքարող ավելի քան 15 քաղաքական կուսակցությունների եւ շարժումների առաջնորդներ»։
Համագումարը կքննարկի «անկախության համար առավել կազմակերպված պայքար մղելու միասնական հարթակ ստեղծելու» հարցերը։
Ադրբեջանը սրում է առճակատումը Ֆրանսիայի հետ
«Համագումարը կօգնի բարձրացնել միջազգային իրազեկվածությունը գաղութներում ֆրանսիական կառավարության կողմից բնիկ ժողովուրդների դեմ կատարված բազմաթիվ հանցագործությունների եւ անօրինական գործողությունների մասին, ինչպես նաեւ ուշադրություն հրավիրել գաղութատիրության խնդրի վրա, որը 21-րդ դարի արհավիրքներից է»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
«Բաքվի նախաձեռնող խումբը» ստեղծվել է 2023 թվականի հուլիսի 6-ին Բաքվում «Դեպի գաղութատիրության լիակատար վերացում» համաժողովի մասնակիցների կողմից։

В Баку пройдет Съезд движений за независимость колонизированных Францией территорий - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 17-18 июля в Баку пройдет первый «Съезд движений за независимость колонизированных Францией территорий».
Агентство Trend сообщает, что «в съезде примут участие лидеры более 15 политических партий и движений за независимость Корсики, Меланезии, Полинезии, группы Карибских и Антильских островов, пострадавших от французского колониализма».
На съезде будут обсуждаться вопросы «создания единой платформы для проведения более организованной борьбы за независимость».
«Съезд будет способствовать повышению осведомленности международного сообщества о многочисленных преступлениях и незаконных действиях, совершаемых в колониях французским правительством против коренных народов, а также привлечению внимания к проблеме колониализма, который является одним из бедствий XXI века», - говорится в сообщении.
«Бакинская инициативная группа» создана участниками конференции «На пути к полной ликвидации колониализма» 6 июля 2023 года в Баку.