Իլհամ Ալիեւը «պաշտպանում է» ԵՄ անդամ Հունգարիան Եվրամիությունից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ «Եվրամիությունում շարունակվում է գաղութատիրության քաղաքականությունը»։
Այս մասին Իլհամ Ալիեւն ասել է հունիսի 6-ին Բաքվում՝ Թյուրքական պետությունների խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակության հետ հանդիպման ժամանակ՝ դիմելով Հունգարիայի խորհրդարանի փոխխոսնակ Մարթա Մատրային։
«Ես գիտեմ, որ Եվրամիությունում դուք գտնվում եք մեծ ճնշման ներքո։ Իսկ դա եվրոպական տարածքում հռչակված ժողովրդավարական սկզբունքների լիակատար խախտում է։ Հունգարիայի դեմ պատժամիջոցներ կիրառվե՞լ են։ Կիրառվել են։. Արդյո՞ք Հունգարիային զրկել են իրեն հասանելիք միջոցներից։ Զրկել են։ Ինչո՞ւ։ Որովհետեւ Հունգարիան պաշտպանում է ավանդական արժեքները, պաշտպանում է իր բնակչությանը, իր երիտասարդությունը վնասակար ազդեցություններից: Նա բարձրագույն արժեք է հռչակում ընտանեկան արժեքները։ Հենց այս պատճառով նրանք, ովքեր դեմ են այդ ավանդական արժեքներին եւ աշխարհը տանում են դեպի անդունդը, պատժամիջոցներ են սահմանում Հունգարիայի դեմ։
Դա անպատկերացնելի է: Պատժամիջոցներ են սահմանվում ՆԱՏՕ-ի անդամ, Եվրամիության անդամ երկրի դեմ, որը գտնվում է Եվրոպայի կենտրոնում, երկրի դեմ, որը ցանկանում է ինքնուրույն քաղաքականություն վարել։ Որտե՞ղ է ժողովրդավարությունը: Արդյո՞ք բոլորը պետք է նույն կարծիքին լինեն։ Արդյո՞ք բոլորը պետք է շարժվեն արեւմտյան որոշ երկրներում նստածների պատվերով։ Ո՞վ է նրանց տալիս այս իրավունքը։ Նրանց անցյալը նրանց պատիվ չի բերում: Նրանց անցյալը արյունոտ է, նրանց անցյալը գաղութատիրությունն է։ Նրանց անցյալը ժողովուրդների կեղեքումն է, անօրինական օկուպացիան։ Եվրամիությունում այսօր շարունակվում է գաղութատիրության քաղաքականությունը։ Բայց որեւէ մեկը նրանց քննադատո՞ւմ է: Ոչ։ Այդ իսկ պատճառով Հունգարիան պայքարի առաջնագծում է, եւ ես բազմիցս ասել եմ իմ ընկեր Վիկտոր Օրբանին, որ իրենց համար ավելի դժվար է։ Մենք այստեղ ենք, մենք Եվրոպա չենք, ինչպես ասում են, մենք չենք ուզում լինել եվրոպական ընտանիքի մաս, նույնիսկ եթե ուզենայինք, ոչ ոք մեզ այնտեղ չէր թողնի։ Ուստի մենք ապրում ենք այստեղ, ինչ-որ մեկի հրահանգով չենք գործում, թույլ չենք տալիս, որ որեւէ մեկը գա այստեղ եւ խառնվի մեր գործերին։ Ինձ մի՛ կպիր, եւ ես քեզ չեմ կպնի: Եթե  կպնես ինձ, ապա սպասիր, որ նույնպես գլխացավ կունենաս։ Բայց Հունգարիան այնտեղ է, ես գիտեմ, թե որքան դժվար է ամեն օր ճնշման տակ լինել: Եվրամիությունում այսուհետ նախագահելու է Հունգարիան։ Հունգարիայի դեմ արդեն ծրագրեր են մշակվում, որպեսզի խաթարեն այդ նախագահությունը»,- ասել է Ալիեւը։

Ильхам Алиев решил «защитить» Венгрию от Европейского союза - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «политика колониализма продолжается в Европейском Союзе и сегодня».
Ильхам Алиев сказал об этом 6 июня в Баку на встрече с делегацией Парламентской ассамблеи тюркских государств, обращаясь к вице-спикеру парламента Венгрии Марте Матрай.
«Я знаю, что вы подвергаетесь большому давлению в Европейском Союзе. А это – полное нарушение декларируемых на европейском пространстве демократических принципов. Были ли введены санкции против Венгрии? Были. Лишили ли Венгрию положенных ей средств? Лишили. Почему? Потому что Венгрия защищает традиционные ценности. Она защищает свое население. Защищает свою молодежь от вредного влияния. Она провозглашает семейные ценности как высшую ценность. Именно поэтому те, кто выступает против этих традиционных ценностей и ведет мир к пропасти, вводят санкции против Венгрии.
Это уму непостижимо. Вводятся санкции против страны-члена НАТО, члена Евросоюза, расположенной в центре Европы, страны, которая хочет проводить свою политику. А где же демократия? Разве все должны придерживаться единого мнения? Разве все должны действовать по указке тех, кто сидит там, в некоторых западных странах? Кто дает им это право? Их прошлое вовсе не делает им чести. Их прошлое запятнано кровью. Их прошлое – колониализм. Их прошлое – угнетение народов, незаконная оккупация. Политика колониализма продолжается в Европейском Союзе и сегодня. Но хоть кто-то критикует их? Нет. Именно поэтому Венгрия находится на передовом фланге борьбы, и я неоднократно говорил моему другу Виктору Орбану, что вам еще сложнее. Мы находимся здесь, мы не Европа, как говорится, не хотим входить в европейскую семью, даже если бы хотели, нас туда никто бы не впустил. Поэтому мы живем здесь, не действуем, как говорится, по чьей-то указке, никому не позволяем прийти сюда и вмешиваться в наши дела. Не трогай меня, и я тебя не трону. Если ты тронешь меня, тогда жди, что и у тебя будет болеть голова. Но Венгрия находится там, и я знаю, как тяжело каждый день подвергаться давлению. Сейчас Венгрия будет председательствовать в Европейском Союзе. Против Венгрии уже строятся планы, чтобы, как говорится, сорвать это председательство и лишить Венгрию этого председательства», - заявил Алиев.